Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Podnikatelé mohou ode dneška žádat o podporu z programu COVID Nepokryté náklady

$
0
0

Podnikatelé mohou od dnešních devíti hodin žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o podporu z programu COVID Nepokryté náklady. Na dotaci mají nárok ti, kteří za leden až březen zaznamenali propad obratu alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského, nebo předloňského roku. Zároveň musejí prokázat ztrátu sníženou o dotace z dalších „covidových“ programů.

Příjem žádostí bude otevřen do 19. července. Na pomoc je připraveno šest miliard korun.

Podporu stát poskytne za období 1. ledna až 31. března. Podnikatelé mohou získat dotaci 60 procent nákladů, podniky s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku mají nárok na 40 procent.

Maximální výše dotace je 40 milionů korun. Jeden žadatel může čerpat pomoc až do deseti milionů eur (asi 260 mil. Kč) z veřejné podpory.

Příspěvek z tohoto dotačního titulu nelze kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus ani dotačním titulem COVID 2021.

Programy COVID Nepokryté náklady a COVID 2021 nahrazují dosavadní specifické dotační tituly jako COVID nájemné, COVID gastro uzavřené provozovny nebo COVID ubytování.

Prostřednictvím COVID 2021 stát přispívá 500 korun na zaměstnance za den omezení, minimální příspěvek přitom činí 1500 korun. Podmínkou vstupu do programu je také propad tržeb minimálně o 50 procent.

The post Podnikatelé mohou ode dneška žádat o podporu z programu COVID Nepokryté náklady appeared first on Forbes.


Držím balanc, říká šéf STRV Lubo Smid o svém přístupu k biohackingu

$
0
0

Spoluzakladatel vývojářské firmy STRV s biohackingem experimentuje už dlouho. I proto, aby mohl efektivně fungovat mezi dvěma kontinenty.

Biohacking jsem bral jako cestu, jak ze sebe dostat maximum, po chvíli jsem si však uvědomil, že dlouhodobý přístup ke zdraví je daleko důležitější. Dnes prvky biohackingu zařazuji do své denní rutiny, ale nevnímám se jako biohacker, jen jako člověk, kterému záleží na tom, aby tu vydržel co nejdéle.

To se pozitivně projevuje i v pracovním režimu. Byznys je náročný, drží člověka v nepřetržitém zápřahu a obrovském stresu. K tomu, abych mohl dělat správná rozhodnutí, musím být v dobré kondici. Fyzicky i mentálně. A pomáhají mi k tomu technologie v kombinaci s východní a západní medicínou.

Všechno je to o rovnováze

Věcí, které se s tělem dají dělat, je spousta. Já se soustředím na čtyři z nich: fyzická a psychická kondice, spánek a strava. Na lidském těle mě fascinuje, jak se ty jednotlivé složky navzájem ovlivňují, vše souvisí se vším. Někdo tvrdí, že to vychází z hlavy, někdo, že z našeho mikrobiomu, jiný, že je to o jídle. Podle mě je to o dobře nastavené rovnováze, stejně jako všechno v životě (i v byznysu), takže se snažím věnovat každé z těch čtyř složek.

Gym je pro mě základ, stejně jako běhání nebo jóga. Teď jsem k tomu přidal ještě „pandemické sporty“ – skialpy a kolo. Na cvičení logicky navazuje kvalitní strava, ve které se přibližuji cyklické ketodietě.

Není dobré sacharidy vysadit dlouhodobě, aby člověk neztratil metabolickou flexibilitu, spíš se maximálně vyhýbám zánětlivým potravinám, jako je cukr nebo lepek. Jako doplněk stravy jsem si oblíbil B•Side, který je založený na magnesiu a L-theaninu, a hodně mi pomáhá bojovat proti stresu a zlepšuje spánek.

Bez spánku to nedávám, osm hodin je nutnost

V poslední době jsem se posunul do dalších oblastí, a to ke spánku a meditacím. Denně si vyhradím devět hodin na osm hodin čistého spánku a snažím se udržovat spánkový režim, a to i o víkendu. Je to náročné a člověk si občas přijde jako asociál, ale dostane za to konstantní energii i vyšší kreativitu.

Zajímám se o vliv světla na spánek, nutností se pro mě staly brýle redukující modré světlo, které nosím vždycky od osmi večer, aby se mi začal tvořit melatonin a já pak bez problémů usnul. V ložnici mám blackout závěsy pro absolutní tmu a přes noc vždy nechávám otevřené okno.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Pomáhají mi i spánkové čaje a CBD. Po probuzení mám každý den hodinu jenom pro meditaci, protáhnutí nebo čtení – žádná práce. Když člověk den začne stresováním se u práce, tak pak bude hektický a vystresovaný i zbytek dne.

