Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Za luxusní kabáty od českých návrhářek si připlatíte. A vydrží vám na celý život

$
0
0

Myšlenka takzvané slow fashion je v době textilní nadprodukce čím dál populárnější. Proč si kupovat neustále nové rychloobrátkové oblečení, když můžete nosit opravdu kvalitní oděvy, které vám vydrží mnohem déle než jednu sezonu?

„Lidé často říkají, že nemají peníze na drahé značky, ale ono stačí počítat. Některé kusy levného oblečení se nedají nosit déle než tři měsíce. Pak je vyhodíte a jdete zase,“ míní návrhářka Štěpánka Pivcová. Mluví přitom z pozice člověka, který navrhuje módu daleko trvanlivější a dražší – konkrétně kašmírové kabáty za zhruba 25 tisíc korun. Vedle toho běžně nosí i pár modelů, na kterých se dá dlouhověkost kvalitních oděvů vyučovat. Ve skříni se jí totiž skví například béžový trenčkot po babičce vyrobený na konci 40. let. „Krásná věc s kostkovanou podšívkou. Měla ho v obalu s levandulí, aby ho nesežrali moli,“ vybavuje si Pivcová.

„Jako děti jsme si ho zkoušeli a čichali k němu. S tím oblečením ani po těch letech vůbec nic není, stále je moderní a co do střihu prakticky nestárne,“ říká ve fotostudiu, kde se právě schyluje k focení její nové kolekce pod značkou MAY.

Módu musíte umět vynést, říká Štěpánka Pivcová.

Dívka z vesnice u Písku si profesi módní návrhářky vybrala v 15 letech. „Měla jsem tehdy nějakou kreativní horečku a z ničeho nic jsem dostala chuť tvořit, navrhovat. Začala jsem kreslit jako divá, přitom nikdo z mého okolí takové sklony neměl a na vesnici jsem kvůli tomu byla úplně mimo všechna měřítka,“ směje se.

Začala studovat textilní školu v Brně, kam každý víkend dojížděla z jižních Čech čtyři a půl hodiny. „Pak to pokračovalo na UMPRUM a nakonec jsem dělala závěrečnou práci v Nizozemsku. Rok tam mi dal jako pět let v Praze,“ vzpomíná.

„Jeli jsme na profesionální vlně, učili nás, co to znamená, udělat návrh, vybrat materiály, spočítat cenovou kalkulaci, dát oblečení do výroby. Naučili mě tam, jak tvořit, aby se mi to zaplatilo.“

Rok v Nizozemsku mi dal jako pět let v Praze.

Pivcová se dala do navrhování pro české módní značky. Nejprve chrlila modely pro Pietro Filipi a později pro plzeňské snowboarďáky Horsefeathers. Během půl roku běžně vyprodukovala až 300 návrhů: vybírala látky, barvy, sbírala inspiraci na francouzských módních veletrzích, jela na plné obrátky.

Před třemi lety z koloběhu jarních a letních kolekcí vystoupila, dala si rok pauzu a pak to přišlo. „Dostala jsem možnost odjet do Itálie, vybrat si látky. A to hned u výrobců, ke kterým bych se jinak nedostala,“ vrací se k osudové cestě.

„Pomohl mi italský manžel mojí kamarádky, který shodou okolností s těmi nejvěhlasnějšími chodil na základku. Seznámil nás a měla jsem hned dveře otevřené. Právě těmi látkami to začalo. Když jsem je viděla a sáhla si na ně, začaly se mi v hlavě rýsovat střihy a přesně jsem viděla, co z toho chci ušít.“

Štěpánka Pivcová a její zlomový akvamarínový kabát

Z exkluzivních drahých látek se narodily zprvu kabáty. Jeden jasně modrý, akvamarínový si návrhářka ušila pro sebe, oblékla ho a vyšla s ním do ulic. Doteď vzpomíná, jak ji cestou z pražského Strossmayerova náměstí pronásledovala paní, která po chvíli neodolala a vytasila se s prosbou, zda by si mohla na kabát sáhnout. „Dala jsem jí tehdy číslo a řekla jí, aby přišla. Ona skutečně dorazila a kabát si objednala,“ směje se Pivcová.

Do malé dílny u Písku přivezla další návrhy a vrhla na trh úvodní kolekci 25 kabátů pod značkou MAY. „Udělala jsem takovou promoakci pro kamarády v jednom baru. Byla jsem nervózní, jak budou reagovat, ale oni si začali kabáty spontánně zkoušet. Dobrým znamením bylo, že nikdo, kdo si kabáty osahal, neměl komentář k ceně,“ vybavuje si Pivcová, která teď šije hlavně na zakázku, za ceny přesahující hranici 20 tisíc korun.

Návrhářskou dílnou i prodejnou je pro ni zatím její byt, protože jak říká, každý kvalitní kus oblečení potřebuje doprovodit povídáním. Ať už o ryze uživatelských věcech, materiálech, nebo i o samotné myšlence slow fashion.

„Slow fashion je investicí do látek, originálních střihů, do sebe sama. Je to oblečení pro lidi, kteří si uvědomují, čím jsou, a vědí, co chtějí. Móda je netvoří, ale dotváří,“ domnívá se. A její myšlenka lidi oslovuje.

Ročně zatím na zakázku prodá na 40 kabátů a jediné, co jí skutečně chybí, je vlastní obchod s ateliérem nejlépe v centru Prahy, kde by své věci tvořila a nabízela. Vysoké nájmy takových prostor jí ale sen trochu hatí. „Kdyby se jen našel osvícený majitel, který by chtěl mít v domě něco krásného a zajímavého, bylo by to skvělé,“ vysílá do světa prosbu.

To Daniela Ettlerová už svou dílnu i obchod v jednom od půlky prosince má. Nikoli však v centru Prahy, ale v 75 kilometrů vzdálené Březnici u Příbrami. Konkrétně v prostorách tamního nádraží. I tato nadějná návrhářka, šijící kabáty pod značkou Daya, nabízí zboží v ceně průměrně drahé televize.

„Moje kabáty stojí okolo 20 tisíc a možná nejsou cenově dostupné pro každého, ale já razím filozofii, že mnou ušitý kabát vám vydrží klidně 10 let. Koupíte si jeden a máte ho na věky,“ opakuje myšlenku slow fashion.

Daniela Ettlerová obdivovala vlněný kabát své babičky. | Foto DAYA

I v jejím případě hrála roli babička a její vlněný kabát, který tehdy malé děvče úplně uhranul. „Vždycky jsem toužila si nějaký takový někdy ušít,“ vzpomíná Ettlerová.

„Šití byl můj sen, už v devíti jsem kreslila návrhy oblečení, kolem mě se pletlo, háčkovalo a já se vydala cestou dámské krejčové,“ vyjmenovává s tím, že na učilišti v Příbrami vychodila vůbec poslední ročník, než obor pro nezájem zavřeli. Ostatně i ze svých spolužaček je jediná, která u řemesla zůstala a snaží se v těžké konkurenci prosadit.

Dílna na březnickém nádraží | Foto DAYA

Březnická návrhářka je také vzácným příkladem podnikatelky, které v začátcích pomohl stát: konkrétně dotací pracovního úřadu na vytvoření pracovního místa.

„Dostala jsem před 10 lety dotaci 50 tisíc korun, za kterou jsem si koupila šicí stroj, žehličku a žehlicí prkno,“ konstatuje. I díky tomu byla jednou z prvních, kdo naskočili na rukodělné webové tržiště Fler.cz, kde začínala s vestami. Po této čtyřleté etapě přesídlila do salonu, kde společně s kolegyní šily zakázkovou pánskou módu.

Kabáty DAYA vyjdou na více než 20 tisíc korun, ale vydrží. | Foto DAYA

Nakonec se ale návrhářka a čerstvá maminka vrátila ke svojí značce a začala de facto od nuly. „Musela jsem opět bojovat o zákazníky, získat si klientelu a přemýšlet, co budu vlastně dělat,“ přiznává.

Vsadila na prémiové zboží šité výhradně z českých materiálů. Košiloviny bere z Milety Hořice, nejkvalitnější vlnu na kabáty našla v Tkalcovně Kubák v jihočeském Strmilově a úplety v moravském Moraviatexu. „Známe příběh každého použitého materiálu, právě o té kvalitě to je,“ říká Ettlerová.

Ročně navrhne a pošle do výroby zhruba 60 dámských i pánských kabátů. Prodává jak na zakázku, tak skrze designové markety. Nově se upnula k možnosti prodávat své zboží i na specializovaných módně-designových webech, jako je Nila.cz.

Skalní zákaznice za ní však přijíždějí přímo do Březnice. Jestli se časem v jejím nádražním ateliéru začnou objevovat i místní, to ukáže teprve čas – postupné přijetí slow fashion v Česku ale naznačuje, že taková představa není nereálná.

The post Za luxusní kabáty od českých návrhářek si připlatíte. A vydrží vám na celý život appeared first on Forbes.


Peníze z hodinek vrazil do luxusních jogurtů. Teď je dvacetiletý podnikatel prodává za stovku

$
0
0

Je mu dvacet a už pět let podniká. Patrik Fuska stojí ve svém krámku v pražských Vršovicích, ve vitríně za sebou má luxusní sklenice plné nazdobených jogurtů, ovoce, čokolády. A popisuje vznik svého podniku Můj Jogurt. Byla to spíš náhoda.

Mimochodem, o tom, že by mu rozjezd podnikání platili rodiče, nemůže být ani řeč. „Hodně chtěli, abych šel na vysokou, bylo pro ně těžké překousnout, že chci podnikat, takže mě v tomhle opravdu nepodporovali. Ale co mohli dělat, když jsem si na svoje podnikání vydělal sám,“ směje se Patrik Fuska.

Plán, že bude dělat něco vlastního, měl prý už dlouho. V patnácti začal vydělávat první peníze reklamou na internetu a asi o rok později se dal na byznys s hodinkami.

„Vždycky se mi líbily pěkné hodinky, tak jsem oslovil asi stovku výrobců v Číně, zadal jim svůj design a rozjel svoji značku Lington,“ vypráví Fuska. Ta se chytla dobře a tehdy ještě gymnazista, na kterého prý ve škole kvůli jeho podnikání koukali nejen učitelé, ale i spolužáci divně, si brzy vydělal první větší peníze. A pak přemýšlel, co s nimi.

„Původně jsem o gastronomii nijak nesnil, ale chtěl jsem do něčeho investovat vydělané peníze z hodinek. Pak mě někde na Instagramu zaujaly nazdobené koktejly. Říkal jsem si, že jídlo má každý rád a že bych to mohl propojit se zdravou výživou,“ říká Fuska, který se prý sám snaží zdravě stravovat a hodně cvičit.

Takhle vznikl Můj Jogurt, mladý podnik, který denně prodává desítky nazdobených jogurtů s cenami okolo stovky. Rozjezd podniku vyšel mladého podnikatele asi na milion, a jak říká, od té chvíle se toho hodně naučil.

