Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Accolade dál obléhá Německo. V polském Gorzówě investuje dvě miliardy

$
0
0

Společnost Accolade, kterou rovným dílem vlastní CEO Milan Kratina spolu se Zdeňkem Šoustalem, dále rozšiřuje svou síť průmyslových parků ve strategické lokalitě západního Polska. Investici v hodnotě 80 milionů eur nyní posílá do města Gorzów Wielkopolski, kde vznikne dalších téměř 100 tisíc metrů čtverečních hal a skladovacích ploch.

Zásadní roli v plánech na rozšíření průmyslového parku přitom hraje blízkost německých hranic, která nabízí potenciál firmám, přesunujícím svá logistická centra a lehkou výrobu do regionu střední a východní Evropy.

„Rozšíření našich aktivit ve Velkopolském Hořově představuje klíčovou část strategického rozvoje podél západních hranic, kde už nyní působíme ve městech Goleniów, Štětín, Zelená Hora a Lehnice. V našich očích představuje Hořov důležité skladovací a logistické centrum, které profituje ze své polohy v zóně Kostřín – Słubice, jedné z nejrychleji se rozvíjejících ekonomických zón v Polsku,“ vysvětluje Milan Kratina.

Nově zakoupené pozemky podle vedení společnosti umožní připravit moderní infrastrukturu pro rostoucí potřeby stávajících i nových nájemců. Mezi nimi figurují firmy Omnipack, Logoplaste, Magma, Fiege, Faurecia nebo Borne.

Projekt, jehož výstavba bude rozdělena do několika fází, má nabídnout ekologická řešení zaměřená na úsporu energií a vody. Aspiruje také na certifikaci udržitelnosti BREEAM na úrovni „Excellent“.

The post Accolade dál obléhá Německo. V polském Gorzówě investuje dvě miliardy appeared first on Forbes.


Ze třídy ji i s žáky vyhodila uklízečka. A tak si manažerka založila vlastní soukromou školu

$
0
0

Nejdřív Pavla Sadilová zběhla od učitelství k financím. Pak se k němu však vrátila a na zkušenostech z obou profesí vystavěla spolu s manželem, bankéřem Janem Sadilem, soukromou základní školu s názvem Edisona.

Ta bude mít v září po pěti letech fungování pod křídly státní školy velkou premiéru, konečně totiž získala licenci a tedy i status samostatného vzdělávacího ústavu.

Už žádné hledání instituce, která je zahrne do své administrativy a půjčí jim třídy. Už žádné vysvětlování, proč učí od půl deváté, jsou s dětmi často venku a nedělí žáky po klasických třídách, ale po trojročí. Edisona bude se svým alternativním vzdělávacím plánem sama za sebe.   

Žádný dlouhý úlevný výdech si ale Pavla Sadilová zatím dovolit nemůže, pořád to jsou nervy. Třeba proto, že v nové budově zatím ještě úřadují řemeslníci. Pokud nestihne stavební úřad prostor zkolaudovat, bude muset zhruba na měsíc až dva hledat škola útočiště v jiných prostorách. 

Pavla přiznává, že je to trochu stres, prý si kvůli přípravám moc neužila ani rodinnou dovolenou, ale věří, že všechno dobře dopadne. 

Licenci získali manželé teprve letos v červnu a na veletoč, jenž instituci, která byla „papírově“ součástí státní školy, proměnil v samostatnou jednotku, tak nebylo mnoho času. 

Budovu si nakonec pronajali. Měli štěstí, zrovna končila jedna soukromá škola a její prostory se dobře hodily. Jenže nebylo možné převzít ji jen tak a nezbývalo než provést úpravy podle stavebních norem platných pro základní školy. 

„Několik dní před zahájením rekonstrukce nám objednaná firma zakázku vypověděla. Prý nestíhají tu minulou. Podařilo se nám ale rychle najít jinou společnost, která už začala pracovat. Jestli se vše stihne včas, však nezáleží jen na ní. Bude rozhodovat i to, kdy stavební úřad úpravy zkolauduje,“ doplňuje Pavla. 

Vše je také otázka peněz. Původně manželé počítali s tím, že je jednoduchá rekonstrukce přijde zhruba na jeden milion korun. Spočítali si, že by tuto částku mohli do tří let splatit. Jenže teď to vypadá spíš na miliony tři. Ceny stavebních prací i materiálů rostou a jen za zařízení pro rekuperaci do každé třídy zaplatí Sadilovi půl milionu korun. 

„Doufáme, že se nám podaří najít sponzora, který bude ochotný poskytnout soukromé škole dar,“ věří Pavla Sadilová, pro kterou je dobře fungující škola, kde jsou děti spokojené, splněný sen.

Ze školy do korporátu a zpět

Po ukončení pedagogické fakulty v devadesátých letech učila tři roky, pak ji však ambice vehnaly do korporátního světa. Tehdy si řekla, že pokud se jednou do školství vrátí, tak už to nebude do státního. 

Vadilo jí, že může jen málo věcí ovlivnit. Učila na menší škole, a když chtěla s dětmi odpoledne pracovat ve třídě na přípravě školního časopisu, uklízečka je vyhodila. Nadšení vystřídalo rozčarování. 

„To byl asi poslední impulz. Odešla jsem ze školství budovat kariéru,“ říká. Tu rozjela na pozici divizní ředitelky v Provident Financial. „Tvrdý maskulinní byznys,“ ohlíží se na své působení u této společnosti.

A když uviděla inzerát, že Hypoteční banka hledá ředitele pobočkové sítě, neváhala. Jenže tohle místo nedopadlo. Kandidáty nicméně vybíral budoucí Pavlin manžel, tehdy šéf celé Hypoteční banky Jan Sadil. 

„Tak nějak nás napadlo, že bude lepší spolu randit než pracovat,“ směje se Pavla. Nastoupila nakonec do ING Bank, kde se začala její profesní dráha slibně rozjíždět. Jenže pak se jí narodil se syn a dcera a bylo jasné, že s bankovní kariérou je ámen. 

„Na pískovišti jsem propadala skepsi. Vždyť já nic neumím, říkala jsem si. Ovlivnila mě tehdy koučka Iva Pondělíková,“ vypráví. Spojila proto své zkušenosti manažerky a učitelky a začala koučovat také.

„Ale pak jsem zjistila, že klienti koučovat na jednu stranu chtějí, ale na druhou vlastně ne, a začala jsem mít pocit, že nejsem úplně na svém místě. Pralo se to ve mně dva roky,“ říká. 

Šla proto za kamarádkou Renatou Mrázovou, která tehdy pracovala jako finanční ředitelka ING Bank s tím, že má trochu bláznivý nápad – založit soukromou školu. A není si vůbec jistá, jestli to zvládne. Odešla s povzbuzením a ujištěním, ať se do vlastní školy rozhodně pustí.

Na začátku alternativní výuky bylo devět rodin ne úplně spokojených se státním školstvím, jejichž děti zaplnily jednu třídu. První kroky Pavla s manželem Janem pokryli z vlastních peněz. Díky příjmům manžela si mohla Pavla dovolit pracovat tři roky zadarmo a třídu vybavovali postupně.

Ani soukromou školu nemusí stát povolit

Ta byla tehdy ale ještě součástí státní školy. Sice hned v roce 2016 požádali o licenci, která by jim umožnila provozovat vlastní školu v Praze 12, ale nezískali ji. Zdůvodnění ministerstva školství bylo nicneříkající. 

Protože ale Pavla cítila, že je to její svět, nevzdala se a podala stížnost k ústavnímu soudu. Ani tady ale neuspěla. „Argumentovali tím, že se jedná o peníze státu a ten rozhoduje, kam je vloží. Je to tak – z jednoho pohledu je soukromá škola podnikáním, ale z druhého ne, stát totiž přiděluje peníze na žáka,“ vysvětluje.

A tak bojovala dál a dál vedla hybrid soukromé třídy pod kuratelou státní školy. Až letos na jaře konečně získala licenci.  

Edisona je financovaná ze školného, které v současné době činí osmdesát tisíc korun za rok. Z celkové částky vybrané od rodičů navíc každý rok škola složí půl milionu korun pro děti, které by si tu vzhledem k finanční situaci rodiny nemohly dovolit studovat. „Jsme komunita. Díky stipendiu k nám chodí například i děti samoživitelek,“ uvádí Pavla a dodává, že výši školného chtějí zachovat. 

Od září bude škola pobírat navíc šedesát procent příspěvku, který na žáka platí stát. Plnou částku mohou dostat nejdříve po roce a zároveň po návštěvě školní inspekce, o kterou musí požádat. Ta totiž musí potvrdit, že se tu učí správně a v souladu s obecnými pokyny a vzdělávací strategií. 

Škola se zaměřuje na děti na okrajích spektra – ty které vyžadují více trpělivosti, pozornosti nebo jsou náročnější na to, co a jakým způsobem se při vyučování dozvědí, tedy děti se specifickými poruchami učení i děti nadané. 

Učitelé jsou v Edisoně nazývaní průvodci a rádi využívají k výuce projekty a badatelsky orientovanou výuku. Děti se hodně učí venku, chodí po muzeích, galeriích a zajímavých místech. 

„Máme tu například učitele, který se mimo jiné věnuje bojovému umění. Je to potetovaný vousáč, který by měl možná v jiné škole kvůli vzhledu problém dostat se přes vrátnici,“ směje se Pavla. Jeho žáci ho ale milují. 

„Dělá s dětmi spoustu zajímavých věcí, učí je sebeobraně či bubnují na šamanský buben. Nese s sebou mužskou energii a to je fajn, protože naše děti pocházejí i z rozvedených nebo méně funkčních rodin a jsou rády, když vidí ve škole muže. Proto je skvělé, že k nám nastupuje i učitel humanitních předmětů a i v družině pracuje muž,“ popisuje genderové rozložení školy.

Celkem v ní šest lidí pracuje na plný úvazek a přibližně desítka zaměstnanců na částečný. Jejich hlavní úkol zní – učit děti tak, aby se dokázaly zorientovat a obstát v současném světě. 

Když Pavla Sadilová mluví o tom, jak škola funguje a jaké jsou její cíle, působí docela umanutě. „Založit soukromou školu a úspěšně ji provozovat se skoro rovná zázraku. Je to jako pavučina, do které se můžete snadno zamotat. Sháníte licenci, budovu, řemeslníky, plníte normy, požadavky. Ale výsledek je radost,“ říká.

A dodává: „A víte co, manžel už je zvyklý. Před patnácti lety jsem ho s těhotenským břichem přesvědčila, ať si zařídíme penzion na horách. A že to bylo norem a nařízení, které jsme museli splnit. Provozujeme ho úspěšně dodnes. Ničeho, co dává smysl a naplnění mého života, se nevzdávám,“ říká Pavla, která věří, že všechno už teď poběží, jak má.

The post Ze třídy ji i s žáky vyhodila uklízečka. A tak si manažerka založila vlastní soukromou školu appeared first on Forbes.

Bonatrans hlásí úspěšný rok. Holding Cechlové Komárkové loni vydělal 375 milionů

$
0
0

Evropská jednička ve výrobě železničních dvojkolí Bonatrans zveřejnila své konsolidované finanční výsledky za rok 2020. Skupina vlastněná někdejší nejbohatší Češkou Jitkou Cechlovou Komárkovou v tomto období vydělala 375 milionů korun. Téměř 900 milionů pak putovalo na investice.

„Zakázková náplň opět plně vytížila naše výrobní kapacity na celý rok, čemuž se navzdory všem okolnostem dokázal přizpůsobit plný výkon výroby,“ stojí v aktuálně publikované konsolidované výroční zprávě, na kterou jako první upozornil server Seznam Zprávy.

Tržby mateřské skupiny, která má výrobní závody v Česku, Německu a Indii, stouply meziročně zhruba o 240 milionů na současných 7,9 miliardy korun. Čistý zisk je naopak o 39 milionů nižší. Provozní zisk EBITDA činil za rok 2020 1,3 miliardy korun.

Rok 2020 se nesl rovněž v duchu masivních investic, které v daném období činily rekordních 880 milionů korun. Peníze směřovaly na přestavbu obráběcí linky kol, stavbu nové linky nedestruktivního zkoušení s automatickou manipulací, ale také na výstavba solární elektrárny a rekuperace odpadního tepla v Bohumíně.

A s obdobnými výdaji na investice pak Bonatrans počítá i v tomto roce. Na přelomu roku však skupina musela uzavřít slévárnu a související provozy bohumínské firmy Viadrus, která je největším českým výrobcem topenářské techniky.