Tak například zjistil, že sice je velký zájem o zdravé jídlo, nakonec ale lidé přece jen víc kupují ty méně zdravé věci. V případě Fuskových jogurtů to jsou různé kombinace s karamelem nebo čokoládou, které patří k těm nejoblíbenějším. A učení pokračovalo dál.

„Chtěl jsem, aby si lidé jogurty mohli sestavit sami, ale radši si vybírají už namíchané kombinace, nakupují očima a ten vizuál dělá hodně,“ říká Fuska, který se prý umění zdobení jídla učil „za pochodu“ stylem pokus-omyl. Právě design jeho sklenic s jogurty hraje prý největší roli při získávání nových zákazníků, které oslovuje hlavně na Instagramu.

I když si dnes podnik už na sebe vydělá, věří mladý podnikatel, že by mohl fungovat ještě o dost lépe. Původně totiž počítal s tím, že zákazníky bude získávat hlavně přes internet a že si budou jeho výrobky objednávat. „Jenže jsem rychle pochopil, jak moc záleží na místě a fyzické dostupnosti, takže plán pro letošní rok je dostat se na atraktivnější místo,“ dodává Fuska s tím, že prodejům hodně pomáhá i spolupráce s Rohlík.cz, která se rozjela loni na podzim.

Mladý podnikatel, který prý nikde ve svém blízkém okolí neměl přirozený vzor pro podnikání a v začátku ho rodina od jeho byznysových plánů odrazovala, připouští, že dát milion do podniku s drahými jogurty byl velký risk.

„To vidím až teď, tehdy jsem nad tím tolik nepřemýšlel, chtěl jsem to prostě zkusit. Věděl jsem, že v gastronomii není tolik peněz a bude to větší stres než třeba ty hodinky, ale teď už to jede a taky jsem se naučil spoustu věcí,“ říká Fuska. Zatím mu prý jogurty a vlastní hodinky stačí. Za pár let ale možná rozjede zase něco dalšího.

The post Peníze z hodinek vrazil do luxusních jogurtů. Teď je dvacetiletý podnikatel prodává za stovku appeared first on Forbes.

Což takhle dát si… Průměrná cena obědů přesahuje rekordních 127 korun

$
0
0

Ostrava, Olomouc, Jihlava. Z velkých tuzemských měst se dá už pouze v těchto třech pořídit oběd v restauraci v průměru za méně než 120 korun. Údaje z loňského prosince, jež uvádí Ticket Restaurant Card Index, mluví o tom, že průměrná cena za oběd činila rekordních 127,40 koruny. Ve srovnání s loňskem je to nárůst o 6,4 procenta.

Ještě před rokem se pod 120 korun vešli lidé v celé republice s výjimkou Pražanů a Brňanů. Praha je v tomto směru jednoznačně nejdražší: oběd tam v průměru vyjde na 143,20 koruny. Nejlevnější je naopak Jihlava s poledním jídlem za 117 korun.

Procentuálně ceny meziročně nejrazantněji stoupaly v Ústí nad Labem s průměrnou cenou 120 korun za oběd, a to o 7,8 procenta. V tomto ohledu jsou na tom nejlépe Pardubice: byť jsou tam obědy o něco dražší než v Ústí (konkrétně za 122,90 koruny), procentuálně se ceny zvedly o 5,4 procenta.

Index, z něhož je čerpáno, je sestaven z plateb více než 180 tisíc zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají stravenkovou kartu Ticket Restaurant společnosti Edenred.

Společnost sleduje ceny obědů od prosince 2015. Za tu dobu se zvýšily více než o čtvrtinu. Důvodem přitom není jen to, že náklady restaurací rostly rychleji než inflace. „Velkým hybatelem byly i rostoucí mzdy kuchařů a číšníků. Velmi nízká nezaměstnanost a velká konkurence zvýšily cenu jejich práce, což se logicky promítlo do cen jídla,“ uvedl Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.

Podle Vystrčila také přibývá lidí ochotných připlatit si za dražší jídla: „Lidé chtějí k obědu pestrou nabídku jídel připravovaných z kvalitních surovin. A často nechtějí jen jedno hlavní jídlo a malý nápoj. Přiobjednávají si nejčastěji polévku či malé zeleninové saláty, z nápojů restaurace stále více nabízejí kvalitní, ale dražší domácí limonády.“

Další – nikoli úspornější – variantou je nechat si jídlo dovézt. Tohoto způsobu stravování se týká statistika platformy Uber Eats, mobilní aplikace, přes kterou si lze objednat rozvoz jídla z nasmlouvaných restaurací. Statistika se zabývá preferencemi strávníků v Evropě, na Blízkém východě a Africe a mimo jiné přinesla pořadí nejoblíbenějších jídel v Česku.

První pětka vypadá takto: 1. pizza, 2. polévka pho, 3. tacos, 4. sushi, 5. vegetariánská kuchyně. Pizza „bodovala“ ve všech zkoumaných zemích, v objemu celkových objednávek ji předstihly pouze tacos.

The post Což takhle dát si… Průměrná cena obědů přesahuje rekordních 127 korun appeared first on Forbes.

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici

$
0
0

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.

Investiční kolo vedly české vehikly Presto Ventures (dříve Bohemia Venture Capital) a Reflex Capital. Připojil se i startupový inkubátor UP21, který Sens poprvé podpořil v roce 2017 a jehož zakladatel Karel Janeček si tyčinky ze cvrččí mouky už v předloňském podcastu pochvaloval.

Konzumentem je ostatně i řídící partner Reflex Capital Ondřej Fryc, který k investici říká: „Obor alternativních potravin, reprezentovaný například mediálně známým Beyond Meat, je neuvěřitelně rostoucí a my věříme, že Sens v kombinaci s výrobní základnou v Thajsku má skvělou výchozí pozici globálně uspět.“

Startup, za kterým stojí Radek Hušek a Daniel Vach, provozuje v Thajsku největší cvrččí farmu na světě a za pomoci nových peněz chce její provoz zefektivnit. Cílem je, aby byl cvrččí protein levnější než ten kuřecí.

„Díky investici se nyní můžeme soustředit na vylepšení produkce cvrččí bílkoviny, která má v budoucnu díky své udržitelnosti velký potenciál nahradit část produkce masa,“ tvrdí Hušek a dodává, že firma brzy uvede na trh nové produkty, jako například krekry, těstoviny nebo proteinový nápoj. Společnost byla dosud známá převážně pro své tyčinky.

Nejzajímavější trh pro Sens zatím představuje Německo, kde se Hušek s Vachem budou i díky novému kapitálu snažit stimulovat růst, a dostat se tak do všech klíčových tamních řetězců. V Česku produkty Sens vyjma menších partnerů prodává například internetový supermarket Rohlík nebo řetězec Makro.

The post 48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici appeared first on Forbes.

Pánská stylingová služba Genster má další investice. Chystá se čistit svým zákazníkům skříně

$
0
0

Je to vysněná služba pro všechny muže, kteří neradi chodí nakupovat oblečení a zároveň jim není jedno, jak vypadají. Buď vyplní online dotazník, nebo stráví několik minut na telefonu a pak si už jen pár dní počkají, než jim domů dorazí balíček s oblečením.

Ten podle jejich přání a rozpočtu sestaví profesionální stylistka, která jejich požadavek přijala. Co se klientům líbí, to si nechají a zaplatí, zbytek pošlou zdarma zpátky.  

Zhruba takto funguje Genster, online stylingová služba pro muže Michaely Kloudové, která právě získala sdílenou investici od venture kapitálového fondu Presto Ventures (dříve Bohemia Venture Capital) a investora Vojty Ročka.

Ten do žižkovského startupu, který sází na stereotypní předpoklad, že muži neradi nakupují a ocení, když to někdo udělá za ně, vstoupil už loni a nyní svůj vklad navýšil. Konkrétní částku nechtěla ani jedna ze stran prozradit, řádově jde ale o nižší desítky milionů korun.

„Online personalizace je podle nás budoucností fashion retailu. Podobný byznysmodel již navíc v západním světě funguje a zákazníci ve střední a východní Evropě na produkt netrpělivě čekají. Vzhledem  k dosavadním výsledkům Genster dokázal, že právě tým okolo Míši Kloudové má tuhle službu v našem regionu mužům nabídnout,“ vysvětluje důvody investice zakladatel Presto Ventures Přemysl Rubeš.

A podobně to vidí i Vojta Roček, který předloni v jednom z největších českých exitů posledních let prodal analytický startup Stories.BI americké firmě Workday a volné peníze od té doby investuje do zajímavých projektů. „Tým Gensteru přebírá zodpovědnost v oblasti, která je pro spoustu mužů důležitá a zároveň složitá, a dokáže jim tak pomoct. Navíc je fajn podporovat projekt s tak velkým růstovým potenciálem,“ míní.

Projekt inspirovaný americkou službou Stitch Fix, jejíž stylistky oblečení rozesílají už skoro 10 let, vznikl před dvěma lety a založila jej bývalá mediální manažerka Unileveru Michaela Kloudová a spoluzakladatel grafického studia Ask Designers Ryan Cole.

Sympatickou blondýnku, která s módním byznysem neměla nic společného, k nápadu na stylingový projekt tehdy nevědomky postrčil její přítel, když potřeboval pomoct s tím, jak se dobře obléknout.

Kloudová se v té době zotavovala ze zranění po pádu z koně, přemýšlela, co se svou kariérou dál, a ucítila příležitost. A zdá se, že sázka na to, že muži neradi bloumají po obchodech, se jí a Coleovi vyplatila.

Od února 2018, kdy se Genster oficiálně rozjel, rozeslali už přes 1600 balíků dohromady s více než 10 tisíci kusy oblečení, bot a doplňků a z každého získali v průměru 4500 korun. Víc než půlka klientů se k nákupům přes jejich službu vrací a rekordman má doma dokonce už 12 balíčků. A i když největší skupinu zákazníků zatím stále tvoří manažeři a podnikatelé, na které startup od začátku cílí, druhou nejpočetnější skupinou, jež tu byznysovou prý už skoro dohnala, jsou ale ajťáci.

„Je to další stereotyp, ale myslím, že jim vyhovuje jak to, že s námi nemusí nikam chodit, tak to, že nemusí s nikým mluvit. Jejich počet totiž začal růst poté, co jsme vedle možnosti zavolat si se stylistkou zavedli i online dotazník,“ směje se Kloudová.

Její stylistky oblékají třeba podnikatele Jiřího Psotu z firmy Yieldigo či olympijského vítěze v pětiboji Davida Svobodu, ale také některé politiky, moderátory či lékaře. Samotný název Genster je spojení slov gentleman a hipster. „A to je i naše primární cílovka. Mladý muž mezi 28 a 40 lety z velkého města, který ví, jak je oblečení důležité pro celkový dojem, ale neví, co nosit. Velký zájem však vidíme i u mužů nad 50 let,“ dodává.