Jitka Cechlová Komárková

  • Majetek v hodnotě 5,8 mld. Kč
  • 45. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Strojírenské aktivity Jitky Cechlové Komárkové jsou konsolidované na úrovni holdingu Vivax Holding Limited na Maltě. Ta je stoprocentním vlastníkem Bonatrans Group Holding B.V. se sídlem v Nizozemí, kam vedle bohumínské Bonatrans Group rovněž spadají společnosti Gutehoffnugshütte Radsatz GmbH, Bonatrans India Private Limited a Bonatrans Asia Limited.

Komplikovaná vlastnická struktura z Malty dále směřuje do Lichtenštejnska.

The post Bonatrans hlásí úspěšný rok. Holding Cechlové Komárkové loni vydělal 375 milionů appeared first on Forbes.

Jablonec v záři šperků a skla. Ve městě začala výstava nejlepší české bižuterie

$
0
0

Preciosa, Kavalierglass, Crystalex nebo Mandfer Linder. V Jablonci nad Nisou dnes začala jedna z největších výstav bižuterie, skla i vánočních ozdob Křehká krása.

Do města se sjely čtyři desítky výrobců, aby v prostorách tamního Eurocentra a přilehlého muzea představili své řemeslo. Oba areály tvoří výjimečný výstavní prostor, kde si zákazníci mohou pořídit to nejlepší z českého skla a bižuterie.

Nad letošním, už desátým, ročníkem převzala záštitu módní návrhářka Beáta Rajská, kromě výrobků se tak mohou návštěvníci těšit i na několik přehlídek. A poprvé se na nich předvede v promenádě v plavkách i dvanáct finalistek České Miss 2021.

Na výstavě se mimo jiné představí i firma Rautis z Poniklé v Krkonoších, která je od loňského roku na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO díky unikátní výrobě perličkových ozdob. 

Pořadatelé doufají, že výstava pomůže hlavně výrobcům bižuterie. Pandemie koronaviru totiž jejich řemeslo poznamenala více než finanční krize v roce 2009.

„Velmi se omezil hlavně zahraniční obchod, celkově se snížila poptávka po doplňcích, což bylo během lockdownu logické, když lidé nikam nemohli chodit. Pro některé výrobce to ale bylo likvidační,“ říká Milan Kohout, místopředseda Svazu výrobců skla a bižuterie.

Podle něj muselo kvůli pandemii koronaviru skončit pět firem, které byly členy svazu. „Úbytek zákazníků jsme zaznamenali hlavně v obchodech orientovaných na zahraniční turisty, především v Praze. Pokud hoteliéři tvrdí, že jsou obsazeni na dvacet procent, tak samozřejmě nejsou ani zákazníci v obchodech s bižuterií. Jejich provozovatelé pak nejsou schopni zboží prodat, natož kupovat nové, a tím strádají výrobci,“ dodal Kohout.

Návštěvníci výstavy ostatně letos musí počítat s vyšším vstupným, které zdražilo o dvacet korun. Důvodem však není touha po větším zisku, ale minimální podpora ze strany státu. Zatímco v minulých letech přispívala agentura Czech Tourism dvě stě tisíc korun, letos dostali organizátoři jen jedenačtyřicet tisíc.

Výrazně tak museli šetřit, nenajali například ostrahu a ani neuzavřeli ulici mezi výstavištěm a Muzeem skla, jako tomu bylo v minulých ročnících. Komplikace navíc doprovázely i přípravu výstavy. Před měsícem totiž jeden z pavilonů areálu Eurocentra vyplavila při lokálních záplavách voda, když její nápor nevydržela střecha budovy. Podle Kopáčka se ale stihlo vše opravit a vymalovat tak, aby nikdo nepoznal, že ke škodám došlo. 

Přesto budou s výstavou spojená jistá omezení, za ty však může výhradně pandemie. Návštěvníci budou moci dovnitř pouze v roušce, s očkováním, negativním antigenním nebo PCR testem, nebo potvrzením, že nemoc prodělali. Kontrolou projdou hned u vstupu.

„Pořídili jsme si kvůli tomu i čtečku na certifikáty a nakoupili jsme testy, které chceme používat hlavně u dětí nad šest let,“ prohlásil předseda představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček. 

Výstava se v Jablonci poprvé konala v roce 2012 a jejím cílem bylo navázat na tradici mezinárodních výstav skla a bižuterie z šedesátých a osmdesátých let minulého století. Výrobci chtěli ukázat, že jablonecká bižuterie stále žije a má budoucnost, přestože ji dusí levná asijská konkurence nebo rozpad někdejšího Jablonexu.

Výstava potrvá až do soboty 15. srpna. 

The post Jablonec v záři šperků a skla. Ve městě začala výstava nejlepší české bižuterie appeared first on Forbes.

Dejte si Adaptér nebo Baterku. Pivovar vzdává hold slavnému vynálezci

$
0
0

Baterka, Adaptér, Nabíječ, Dynamo. To je jen výběr z třiceti různých piv, která nabízí jablonecký minipivovar Volt. Ročně uvaří ve sklepích vily nedaleko přehrady patnáct set hektolitrů nepasterizovaného a nefiltrovaného piva.

Větší množství už zdejší dvounádobová varna nepojme. I proto čeká pivovar stěhování do nové provozovny v nedaleké Liberecké ulici. Ta bude mít kapacitu až dvacet tisíc hektolitrů, a to už by Volt zařadilo mezi střední pivovary.

„Jestli se mezi ně dostaneme, to uvidíme. Nám zatím postačí, když budeme moci vyrábět na jednom místě, dnes totiž kvůli nedostatečné kapacitě vaříme i v jiných pivovarech, třeba náš ležák Jiskra vyrábíme i v Dalešicích, kde se natáčel film Postřižiny,“ prozrazuje sládek Voltu Martin Palouš.

Minipivovar, který svým jménem odkazuje na vynálezce Alessandra Voltu, vznikl v Jablonci před pěti lety. První rok v něm uvařili sedmdesát hektolitrů piva, druhý už desetkrát tolik a dnes jsou na plné kapacitě 1500 hektolitrů za rok. Dalších zhruba tisíc hektolitrů uvaří ve spřátelených pivovarech.

Až se přestěhuje výroba do nového, zůstane v současné vile už jen restaurace a penzion a ve sklepích zkušební laboratoř, kde budou sládci zkoušet nové recepty, případně do nich pouštět létající neboli kočovné pivovary.

Oproti tradičním pivovarům vyrábí Volt nefiltrované a nepasterizované pivo, vařené v malých objemech. I proto je jeho cena vyšší. Zato ale dostane zákazník chuťově zajímavější mok, s větším obsahem chmele i s ovocem.

Mezi nejoblíbenější ležáky patří Jiskra, kterou vaří v již zmiňovaných Dalešicích, a pak Prezidentský speciál. „Ten vaříme tady v Jablonci a loni vyhrál titul regionální potravina roku v Libereckém kraji. Co se týče svrchně kvašených piv, tak nabízíme jedenáctku s názvem Adaptér, která vznikla v době covidové, a Baterku, to je patnáctka,“ přibližuje sládek. Vloni vyhlásila organizace Sdružení přátel piva Volt třetím nejlepším minipivovarem v zemi.

Stále více jsou v oblibě i takzvané kyseláče, kdy při výrobě „zkazí“ pivo laktobacily, které požírají bílkoviny a vytvářejí kyselinu mléčnou. Právě ta pak může za kyselost. Následně se pivo převáří, projde kvašením a pak se do něj přidá ovoce.

„Zkoušeli jsme meloun, ale moc tam cítit není, ani mango není nějak výrazné. Nejvíce je znát malina a maracuja. A na tanku máme teď i další novinku, což je Gose, kyselé pivo, do kterého přidáváme himalájskou sůl a pak i borůvku. Je to starý německý styl piva,“ dodává Martin Palouš.

S názvy piv pomáhají i samotní zákazníci. Prostřednictvím sociálních sítí vymýšlejí ta nejlepší jména. A tak v nabídce nechybí třeba Baterka, Nabíječ, Pojistka či Protinožec.

Sládek počítá s tím, že letošní tržby se během letních měsíců dostanou přes milion korun, a pokud se podaří pivovaru prorazit více i v kamenných hospodách, mohly by růst i přes zimu.

Navíc má naději, že nově ochutnají jablonecké pivo i zákazníci v Anglii. Představí ho tam pivovar Budvar, který se rozhodl pro export vybraných řemeslných piv z několika českých minipivovarů.

Ostatně ochutnat výrobky některých českých minipivovarů budou moci lidé i v Jablonci. V září totiž Volt pořádá festival Voltáž, kde představí ten nejlepší výběr. A v letošním roce se v jednom ze stánků budou čepovat i americká řemeslná piva.

Většinovým vlastníkem minipivovaru Volt je společnost QF Investment a její majitel Milan Zemánek. Menší podíl pak patří majiteli firmy Eleven Martinu Křenkovi a Romanu Gaalovi, který je zároveň jednatelem Voltu. QF Investment je dceřinou společností Meritonu, firmy, která patří do investiční skupiny Miton.

The post Dejte si Adaptér nebo Baterku. Pivovar vzdává hold slavnému vynálezci appeared first on Forbes.

Přišli o střechy domů, stroje i víno. Vinaře čeká po tornádu druhé kolo boje o přežití

$
0
0

Vlastní dům, dům sestry, dům rodičů, vinařství, sklad. Všechno během chvíle fatálně poničené. Škody za miliony korun. Jen sklepu s archivními víny a deseti hektarům vinohradů Miroslavy Ježkové z Moravské Nové Vsi, se tornádo víceméně vyhnulo. Alespoň v tom měla štěstí. Zbytek příběhu už je temnější.

Červnové tornádo na Moravě odnášelo lidské životy, domy, auta, ale i vinařství a samotné vinohrady. V postižených vesnicích většinou ty menší, rodinné. I za nimi je ale často byznys, na kterém stojí živobytí celých pokolení.

Skoro dva měsíce po přírodní katastrofě to ve vinařství Ježková v nenápadném řadovém domě pořád vypadá jako po výbuchu bomby. “A to už jsme to nejhorší uklidili a střechu alespoň provizorně zakryli,” říká vinařka, která ročně produkuje kolem 90 tisíc litrů vína.

Letošek bude z pohledu výroby jiný. Minimálně deset tisíc litrů už Miroslava Ježková, která kromě rodiny dává od jara do podzimu práci dalším deseti lidem, už rovnou odepsala. Byly totiž v tancích, do kterých natekla voda poté, co z vinařství odlétla střecha a spadl strop.

“Střechu už jsme nenašli. Co jsme ale našli, byly poničené lahve už hotového vína. Zatím jsem těch rozbitých odepsala kolem patnácti set,” říká Ježková, která počítá s tím, že může přijít až o třetinu loňské produkce.

Tatínek první tři týdny po tornádu skoro nemluvil.

Poničenou má navíc i velkou část výrobní technologie za miliony korun, kterou v uplynulých letech postupně pořizovala sama vinařka, ale i její otec – dnes pětasedmdesátiletý Miroslav Košut, který vinařství zakládal.

“Tatínek první tři týdny po tornádu skoro nemluvil,” vzpomíná Ježková, přičemž vzápětí poněkolikáté dodává, že je hlavně ráda, že celá rodina řádění živlu přežila.

Teď už pan Košut v montérkách prochází vinařstvím a pomáhá řídit probíhající stavební práce. Mají zpoždění: chybí materiál i řemeslné firmy, ale hlavním důvodem je přednost, kterou při opravách logicky dostávaly domy pro bydlení. Ať už ty rodiny paní Ježkové, nebo dalších obyvatel postižených obcí.

Miroslava Ježková ze stejnojmenného vinařství | Foto Tomáš Škoda

Deadline, kdy by mělo být vinařství z větší části zase v provozu je jasný. Je jím vinobraní v druhé polovině září a nestihnout ho by znamenalo ztrátu celé sezony a také milionů korun. “Nějak to ale zvládneme, i kdybychom tady měli pracovat během nocí,” věří Ježková.

V sousední vesnici Hrušky je jedním z postižených vinařů Štěpán Doležal. V době, kdy tornádo udeřilo, byl na vinici, kterou má tři kilometry od vesnice. Jeho tak zasáhly kroupy, zatímco dům, ve kterém se v koupelně schovávala žena s malou dcerou a psem zasáhlo tornádo. Dům přišel o střechu a Doležal má poničenou i část techniky, která je pro výrobu vína nezbytná.

“Byl jsem na vinici s kamarádem, ale když jsme viděli, co se děje, rychle jsme jeli zpátky,” vzpomíná Doležal. Když dojeli do Hrušek, tornádo už bylo pryč.

“Nejdřív jsme viděli rozházené popelnice, ale pak už byla vidět potlučená auta a jak jsem viděl první dům bez střechy a kostel bez věže, bylo jasné, že je zle,” popisuje situaci ze čtvrtka 24. června. Posledních dvě stě metrů za rodinou musel doběhnout. Autem se k domu dostat nedalo.

I Doležala tak kromě opravy vlastního domu čekají investice, bez kterých by jeho vinařství nastávající sezonu nezvládlo. Příjem z vinohradu přitom jeho rodinu živí celý další rok.

Podle Martina Půčka, výkonného ředitele Svazu vinařů ČR tornádo zasáhlo zhruba šedesát hektarů vinic. Hrubé odhady pak ukazují, že totálně zničená je z této plochy třetina. “Tam se budou vinice zakládat znovu, což znamená, že rodit budou nejdřív za čtyři roky. Dalších odhadem čtyřicet hektarů zčásti poničily kroupy, takže tam se jedná o škodu jen v rámci letoška,” vysvětluje Půček.

Stát i svaz podle všeho vinaře nenechá bez pomoci. Nejspíš se dočkají zvýhodnění při odvádění příspěvku do vinařského fondu, ale klíčová bude náhrada škod ze státního rozpočtu.

“Stát uvolnil jeden a půl miliardy na škody zemědělským podnikům. A co zatím máme zjištěné, vinařům by to ztráty mělo nahradit ve stoprocentní výši,” říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

Další pomoc k vinařům proudí přímo od zákazníků. Jak Miroslava Ježková, tak Štěpán Doležal museli v posledních týdnech s vypětím sil zvládnout ještě velký nárůst objednávek prostřednictvím e-shopů, kam zákazníci přišli například díky webu Podpořte vinaře. “Jsem hrdá, že jsem Čech, protože je krásné, jak si v takových chvílích pomáháme,” říká Ježková.

Příjem z vinohradu živí Doležalovi celý další rok | Foto Vinařství Doležal

A pomoc k malým vinařům přichází i ze světa byznysu. Skupina RSBC finančníka Roberta Schönfelda od šestice vinařů z Moravské Nové Vsi a Hrušek nakoupila a rovnou zaplatila víc než tisíc lahví vína. Ty si ale nenechá pro sebe a prostřednictvím dvou charitativních aukcí je prodá znovu.

Výtěžek tak podruhé půjde k vinařům, od nichž vína jsou. První část aukce proběhne od 16. do 31. srpna na stránkách Alkohol.cz, v září pak bude následovat fyzická dražba vín na benefičním večeru v Praze. RSBC a Nadace Via na něj pozvou desítky filantropů a dražit se bude deset kartonů vín určených k archivaci.

The post Přišli o střechy domů, stroje i víno. Vinaře čeká po tornádu druhé kolo boje o přežití appeared first on Forbes.

Tenisky z Lega? Dokážeme světu, že spolupracovat s námi je výhoda, říká majitel Footshopu

$
0
0

Spojit se s šéfem Footshopu Peterem Hajdučkem bylo mírně dobrodružné. Na dánské pláži, odkud odpovídal na otázky Forbesu, totiž pořádně foukalo a byl tu slabý mobilní signál. „Nejsem tu na dovolené, pracuju odsud,“ říkal téměř omluvně a zároveň přiznal, že včera navštívil velmi příznačně Legoland.

Kolaborace Footshopu a Lega byla pro Hajdučka a jeho tým splněným snem. Prvního září tak teniskové království uvede adidasky, které si můžete poskládat z kostiček legendární dánské stavebnice.

Lego ale není prvním celosvětovým gigantem, který s českým Footshopem vytvořil originální produkt. Tenisky, které budou k dispozici v LEGO variantě, jsou totiž modrotisková varianta modelu Adidas Superstar.

Footshop byl prvním obchodem ve střední Evropě, kterému se povedlo Adidas přesvědčit, aby pro ně vytvořil vlastní limitovanou edici. „Nejtěžší je prolomit onen prvotní led. Jakmile se vám to povede, nabalují se další skvělé projekty,“ popisuje Peter Hajduček.

Na spolupráci s Legem přesto pracovali společně se svým týmem, kde je několik členů také nadšenými sběrateli, několik let. A Hajduček otevřeně přiznává, že zájem z druhé strany zprvu byl jen velmi vlažný.

„Až do minulého roku se totiž Lego prezentovalo jako firma, která vyrábí především pro děti. Mám dojem, že kvůli pandemii se tento koncept změnil. Lego se soustřeďuje na kolaborace s lifestylovými ikonami a představili série pouze pro dospělé,“ říká zakladatel Footshopu.

Nápad udělat společnou tenisku nadchl marketingovou ředitelku Lega pro Českou a Slovenskou republiku Adrianu Jahňákovou a během roku a půl byla myšlenka realizována.

„Vysvětlovali jsme jí, že v první řadě nejde jen o obchodní spolupráci, ale celkové posunutí značky do lifestylu,“ říká Hajduček, podle kterého Footshop jen za minulý měsíc prodal více oblečení a doplňků než samotných tenisek.

Proto doufá, že spolupráce s Legem bude pokračovat a z tisíců drobných kostiček tak dánská firma vyrobí třeba obraz lokálního umělce, či další umělecký předmět, který bude viset na stěně jedné z kamenných poboček.

Lego tenisky jsou jen jedním ze způsobů, jakým chce Footshop, který letos míří k obratu 1,3 miliardy korun, oslavit své desáté narozeniny. Chystá uvést další teniskovou kolaboraci s evropskou značkou i sérii nábytku od české designové značky Kartoons, která tvoří doplňky do interiéru z použitého kartonu.

Tenisky od Lega, které budou k dispozici v počtu 200 párů a jedny budou stát 2399 Kč, ale nejsou zrovna výdělečným projektem. „Dává mi smysl dívat se především na celistvost příběhu Footshopu. Na schopnost vytvářet svébytnou story právě velcí hráči slyší,“ zamýšlí se Hajduček.

Osobně je ale pro něj momentální prioritou, aby i ty nejvýznamnější světové značky pochopily, že spolupracovat s firmou ze střední Evropy je nejen smysluplné, ale i prestižní.

„Za deset let existence Footshopu se nám podařilo změnit názor, že spolupráce s tímto regionem nemá význam. Teď ještě chceme všem okolo ukázat, jak skvělé máme umělce a designéry,“ říká Hajduček odhodlaně.

Do plánů Footshopu spadá otevření vlastních obchodů také v Paříži či Berlíně – momentálně mají své prodejny kromě Prahy ještě v Bratislavě, Bukurešti a Budapešti – a dobytí přední evropské pozice ve svém segmentu.

The post Tenisky z Lega? Dokážeme světu, že spolupracovat s námi je výhoda, říká majitel Footshopu appeared first on Forbes.

Ve Vamberku vyrábějí řetězy pro obří světové uhelné doly

$
0
0

Ceny surovin letí vzhůru, není z čeho vyrábět a na všechno se čeká. Ne ale ve společnosti Řetězy Vamberk. Jejich práce zpoždění nemá. Už roky jsou zvyklí plnit sklady a hýčkat si dodavatele – a to se jim teď bohatě vrací. Zákazníci přibývají a tržby rostou.

Konkurence firmy ležící v podhůří Orlických hor popadala jako poražené figurky na šachovnici, některé společnosti zanikly, další se spojily s jinými firmami a přešly na odlišnou výrobu.

Vamberské společnosti s obratem přes 350 milionů korun se otevřely dveře a stala se největším výrobcem válečkových, dopravních a speciálních řetězů a řetězových kol ve střední Evropě.

Na nejvyšší stupínek ji vynesla chytrá strategie. Materiálem naplněné sklady, které se v poslední době moc nenosí – všechno musí plynule přicházet a odcházet, aby ani koruna nestála –, se ukázaly v době covidové, kdy dodávky z Asie i Evropy fatálně váznou, velkou výhodou.

The post Ve Vamberku vyrábějí řetězy pro obří světové uhelné doly appeared first on Forbes.


Příběh horolezce, který naučil Čechy kupovat trika za tisíce i vzdát se pohodlí lanovek

$
0
0

Je horolezec a horský vůdce. Branislav Adamec však v krvi nemá jen hory, ale i byznys. Dokázal u nás rozjet několik firem. Naučil Čechy kupovat trika z merina za tisíce korun i vzdát se pohodlí lanovek. Kam přišel, tam se šlo – jak se na horského vůdce sluší – pěkně vzhůru.

Začněme příkladem za všechny. Gabo, jak je Adamec v outdoorovém byznysu i na horách známý, naučil Čechy jezdit na skialpech. Nebo lépe: naučil je tenhle sport milovat a utrácet za něj velké peníze.

Přitom když před devíti lety nastupoval do vedení pobočky Dynafitu pro Česko a Slovensko, moc šancí mu nikdo nedával.

„V té době to u nás byl totálně undergroundový sport a já všem říkal, nebojte, bude to velké téma. A všichni se mi smáli,“ říká dnes Adamec. Pro smích ostatně měli dobré důvody: skialpové lyže (ve kterých se dá pomocí speciálních pásů vyjít kopec a pak ho sjet) jsou drahé, základní vybavení stojí desítky tisíc korun, navíc je potřeba naučit se je ovládat a ve vyšších horách může být tenhle sport i pořádně nebezpečný.

The post Příběh horolezce, který naučil Čechy kupovat trika za tisíce i vzdát se pohodlí lanovek appeared first on Forbes.

Východní přísliby. Renomia posiluje v Chorvatsku a míří do dalších zemí

$
0
0

Jedna z největších českých rodinných firem a zároveň největší pojišťovací makléř v Česku, společnost Renomia, pokračuje v zahraniční expanzi.

Vloni firma vstoupila na lotyšský trh díky nákupu majoritního podílu v tamním předním hráči v oblasti pojištění podnikatelů a e-commerce R&D Insurance Brokers a teď získala třicetiprocentní podíl v jedničce na chorvatském trhu – společnosti Fortius Inter Partes.

Pro českou makléřskou jedničku znamená historicky osmnáctá akvizice v její osmadvacetileté historii posílení na chorvatském pojišťovacím trhu a zároveň otevření dveří do dvou dalších zemí regionu střední a východní Evropy – Slovinska a Bosny a Hercegoviny, kde má Fortius pobočky.

Nově tak bude skupina působit v deseti zemích a spravovat pojistné v hodnotě 14,4 miliardy korun. Hodnotu celého dealu společnost nekomentovala.

„Mám radost, že se nám i v době pandemie daří naplňovat naši vizi být předním pojišťovacím makléřem v regionu střední a východní Evropy. Tato rozvojová regionální strategie má mnoho výhod pro všechny klienty Renomia Group. S týmy napříč zeměmi sdílíme své zkušenosti, know-how i technologie, a to nám umožňuje poskytovat klientům stále kvalitnější a komplexnější servis,“ uvedla k uzavření dohody ředitelka Jiřina Nepalová, jedna z nejvlivnějších žen Česka, která Renomii buduje od roku 1993 spolu se svými syny Pavlem a Jiřím. 

Jiřina Nepalová

Společnost Fortius vznikla v roce 2003 a dnes je se spravovaným pojistným ve výši 600 milionů korun největším chorvatským pojišťovacím makléřem v oblasti pojištění firem a fakultativního zajištění. 

„Náš regionální rozvoj bude dále pokračovat. Očekávám, že v příštím roce přibydou v rámci skupiny další dvě země. Budeme pokračovat v dalších investicích do rozvoje, vzdělávání, sdílení know-how, technologií,“ plánuje Pavel Nepala, managing partner Renomia Group zodpovědný za mezinárodní rozvoj.

Vedle posílení pozice v regionu znamená nový deal pro Renomii také upevnění postavení v rámci sítě světové skupiny v oboru pojištění a risk managementu Gallagher, kotované na newyorské burze, které Nepalovi v roce 2019 prodali třetinový podíl své společnosti.

Pavel Nepala, managing partner Renomia Group zodpovědný za mezinárodní rozvoj.