S novou investicí se chce Kloudová soustředit na další růst a chystanou expanzi do nejbližšího zahraničí, v plánu má ale i větší práci s daty, která Genster o svých klientech sbírá proto, aby se zasílané oblečení co nejvíc trefilo do jejich vkusu.

„To největší, do čeho bychom se letos chtěli pustit, je ale zavést do našeho fungování princip cirkularity,“ popisuje startupistka nápad, jak do svého podnikání dostat trochu udržitelnosti, který pozitivně přijali i její investoři.

„To znamená, že musíme přesvědčit muže, kteří u nás nakupují, aby nám buď s vratkou, nebo jen tak poslali zpátky svoje staré oblečení, které už nenosí, ale které je pořád v dobrém stavu a někdo další ho může ještě využít. Tedy, Genster jim skříně nejen pomůže naplnit, ale i vyčistit.“

Nápadů na to, jak s vráceným oblečením pracovat, má zapálená podnikatelka spoustu, zatím se ale snaží ekologické dopady svého byznysu mírnit alespoň tím, že testuje využívání znovupoužitelných obalů. 

A kromě toho všeho má pro letošek ještě jednu osobní výzvu – zkusit si sestavit a nastylovat svůj vlastní balíček pro klienta. „Dala jsem si to jako novoroční předsevzetí, mám z toho pořád velký respekt, ale už je načase, abych se do toho taky pustila. Ale určitě to projde kontrolou stylistky,“ směje se zase Kloudová.

Když bude mít štěstí na nenáročného klienta, nebude to možná ani tak těžké. Jak se svým týmem za dva roky existence Gensteru zjistila, čeští muži (nebo minimálně ti, kteří využívají jeho služby) jsou ve svých požadavcích většinou dost konzervativní. Jejich nejoblíbenější barvou je černá a nejčastěji nakupují trička. A možná trochu překvapivě boty.

The post Pánská stylingová služba Genster má další investice. Chystá se čistit svým zákazníkům skříně appeared first on Forbes.

Kmotr úspěšných českých startupů loni zainvestoval 415 milionů korun. A má přírůstky

$
0
0

Nejstarší středoevropský akcelerátor StartupYard, sídlící v Praze, loni startupům přinesl investice ve výši 415 milionů korun, což je dosavadní rekord.

Zároveň si rok zlepšil významným skalpem, když došlo k prodeji BrandEmbassy – firma, za níž stojí Vít Horký a Damián Brhel a kterou za vyšší stovky milionů koupila izraelská společnost NICE, začínala právě ve StartupYardu.

Druhý loňský exit představovala společnost Steel Mountain, kterou koupil tuzemský kyberbezpečnostní moloch Avast. Z významných historicky podpořených startupů lze zmínit ještě třeba Rossum, Neuron Soundware nebo Teskalabs.

StartupYard, který funguje od roku 2011, má teď za sebou už jedenácté kolo, kam se přihlásilo 280 startupů z 59 zemí, tedy dvojnásobek zájemců oproti minulému kolu. Zelenou dostala šestice projektů.

Cedric Maloux

„Mám velkou radost, že mohu oznámit skutečně globální akcelerační kolo, do kterého bylo zařazeno šest startupů z pěti zemí. Dva z nich pocházejí z České republiky, což potvrzuje, že české startupy mohou uspět v tvrdé globální konkurenci a mít vliv na technologické inovace,“ říká Cedric Maloux, CEO StartupYardu.

Českými zástupci v aktuálním kole StartupYardu jsou společnosti Boom’n’Rank a 24 vision. V prvním případě jde o nástroj, jenž pracovníkům online marketingu doporučuje témata, titulky, poskytuje základní SEO návrhy a analytiku. Druhá firma cílí na manažery kvality, kterým na výrobních linkách pomocí kamer a neuronových sítí pomáhá odhalit vadné kusy.

Za zmínku stojí, že průměrný věk zakladatelů podpořených startupů je 36,5 roku, a jde tak o „nejzralejší“ kolo vůbec. Když se ostatně podíváme na české startupy, o nichž je v současnou chvíli nejvíce slyšet, Productboard a Mews, zjistíme, že zakladatelům je 41, respektive 36 let.

Už předloni zveřejnil Harvard Business Review pozoruhodný text, ze kterého vyplynulo, že zakladatelům nejrychleji rostoucích startupů je v průměru 45 let.

Mezi investory StartupYardu jsou tradičně fondy Credo Ventures a Rockaway Capital a také řada andělských investorů, jako například Michal Illich či zakladatel CZC Josef Matějka.

The post Kmotr úspěšných českých startupů loni zainvestoval 415 milionů korun. A má přírůstky appeared first on Forbes.

Rusňákova DRFG roste v telekomunikacích. Koupila slovenský Lukromtel

$
0
0

Brněnský investor David Rusňák a jeho společníci ze skupiny DRFG s novým rokem pokračují v budování telekomunikačního byznysu ve středoevropském regionu. Posledním úlovkem je slovenská společnost Lukromtel, specialista na instalaci telekomunikačních a datových zařízení a optických sítí.

Z pohledu tržeb nejde o velkou společnost, v roce 2018 utržila 30 milionů korun. Pro DRFG, respektive pro její telekomunikační holding Suntel Group, je důležitá zejména kvůli svým vztahům s tamním trhem, tedy s operátory a dalšími obchodními partnery. Lukromtel na Slovensku působí od roku 2002 a dnes spolupracuje prakticky se všemi významnými hráči na slovenském trhu. 

Aktuální vydání magazínu

„Akvizicí společnosti Lukromtel rozšiřujeme a posilujeme naše kapacity výstavby a provozu sítí na slovenském trhu. Navíc společnost disponuje vlastní kovovýrobou, což umožní ještě efektivněji a flexibilněji reagovat na požadavky našich klientů,“ uvedl k tomu Jan Žďárský, generální ředitel společnosti Suntel Group. Podle něj bude společnost nadále působit pod značkou Lukromtel jako člen skupiny Suntel Group.

Aktuální obchod je navíc součástí komplexnější akviziční strategie DRFG na trhu střední Evropy. Suntel Group, tehdy ještě ne jako součást Rusňákovy DRFG, pronikla na Slovensko již v roce 2007 prostřednictvím své dceřiné společnosti Suntel Slovensko. Loni v červenci už za vlády DRFG získala významnou telekomunikační společnost FibreNet, která vlastní vysokorychlostní optickou síť pro přenos dat přes území Slovenska a uvnitř něj, napojenou na panevropskou trasu západní Evropa – Ukrajina – Rusko – Čína. 

Pro Davida Rusňáka a jeho společníky v DRFG, kterými jsou Pavel Vyhnálek, někdejší top manažer Home Creditu, a právník Pavel Fráňa, jsou telekomunikace druhý nejvýznamnější obor, hned po komerčních nemovitostech, do kterého investují peníze své i svých klientů a drobných investorů. 

Své telekomunikační aktivity koncentrují pod hlavičkou Suntel Group. Skupina aktuálně působí v šesti státech, a sice ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Česku, na Slovensku a v Nizozemsku. Ve všech těchto zemích dlouhodobě spolupracuje s nejvýznamnějšími telekomunikačními operátory. Skupina Suntel Group v současné době zaměstnává více než 500 zaměstnanců. Tržby za rok 2019 dosáhnou více než 1,3 miliardy korun.

V Česku nedávno ovládli společnosti Backbone a Arbor. Významné operace pak skupina dotáhla také ve Švýcarsku, kde získala společnost Enkom. Ta staví pro švýcarské operátory Swisscom a Sunrise a dále spolupracuje třeba s Huaweiem, Cablexem či firmou Axians.

„Tržby v zahraničí tvoří kolem 80 procent. Ve státech střední Evropy máme vytyčeny velké akviziční cíle, protože vlna 5G, která už se valí západní Evropou, je plná příležitostí. Ve Švýcarsku už instalujeme první 5G sajty, v Německu také. V Česku to bude mít malé zpoždění, ale my už budeme mít všechno vyzkoušené. Chtěli bychom být jedním z předních hráčů ve středoevropském regionu, kteří vlnu 5G zachytí,“ pochvaloval si David Rusňák v rozhovoru pro prosincové vydání Forbesu s tím, že právě na Slovensku a v Německu se skupině rýsuje hned několik akvizičních příležitostí.

„Telekomunikační infrastruktura je něco, co nás vedle firem poskytujících služby operátorům velmi zajímá. Ale naše gros je výstavba sítí. 5G je příležitost,“ uvedl tehdy Rusňák, zakladatel skupiny DRFG, hodnota jejíchž aktiv v roce 2018 překročila sedm miliard korun a konsolidované tržby činily bezmála čtyři miliardy korun.

The post Rusňákova DRFG roste v telekomunikacích. Koupila slovenský Lukromtel appeared first on Forbes.

Místo objezdu náměstí. Pražský Kulaťák se změní. Hraje se o pozemek za miliardu

$
0
0

Už ne pouze velký kruhový objezd, ale regulérní náměstí se spoustou stromů, volným prostranstvím uprostřed a tramvajemi po obvodu. Tak si představují architekti a městští plánovači budoucnost Vítězného náměstí v pražských Dejvicích.

Srdce šestého městského obvodu, jemuž Pražané neřeknou jinak než Kulaťák, má konečně dostat podobu a využití, jež mu ve 20. letech vtiskl urbanista a architekt Antonín Engel.

Počítá se s tím, že nové domy uzavřou jím navržený podkovovitý půdorys a tramvaje budou náměstí stejně jako ve 30. letech před přeložením trati obkružovat. Tedy přesněji řečeno objedou ho jen ze západní strany, ale i to otevře lidem střed placu, v jehož prostředku by se měl, také podle původního Engelova návrhu, tyčit vysoký sloup.

„Vzniknou široké promenády a přibudou nové cesty, které celé náměstí propojí. Uprostřed náměstí vznikne nový veřejný prostor, který nabídne odpočinkovou zónu,“ zmiňuje hlavní výhody nového projektu Adam Švejda z Institutu plánování a rozvoje hlavního města.

A jmenuje ještě jeden trumf: „Mimo jiné si slibujeme také zlepšení klimatu ve městě. Navržené řešení přináší přes 130 nových stromů, které zajistí snížení teploty v letních měsících, ubude prašnosti a celkově tu bude čistší vzduch.“ A to navzdory tomu, že kruhový objezd, který už nově nebude křižovat tramvajová trať, by měl podle plánů pojmout více aut a doprava po něm by měla být plynulejší.

S rekonstrukcí by chtěl magistrát začít za čtyři roky a zatím netuší, jak konkrétně a na jak dlouho provoz na náměstí omezí. Studie, jež rekonstrukci podrobně rozplánuje, se totiž teprve rodí. Jasnější obrysy má město v ceně ambiciózního projektu – podle prvních předpokladů by měla atakovat hranici půl miliardy korun.

Na proměnu náměstí město vypsalo architektonickou soutěž, jejíž vítěz, pražské studio Pavla Hniličky, je znám od konce roku 2018. Od té doby se pravidelně setkává pracovní skupina všech dotčených a projekt postupně ladí.

Poslední takový sedánek se uskutečnil tento týden a řeč byla mimo jiné o tom, jak se náměstím propletou tramvaje. Lidé z dopravního podniku se totiž bojí složitého křížení s Evropskou ulicí, před nímž budou na červené čekat buď tramvaje, nebo auta.

Victoria Palace z dílny dvorního architekta Penty Jakuba Ciglera.<br>Vizualizace: Penta Investments

Architekti veřejného prostoru by také ještě rádi promluvili do podoby okolních budov, což nebude snadné. Příprava obytného komplexu Victoria Palace v severovýchodní části náměstí se totiž pod taktovkou developerských skupin Penta a Kaprain už plně rozjela.

„U projektu Victoria Palace je před námi nesnadná cesta k získání potřebných povolení. Při optimistickém odhadu to ale nevylučuje šanci začít stavět někdy na přelomu letošního roku,“ řekl Forbesu mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Developeři zajímavou parcelu přiléhající k ulici Jugoslávských partyzánů vydražili za více než 120 milionů korun, přičemž cenu převážně obytného domu odhadují na tři čtvrtě miliardy. Ceny tamních bytů tomu budou odpovídat. Měly by se pohybovat okolo 120 tisíc korun za metr čtvereční bez daně, což je skoro dvojnásobek běžných cen v Praze 6.

„Victoria bude rezidenčním objektem s byty ve vyšším standardu, což koresponduje s místem, které patří mezi nejatraktivnější v Praze. V přízemí se ovšem počítá s retailem, pravděpodobně větším supermarketem, několik set metrů plochy bude mít k dispozici Úřad městské části Praha 6,“ doplnil Mravinac.

Tramvaje vyklidí střed náměstí a nově pojedou po obvodu. <br>Vizualizace: Pavel Hnilička Architekti

Victoria Palace je pro město i památkáře daleko snesitelnější projekt než předešlá vize skupiny PPF, jež chtěla v proluce vybudovat futuristickou budovu Line, známější pod přezdívkou Lední medvěd. Po hlasité kritice projektu ale Kellnerova skupina dala záměr k ledu a firmu, jež projekt zaštiťovala, prodala Pentě a Kaprainu. Druhá jmenovaná firma ostatně nemá k PPF tak daleko, ovládá ji investor Karel Pražák, někdejší krizový manažer PPF a bývalý blízký spolupracovník Petra Kellnera.

Penta a Kaprain ovšem líčí ještě na jedno chutnější sousto, a to pozemek zabírající celý severozápadní kvadrant náměstí. Tady měl podle původního Engelova návrhu vyrůst rektorát ČVUT, nejhonosnější stavba na celém náměstí. Nestalo se, volný plac přetrval dodnes a jeho vlastník, Vysoká škola chemicko-technologická, na něm může docela slušně zbohatnout.

Akademici totiž rozhodně nejsou naivové, kteří by prodali lukrativní pozemek za hubičku. Podle posledního odhadu, jejž si nechali vypracovat, musí případný zájemce vyskládat rovnou miliardu korun.

Vítězné náměstí podle projektu Antonína Engela. V čele zamýšlená budova rektorátu ČVUT.<br>Foto: IPR

Před třemi lety o koupi uvažoval magistrát. Přislíbil, že by zčásti dostál i Engelově představě a nově vzniklou budovu využil mimo jiné pro vysokoškolské účely. Nicméně od proklamace k činům město nikdy nedošlo a s VŠCHT o koupi za tři roky nikdy vážně nejednalo.

Daleko blíž zisku hodně zajímavé parcely jsou tak developeři. Okolo takzvaného čtvrtého kvadrantu se točí tři skupiny, Penta, Kaprain a Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry. Společně VŠCHT už několikrát naťukly a o prodeji jednaly.

„Máme představu o zástavbě s polyfunkčním charakterem, v části by měl být i kampus. Každopádně jak Victoria, tak architektonické pojetí čtvrtého kvadrantu budou jednoznačně respektovat charakter konceptu profesora Engela,“ tvrdí mluvčí Penty Mravinac. Jestli by se architektovi připravované dostavby i uspořádání náměstí líbily, je otázkou.

Ústřední dům armády na návrzích z 50. let. <br>Foto: IPR

Engel si ostatně chvilky zděšení prožil ještě v 50. letech, kdy mu chtěli jeho náměstí zhyzdit komunisté. A to věžovou budovou Ústředního domu armády ve stylu socialistického realismu. Architekt si tehdy na tuto zmenšeninu moskevské Lomonosovovy univerzity dokonce stěžoval u prezidenta Antonína Zápotockého.

Nakonec částečně uspěl, když mu pomohly dějinné události, veřejné odsouzení Stalinových zločinů a celkový odklon od projektů, jež sovětský diktátor prosazoval. Jinak řečeno, Kulaťák si můžeme zkazit nebo zlepšit zcela nově a po svém.

The post Místo objezdu náměstí. Pražský Kulaťák se změní. Hraje se o pozemek za miliardu appeared first on Forbes.


Teď je správný čas tlačit, říká Čupr o dalších dluhopisech. A koupí Sklizeno

$
0
0

Tomáš Čupr nezastavuje. Online supermarket Rohlík pod jeho vedením navýšil emisi dluhopisů – s ročním výnosem 6,6 procenta a splatností v roce 2023 si půjčuje dalších 222 milionů korun. Už loni vydal dluhopisy za 777 milionů korun, díky nimž se následně stal tříčtvrtinovým vlastníkem Rohlíku. 

Peníze hodlá Čupr využít na nákup společnosti My Food Wholesales, která provozuje obchody Sklizeno, a také na automatizaci nového skladu v Horních Počernicích.

„To jsou dva primární cíle a ještě něco málo zbude,“ potvrdil plánované investice. Podle jeho slov je teď ideální čas šlápnout na plyn. „Vidím další příležitosti ke zrychlení našeho růstu a posílení strategické pozice. Byznys šlape dobře, takže věřím, že je správný čas tlačit. Maďarsko se nám hezky rozjíždí, hned začátkem druhého měsíce jsme tam přeskočili Spar,“ připomíná prosincovou expanzi Rohlíku do Budapešti.

Společnost Velká Pecka, která provozuje Rohlík.cz, loni v obratu překonala čtyři miliardy korun a připsala si zisk EBITDA 60 milionů korun. Celková dluhopisová emise Rohlíku nyní dosahuje 999 milionů korun, přičemž loňská tranše se vyprodala během několika týdnů.

Stávající má jít na dračku ještě rychleji. „Mělo by to tak být, je to třikrát méně, než jsme nabízeli předtím, a máme lepší asset,“ konstatuje Čupr s tím, že vydání má opět na starosti J&T banka.

Sedmatřicetiletý podnikatel, který také stál u zrodu Slevomatu či Dáme jídlo, spřádá velké plány a tajemně naznačuje, že dluhopisy téměř za čtvrt miliardy korun nebudou u Rohlíku hlavní zprávou roku 2020. „Věřím, že tohle není největší událost, kterou letos oznámíme.“

The post Teď je správný čas tlačit, říká Čupr o dalších dluhopisech. A koupí Sklizeno appeared first on Forbes.

Sladký byznys: boj proti cukru je plný mýtů, ale skvěle vynáší

$
0
0

Chystáte se držet suchý únor? Za oceánem je posledních pár sezon trendy začít rok bez cukru. Sugar free leden propagují hollywoodské celebrity od Gwyneth Paltrow po Toma Hankse. Zároveň se boj proti „sladkému jedu“ globálně překlopil ve velmi výnosný byznys.

Americký Forbes letos zařadil do seznamu nadějných podnikatelských hvězd 30 pod 30 Kanaďanku Taru Bosch. Pětadvacetiletá studentka vybudovala z vlastní kuchyně značku cukrovinek bez cukru SmartSweets s příjmy ve výši 55 milionů dolarů.

Výnosný byznys vznikl z domáckého experimentování s rostlinnými sladidly, z nichž se Bosch snažila vyrobit zdravější variantu své guilty pleasure – gumových medvídků. Po čtyřech letech lze SmartSweets koupit v 18 tisících obchodů po celé Severní Americe a Forbes o Taře píše jako o nové potravinářské misionářce.

Tara Bosch ze SmartSweets

Častým katalyzátorem budoucího byznysu je osobní zkušenost se závislostí na cukru. V Česku se ambasadorkou hnutí proti bílému jedu stala Janina Černá, kterou letitý boj s anorexií i bulimií před pěti lety přivedl k založení foodblogu CukrFree. Černá po opakovaných pobytech v léčebně pro poruchy příjmu potravy a půldruhém roce života u protinožců změnila životní styl závislý na jídle.

Právě v Austrálii objevila inspirativní příběh Sarah Wilson. Její značka I Quit Sugar se vyvinula z blogu, který editorka australského Cosmopolitanu začala psát v roce 2011. V následujících letech na něj navázaly online dietní programy a kuchařské knihy, vycházející ve statisícových nákladech po celém světě včetně Česka.

Podle Sydney Morning Herald dosáhl hned v prvním roce obrat její společnosti půl milionu dolarů a do roku 2018 vyrostl celý projekt v obří byznysové impérium. Z opálené podnikatelky s vizáží nestárnoucí surfařky se stala globální celebrita.

Černá její obchodní model šikovně překlopila do českých reálií. Vedle blogu, kolem kterého dokázala vybudovat marketingově relevantní komunitu (na Instagramu má přes 96 tisíc followerů), vydala také tři knihy, jejichž dosavadní prodej atakuje 70 tisíc výtisků.

„Ekonomicky nejzajímavější částí mých aktivit jsou workshopy, které jsme začali dělat v roce 2017,“ vysvětluje Černá. „Zaměřujeme se zejména na emoční jedení. V dnešní době trpí obrovská spousta lidí, pro které sladkosti představují únik z jiných problémů.“

Janina D. Černá z CukrFree.cz

Loňský rok byl pro Černou klíčový: postavila pětičlenný tým, který dnes za značkou Cukrfree stojí, a ztrojnásobila obrat na 9,5 milionu korun. Zvedl jej především e-shop, kde nabízí tři desítky značek.

Jsou mezi nimi první produkty pod labelem CukrFree, jako například lískooříšková pomazánka, kokosové máslo nebo chystaná čokoláda bez cukru. Jít podobnou cestou jako zmiňovaná Tara Bosch a nahrazovat cukr jinými sladidly však Černá odmítá. „Snažím se cukr ve stravování opravdu omezovat, nikoli vyměnit za náhražky, které mají podobnou energetickou hodnotu,“ argumentuje.