Vedle většinového akcionářského podílu si však zároveň podrželi také řízení v rodinné firmě, jíž vloni meziročně vzrostly tržby o devatenáct procent na necelých 1,8 miliardy korun a pro letošek očekává podobný výsledek. Rostl také zisk EBITDA, který se vloni vyšplhal na 348,5 milionu korun.

„Renomia má jako člen světové sítě Gallagher vedoucí postavení v rámci významné části Evropy a pokrývá region, kde žije téměř sto milionů obyvatel jen v rámci Evropské unie, od baltských zemí na severu přes střed až po jih Evropy. Navíc koordinuje zajištění služeb v zemích bývalého Sovětského svazu,“ říká ke strategickému partnerství Pavel Nepala.

„Nikdy nám ale nejde jen o byznys, ať už jde o spojení s Gallagherem, který je historicky rodinnou firmou, nebo o naše akvizice. Hodně dbáme na to, aby se propojovali lidé se stejnými hodnotami, hledáme firmy se stejnou kulturou, uzavíráme spíše partnerství než obchody. A to se nám historicky osvědčilo.“

The post Východní přísliby. Renomia posiluje v Chorvatsku a míří do dalších zemí appeared first on Forbes.

Do českých domácností české sklo. Děti a nový design zachránily rodinný byznys

$
0
0

Žádná Čína. Žádné Turecko. Skleničky na běžné používání z Česka. S elegantním, drobným zdobením z českých rukou a za rozumné peníze. Jednoduchá filozofie, která zachránila podnikání rodiny Zlatohlávkových.

Překopali všechno. Ne proto, že chtěli, ale proto, že museli. Protože covid-19.

Zlatohlávkovi od roku 1988 české sklo zdobí, brousí i prodávají. Model, který do loňské zimy vcelku spolehlivě fungoval. V dobách největšího zájmu do dílny firmy Evpas v České Lípě chodilo hlavně skleničky a vázy zdobit i padesát lidí a roční obrat firmy se pohyboval mezi pětadvaceti a třiceti miliony korun.

Loňská zima ale změnila všechno. Zničehonic utichly země, odkud přicházely objednávky hlavně na takzvané smaltované – zlatem a květinovými motivy zdobené sklo. Ať už šlo o země bývalého Sovětského svazu, Čínu, Írán, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Egypt, nebo Japonsko.

Domácí trh přitom Zlatohlávkovi už před mnoha lety opustili, protože z okresních měst skoro úplně zmizely prodejny se sklem a porcelánem.

„Co jsme měli z ciziny před covidem nasmlouvané a ještě jsme to stihli vyrobit, pak bylo skoro nemožné dodat zákazníkovi. Měli jsme třeba kamion na cestě do Arménie, ale kvůli zavřeným hranicím zůstal čtvrt roku stát v Bulharsku,“ říká Pavel Zlatohlávek.

Obrat spadl na nulu, nezbývalo ani na zaplacení elektřiny a manželé, vyučení brusiči v Novém Boru, které v životě i podnikání spojilo sklo, se museli rozhodnout, co dál. K rodinné poradě ale ještě přibrali své dvě děti, pětadvacetiletou Terezu a dvaadvacetiletého Kryštofa. A právě od nich přišel spásný nápad. Dva nápady.

Ten první zase tolik převratný v covidové době nebyl – rozjet e-shop a nespoléhat se jen na odběr velkoodběratelů, kteří 99 procent produkce vyváželi mimo Česko.

Další a zásadnější nápad nastupující generace však spočíval v orientaci na českého zákazníka a kompletní změně sortimentu. To všechno pak podpořeno viditelnou prezentací na sociálních sítích.

Uvažování Terezy a Kryštofa bylo jasné. Zlatem zdobené novoborské sklo generaci zařizující si dnešní domácnosti netáhne. „Mladí nechtějí utrácet za to, co měli jejich babičky vystavené v obývacích stěnách,“ připouští Pavel Zlatohlávek. České sklo tak v dílnách Evpasu sice zůstalo, ale styl jeho zdobení je nově mnohem jednodušší, elegantnější. A přesně to zafungovalo.

„První týdny byly náročné, protože bylo potřeba překopat prakticky všechno. Naše zaměstnankyně, které většinou nemají daleko do důchodového věku, dělaly plus minus jeden typ výrobku celý život. A my jsme najednou přišli s tím, aby dělaly něco úplně jiného,“ vzpomíná Zlatohlávek senior na loňské jaro.

Design nových produktů si Zlatohlávkovi vytvářejí sami. A pomalu se díky tomu v jejich byznysu obrací role. Devadesát procent nových produktů totiž navrhují Tereza s Kryštofem. Na rodiče zbývá jen nepatrná část. Víc se tak soustředí na rady svým dětem o tom, co je a co už není technicky možné se sklem provést.

„S manželkou jsme ze zájmu českých zákazníků překvapení. Děti ne, ty říkají, že je přece jasné, že Češi kupují české skleničky. Ať už sami pro sebe, nebo jako dárek,“ říká s úsměvem Pavel Zlatohlávek, pro něhož je nové i to, že na produkty od zákazníků získává prostřednictvím Facebooku nebo Instagramu zpětnou vazbu. Prakticky jen pozitivní.

Ještě před rokem a půl poměrně temně působící budoucnost rodinného podnikání tak nabrala úplně jiný směr. Počet objednávek firmy, která podle svých slov „obléká české sklo“, roste a Zlatohlávkovi po loňském propouštění, kdy počet zaměstnanců klesl pod patnáct, zase uvažují, že svůj tým rozšíří.

Předplatné Forbesu
Warrior
Forbes 8/2021

Díky českým zákazníkům, kteří nakupují české sklo.

 „Chceme přežít a chceme tradici zdobení českého skla předávat dál. A chceme, aby se v českých domácnostech používalo české sklo, které se bude líbit,“ věří Zlatohlávek.

The post Do českých domácností české sklo. Děti a nový design zachránily rodinný byznys appeared first on Forbes.

Avast s Nortonem se mohou postavit obrům jako Google nebo Apple, píše v komentáři Obluk

$
0
0

Karel Obluk je český podnikatel, investor a expert na technologie spjaté s kyberbezpečností. Dnes je partnerem venture kapitálového fondu Evolution Equity Capital Partners. Předtím ale dlouhá léta působil na pozici technického ředitele české antivirové firmy AVG, se kterou došel až na newyorskou burzu.

AVG koupil v roce 2016 český konkurent Avast, který byl v minulém týdnu pohlcen americkým gigantem NortonLifeLock. Jak toto spojení Karel Obluk hodnotí z pozice produktů i další strategie?

Společnosti Avast i NortonLifeLock jsou známy především jako výrobci antivirů, tedy programů pro zabezpečení koncových stanic – ať už jde o počítače, nebo chytré mobilní telefony. Antiviry jsou přitom dnes již považovány za běžné vybavení, komoditu, produkt, který již nemůže přinést nějaké zásadní inovace.

Řada uživatelů se spokojí s ochranou, která je součástí operačního systému, jako je Microsoft Defender, případně jejich poskytovatele elektronické pošty, jako je například Google Mail.

Obě firmy navíc působí především v segmentu spotřebitelů, kde je silný hlavně Avast, a malých až středních společností. Tedy v oblastech, kde ochota utrácet za zabezpečení není příliš vysoká. Uživatelé zkrátka čekají, že za běžnou úroveň ochrany by neměli platit – nebo alespoň ne žádné horentní sumy.

Kde je tedy ten zajímavý business? Proč je hodnota Avastu i NortonLifeLocku tak vysoká a hlavně, proč dává smysl jejich spojení? Co přinese firmám, jejich akcionářům a v konečném důsledku i jejich zákazníkům?

Avast ani Norton není jen antivir

Především je nutné upřesnit, že ani Avast, ani NortonLifeLock už dávnou nejsou „jen“ antivirové společnosti. Ony i jejich antiviry samy o sobě jsou velmi pokročilé produkty nabité nejnovějšími technologiemi.

Obě firmy již dlouhé roky využívají pokročilé metody strojového učení či poznatky z oblasti kryptografie a každý antivirus si s sebou nese malý „virtuální počítač“, firewall, samozřejmostí je i analýza elektronické pošty či schopnost zpracování nejrůznějších formátů souborů. A v tomhle výčtu by se dalo dlouho pokračovat.

Přesto, nebo právě proto, těžiště dalšího výzkumu a zaměření obou společností již dávno není jen detekce škodlivého kódu na počítačích nebo mobilech.

Pozornost jejich vývojářských a produktových týmů se stále více zaměřuje na ochranu soukromí, identity, na zabezpečení citlivých údajů a vše, co s tím souvisí. Především v případě Avastu to není žádná novinka a jde o dlouhodobou strategii.

Když Avast vstupoval v roce 2018 na burzu v Londýně, jedním z hlavních úkolů tehdejšího vedení bylo přesvědčit investory, že má dlouhodobou vizi, která přesahuje jen oblast antivirů.

Přes počáteční trochu chladnější přijetí se to podařilo; především Ondřej Vlček po svém nástupu do funkce CEO již úspěšně prezentoval Avast jako společnost, která nejen dokáže rychle a dobře reagovat na nové bezpečnostní hrozby, ale vidí také daleko do budoucna.

CEO Avastu Ondřej Vlček | Foto Michael Tomeš

Jako dobrý tah se ukázal i výběr nového CTO, Michala Pěchoučka, experta na strojové učení a umělou inteligenci. To jen dále podtrhlo zaměření Avastu na využití obrovského množství dat, která se soustředí v jeho datových centrech, pro ochranu soukromí a zlepšení zabezpečení uživatelů.

Předplatné Forbesu

Tato schopnost se stala jednou z klíčových hodnot společnosti. Cestou došlo i k chybám a zaškobrtnutím, jako byla aféra s dceřinou společností JumpShot. Ondřej Vlček však byl schopen dobře a rychle zareagovat a většina uživatelů i investoři nakonec tento incident Avastu odpustili.

Pozice antiviru s největším počtem uživatelů, který, i díky akvizici AVG, dosahuje téměř půl miliardy, tedy dělá z Avastu opravdu velmi silného celosvětového hráče se skvělou technologií a výbornou schopností využít svoji uživatelskou základnu.

Na druhou stranu je tu NortonLifeLock, který má velmi silnou značku, a to především v anglicky mluvících zemích. Technologicky na tom také není nikterak špatně. Před několika lety koupil společnost Avira, která dlouho patřila mezi naprostou technologickou špičku na trhu antivirů.

Produkty Norton byly a jsou používány hodně také v malých a středních firmách, kde za ně jsou uživatelé ochotni dobře platit. Akvizice LifeLocku v roce 2017 pak společnost dále posunula do oblasti ochrany soukromí a identity ve spotřebitelském segmentu, především v Severní Americe.

Přesto hlavní sílu společnosti vidím především v její schopnosti prodávat a také v její silné pozici v segmentu malých a středních firem.

Boj s obry

Co tedy vznikne spojením obou společností? V první řadě skutečně velmi silný globální hráč, s velice dobrou technologií a více než půl miliardou aktivních uživatelů. Dohromady se tak již může postavit i takovým obrům, jako je Google, Microsoft nebo Apple.

Jakkoli jsou tyto firmy známy především díky jiným produktům a službám, musíme na ně nutně pohlížet i jako na jedny z největších hráčů na poli bezpečnosti.

Jen příjmy Microsoftu z bezpečnostních produktů napojených na cloudovou nabídku Office365 Enterprise z něj dělají jednu z největších bezpečnostních firem na světě z hlediska tržeb.

Počty instalací Windows Defenderu pak představují podobnou pozici z hlediska počtu aktivních uživatelů. Podobně to platí pro Google a ochranu mobilních zařízení nebo elektronické pošty, či v případě celého ekosystému Apple.

Cesta to nebude lehká a bude ještě dlouhá.

Pokud má někdo do budoucna konkurovat těmto obrům v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí, potřebuje velmi silnou pozici na trhu. Musí umět dobře prodávat, mít skvělé technologie a současně mít opravdu hodně aktivních uživatelů. Jen tak bude možné opravdu rychle a efektivně zachytit nové bezpečnostní hrozby, jak na počítačích, tak především na mobilních a dalších chytrých zařízeních.

Jen s velkým množstvím uživatelů také bude možné nabízet nové služby zaměřené na ochranu soukromí, anonymizaci, nové spolehlivé metody autentizace či zabránění krádežím identity.

Cesta to nebude lehká a bude ještě dlouhá, nicméně spojení Avastu a NortonLifeLock dává oběma firmám šanci, že do budoucna zůstanou na poli bezpečnosti skutečně významným hráčem.