Rostoucí zájem o produkty bez cukru, ovšem s alternativními sladidly, potvrzují i klíčoví retailoví hráči. „Prodeje v této kategorii u nás meziročně vzrostly o 127 procent a zájem zákazníků dál roste,“ potvrzuje category manager online supermarketu Rohlík.cz Jakub Kořán. „Z alternativních sladidel vede erythritol a agávový sirup,“ dodává.

Nálepka „bez cukru“ zkrátka prodává. Většina zákazníků se sladké chuti vzdát nechce, a sáhne tak po výrobcích doslazovaných rostlinnými sirupy nebo umělými sladidly, jež se zdají být zdravější variantou proklínaného cukru.

„Například agávový nebo javorový sirup ale obsahují ještě víc fruktózy, která se rovněž řadí k vysoce energetickým jednoduchým cukrům, a zdravějšími variantami například řepného nebo třtinového cukru rozhodně nejsou,“ upozorňuje nutriční poradkyně Aneta Hašková.

Především však neexistují relevantní medicínské studie, které by cokoli jednoznačně prokázaly – a tak se boj o cukr stále nese na vlně marketingových mýtů, dietních polopravd a prosté dojmologie.

„Snažím lidem ukázat, že touha po sladké chuti je jenom otázkou zvyku. Když sladkosti obecně omezíte, začnete mnohem víc vnímat ostatní chutě,“ doplňuje Černá. Tak jednoduché to ale taky není. „Vědomá restrikce se velkou mírou podílí na různých poruchách příjmu potravy, které mají psychický základ,“ oponuje Aneta Hašková.

Světová zdravotnická organizace doporučuje nanejvýš šest čajových lžiček cukru denně.

Cukr je podle výživové poradkyně důležitým zdrojem energie, který naše tělo pro zdravé fungování potřebuje. Přirozeně je obsažen v ovoci, zelenině nebo třeba mléčných produktech, zříci se cukru proto znamená ochudit jídelníček o důležité zdroje bílkovin, vápníku, ale taky vitaminů či vlákniny.

Na druhou stranu, přidaný cukr lze najít ve většině průmyslově vyráběných potravin, od pečiva po pivo. A tady statistiky mluví nekompromisně: žijeme nezdravě přeslazené životy. Světová zdravotnická organizace doporučuje příjem nanejvýš 25 gramů přidaného cukru denně – tedy šest čajových lžiček. Podle národních statistických úřadů si však průměrný Američan osladí den 17 lžičkami a Češi, kteří dali světu kostkový cukr, si jich dopřejí až 22.

„Nadměrná spotřeba cukru způsobuje obezitu, ta zase zvyšuje rizika kardiovaskulárních, metabolických a dalších onemocnění,“ varuje diabetolog Jan Špunar s tím, že v současné době trpí diabetem v Česku celých 10 procent populace a prognózy Státního zdravotního ústavu předpovídají alarmující nárůst nemocných o dalších 300 tisíc do 10 let. „Z tohoto pohledu je skvělé, pokud se energie v potravinách snižuje,“ konstatuje Špunar.

Jedním dechem ale upozorňuje, že problematiku je nutné vnímat komplexně a neskákat na trendové marketingové vějičky. Jedna z nejúspěšnějších tváří hnutí, zmiňovaná Australanka Sarah Wilson, dokonce předloni úspěšnou značku I Quit Sugar uzavřela. Nikoli prodala – prostě skončila.

Svým fanouškům napsala dlouhý otevřený dopis, kde mluvila o tom, že podnik se rozrostl do rozměrů, které měly s jejím původním záměrem jen málo společného. „Čím dál víc šlo o škálování, neustálý růst a expanzi než o ideje,“ uvedla v dopisu. A své dosavadní zisky převedla do filantropického fondu.

The post Sladký byznys: boj proti cukru je plný mýtů, ale skvěle vynáší appeared first on Forbes.

Tomáš a Markéta učí Američany cestovat po Evropě. Teď získavájí 25 milionů korun

$
0
0

Nenápadný tuzemský startup Daytrip hlásí novou investici ve výši 25 milionů korun, kterou ho společně a rovným dílem podpořily tuzemské fondy Nation 1 a J&T Ventures. Jde o součást právě probíhajícího investičního kola (Series A), kde chce Daytrip získat celkem pět milionů eur, tedy přes 125 milionů korun.

Mladá firma, za níž stojí Tomáš Turek a Markéta Bláhová, zprostředkovává meziměstské transfery s místními řidiči, kteří cestu doplní zajímavými informacemi o daném místě. Cílí přitom primárně na americké turisty mířící do Evropy.

V roce 2017 získal Daytrip seed investici ve výši 600 tisíc eur, což byly až doposud jediné investorské peníze. Loni si přitom startup sáhl na tržby ve výši téměř 400 milionů korun.

„Tomáš a jeho tým na firmě tvrdě pracují, dokázali s ní uspět a nenechali se odradit. Vybudovali platformu, která nemá konkurenci, a současně šlapou na paty i jiným společnostem, které jsou úspěšné v celosvětovém měřítku,“ komentuje investici Marek Moravec, řídící partner fondu Nation 1.

Relativně nový fond Nation 1, který vede Marek Moravec, v poslední době investoval například do výrobce menstruačních kalhotek Snuggs nebo do dopravního projektu Mileus Juraje Atlase. Zdroj: Nation 1

Čerstvý kapitál by měl padnout na rozvoj produktu a agresivní celosvětovou expanzi. „Aktuálně obsluhujeme 65 světových zemí, přičemž například šéf Uberu nedávno řekl, že mají obsazení zhruba v sedmdesáti. My je hodláme během pár měsíců překonat,“ netají se ambicemi CEO Tomáš Turek.

Daytrip hraje o zákazníky zejména na poli individuální dopravy, kdy do Evropy přijíždějící turisté často volí vlaky, autobusy nebo půjčení vozu. Propozice nadějného startupu se opírá zejména o flexibilitu a jakýsi zážitek navíc, který dnes zajišťují tři tisíce smluvních řidičů.

„Firma má výborné předpoklady pro další dramatický celosvětový růst a může se stát synonymem pro meziměstskou přepravu zaměřenou na turisty a cestovatele,“ podotýká Adam Kočík z J&T Ventures.

The post Tomáš a Markéta učí Američany cestovat po Evropě. Teď získavájí 25 milionů korun appeared first on Forbes.

Nebožtíci platící za vedení účtu? Hledá se nejabsurdnější bankovní poplatek

$
0
0

Poplatek za autorizační SMS. Poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Poplatek za změnu osobních údajů, třeba trvalého bydliště či příjmení, u běžného účtu. Poplatek za uzavření hypoteční smlouvy nebo stavebního spoření. Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta po dobu dědického řízení…

Při volbě nejbizarnějšího bankovního poplatku je rozhodně z čeho vybírat. O tom, který poplatek je tím nejneuvěřitelnějším mezi neuvěřitelnými, lze spolurozhodovat na webu bankovnipoplatky.cz, kde byla po pěti letech oživena anketa o nejabsurdnější poplatek.

Někteří z již nominovaných kandidátů jsou uvedeni výše, další můžete navrhovat až do 3. února. Následně bude vybrána desítka největších absurdit a spuštěno hlasování, z něhož koncem roku vzejde neslavný vítěz. Novinkou znovuobnovené ankety bude i hodnocení přístupu bank k jednotlivým poplatkům: klienti určí, zda jim poplatková politika bank přijde v pořádku, nebo naopak nelogická.

Z předchozích anketních výsledků čiší místy až nestoudnost ze strany bankovních ústavů – namátkou třeba poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, poplatek za nadměrný vklad, poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet, poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat nebo poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou.

I proto by mohla anketa pomoci bankám k jakési sebereflexi, respektive je donutit chytnout se za nos. To se ostatně už v minulosti dělo: pranýřované poplatky zpravidla díky tlaku nespokojených zákazníků přestaly existovat.

The post Nebožtíci platící za vedení účtu? Hledá se nejabsurdnější bankovní poplatek appeared first on Forbes.

Spokojený pes, spokojený investor. Janov vstoupil do chovatelského e-shopu, tentokrát bez Babiše

$
0
0

Do rozjetého online obchodu s krmivem a chovatelskými potřebami Spokojený pes majetkově vstoupil Jozef Janov, investor historicky spjatý s Pentou. Janov je řídícím partnerem holdingu Hartenberg Capital, spravujícího zejména miliardy premiéra Andreje Babiše, ale v případě Spokojeného psa jde o investici soukromou. 

„Je to čistě osobní investice. Na Hartenberg je to přece jen ještě malé, a proto jsem se rozhodl do e-shopu vstoupit jako fyzická osoba,“ vysvětluje investor, který by měl v projektu podnikatelky Soni Fialkové získat 51 procent.

Zbytek si ponechají současní akcionáři, kterými jsou kromě Fialkové také její muž Tomáš a programátor Jan Svoboda. Obchod bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

O Fialkových se v e-commerce komunitě ví, že nejsou velkými fanoušky Andreje Babiše – to prý ale přímo nesouvisí s tím, že firma míří mimo Hartenberg, což kromě Janova potvrzuje i Fialková.

„Není to akce zčistajasna. S Jozefem se bavíme asi dva roky o různých možnostech spolupráce. Tohle je výsledek,“ vysvětluje podnikatelka, která ve Spokojeném psovi vybudovala jednoho z největších online obchodníků ve své kategorii na trhu. „Jako člověka i jako odborníka si Jozefa vážím, je to profík, a jak se říká, sedli jsme si.“

Soňa Fialková | Foto Libor Fojtík

Firma roste v tržbách každý rok dvouciferným tempem a její obrat v loňském roce překročil 400 milionů korun. Hlavními konkurenty jsou Mall.cz, německý Zoohit nebo české Profizoo a Superzoo. Cenu obchodu ani jedna ze stran nechtěla komentovat, ale podle odhadů z trhu transakce ocenila Spokojeného psa na vyšší desítky milionů korun.

„Firma je velmi dobře zainvestovaná a prakticky od začátku zisková. Moc se těším na spolupráci. Expanduje na Slovensko a vyhlíží další trhy. Má obrovský potenciál,“ pochvaluje si Janov, který už v Pentě platil za odborníka na retail, když měl na starosti třeba významný projekt obchodů Žabka, polský Empik či sázkovou kancelář Fortuna.

Na e-commerce se zaměřil také v rámci Hartenbergu: do fondu koupil třeba online obchodníka se spodním prádlem Astratex a spolupracuje také s digitální agenturou Acomware, kterou před pěti lety koupila Mafra ze sesterského holdingu Agrofert. Jádrem byznysu Hartenbergu nicméně zůstává zdravotnictví.

Fialková si změnu pochvaluje. „Tohle nás může posunout hodně kupředu. Jozef přináší svůj pohled a zkušenosti, které jsou o úroveň nad těmi našimi. Přestože na nás určitě nebude mít tolik času, firmě dá jeho přítomnost hodně,“ dodává Fialková, která aktuálně plánuje vybudování nového skladu, investuje do vlastní dopravy a expresní služby Rychlý pes, skrze kterou firma garantuje dodání v den objednávky.