A koncovým uživatelům pak naději, že nebudou zcela „v zajetí“ jediného dodavatele jejich operačního systému.

The post Avast s Nortonem se mohou postavit obrům jako Google nebo Apple, píše v komentáři Obluk appeared first on Forbes.

Většina lidí jezdí na špatném kole. Bikero toho využilo a roste o stovky procent

$
0
0

Asi jste si už všimli, že kola jdou neuvěřitelně na dračku. Společnost Bikero, která provozuje e-shop a kamenné prodejny, se nejenže svezla na vlně obrovského zájmu o cyklistiku během covidu, dokonce tvrdí, že ji odstartovala. 

Firma už existuje šest let a její začátky nebyly nic moc. Jak obchod v Hradci Králové, tak e-shop se při rozjezdu plazily ve ztrátě. Změna přišla až v posledních dvou letech. Poprvé bylo Bikero v černých číslech v roce 2019 a v roce 2020 se jeho výsledky dokonce se zdvojnásobily.

A společnost může slavit dál, protože letošní výsledky vypadají ještě lépe, zvýšily se o dalších více než šedesát procent v porovnání s rekordním předchozím obdobím. Zatímco loni se jeho tržby pohybovaly okolo 115 milionů korun, za letošních sedm měsíců je to už 76 milionů a očekává se další růst. 

Obrovský zájem o kola dokládá zakladatel a majitel společnosti Jan Coufal na jednoduchém příkladu: „Když dostaneme zprávu, že je kamion s koly proclený, uvolníme zásilku pro sklad e-shopu. A do deseti minut je pryč. Kdybychom přivezli dvacet kamionů kol, prodali bychom je všechny,“ popisuje. 

Zdejší úspěch se prý koná nejen zásluhou pandemie, která vyhnala lidi z městské hromadné dopravy a přinutila sportovat mimo davy na čerstvém vzduchu. Svou roli sehrála také účinná a masivní reklamní kampaň a posílení manažerského týmu o odborníka Martina Kudrnu, který napravil strategické chyby, poskládal správně nabídku a vykopl tím firmu vzhůru. 

Za to mu teď původní jediný vlastník a zakladatel Bikera Jan Coufal přenechal podíl ve firmě. A udělal ještě jedno zásadní rozhodnutí – svoji majoritu prodal vlastní společnosti Czech Promotion, ve které je čtyřicetiprocentním společníkem, zbytek patří Milanu Drozenovi a Michalu Růžičkovi.

Důvod je zřejmý – společnost má větší kapitálovou sílu a zajistí zdroje pro další investice. Do osmi let totiž majitelé chtějí dosáhnout obratu okolo jedné miliardy korun.

Na svém cíli už usilovně pracují, během několika měsíců otevírají novou, v pořadí již třetí, pražskou prodejnu a také stěhují logistické centrum z Hradce Králové, kde stojí jejich první obchod, na sever Prahy a zároveň ho zvětšují. Investice do rozšíření počítají řádově v desítkách milionů korun. 

Tím jízda nekončí. Firma chce obsadit prodejnami celou Prahu, expandovat do větších měst a do budoucna zamířit i za hranice.

Na začátku úspěchu a velkých plánů byly přitom prodřené pláště. Jan Coufal, zapálený cyklista, jezdil tak usilovně, až je zničil, a když si chtěl koupit na internetu nové, zjistil, že je nikdo nenabízí. A tak si spolumajitel reklamní a marketingové společnosti Czech Promotion a mimo jiné spolutvůrce zeleného reklamního mužíčka alzáka řekl, ejhle, díra na trhu. Proč ji nevyužít! 

Foto Klára Mariňáková

Byl to tak trochu i pocit prázdných rukou. „Naše firma Czech Promotion začala být tak úspěšná, že jsme předali kompetence manažerům, což skvěle zafungovalo, a my najednou měli mnohem víc času. V rámci něj jsem začal víc jezdit na kole, i proto abych za chvíli neměl dvě stě kilo,“ směje se a dodává, že musí být pořád v pohybu. Nový byznys se tak přímo nabízel. 

Založil Bikero a pár let se pral s minusovými výsledky. Jeho filozofie byla ale od začátku jasná – když velmi dobře fungují obchody typu Alza nebo Mall, proč by stejně skvěle nemohl prosperovat i cyklistický e-shop.

„Navíc mě štval způsob nakupování v kamenných prodejnách. Stojí tu spousta kol a prodavač jich musí mnoho odsunout, když chce ukázat to, které jste si vybrali. A pak je z toho většinou protivný,“ líčí Coufal. 

K tomu měl občas pocit, že se obyčejný smrtelník, který jen rád jezdí na kole, ale není zrovna odborník, v kamenných prodejnách trochu ztrácí. „Vychrlí tu na vás spoustu názvů a značek a vy si připadáte až hloupě,“ říká a dodává, že jsme sice národem cyklistů, ale hodně z nás jezdí na špatném kole.

„Většina Čechů vlastní horské kolo, ale přitom jezdí na zpevněných cestách a vůbec ho nepotřebuje. V tom je velký potenciál,“ odkrývá jedno ze svých es v rukávu. Myslí si, že lidé přezbrojí ve chvíli, kdy jim někdo bude umět poradit, jaké kolo si mají koupit, když ho používají každý den na několikakilometrovou cestu nebo ho vytáhnou třikrát za rok na delší výlet. 

I když mu hodně lidí na začátku říkalo, že prodávat kola po internetu je nesmysl, protože si ho přece každý potřebuje osedět a ohmatat, nezalekl se. 

A současná čísla ukazují, že jeho sázka vyšla. Loni prodala společnost okolo tří tisíc kol – jejich prodej se na celkových tržbách podílel čtyřiceti procenty, zbylých šedesát tvořily doplňky a vybavení. 

„Počítali jsme s tím, že budeme muset do firmy zpočátku nalít spoustu peněz jako do každého startupu, ale mysleli jsme, že nebude nic moc složitého poskládat sortiment a hned vydělávat. Jenže to se nejdřív moc nedařilo, není to tak jednoduché,“ přiznává chyby, které v prvních letech táhly společnost dolů. 

Jenže pak přišel Martin Kudrna a pomohl napravit omyly, sestavil sortiment tak, aby byl optimální a firma ho nakupovala ve správném čase a za dobrou cenu.

„Intuitivně jsme zároveň začali šlapat do komunikační kampaně a využívat nástroje, které máme a umíme s nimi pracovat,“ vzpomíná Coufal na dobu, kdy z televize útočila poměrně agresivní, jak sám říká intenzivní reklama, díky které značku Bikero zná podle průzkumů sedmdesát procent lidí.

„V tomto ohledu se můžeme směle označovat za lídra trhu. Za pět let je to slušný výkon. Jsem na to pyšný, vnímám značku jako obrovskou hodnotu,“ pochvaluje si.

Za úspěchem stojí i odvaha trochu zariskovat v objednávkách. Kola jsou celosvětově horký sortiment, čeká se na ně a jejich dodací lhůty jsou dlouhé. Když se na začátku pandemie někteří prodejci zalekli a rušili předobjednávky u distributorů, protože se báli zavřených prodejen a ležáků na skladě, bikero naopak zrušené objednávky skupovalo.

„Byla to síla. Podle čísel jsme zpětně zjistili, že na začátku pandemie u nás prodejní boom nastal už čtrnáct dní před konkurencí. Zpočátku sezony prodeje rostly o šest set procent měsíčně, v konečném součtu pak o 360 procent meziročně,“ říká. Svoji vítěznou jízdu zvládají s dvaceti zaměstnanci, jejichž tým by se měl v dohledné době rozrůst o další desítku. 

Ve strategii velkých objednávek pokračují i teď, kdy se jejich konkurence přestává koly zásobovat, protože potřebuje peníze na nákup zimního zboží. „Rozhodli jsme se, že nebudeme prodávat lyže a zimní výbavu a plně se soustředíme na kola. Chceme lidi naučit, že cyklistika je celoroční sport,“ usmívá se Coufal. Nasednout a jet podle něj v Česku nejde jen pár dní v roce. 

The post Většina lidí jezdí na špatném kole. Bikero toho využilo a roste o stovky procent appeared first on Forbes.

Bacha! V Lobči najdete cidre s příběhem, který vás odzbrojí upřímností

$
0
0

Pár desítek popisných čísel a přes 150 stálých obyvatel. Řekli byste, zapadákov. Jenže Lobeč, víska na okraji kokořínských lesů, má co nabídnout.

Z návrší tady shlíží růžový barokní zámek na Pivovar Lobeč, který dnes patří k jedné z nejúspěšnějších značek malých řemeslných producentů piva na trhu vůbec. A z nedaleké, lehce ošuntělé zámecké truhlárny začal do světa před třemi lety expandovat další zajímavý produkt.

Bacha! Cidre, hlásá černý nápis na bílé etiketě. A upozornění sedí. V lahvích s prostou etiketou z kancelářské kopírky najdete kapku jiné pití, než byste čekali – jablka a hrušky kvašené obvykle spontánně, pomalu, naturální metodou. Cidre téměř stoprocentně suchý. Nefiltrovaný. Nepasterovaný. Nedoslazovaný. Nesycený. A hlavně každý rok jiný.

„Dáváme hodně prostoru přírodě a náhodě,“ shrnuje koncepci Jan Pustějovský, který značku se svou životní a pracovní partnerkou Terezou Lamperovou původně rozjel jako příjemnou postranní aktivitu k jejich hlavní práci architektů.

Ta je ostatně do Lobče přivedla – Pustějovský se coby specialista na konverze industriálních staveb autorsky podílel na rekonstrukci zdejšího pivovaru, který také vybudovala a vlastní dvojice architektů. Energie místa mladý pár okouzlila, takže když se objevil vhodný dům, vyřídili hypotéku, vyklidili nájemní byt v pražských Dejvicích a přesídlili na venkov. 

A když pak v obci hledali prostory vhodné pro ateliér, narazili na nevyužívanou truhlárnu. „Byl to takový pěkný kus vesnického industriálu, kde jsme mohli všechny zásady nízkorozpočtově revitalizace, o kterých učím studenty na ČVUT, ověřit v praxi,“ líčí Pustějovský , když nás s partnerkou provádí svým panstvím, kde člověk na každém kroku narazí na nějaký příběh.

V zadní hale je ustájeno několik yougtimerů. Vedle starých saabů, které postupně „rozebírá na prvočinitele“ stojí i zetor z roku 1961, který stále slouží pro práci v přilehlém jablečném sadu. „Nedávno jsme pro vědce z Akademie věd, kteří se tu každoročně na zámku potkávají na workshopu a u toho zajdou na ochutnávku i k nám, pořádali závody v jízdě na traktoru,“ přidá čerstvou historku Tereza Lamperová.

V dalším prostoru vytvořilo několik řad divadelních sedaček zachráněných při čistce místní sokolovny základ provizorního kina, kam dvojice občas sezve sousedy na promítání. Ze zdi na ně shlíží školní portréty exprezidenta Havla, které si vyprosili na řediteli nedaleké školy.

Centrálnímu prostoru, moštárně, teď uprostřed léta osiřelému, dominuje repasovaná německá linka Hollmann z roku 1957 na lisování jablek. Nápad dělat tu z jablek cidre prý vykvasil přirozeně a spontánně, jak to u této dvojice bývá i u dalších jejich aktivit. „První šarži jsme zpracovali na podzim 2016 a bez větších znalostí to vlastně dopadlo extrémně dobře,“ říká Pustějovský.

„Hned na začátku jsme se totiž naučili, že je nutné nevzdat se a neházet flintu do žita,“ vypráví se smíchem, jak si v té první sezoně mysleli, že dobrá půlka sudů skončí v kanále. „Ale nakonec jsme si řekli, že dokud to není nutné vylít, necháme to tak.“ A pomalá spontánní fermentace na jaře po zimní pauze zajistila, že to, co zpočátku vypadalo jako přímočarý nezdar, dopadlo dobře.

Za dva roky už Pustějovský s Lamperovou rozváželi první lahve po farmářských trzích, obchůdcích a do gastra. Aktuálně vyprodukují ročně do čtyř tisíc litrů nápoje, který má mezi znalci skvělý zvuk, a k tomu přidali bylinkové sirupy z rostlin z vlastní zahrádky a přilehlého okolí.

„Chceme to dělat zábavně a aby to mělo nějaký šmrnc,“ shoduje se dvojice. A to vedle už zmíněné pomalé fermentace francouzskou metodou a vtipných názvů produktů znamená zejména otevřenost experimentům.  

Teď se třeba vedle oranžové sedmdesátkové kuchyňské linky z Jitony v demižonech s jablečným moštem maceruje borovicové a smrkové jehličí – nejžhavější novinka, která chutí trochu připomíná řeckou retsinu.

V chladu skladu pak v lahvích dozrává Letní biohazard – lehoučký, osvěžující cidre z průsvitných letních jablíček. „Všichni kolem nám říkali, že z takových jablek cidre dělat nejde. Tak jsme to zkusili a vyšla z toho takováto zábavná letní záležitost,“ nalévá Pustějovský nejmladší hotovou šarži do sklenic.

Ostatní produkty dozrávají alespoň rok v sudu a další rok v lahvi. „Abychom se dostali k zajímavějším, vrstevnatým chutím, nepřidáváme do jablečného moštu žádné kvasnice, čímž lze docílit autentičtější chuti, kořenitějším, květnatějším tónům,“ vysvětluje Pustějovský.

Zatímco většina konkurentů se snaží uspokojit konzervativní české zákazníky stabilní chutí, u značky Bacha! Cidre je jedinou konstantou jistota, že jejich cidre bude každý rok jiný. Možná ne nutně dokonalý. Ale zábavný. Hravý. Plný radosti. Jako jeho tvůrci.

The post Bacha! V Lobči najdete cidre s příběhem, který vás odzbrojí upřímností appeared first on Forbes.

Teleportujte se mezi cyklistické hvězdy. Česká VR firma se stala partnerem slavné Vuelty

$
0
0

Změřit na kole síly s nejlepšími profesionály světa? A na slavné Vueltě? Vůbec to není nemožné, naopak to jde zkusit, třeba už dnes a i během dalších vybraných etap třetího největšího cyklistického podniku na světě jedoucího se právě teď ve Španělsku. Unikátní konfrontaci umožňuje smlouva organizátora Vuelty o spolupráci se společností Rouvy z Vimperku.

Jihočeská firma se specializuje na cyklistiku ve virtuální realitě a nabízí digitální závodní platformu, která vám umožní zažít skutečný závod z domova. Díky překrývání 3D avatarů s geosynchronizovaným videozáznamem je trénink či závod s Rouvy velmi realistický a logicky i mnohem zábavnější.

Aplikaci si lze stáhnout za několik málo dolarů. Aby však byla k něčemu, musí mít zákazník domácí cyklotrenažér nebo takový, do kterého lze třeba i v obýváku nasadit běžný bicykl. Pak už je jen potřeba propojit aplikaci s televizní obrazovkou, počítačem, případně mobilem a z galerie si vybrat trasu, kterou chce člověk absolvovat. A to je vše, může šlápnout do pedálů.

Tohle všechno zaujalo pořadatele Vuelty a udělali z Rouvy, která nově patří do portfolia tuzemské investiční skupiny Pale Fire Capital, svého exkluzivního virtuálního cyklistického partnera. A to od letoška do roku 2024.

Prostřednictvím Rouvy se tak rozběhl speciální program, který cyklistické komunitě po celém světě umožní zažít nynější závod jako nikdy předtím.

Tato zkušenost se odehraje v rámci celoroční nepřetržité série akcí „La Vuelta Virtual 2021 by Rouvy“ s jedinečným přístupem k reálným i virtuálním zážitkům na nejznámějších a nejzajímavějších trasách španělské Grand Tour. Součástí smlouvy je totiž také digitalizace aktuálních i historických etap závodu.

A to není vše. Pro největší cyklonadšence je tu speciální nabídka v podobě pěti etap, které lze absolvovat prakticky současně s profesionály. Prostřednictvím aplikace Rouvy mohli jezdci závodit online s pelotonem už v nedělní druhé etapě, to samé půjde v dnešní čtvrté a dále v šesté (19. srpna), jedenácté (25. srpna) a dvanácté etapě (26. srpna).

Skutečná Vuelta skončí v Santiagu de Compostela 5. září, avšak ta virtuální bude pod taktovkou Rouvy probíhat až do dubna 2022.

Projížděním etap doma na chytrých trenažérech se bude soutěžit o ceny – od oficiálních předmětů závodu a jeho partnerů po VIP návštěvy a skutečné zážitky z Vuelty. Etapy budou vysílány na Facebooku a YouTube s komentáři odborníků a bývalých profesionálů speciálně vybraných pro tuto příležitost.

„Zkoumáme tím nový standard interaktivity a teleportujeme klíčové souboje tour do domova hobby jezdců. Ti by si měli vychutnat simulaci pocitu, že se při jízdě na kole v interiéru nacházejí jedna ku jedné na daném místě. S Rouvy si kdokoli může splnit sen být v profesionálním pelotonu a z domova se poměřit s těmi nejlepšími na planetě,“ říká generální ředitel společnosti Petr Samek.

On a jeho mladší bratr Jiří přišli na nápad vedoucí k současnému úspěšnému byznysu už v roce 2005. Jiří, tehdejší student druhého ročníku vimperského gymnázia, si začal pohrávat s myšlenkou na spárování trenažéru s videem.

Na armaturu vystrčenou z auta připevnili sourozenci přední kolo bicyklu, na něj napíchli tachometr a na VHS natočili osmikilometrovou trasu na Šumavě. Záběry zdigitalizovali, dali do počítače a zkusili je synchronizovat s výškovým profilem, aby pro cyklotrenažér namodelovali skutečnou náročnost každého metru trati.

K sofistikované aplikaci pro dnes už statisíce zákazníků, jejichž počty raketově rostly během pandemického lockdownu, bylo tehdy ještě velmi daleko, přesto jde právě rok 2005 označit za start projektu, jehož nynějším vrcholem je smlouva s Vueltou.

The post Teleportujte se mezi cyklistické hvězdy. Česká VR firma se stala partnerem slavné Vuelty appeared first on Forbes.


Prázdná IKEA? Výrobce nábytku škrtí ceny dřeva

$
0
0

Nejvýraznější za posledních sedmnáct let. Takový byl podle Českého statistického úřadu růst cen v tuzemském průmyslu. Letos v červenci stouply meziročně o téměř osm procent, především kvůli kovodělnému odvětví. Směrem vzhůru letěly zároveň ceny dřeva, papíru a tisku, dražší jsou o bezmála osmnáct procent.

„Nepřekvapí, že šly nahoru ceny ve stavebnictví – meziměsíčně se stavební práce zdražily o jedno procento, u stavebních materiálů o téměř tři procenta. Stále panují potíže se subdodávkami a pravděpodobně tak uvidíme další zdražení,“ upozorňuje analytik Komerční banky Michal Brožka.

Právě cenu dřeva a komponentů urgentně řeší i největší nábytkářská společnost v Česku BJS Czech, která je zároveň největším českým dodavatelem pro řetězec IKEA. Podle jejího prokuristy Tomáše Beneše je nábytkářský průmysl aktuálně zasažený celoevropským nedostatkem dřeva a materiálu.

Chybí hlavně základní dřevotřískové nebo dřevovláknité desky. „To má za důsledek nedostatek materiálu pro výrobu i vyšší ceny. Nárůst počítáme řádově ve vyšších desítkách procent,“ říká Beneš. Na trhu je také málo oceli jako vstupního materiálu pro kovové prvky. 

Dalším zásadním problémem je podle Beneše nedostatek transportních kapacit v oblasti dopravy. „Co se týče té zámořské, tak je pro většinu průmyslu opravdu společným strašákem nedostatek kontejnerů a nárůst ceny kontejnerové dopravy o stovky procent oproti předchozím letům,“ doplňuje.

Problémy s dodávkami potvrdil mluvčí společnosti IKEA v České republice Petr Šašek. „Některé výrobky jsou kvůli tomu i delší dobu nedostupné, nejvíce se to týká nábytku. Děláme vše pro to, aby se situace zlepšila co nejdříve. Například u dodavatelů objednáváme větší objemy a pracujeme na vylepšení logistiky i hledání nové dopravní cesty,“ popisuje mluvčí.

Ceny materiálu se mění ze dne na den.

Celosvětová pandemie koronaviru ovlivnila i rodinnou českou firmu Wuders, vyrábějící nábytek především z českého nebo slovenského masivu a kovu. Nejprve se potýkala s chybějícími zaměstnanci, kteří museli zůstat kvůli onemocnění covidem doma, teď je největším úskalím výroby nedostatek materiálu a cenový kolotoč.

„Ceny materiálu se mění ze dne na den. Třeba u železa je nárůst meziročně až o 150 procent, u některých železných komponentů dokonce o 300 procent. Ceny dřeva jsou vyšší zhruba o patnáct procent,“ říká Jan Herka, jeden ze spolumajitelů firmy. Zdražování materiálu pocítí v konečném důsledku i zákazník – už teď jsou výrobky od Wuders o pět až šest procent dražší a do konce roku je v plánu zdražení až o deset procent. 

„Změnit jsme museli i styl myšlení a systém navrhování nábytku. Dříve se s materiálem běžně počítalo a neřešil se jeho nedostatek. Teď musíme vymýšlet, jak to udělat jinak, abychom nedostupnou a drahou část nepotřebovali,“ popisuje Herka.

„Na letní sezonu jsme třeba chtěli vyrábět zahradní nábytek, kde se měl využívat hliník. Jenže právě u něj narostla tak obrovsky cena a hlavně je ho málo, že jsme plány museli upravit,“ dává konkrétní příklad.

Na současnou situaci se tak firma snaží reagovat i tím, že řeší větší naskladnění a oslovuje nové dodavatele materiálů. Důležitým aspektem je přitom rychlost – letošek je v odvětví nového bydlení rekordním rokem a poptávka po nábytku bude do konce roku ještě vysoká.

The post Prázdná IKEA? Výrobce nábytku škrtí ceny dřeva appeared first on Forbes.

Tutto bene! Roberto Brazzale otevřel největší robotizovaný sklad sýrů na světě

$
0
0

Na secesní vilu, kterou by si každý milovník architektury dokázal prohlížet dlouhé hodiny, dopadá zapadající slunce, jemuž dělají hudební kulisy jen cikády a jemné proudy vody z přilehlé fontány. Do překrásného audiovizuálního vjemu, který jako kdyby vypadl z filmu Paola Sorrentina, najednou vstupuje podivné ťukání.

Zdrojem zvuku, který na první dobrou nelze přesně identifikovat, je sklad nacházející se za vilou. Nenápadné dveře skrývají doslova sýrový poklad – pod několikametrovým stropem zde odpočívají bochníky sýrů. Jsou jich tisíce a tisíce. A každičký z nich musí projít rukama muži, který se jmenuje Antonio.

Ten nejenže sýry kvůli rovnoměrnému zrání otáčí, ale také na každý z nich poklepe tupým kladívkem. Při klepání má výraz hodináře a je vidět, že poslouchá s virtuózním zapálením. Antonio totiž na základě reakce sýrů na dopady kladívka pozná, zda se se uvnitř bochníku neděje něco, co nemá.

Jeho absolutní sluch je o to obdivuhodnější, že denně otočí i tisícovku bochníků važících přes třicet kilogramů. A ještě se u práce usmívá. Tohle je snad možné jen v Itálii.

Secesní vila i sklad v malé vesničce Campodoro v malebném benátském regionu náleží rodině Brazzale, která je známá primárně pro svůj sýr Gran Moravia. Právě jeho bochníky zde zrají, přičemž kromě starého stroje, který Antoniovi pomáhá s otáčením a čištěním sýrů, zde všechno probíhá postaru.

Padesát kilometrů na sever se v Cogollo del Cengio nachází další sklad. Také v něm zrají bochníky Gran Moravia a také patří rodině Brazzale. Tím ale podobnost končí. Není zde secesní dům, nevychutnáte si tu zlatou hodinku, ani doprovod nedělají cikády s fontánou. Tohle je totiž budoucnost!

Zvuky zde dělají jen robotická ramena a samořídicí vozítka převážející sýry, která zapípají, když se jim něco (nebo někdo!) připlete do cesty. O kompletní provoz se starají pouze tři lidé a všechno dává najevo, že jich tu víc není potřeba. Ba co víc, jsou ke škodě, neb stroje jsou z jejich přítomnosti zmateny.

Jde totiž o nový největší robotizovaný sklad na sýry na světě, do něhož rodinná firma Brazzale investovala v přepočtu půl miliardy korun.