The post Spokojený pes, spokojený investor. Janov vstoupil do chovatelského e-shopu, tentokrát bez Babiše appeared first on Forbes.

Vyhozený ministr a e-shop za víkend. Chystá se zlom ve veřejných zákazkách?

$
0
0

I přes jeho solidní kariéru o Tomáši Vondráčkovi do minulého týdne mnoho lidí nevědělo. Zakladatel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum byl jedním z řady odborníků, kteří se veřejně podivovali nad cenou zakázky týkající se e-shopu na dálniční známky a přidružených služeb.

„Zadávací dokumentace, respektive smlouva, je zveřejněná tak, aby z toho nešlo moc poznat. I přesto ale vidíme na některé položky a ty jsou zcela mimo běžnou realitu. Domnívám se, že by měl ministr vyvodit osobní odpovědnost a zároveň obě strany odstoupit od smlouvy tak, aby mohlo proběhnout standardní výběrové řízení,“ uvedl na LinkedInu 15. ledna.

O devět dní později je vše jinak: Andrej Babiš odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a společnost Asseco, která měla státu systém dodat, uvedla, že od zakázky dobrovolně a bez nároku na náhradu odstoupí. Babiš se též nechal slyšet, že podá trestní oznámení kvůli jistým znepokojivým vazbám – že z toho nakonec vyjde vítězně, ačkoli šlo opět o jeho ministra, je věc druhá.

Vondráček v mezičase na svém LinkedInu upekl veřejný hackathon, během kterého účastníci e-shop naprogramují a poté zdarma předají státu. Celá věc však narostla do mnohem větších rozměrů, než asi čekal. Nejenže se mu přihlásily stovky lidí ochotných trávit svůj čas na cizí práci bez nároku na odměnu, ale sám se hlavně stal jakýmsi dočasným ambasadorem férovosti veřejných zakázek.

Vondráčkovy citace na dané téma se objevily v celé řadě médií včetně studia DVTV, kde ho zpovídal Martin Veselovský.

Jistě, Vondráček a spol. si jsou plně vědomi toho, že portál pro samotný prodej dálničních známek je jen částí zakázky – jejich záměrem je poukázat na celkovou absurditu, s jakou se k veřejným penězům v Česku přistupuje. Ostatně kdy naposledy se odborná veřejnost na něčem takto jednotně shodla?

Cenu 400 milionů korun začal zpochybňovat zakladatel neziskovky Hlídač státu Michal Bláha a následovala jména jako Tomáš Havryluk z Alzy, Martin Kasa z Pilulky, Martin Palička z Etnetery, Miroslav Uďan ze Shoptetu nebo Zdeněk Michálek z Oxy. Nakonec se vyjádřili vesměs všichni relevantní hráči, které e-commerce živí.

Jestli bude Vondráčkův „happening“ úspěšný, existuje šance, že pomůže vnést do hospodaření státu trochu světla (a racionality), které dosvítí i do ostatních oblastí. A mohl by také pošťouchnout změnu přístupu veřejné správy k digitalizaci, která by mohla více čerpat z technologických talentů, jež Česko nabízí.

Příkladem za všechny je třeba zakladatel společnosti Apiary Jakub Nešetřil. Poté, co svou firmu prodal americkému Oraclu, založil projekt Česko.Digital, skrze který chce se státní správou otevřít dialog ve věci IT zakázek. Nutno dodat, že Nešetřilova komunita sdružila už přes 1200 lidí z oboru.

„Plně chápu frustraci odborné komunity nad další zbytečně drahou a komplikovanou IT zakázkou. Česká republika, přestože má výbornou technickou vzdělanost, je zatím v úrovni digitálních veřejných služeb na smutném 20. místě z 28 členů Evropské unie,“ uvedl Nešetřil, který na 29. ledna ve spolupráci s Paralelní Polis a právě s Hlídačem státu chystá první otevřenou debatu nad stavem digitalizace Česka.

Hackathon, nazvaný Známkamaráda, startuje v pražských Holešovicích už dnes. Zúčastní se ho 60 vývojářů, pojede přes celý víkend, a v neděli dopoledne má dokonce dorazit parlamentní delegace. Podívat se samozřejmě půjdeme i my!

The post Vyhozený ministr a e-shop za víkend. Chystá se zlom ve veřejných zákazkách? appeared first on Forbes.

E-shop vyrobený za víkend je na světě. Je to akce nespokojených ajťáků, řekl Babiš

$
0
0

V sedmém patře moderní kancelářské budovy Visionary v pražských Holešovicích to v neděli žije snad více než v běžný pracovní den. Velkorysý open space pulzuje, lidé kreslí po tabulích, intenzivně konverzují a gestikulují. Jiní naopak soustředěně hledí do kódu na svých monitorech. Jde o čas.

Partyzánská akce podnikatele Tomáše Vondráčka, která slibuje naprogramování funkčního e-shopu na dálniční známky za jediný víkend, spěje do finále. „Ukázali mi místo, kde sedí lidé z mého oboru, a ti už mě zasvětili,“ popisuje jedna z účastnic celkem samostatně běžící systém organizace.

Účastníci hackathonu. Foto: Zdravko Krstanov

„Dvě noci pro mě znamenaly tři hodiny spánku,“ usmívá se jeden z programátorů, zatímco v ruce mačká prázdnou plechovku od energetického nápoje. Podle ohlasů to prý jde dobře.

„Jestli se to použije, nebo ne, je z mého pohledu méně podstatné. Hlavní je ukázat, že to jde dělat jinak. Sám jsem byl 30 let v byznysu a vím, že co se tam udělá za jeden den, trvá 100 dní v úřadě. To je režim, který se těžko láme, ale na druhou stranu – když se to nebude zkoušet, tak se to nikdy neudělá,“ pronesl k jedné ze skupinek účastníků hackathonu nově jmenovaný ministr dopravy Karel Havlíček. Partě děkuje za odvedenou práci a pokračuje v prohlídce.

Nedlouho po Havlíčkovi, lehce po jedenácté dopolední, do budovy vchází i ministerský předseda Andrej Babiš v doprovodu svého poradce Marka Prchala, s nímž ve zcela identických bundách Prada působí sehraně. Premiér prohodí něco o zkostnatělém IT dědictví z let minulých a následuje jednání za zavřenými dveřmi, kde kromě zmíněné dvojice sedí i ministr Havlíček, státní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a samozřejmě i Tomáš Vondráček.

„Oceňuji akci pana Vondráčka, že to zorganizoval. Je to akce nespokojených ajťáků a já jsem s tou zakázkou také nespokojený,“ sdělil Babiš novinářům poté, co opustil zasedačku. „Nyní jsme to společně probrali, vypíšeme novou zakázku a předpokládáme, že produkt, který se vytvořil v rámci hackathonu, použijeme. Samozřejmě ale musíme mít záruku, že to bude funkční. Pak budeme případně soutěžit jeho provoz.“

Andrej Babiš sleduje představení e-shopu Férznámka.

Zatímco se účastnící hackathonu těší z úspěšného testu identifikace SPZ (systému, který v reálném čase odhalí, zda má daná poznávací značka zaplacenou dálniční známku), Babiš hovoří o důležitosti propojení soukromého sektoru, jmenovitě IT firem, a státu a zdůrazňuje, že ve věci otevření IT systémů a jejich řešení bude tlačit i na ostatní ministry.

Státní fond pro dopravu a infrastrukturu (SFDI), který zakázku za 401 milionů posvětil, je poté podle Andreje Babiše naprosto zbytečnou organizací. „Pan ředitel tu zakázku neustále obhajuje, což je pro mě nepochopitelné. Dělá si, co chce,“ říká Babiš na účet šéfa SFDI Zbyňka Hořelici, který nereflektuje jeho výzvu k rezignaci. Na otázku, kolik by zakázka měla stát, aby to bylo priměřené, reaguje místo Babiše Vladimír Dzurilla s tím, že to „určí trh“.

„Bylo to neuvěřitelné, bude to skvělé a dokázali jsme to,“ bere si slovo iniciátor hackathonu Tomáš Vondráček. „Každý člověk si bude moci vyzkoušet, že to bylo možné udělat,“ říká hrdě Vondráček a dodává, že bude třeba ještě dodělat jisté kroky po hackathonu, které prý jeho firma Actum udělá zdarma.

Andrej Babiš, Karel Havlíček a Vladimír Dzurilla opouštějí po intenzivních konverzacích s novináři budovu. Na e-shopu mezitím funguje rozhraní pro nákup i databáze a podle přítomných je až na drobné detaily hotovo.

Jednoduchá pravidla pro účastníky hackathonu. Foto: Zdravko Krstanov

Blíží se šestá večerní, a tedy i deadline, kdy se má nově vytvořený internetový obchod Ferznamka.cz (a Fairznamka.cz) představit veřejnosti. Miloš Čermák tweetuje, že dálniční známky jsou vyřešené, nechť se tedy příští týden uspořádá hackathon na opravu dálnice D1, čemuž se řada účastníků hackathonu upřímně zasměje u tabule, kde se živě promítají reakce na sociálních sítích.

E-shop se kvůli mírnému technickému zpoždění neukazuje světu přesně v šest hodin, ale v 18:33 už Tomáš Vondráček se skleničkou v ruce hlásí, že je to venku.

Čeká se každopádně velká nárazová zátěž – hodně Čechů si nepochybně bude chtít nákup vyzkoušet. Zatím tedy jen v podobě příspěvku jedné, dvou či tří korun, které poputují na transparentní účet a následně nadaci Kolečko, ale proces nákupu zůstává stejný.

A musí to fungovat.

The post E-shop vyrobený za víkend je na světě. Je to akce nespokojených ajťáků, řekl Babiš appeared first on Forbes.


Alza hlásí rekordní rok a tržby 29,3 miliardy. Nesmíme se bát, říká Havryluk

$
0
0

Největší tuzemský e-shop má za sebou další rok, kdy dvouciferně rostl. Loni Alza zaznamenala nárůst 17,6 procenta a přetavila ho v obrat 29,3 miliardy korun bez DPH. Třicetimiliardovou metu se tak zatím překonat nepodařilo.

„Celý český e-commerce trh rostl zhruba patnáctiprocentním tempem, pozorujeme tedy mírné zpomalení, bývalo to i dvacet,“ konstatoval obchodní ředitel Alza.cz Petr Bena.

Zároveň nezapomněl šťouchnout tuzemskou dvojku na poli s elektronikou. „Jen to, co jsme meziročně přidali my, odpovídá obratu jistého CZC.cz,“ podotkl směrem ke konkurenčnímu e-shopu s elektronikou.

Zatímco na českém a slovenském trhu Alza vyrostla o necelých 16 procent, v Maďarsku to bylo 69 procent a už jde o třetí největší e-shop na tamním trhu. „Během roku jsme veškerou naši energii vložili právě do Maďarska, což se vyplatilo,“ řekl místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk.