„Je to největší sklad tohoto druhu, který dnes existuje, vybavený antropomorfními roboty, které otáčejí, kartáčují a čistí sýry,“ říká hrdě Roberto Brazzale, prezident rodinné firmy a vskutku renesanční člověk, který je v konverzaci schopný plynule přecházet od umění, hudby a historii až k detailům byznysu.

Díky novému skladu, který se rozprostírá pod náhorní plošinou Asiago, se firma může vzdát patnácti starých periferních skladů, což zefektivní celou logistiku a uspoří zhruba 200 tisíc kilometrů přepravy ročně. Kapacita skladu je 250 tisíc bochníků, přičemž zcela naplněn by měl být už za několik měsíců.

„To, co se ale doopravdy mění, je, že budeme mít náš sýr neustále pod kontrolou, v prostředí, kde jsou zaručeny ideální podmínky pro zrací proces díky odstranění chodeb a s pomocí kapilárního systému rozvodu vzduchu. Desítky čidel budou kontrolovat klima a každý bochník bude automaticky vážen dvakrát měsíčně pro kontrolu jeho přirozeného úbytku váhy,“ popisuje Roberto Brazzale.

A víte co? Něco se přece jen nemění – na konci procesu bude stejně čekat někdo jako Antonio s kladívkem v ruce.

The post Tutto bene! Roberto Brazzale otevřel největší robotizovaný sklad sýrů na světě appeared first on Forbes.

Esport nedělám jen pro peníze. Janeček v rozhovoru o hrách, pandemii i svobodě

$
0
0

Hollywoodský herec Will Smith, někdejší fotbalová superstar David Beckham nebo raper Drake. Do esportu posílá své finance stále více movitých osobností a pronikají do něj i čeští miliardáři včetně Karla Janečka.

Nadšeného matematika a podle Forbesu 84. nejbohatšího Čecha do světa počítačových a konzolových her přivedlo dlouholeté přátelství s Martinem Kabrhelem.

S někdejším kolegou z RSJ, bývalým profesionálním hráčem pokeru a zakladatelem tuzemského esportového týmu Entropiq, úspěšně spolupracovali už v matematicko-analytické firmě Ematiq, a tak se Janeček rozhodl podpořit také Kabrhelův další projekt – na jaře do Entropiqu investoval desítky milionů korun.

Karel Janeček

  • Majetek v hodnotě 2,8 mld. Kč
  • 84. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

„Martin je člověk, s nímž si hodně rozumím. Jsme velmi kompatibilní z hlediska uvažování a schopnosti racionálně vnímat svět. Když jsme jednou nakousli téma esportu, tak mě velmi rychle přesvědčil, že to je fenomén, kterého bych se měl účastnit,“ vysvětluje Karel Janeček v rozhovoru pro Forbes.

Čím vás Martin Kabrhel přesvědčil?

Racionálními argumenty. Je zřejmé, že esport je novou kategorií zábavy. Na jedné straně je sice správný argument, že není dobré sedět jen u počítače, na straně druhé pokud se esportu věnujete naplno, rozvíjí mozek. Není to jen o střílení, jak se může zdát. Tato aktivita může přinášet lidem i užitek.

Karel Janeček v barvách Entropiqu | Foto Entropiq

Tudíž jste se pro investici rozhodl nejen kvůli případnému finančnímu zhodnocení, ale i pro tu práci s mozkem?

Neinvestuji pouze za účely zisku. Když pominu kryptoměny, které mám jako portfoliovou investici s účelem udržení hodnoty, chci, aby projekty, do nichž vkládám své finance, měly společenský přesah. Podobně jako ostatní hry, do nichž investuji – Abaku nebo Mathesso, což je nová, zatím nevydaná „multisenzorická“ hra, kterou jsme vyvinuli v nadaci Science 21.

Co konkrétně od této investice očekáváte?

Esport vnímám jako budoucnost. V Asii jsou už nyní špičkoví hráči celebrity, často větší než sportovci, což se zdá šílené, ale je to tak. Asie je sice o několik let napřed, ale věříme, že to časem přijde i sem. Je tak dobré být v tomto oboru finančně zapojený, dává to smysl.

Cílem Entropiqu ale není pouze mít úspěšný tým a vydělávat na tom. Hráči pro nás nejsou kusy masa, které budeme využívat. Chceme je rozvíjet nejen po herní stránce, ale také lidské, intelektuální a fyzické. Proto se jim snažíme poskytovat co nejlepší možné zázemí.

Hráči pro nás nejsou kusy masa.

Co se týče sportovní stránky, naší vizí je stát se světovou špičkou. Udělat z Entropiqu organizaci s nejlepšími týmy, nic menšího bych upřímně ani nedělal. A musím říct, že se to daří až překvapivě dobře. Akcelerace je obrovská, předčí naše očekávání. Svědčí o tom i skutečnost, že naším partnerem se stal McDonald’s, přičemž Entropiq byl globálně vůbec první investicí tohoto fastfoodu do esportu.

Jaká je vaše role v organizaci kromě finanční podpory?

Že do Entropiqu investuji finance, je má klíčová role. S Martinem zároveň diskutujeme strategické věci, jinak na rozdíl od Ematiqu zastávám spíše pasivní pozici. Hodně se snažím o rozšiřování povědomí o esportu a Entropiqu například skrze své sociální sítě, kde mě sleduje poměrně dost lidí. Potenciál je obrovský.

Jaká je podle vás budoucnost esportu u nás?

Nebyl bych překvapený, kdyby se vysílal na televizních obrazovkách v prime timu, turnaje by plnily největší haly v republice a fanouškovská komunita by byla obrovská a vášnivá podobně jako ve fotbale.

K tomu je ale zatím dlouhá cesta. Jak zbořit mýty, že esport nerovná se jen mnohahodinové sezení u počítače, pojídání fast foodu a popíjení jednoho energy drinku za druhým?

Uznávám, že v tomhle není McDonald’s jako sponzor ideální. Celé je to ale o komunikaci, zdůrazňování, že pokud chtějí mladí lidé něčeho dosáhnout, musí se hýbat a i tímto způsobem rozvíjet svůj mozek. Ve zdravém těle je zdravý duch, to platí i v esportu.

Sám jsem aktivní sportovec a vím, jak je pohyb důležitý, abych byl mentálně fit a mohl se soustředit na práci. I proto nerozumím – a po zavřených školách to považuji za největší zlo moderní doby – proč byly během covidu uzavřené tělocvičny a omezoval se sport. Lidé potřebují cvičit, být fyzicky aktivní, aby si budovali imunitu a odolnost.

Když už jsme otevřeli téma covidové pandemie, co ukázala o Česku?

Ukázala, jak neschopnou máme vládu, což jsme ale viděli už předtím. Normálně by to tolik nevadilo, jenže v případě pandemie je to o dost horší. Výsledkem je, že umřelo procentuálně více lidí než jinde a zároveň jsme měli nejhorší opatření. Nezvolili jsme si ani jednu dobrou variantu – máme nejhorší z obou.

Žijeme neudržitelně, konzumně.

Také ukázala, že naše špatně nastavená demokracie je slabá. Věřím, že zpětně uvidíme, že covid byla jedna z nejlepších věcí, co se lidské společnosti stala, protože úplně na dřeň odhalil, jak je civilizace prohnilá, zkrachovalá.

V čem konkrétně?

Ve všech možných úhlech pohledu. Nejen ekologickém, ale také ekonomickém i sociologickém. Žijeme neudržitelně, konzumně. Ztratily se hodnoty a kvality lidských životů poklesly. Oproti tomu covid donutil lidi vyjít ze svých komfortních zón. Proto si myslím, že může společnost posunout. Samotný covid může fungovat jako vakcína – proti blbosti a zbabělosti.

K jakým hodnotám by se společnost měla vrátit?

Ke svobodě. Ne úplně vrátit, ale spíše tuto klíčovou hodnotu podpořit a rozšířit. Líbí se mi krásné islandské přísloví: lepší krátký život ve cti než dlouhý život v hanbě. Svoboda přitom neznamená, jak se běžně říká, že svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého.

Svoboda se prolíná společností. Můžeme si to představit jako druh fyzikální síly, energie ve společnosti, která se přelévá. Může se stát, že někomu v jednu chvíli ubyde, zmenší se, druhému naopak přibyde. Svoboda fluktuuje, není stoprocentní. Pokud jí budeme mít 73 procent, bude to super. Již před covidem jsme jí měli pouze tak 21, možná 37 procent…

Z čeho usuzujete?

Z nesmyslné byrokracie a špatně fungující demokracie. Z toho, že většina lidí dělá práci pro peníze a nežije pro svůj potenciál, nedělají to, co by je skutečně naplňovalo. Bylo by fajn, kdybychom dokázali lidi inspirovat, aby se nebáli udělat změnu, čemuž covid také může napomoct. Spousta z nás zjistila, že můžeme dělat něco jiného, čehož se někteří dříve báli, nebo tomu nevěřili.

S tím souvisí i volební systém D21 – Janečkova metoda, kterou jsem vymyslel v roce 2013 a od té doby ji intenzivně prosazujeme a implementujeme. Poté, co se D21 podaří prosadit i politicky, bude to znamenat i jinou nabídku lidí, co půjdou do politiky. A ti, kteří zůstanou, se budou chovat jinak. Jak se říká, změníte pravidla, změní se celá hra.

Svůj vlastní volební model nicméně prosazujete poměrně dlouho a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se u nás výrazněji uchytil.

Je potřeba, aby získal více podpory jak v populaci, což se snažíme dlouhodobě, tak i mezi politiky. Máme poměrně dost partnerů, D21 se aplikuje ve městech a obcích při přípravě participativních rozpočtů, pro rozhodovací procesy ho používá například Škoda Auto a je aktivně využívaný i ve zhruba šedesáti školách v Česku i na Slovensku.

Lidé jsou často iracionálně proti změnám. I když je změna s jistotou k lepšímu, často platí, že chtějí zůstat u starého. Covid tohle částečně změnil, a proto věřím, že i pro politickou implementaci D21 brzo nastane skvělá příležitost.

The post Esport nedělám jen pro peníze. Janeček v rozhovoru o hrách, pandemii i svobodě appeared first on Forbes.

Stránského kryptosměnárna BitStock změnila název i plány. Burza ne, ethereum ano

$
0
0

Obrat jim nadále roste, loňských 1,2 miliardy korun překonali už v srpnu. Ani tím však největší česká kryptoměnová směnárna vedená Martinem Stránským zatím nedokázala prolomit vrata pražské burzy.

„Jsme v patové situaci,“ říká Stránský. Firma Bit.plus, dříve známá jako BitStock.com, proto zvažuje i prodej soukromému investorovi. Důvod je jasný – získat deset milionů eur, za které Stránský plánuje do holdingu WBTCB přidat kampeličku.

„Chci zabezpečit budoucnost společnosti a největším problémem nás bitcoinových firem je svět bankovnictví,“ vysvětluje pro Forbes. „Je hodně bank, které nám daly bez udání důvodu výpověď, to ohrožuje celou společnost. A nenapadlo mě nic lepšího než si pořídit menší finanční ústav a v téměř důchodovém věku se stát bankéřem,“ dodává s úsměvem.

Stránský má do penze stále daleko, věkem i mentálně. Jako úspěšný investor si k padesátinám svými slovy místo ferrari nadělil novou společnost – to bylo v roce 2014. Vsadil na budoucnost bitcoinu, nyní má po Česku čtyřicet bitcoinmatů (bankomatů na tuto kryptoměnu) a další čtyři stovky obchodních míst mu zajišťuje spolupráce se sítí Geco.

„Měli jsme špičkový loňský rok, směnili jsme za 1,2 miliardy korun. Letos jsme už teď, v půlce srpna, na více než 1,3 miliardy,“ bilancuje.

„Firma je sedmileté děcko, co už chodí do školy a nechci ho opustit kvůli tomu, že se někdo někde rozhodl, že bitcoin je ošklivá věc. Jediná obrana je zkusit vstoupit do toho světa s tím, že Martin Stránský jako minibankéř nedá Martinu Stránskému jako směnárníkovi s bitcoinem výpověď z vedení účtu,“ dodává.

Říkal jsem si, s čím přijít, kdyby náhodou někdo bitcoin natvrdo vypnul a dal mimo zákon.

Rok 2021 je pro něj obecně plný změn. První byla vynucená: zavedená značka BitStock.com se změnila na Bit.plus. „To je můj fuck up, s Angličany jsme prohráli doménu. Udělal jsem chybu, nezajistili jsme si evropskou registraci,“ říká.