Tomáš Havryluk

Právě rozšíření – jak geografické, tak z hlediska nabídky – má stimulovat růst Alzy do budoucna. Ředitelská parta si hodně slibuje například od kategorie pro domácí mazlíčky AlzaPet. „Už nyní je to nejrychlejší start naší kategorie vůbec, čekáme proto masivní úspěch,“ pochvaloval si Bena.

Trakci nabírá také firemní segment pod značkou Alza pro firmy: dnes představuje 30 procent obratu celého e-shopu. Podobně najel i partnerský prodej, který Alza od roku 2017 testovala na knihách a letos ho chce adekvátně rozvinout. „Máme největší návštěvnost v Česku a podobná prodejní platforma tu chybí,“ řekl Bena.

Druhý muž Alzy Tomáš Havryluk zakončil prezentaci výsledků vskutku vizionářsky. „Nesmíme se bát a musíme prošlapávat nové cesty. Kdo se zastavil, zemřel,“ pronesl.

Zajímavostí je, že z hlediska položek přinesl loni Alze nejvíc obratu vesmírně šedý iPhone 8 s kapacitou 64 GB.

The post Alza hlásí rekordní rok a tržby 29,3 miliardy. Nesmíme se bát, říká Havryluk appeared first on Forbes.

Jelínek, Roubíčková, Waldes. Mezi oběťmi holokaustu byla i česká podnikatelská elita

$
0
0

Dnes, 27. ledna, si celý svět připomíná 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim a s ním i Den památky obětí holokaustu.

Mezi miliony obětí zrůdné nacistické ideologie patřil i výkvět tehdejší společnosti, včetně české prvorepublikové elity. V koncentračních táborech a věznicích zahynuly stovky význačných českých osobností.

Připomeňme tragickou smrt malíře a spisovatele Josefa Čapka (zemřel v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen), spisovatele Karla Poláčka (v lednu roku 1945 absolvoval pochod smrti z Osvětimi do tábora Gliwice, kde zahynul), písničkáře, dramatika a režiséra Karla Hašlera (zahynul na následky mučení 22. prosince 1941 v Mauthausenu), herečky Anny Letenské (zemřela 24. října 1942 v Mauthausenu) nebo spisovatele a dramatika Vladislava Vančury (během pekla heydrichiády byl 1. června 1942 popraven na Kobyliské střelnici).

Mezi oběťmi holokaustu je však i česká podnikatelská elita a hybatelé prvorepublikového byznysu. V dnešní den jsme se proto rozhodli připomenout příběhy alespoň tří z nich. 

Rudolf Jelínek (1892–1944)

Repro Wikipedia

Narodil se ve Vizovicích a to předurčilo celý jeho život. Už v roce 1919 převzali bratři Rudolf a Vladimír Jelínkovi po svém otci prosperující palírnu. Od roku 1926 už pokračovali v podnikání samostatně a Rudolf firmu pojmenoval po sobě. Ve 30. letech zahájil výrobu košer destilátů; při ní používal suroviny a postupy v souladu s pravidly ortodoxní židovské víry.

Rudolf Jelínek, sám židovského původu, dostál náročným kritériím košer produkce, jeho pálenky měly špičkovou kvalitu a brzy si získaly celosvětovou proslulost: od roku 1934 Jelínek působil i na zámořských trzích, značná část košer výroby byla určena pro export do USA, kde se pálenky Rudolf Jelínek staly vyhledávanými v tamní početné židovské komunitě.

Do roku 1938 se značka Rudolf Jelínek stala druhým největším světovým dovozcem destilátů do USA.

V listopadu 1938 získal podnik Rudolfa Jelínka povolení k odběru pěti tisíc hektolitrů daněprostého lihu ke zpracování pro vývoz a ještě 6. března 1939 firma expedovala 225 beden do USA. Zničující byla nejen pro rodinný podnik následná nacistická okupace.

Dne 23. ledna 1943 byl Rudolf Jelínek s manželkou Irenou transportován do Terezína. Odtud byl Rudolf 29. září 1944 převezen do Osvětimi, kde zahynul. Irena Jelínková přijela do Osvětimi 4. října 1944, také zde zahynula. Holokaust přežili jen synové Zdeněk a Jiří. 

Arnoštka Roubíčková (1869–1942)

Repro Národní archiv

Ač je dnes její jméno neprávem poněkud pozapomenuto, během první republiky byla podnikatelka Arnoštka Roubíčková hlavní konkurentkou Hany Podolské a Oldřicha „Uliho“ Rosenbauma. Módní salon Arnoštky Roubíčkové navštěvovala česká podnikatelská elita, oblékaly se u ní manželky továrníků, politiků a diplomatů, stejně jako známé české herečky.

Rozvedená matka tří dětí pocházela z velmi chudých poměrů, prokázala však velký designérský, ale i podnikatelský talent a obchodního ducha – ještě před první světovou válkou otevřela salon, který se věhlasem ve své době (a zejména ve 20. letech a počátkem 30. let) rovnal i nejslavnějším pařížským módním domům.

František Drtikol: bez názvu, šaty od Arnoštky Roubíčkové

Už během první světové války v roce 1916 přestěhovala Roubíčková svůj salon do tehdejšího multifunkčního paláce Koruna v dolní části dnešního Václavského náměstí a získala si ohromný věhlas. Od 20. let spolupracovala s fotografem Františkem Drtikolem a ateliérem Langhans. Prostřední z jejích dcer, Adéla zvaná Ada, spoluzakládala tehdy velmi prestižní módní časopis Elegantní Praha, do něhož reportovala i z pařížských přehlídek. 

V době své největší slávy zaměstnával módní salon Arnoštky Roubíčkové 120 švadlen a krejčových – právě jejich exkluzivní modely se objevují i v dodnes ceněném dramatu Gustava Machatého Extase s Hedy Lamarr v hlavní roli. 

Rodině se stal osudným její židovský původ. Zatímco starší dcera Helena s rodinou prozíravě už v únoru 1939 odešla do USA, kde žil už od roku 1923 její bratr Josef, nejmladší Adéla zůstala s matkou v nově vyhlášeném protektorátu. Byla tehdy už provdaná za Artura Steinhauera, spolumajitele továrny Interpharma na výrobu léčiv v pražských Modřanech.

Celá Adélina rodina včetně dvou malých dětí zahynula v roce 1941 v ghettu v Lodži, Arnoštka Roubíčková byla deportována do Terezína. Odtud ji převezli do vyhlazovacího tábora v Treblince, kde zřejmě ještě v témže roce zemřela. Bylo jí 73 let.

Jindřich Waldes (1876–1941)

Repro Wikipedia

Začínal v Praze u firmy Eduard Lokesch a syn, která vyráběla manžetové knoflíky. Díky znalosti cizích jazyků se stal obchodním zástupcem podniku v Evropě, Asii i Africe. To podnikavému Waldesovi nestačilo. Už v roce 1902 spolu se strojním mechanikem Hynkem Pucem odešel z firmy a založil vlastní společnost Waldes a spol.

Puc o rok později sestrojil převratný vynález – zakladačku, tedy přístroj na zakládání pružin do stiskacích knoflíků (patentek). Waldes roku 1907 vybudoval fabriku v Praze-Vršovicích a za 30 let podnik rozvinul v koncern vyrábějící všechny druhy kovové galanterie s pobočkami ve Varšavě, Paříži, Vídni, Barceloně a v New Yorku.

Díky znalosti cizích jazyků se stal obchodním zástupcem v Evropě, Asii i v Africe.

V roce 1939 byl Jindřich Waldes pro svůj židovský původ zatčen a dva roky strávil v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Odtud ho za osm milionů protektorátních korun v roce 1941 vyplatila jeho rodina, které se podařil odchod do USA. Záchrana však skončila tragicky: Waldes zemřel během plavby z Lisabonu do New Yorku, podle všeho na následky věznění a krutého zacházení v táboře.

Bližší okolnosti jeho smrti nebyly nikdy objasněny. Bylo mu 65 let.

The post Jelínek, Roubíčková, Waldes. Mezi oběťmi holokaustu byla i česká podnikatelská elita appeared first on Forbes.

Stát by měl zestátnit ČEZ a udělat z něj ministerstvo energetiky. Vyplatí se to

$
0
0

Byznysmen a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr, který v posledních letech zastupuje kvalifikované akcionáře, píše o tom, proč by stát měl vykoupit akcie ČEZ, a udělat tak z energetického obra definitivně státní podnik.

Radikální krok, ke kterému by se měl stát odhodlat, protože nemůže prohloupit. ČEZ by férově vyplatil minoritní akcionáře z jejich majetku a v české energetice by bylo po desetiletích konečně jasno a byla by připravená na cokoli, co se v energetickém sektoru v rámci Evropské unie bude dít.

Včetně dalších a dalších regulací. ČEZ sám by se konečně po letech stal tím, čím po léta stejně je, jen to musí kvůli obchodování svých akcií na trhu skrývat – ministerstvem energetiky. Organizací plnou státních úředníků. Protože na to, být ceněnou tržní firmou, současné vedení stejně nemá.

Ano, mluvíme o zestátnění ČEZ.

Neobratnost, ohýbání péče řádného hospodáře, opuštění rozumné a pochopitelné strategie v energetice (například plánovaný prodej větrných elektráren v Rumunsku, jež jsou základem nyní tak ceněné a vyzdvihované zelené energetiky), nepochopení problematiky jaderné energetiky v evropském rozměru ze strany vlády a našich politiků obecně… V tomhle všem ČEZ dříve či později narazí.

Pokud budou chtít vláda, ale i majetkově a trestněprávně odpovědné vedení ČEZ pokračovat ve snahách o stavbu jaderné elektrárny, budou muset sáhnout k vyřešení vlastnické struktury ČEZ. To tvrdím dlouhodobě. Bez toho se nepohne dál ani česká energetika jako taková. Je to dluh, který se v čase a s vývojem sektoru energetiky EU stal palčivým a je strategicky nutné ho vyřešit.

Meziresortní jaderný výbor byl odstaven na vedlejší kolej.

Ze zápisu Státního výboru pro nové jaderné zdroje ze sklonku loňského roku vyplynulo, že tým pro jednání o detailech smluvní dokumentace mezi státem a ČEZ se oficiálně zúžil z dvaceti členů výboru na čtyři. Samostatně tak o tomto klíčovém kroku má jednat jen premiér, ministr průmyslu, CEO ČEZ a jaderný zmocněnec.

Posledně jmenovaný byl současně pověřen jaderným jednáním s Evropskou komisí, které však ještě ani nezačalo. Podstata jednání o výstavbě nového jaderného zdroje, stejně jako jednání o podpoře jaderných zdrojů v Bruselu je tak v rukou úzké skupiny lidí a celý meziresortní a o opozici rozšířený jaderný výbor byl „užitečně“ odstaven na vedlejší kolej.

Chladicí věže v Dukovanech | Foto artemio CZ

To je samozřejmě praktické, zvláště pokud se mají projednávat citlivé informace, jejichž vliv na tržní ocenění ČEZ je zásadní. Tím spíš, když se plánuje stavba jednoho jediného bloku o výkonu 1,2 gigawattu za cenu velmi pravděpodobně převyšující aktuální tržní kapitalizaci celého ČEZ: 280 miliard korun.

Přitom trh nyní v celém ČEZ oceňuje nejen 13,8 gigawattu výkonu výroby elektřiny, zahrnující 4,3 gigawattu stávajících jaderek, téměř 7 gigawattů uhelek, 2 gigawatty vodních elektráren, 1 gigawatt větrných a solárních elektráren a 0,84 gigawattu paroplynu, ale i další aktiva. Mezi ně patří také uhelné doly, distribuce v Česku, Rumunsku i Bulharsku, generující třetinu EBITDA celé energetické skupiny, nebo také vedením ČEZ tolik ceněné aktivity ESCO.

Veškerá dosavadní jednání na úrovni EU navíc vyloučila možnost, že by stavba nové jaderné elektrárny mohla být podporována ze „zelených“ bruselských fondů, ač to naši politici slibovali. Za těchto okolností nemůže být pochyb o oprávněnosti požadavku tisíců minoritních akcionářů ČEZ férově řešit iracionální státní převahu, kolaboraci vedení se zájmy majoritního vlastníka a současně i jistý druh pohrdání soukromým majetkem ze strany vlády.

Zároveň jsou nezbytné i úpravy platné české legislativy – a to dříve, než bude moci dojít k realizaci jakýchkoli dalších kroků. Důvodem je ukončení snah o uzákonění nového, speciálního zákona pro výstavbu jaderných zdrojů. To vládní legislativci odmítli.  Jsem toho názoru, že tak přichází či může přijít na řadu plán „zbavit“ se minoritních akcionářů v ČEZ.

EU, respektive Brusel umí řešit doposud jen dva scénáře stavby a podpory jádra, které u nás připadají v úvahu. Stoprocentní státní vlastnictví (Maďarsko), anebo v Británii uplatněný model contract for difference, tedy podpora nových jaderných zdrojů skrze garantovanou cenu elektřiny. Právě o něm jednala Francie s Unií celých šest let a česká vláda ho striktně odmítla.

Francií nově prosazovaný model podpory jaderné energetiky skrze regulovanou část ceny elektřiny je v plenkách, a i proto tato jaderná velmoc zatím své veškeré snahy o nové bloky odložila za rok 2022. Přesto se ve Francii uvažuje o zestátnění jejich energetického šampiona EdF, který podobně jako ČEZ obchoduje minoritní část akcií na burze.

Státní kontrola cash flow ČEZ by zajistila financování investic a ochránila rozpočet od dotací jaderné výstavby.

Výhody zestátnění ČEZ jsou nezpochybnitelné jak z pohledu státní energetické koncepce, tak z hlediska národní bezpečnosti. Neřešila by se jen situace stavby jednoho jaderného bloku, ale obecně nastavení české energetiky do budoucnosti včetně rozvoje jádra. Ovládnutím celého ČEZ by vláda získala kontrolu nad veškerým cash flow společnosti, tj. měla by zajištěno financování jakýchkoli investic, což by v budoucnu ochránilo státní rozpočty před přímým dotováním jaderné výstavby.

Naopak zatěžovat bedra soukromých investorů prokazatelně nerentabilní investicí a riskovat spory a postup na hraně zákona je nerozum. Nároky na státní rozpočet pro výkup minorit by přitom zůstaly velmi nízké. Zákon o obchodních korporacích totiž dává v první fázi i možnost například zrušení registrace akcií, takže by následný povinný odkup minorit financoval přímo ČEZ. Jeho hospodaření aktuálně bobtná s růstem cen elektřiny a současně se připravuje na nemalé prodeje zahraničních aktiv.

Při ovládnutí více než 90 procent ČEZ (za peníze ČEZ!) by samozřejmě vše uzavřelo zákonné vytěsnění minoritních akcionářů.  Další výhodou je, že pro realizaci této cesty má vláda otevřené dveře už nyní a nemusí cokoli řešit. Úspěch je vzhledem ke struktuře minoritních akcionářů jistý a stát bez ohledu na vývoj v sektoru nemůže udělat chybu.

V nedávné minulosti si obdobnou cestou prošli mobilní operátor O2 pod soukromým vlastníkem, ale i Unipetrol ovládaný polskou vládou kontrolovaným PKN Orlen. Co tedy stojí proti?

Zčásti samotná pražská burza, která by přišla o další a významný titul. Největší překážkou jsou však politické choutky a možná i touha po pochybném byznysu těch, kdo se chtějí o jádru nebo jakékoli jiné alternativě vývoje české energetiky jen radit, schůzovat, zasedat, psát nekonečné litanie materiálů. Ve skutečnosti ale stavět jadernou elektrárnu nechtějí a nechtějí ani konstruktivně řešit budoucnost české energetiky.

Sem bohužel patří mnozí účastníci celé vládní diskuse. Sousto je to bezesporu lákavé. Veřejné mínění je jádru v Česku dlouhodobě nakloněné a současně má jen na přípravu stavby jednoho bloku jaderné elektrárny padnout během následujících let 15 až 20 miliard korun – to vše předtím, než se opravdu rozhodne, zda skutečně stavět, či ne.

Takové rozhodnutí už zjevně nemůže udělat nikdo jiný než politická garnitura, která nevzejde z voleb v roce 2021, ale až z těch dalších. Pokud kdy vůbec…

The post Stát by měl zestátnit ČEZ a udělat z něj ministerstvo energetiky. Vyplatí se to appeared first on Forbes.

Top Gun made in Česko. Americké letectvo používá české virtuální brýle

$
0
0

Česká společnost VRgineers má našlápnuto k velkému globálnímu úspěchu – největším odběratelem jejích brýlí pro virtuální realitu je aktuálně letectvo Spojených států amerických, respektive jeho inovační divize.

Produkt s názvem XTAL, jehož nejnovější verzi s rozlišením 8K firma představila na lednovém technologickém svátku CES v Las Vegas, se stane součástí „tréninkové platformy nové generace“ pro piloty. Řada technologických webů aktuální XTAL označuje za nejvyspělejší profesionální VR na trhu.

„Když jsem pilotoval letoun F18A Hornet s headsetem XTAL, bylo to něco úžasného,“ komentoval zážitek s brýlemi bývalý pilot letounu F18 švýcarského letectva. „Natolik se to podobalo realitě, až jsem měl pocit, jako bych opravdu seděl v kokpitu skutečné stíhačky. A přesně to potřebují budoucí piloti během tréninku zažít.“

Virtuální brýle XTAL od VRgineers

Tuzemská parta z Holešovic je také relativně nově jedním z řešitelů R&D iniciativy amerického námořnictva. Mezi její významné klienty patří i BMW, Škoda nebo Audi, kterým technologie virtuální reality pomáhá s prototypováním nových projektů.

Firma, založená a vedená podnikatelem Markem Polčákem, loni utržila nižší desítky milionů korun a nedávno získala vyjma zvučných klientů i silné investory. K Etneteře či Martinu Rozhoňovi se zhruba před čtyřmi měsíci připojili brněnští Y Soft Ventures a Nation 1, investující desítky milionů korun výměnou za minoritní podíly.

Zakladatel Y Softu Václav Muchna léta mluvil o tom, jak by rád poskytl své technologické zázemí hardwarovým startupům, které podporuje právě skrze větev Y Soft Ventures. VRgineers z této synergie plně těží.

„Hrajeme globální první ligu, zprofesionalizovali jsme výrobu a přesunuli se do Y Softu,“ hodnotí posun investor Martin Rozhoň s tím, že VRgineers registrují stovky objednávek. Nejnovější headset XTAL vyjde bezmála na osm tisíc dolarů, tedy přes 180 tisíc korun. A další investiční kolo už běží.

The post Top Gun made in Česko. Americké letectvo používá české virtuální brýle appeared first on Forbes.

Česká aplikace BrikkApp pomáhá investovat do nemovitostí. A sama získala 15 milionů

$
0
0

Společné podnikání dvou sourozenců není úplně tradiční model. Janě a Janovi Večerkovým se však osvědčil. Po tříletém vedení úspěšných programátorských kurzů Coding Bootcamp Praha, o nichž jsme psali ve Forbesu před necelým rokem, vykročili na trh s novým produktem, pro který teď získali dva významné investory.

Jejich aplikace BrikkApp nabízí a zprostředkovává kolektivní investování do nemovitostí v různých zemích Evropy. Jedná se přitom o bytové i komerční objekty, za kterými běžně stojí jiné nemovitostní platformy. Člověk může vesměs investovat už od malých částek, třeba 50 eur.

Díky patnáctimilionové investici od podnikatelů Františka Novotného a Aleše Hudečka, kteří vlastní mimo jiné e-shop s vlasovou kosmetikou Bezvavlasy, teď aplikaci rozhýbali a pracují na jejích nových funkcích. Finálním výsledkem má být „tržiště“, kde rovnou nakoupíte a zaplatíte podíl na určitém nemovitostním projektu.

Aplikace agreguje data z podobných investičních služeb v Británii, Pobaltí, ve Španělsku nebo Francii a dohromady pokrývá nabídky ze 180 investičních platforem. Do budoucna ale počítá s pokrytím mnohem širším. „Jen pro letošní rok jsme si stanovili hranici pěti tisíc registrovaných uživatelů,“ uvádějí Večerkovi.

Podnikatelé aktuálně čerpají první část z celkových 15 milionů. Celou částku by měla mladá firma vyčerpat během jednoho roku. „Investice je rozkouskovaná a projekt musí mít výsledky. Při nedosažení cílů se může redefinovat, či dokonce i zastavit,“ uvedl jeden z investorů František Novotný. BrikkApp si podle jeho slov vybral se svým společníkem nejen kvůli nápadu, ale i kvůli oběma sourozencům, v nichž investoři spatřují nadějné podnikatele.

Sourozenci Večerkovi

Nejnáročnějším aspektem BrikkAppu je technologie a synchronizace dat. „Jednoduše je potřeba ohlídat například to, aby se něco neprodalo dvakrát,“ vysvětlují Večerkovi. Přidaná hodnota BrikkAppu je podle nich také v tom, že investiční nabídky prověřují.

Platforma spolupracuje výhradně se subjekty, které mají licence na zprostředkovávání investic od regulátorů ve svých zemích. Když jim BrikkApp přivede nového zákazníka a ten u nich nakoupí, český startup dostane provizi.

Dalším krokem je získat u ČNB či zahraničních regulátorů vlastní licenci, aby skrze aplikaci naopak mohli lidé z jiných zahraničních platforem investovat u nás.

The post Česká aplikace BrikkApp pomáhá investovat do nemovitostí. A sama získala 15 milionů appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live