Proto přišel rebranding. A jak to tak chodívá, i špatné může být k něčemu dobré: „Dodali jsme příběh tím, že jsme spustili i Gold.plus, provozujeme na Novém Smíchově automat na zlato.“

Další změnou má být akvizice kampeličky. K potřebné sumě 250 milionů korun plánoval Stránský dojít přes prodej akcií, ještě na jaře cílil na říjnový termín. Jenže narazil. Žádná z poradenských společností zatím jeho firmu na burzu neuvedla.

„Jedni řekli, že bychom nikdy neprošli přes jejich kontrolní výbor, neboť obchodujeme s bitcoinem. Další zase, že je to strašně komplikované pro retail, co by nás měl kupovat, že by nebyli schopní vysvětlit, co děláme,“ říká Stránský.

„Nevím, jak to dopadne. A když to nedopadne, posílal jsem teď přes jednoho kolegu prezentaci na prodej části společnosti, protože letěl do Řecka, kam zase mířil investor z Dubaje. Líbilo se jim to, uvidíme.“

Martin Stránský

Vlastní finanční ústav považuje momentálně za pojistku na ochranu svého byznysu. Před soukromým investorem ovšem dával přednost burze.

„Jsem příliš velký solitér. Kdyby do mě nainvestovalo tři sta lidí a bylo zasedání valné hromady, jsem schopen to odprezentovat a přesvědčit je, že to, co děláme, má smysl,“ věří. „Navíc mi cesta veřejného prodeje přijde hodně čistá. A když chcete kupovat finanční ústav, musíte původ majetku prokázat opravdu křišťálově.“

Ke kampeličce chybí oněch čtvrt miliardy korun. Na takové ceně je už domluvený s potenciálním prodejcem, byť loni nevyšla snaha koupit Československé úvěrní družstvo. „Založit novou kampeličku nemá význam. I kdyby to u ČNB prošlo, potrvá to roky, to mi nic neřeší. Já ji potřebuji rychle. U bitcoinu je už zítra pozdě,“ říká.

Plánuje totiž další expanzi. Rostoucí objem obchodů podle něj jasně ukazuje na potenciál kryptoměn, v jeho případě už nejen bitcoinu.

Bit.plus totiž chystá novinku. „V září nebo v říjnu přidáme ethereum,“ uvedl Stránský. „A uvažujeme, jestli budeme věřit i nějakým stablecoinům. Tady můžeme narůst.“

Založit novou kampeličku pro mě nemá význam, to potrvá roky. Já ji potřebuji rychle.

Situaci přirovnává k e-mailům v roce 1992, tehdy je technologický nadšenec Stránský posílal jen sám sobě. Co je z elektronické pošty dnes, netřeba dodávat.

„O segment kryptoměn může být v budoucnu ještě mnohem větší zájem,“ věří Stránský. „Přidáme další měny, jako teď ethereum. A další téměř nekonečnou možností je dostat se do zahraničí, děláme prezentace jedné anglické bance se dvěma miliony klientů ohledně spoření do zlata. I kdyby proběhlo dvě stě obchodů denně, což je desetina promile ze dvou milionů, je to hodně.“

Se zlatem se pojí jeho další velký koncept roku 2021. Po bitcoinmatech má Stránský bankomat na zlato, zatím jeden v OC Nový Smíchov a dalších pět putuje aktuálně do Česka z Číny.

Princip je pozoruhodný a jednoduchý zároveň. V aplikaci – za jedničky a nuly, jak říká Stránský – si koupíte určité množství zlata. To lze kdykoli nejen směnit za peníze, ale také si ho po nákupu fyzicky vyzvednout právě pomocí automatu.

„Říkal jsem si, s čím přijít, kdyby náhodou někdo bitcoin natvrdo vypnul a dal mimo zákon,“ vysvětluje.

„Nejlíp mi vyšlo fyzické zlato. Navíc je to dobré pro lidi, kteří u nás mají nainvestováno v bitcoinech, ale výkyv hodnoty už je na ně moc velký. Dali do nich sto tisíc korun, dnes mají třeba deset milionů – jenže při volatilitě bitcoinu to může být jednou třináct milionů a podruhé sedm milionů. Když už se bojí, že to je moc, koupí si třeba tři čtvrtě kila zlata.“

Další rozvoj se bude odvíjet od toho, jak Stránskému vyjde „akce kampelička“. K padesátinám firmu založil, vizi už má i pro další kulatiny.

„Hlavně se totiž v šedesáti nechci podívat nazpět a říkat si: Proč jsem tenkrát něco neudělal?“ popisuje. „Maximálně se snažím ochránit byznys a nic jiného než koupit si finanční ústav mě nenapadlo. Netrápím se třetí stranou, kterou neumím ovlivnit – pokud zasáhne legislativa či vyšší moc, prostě zaklapnu desky a řeknu si: Víc jsem udělat neuměl.“

Anebo bude všechno ještě jinak. Vzhledem k bleskovém vývoji kryptoměn a jejich vnímání Stránský pořád sní o tom, že budou o propojení klasického internetového bankovnictví s kryptoměnami stát i největší české banky.

Třeba už v blízké budoucnosti. „A třeba mi pak odpadne potřeba mít vlastní finanční ústav,“ usměje se. Pokud ne, je připraven jednat s investory tak rychle, jak jen to půjde: „Čtvrt miliardy není málo peněz, zároveň historicky z našich vlastních akvizic, ať už jsem kupoval, nebo prodával, razím heslo: Čím dříve, tím lépe. Tvrdím, že co se vleče, uteče.“

The post Stránského kryptosměnárna BitStock změnila název i plány. Burza ne, ethereum ano appeared first on Forbes.

Pietro Filipi jde na dračku. O rozprodej kolekcí je milionový zájem, zní z Národní

$
0
0

Plné regály módy, mezi nimi korzující návštěvníci a také neúnavné prodavačky rovnající zboží na věšáky a do skříní, ze kterých na první pohled sálá radost z opětovné práce. Jako by značce, která je zde zobrazená nejen na stěnách všude kolem, ale i na visačkách každého kusu zboží, nehrozil krach a její budoucnost nevisela na vlásku.

„První týden jsme tu vůbec nestíhali,“ říká Lenka O’Neill, zakladatelka e-shopu s módou Tamsin.cz, přímo v útrobách druhého patra prodejny Pietro Filipi Collection na Národní třídě 31 v Praze.

Zde byl na konci července spuštěn výprodej skladových zásob české firmy, která se pod vedením Michala Mičky dostala na začátku roku do insolvence. 

„Národní třída dělávala v dobách starého Pietra tržby asi 150 tisíc korun denně. Absolutní rekord zde tehdy byla tržba milion korun za den. A my jsme hned první den udělali milion šest set tisíc,“ neskrývá své nadšení další osoba v showroomu, bývalý šéf Dáme jídlo a Zootu a po dobu deseti měsíců i provozní ředitel Pietra Filipi Lukáš Uhl.

Tato dvojice zde nesedí náhodou. Lenka O’Neill se s Lukášem Uhlem dali dohromady, aby pomohli s rozprodejem zásob zboží Pietro Filipi. A taky aby značce pomohli fungovat dál.

Dvojice starající se o rozprodej skladových zásob Pietra Filipi Lenka O’Neill a Lukáš Uhl

„Před několika měsíci mě oslovila Česká spořitelna, která má asi padesátimilionovou pohledávku za Pietrem Filipi a zároveň i jeho zbožím, které drží ve svém zajištění. Přemýšleli, jakým způsobem zajistit pro tuto pohledávku výnos,“ vysvětluje Uhl genezi otevření prozatím dvou obchodů.

Kromě Národní třídy běží rozprodej i v obchodním centru Fashion Arena Prague Outlet a Uhl už přemýšlí o další lokaci. „Nyní jednáme o otevření třetího obchodu, který bude mimo Prahu,“ říká Uhl, ale konkrétnější být do samotného podpisu smlouvy nemůže. Dle informací Forbesu snahy o otevření míří do Brna.

„Výprodeje bychom měli dělat přibližně rok. Zboží je opravdu hodně, jeho pořizovací hodnota byla přes 100 milionů korun a retailová hodnota je samozřejmě mnohem vyšší,“ vypočítává Uhl, který se s Lenkou seznámil během svého působení na pozici krizového šéfa Zootu. 

I když se předtím na obchodní spolupráci nedomluvili, osud je o pár let později svedl zase k sobě a nyní jsou hlavní dvojicí, která se o prodej skladových zásob české módní značky stará.

„Lenka na rozdíl ode mě velmi hluboce rozumí módě, má pro ni cit. Je to pro mě strategický partner,“ říká Uhl a O’Neill zase kontruje, že její kolega je perfektní na finanční řízení firmy. Skvěle se tak vzájemně doplňují.

Nová byznysová dvojice láká až na sedmdesátiprocentní slevy, i když reálně se nejčastěji pohybují někde mezi třiceti a padesáti procenty. 

„Slevy zatím nejsou nijak extrémní, ale časem se samozřejmě budou zvyšovat,“ předesílá Uhl, který se netají tím, že během působení v manažerském křesle Pietra Filipi měl na rozdíl od svého šéfa Michala Mičky odlišný pohled na věci, které se mají ve firmě dělat, a které naopak opustit.

„Dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ konstatuje, když nám přináší čerstvou vodu jedna ze zaměstnankyň prodejny, sršící energií a dobrou náladou. Je jednou z mála bývalých zaměstnanců zkrachovalého Pietra Filipi, která se po složitých měsících nyní může věnovat opět svému oboru pod značkou, kterou dobře zná.

Předplatné Forbesu

„Bylo až neuvěřitelné sledovat holky při přípravách i následném prodeji. Přesně věděly, co mají každá dělat, nemuseli jsme je vůbec řídit,“ pochvaluje si Lenka O’Neill.

Rozprodej zboží ale nebude stačit na uspokojení všech pohledávek věřitelů. Firma Pietro Filipi jim v době krachu dlužila asi 513 milionů korun, v případě samotných obchodů činila výše pohledávek přibližně 182 milionů korun.

„Teď vymýšlíme strategii, co a jak dál,“ říká O’Neill, která má velké zkušenosti s módou z Velké Británie, kde dvanáct let žila. Osud zkrachovalé značky nyní závisí zejména na insolvenčním správci Lukáši Vlašaném a věřitelském výboru.

K prodeji nabízejí to nejcennější, co po Pietru Filipi zbylo – ochrannou známku na obchodní značku. Ta je v podstatě jediným hodnotným nezajištěným majetkem. Její nový vlastník by pak mohl v produkci Pietra Filipi pokračovat. Termín pro podání nabídek je 17. září.

Mezi zájemci je mnoho subjektů. Podobně jako tomu bylo u sesterské Kary a původního majitele Zdeňka Rintha, i o Pietro Filipi má zájem její původní zakladatel a vlastník Petr Hendrych.

Uspět by ale chtěla také slovenská Ozeta patřící tamnímu podnikateli Josefu Špirkovi, která má kousek za hranicemi továrnu, kde je vše připraveno na šití nových kolekcí. Zájem vyjádřil i oděvní e-shop Zoot, který Lukáš Uhl jako krizový manažer vedl.

Spolu s O’Neill jsou v předběžném kontaktu s Ozetou i Hendrychem, a pokud by se ochrannou známku někomu z nich podařilo získat, zřejmě by v prodejnách Pietro Filipi Collection mohli zboží české značky partnersky prodávat dál.

Pokud se ovšem výroba nových kolekcí z jakéhokoli důvodu znovu nerozběhne, za rok nebude mít dvojice z kolekcí Pietra co prodávat. I pro tento případ má ale plán.

„Známe plno značek v zahraničí, které v Česku nejsou a které by sem seděly. Řešíme, jestli je výhledově můžeme přinést, že bychom doplnili základní sortiment něčím, co je na trhu nové a stylově sedí k tomu, co Pietro Filipi dělá,“ přibližuje Lukáš Uhl.

Případné restartování výroby Pietra Filipi bude velmi nákladnou záležitostí, která má však podle obou „záchranářů“ smysl. A to zejména v dámské kolekci.

„Dámská móda je unikátní. Řekla bych, že v ní nemá značka v Česku konkurenci,“ domnívá se Lenka O’Neill a naznačuje tím, kam by se měla budoucnost Pietra Filipi ubírat.

The post Pietro Filipi jde na dračku. O rozprodej kolekcí je milionový zájem, zní z Národní appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live