Mozek mi sám říká, na čem mám pracovat

Na brain training mě navedl funkční lékař Honza Vojáček, který mě seznámil s Danešem Koťátkem. Pro brain training využívá EEG biofeedback, který sleduje váš mozek, jak funguje a kde jsou slabiny. Můžete tím zlepšit paměť, rychlost rozhodování i pozornost, což v práci opravdu oceňuji.

Každodenně používám čelenku Muse, která dává člověku neurofeedback přímo při meditaci, a je možné tak stimulovat svou mozkovou činnost i během dne. Ještě chci otestovat zařízení Apollo Neuro, které umí vylepšit srdeční variabilitu a pomáhá relaxaci a uklidnění.

Při příští cestě do USA mám taky v plánu vyzkoušet program 40 Years of Zen, který vymyslel Dave Asprey, expert samouk v biohackingu, jenž stojí i za konceptem Bulletproof. Jde o pětidenní program plný neuvěřitelně náročné mentální dřiny, o které tvrdí, že má stejné pozitivní efekty jako čtyřicet let poctivé meditace – lepší paměť, pozornost, spánek, odolnost vůči stresu a tak dále. Tak uvidíme.

The post Držím balanc, říká šéf STRV Lubo Smid o svém přístupu k biohackingu appeared first on Forbes.

Politika snad nezastaví budované vztahy, doufají české firmy podnikající v Rusku

$
0
0

„Co Rusové provedli je strašné. Šokující,“ zní rozhodně od sedmatřicátého nejbohatšího Čecha. Pavel Juříček je mimo jiné majitelem skupiny Brano, která v Nižněnovgorodské oblasti provozuje továrnu na montáž zámkových systémů jak pro Volkswagen, tak pro další firmy na tamním automobilovém trhu.

Montážní budova Brano v Nižním Novgorodu | Foto Google Maps

Zatímco Českem zmítá aféra ruských agentů, stojících za sabotáží skladu se zbraněmi a municí ve Vrběticích, český politik a miliardář se spíš než dopadů na svůj byznys v Rusku obává dopadů incidentu na celou Evropu a její zdroje.

„Situace snad nebude eskalovat a věřím, že ji diplomacie teď i na úrovni EU a NATO pomůže uklidnit,“ doufá Juříček, podle jehož slov nemá Brano v Rusku takový byznys, aby to skupinu nějak fatálně poškodilo.

„Ale celkově je to samozřejmě problém. Pokud nám hrozí nová studená válka, tak na nás všechny dopadne velmi tvrdě. Ropa, plyn, obohacený uran… Na zdrojích z Ruska jsme s celou Evropou velmi závislí a dohra aktuální situace nás může infrastrukturálně ještě velmi poškodit,“ uzavírá Juříček.

I další český dodavatel automobilek, jihočeská firma Brisk, má v Rusku vlastní výrobní podnik. „Rusko samotné nám dělá zhruba deset procent obratu. Bývalo to více, ale diverzifikovali jsme,“ vysvětluje majitel Mojmír Čapka.

„Pro nás je to perspektivní trh, protože je tam celá řada automobilek. A taky stále roste, pořád je tam velký potenciál,“ připomíná a je také přesvědčený, že současné napětí se na jeho byznysu výrazně nepodepíše.

Výměna ambasád snad neovlivní montáž škodovek.

„Ano, mohou vzniknout problémy ve smyslu, že nedostaneme víza nebo budou jiné podobné sankce. Ale co se naší výroby v Rusku týče, tak to náš byznys doufám nemůže ovlivnit,“ je přesvědčený Čapka, ve svém uvažování pragmatik.

„Musíme v tomto oddělit byznys a politiku. Samozřejmě je to nepříjemné. Ale ty obchodní vztahy, budované roky na bázi poctivé práce a vývoje, snad politika nezastaví,“ doufá podnikatel.

„Výměna ambasád a jedna elektrárna snad neovlivní montáž škodovek nebo jiných vozů v Rusku. Protože oni sami mají zájem o to, aby lidé dostali práci. A v naší fabrice je zaměstnaná podstatná část Rusů,“ popisuje tamní realitu.

Brisk v Rusku spolupracuje už roky s automobilkou s AvtoVAZ, společně vyvíjejí i nové typy svíček a snímačů. „Navíc AvtoVAZ je dnes už společný podnik Japonska, Francie a Ruska. Udržet byznys funkční je nejenom v ruském zájmu,“ dodává Čapka.

V delikátní pozici je státní agentura na podporu českých firem při podnikání na zahraničních trzích CzechTrade. Její generální ředitel Radomil Doležal konstatuje, že jde další vývoj stěží předpokládat.

„Tím, jak jsou politické a diplomatické situace živé, zesiluje i pocit nejistoty v byznyse. Na druhou stranu je to trochu jiná situace, než byla při zavedení protiruských sankcí,“ říká Doležal.

Připomíná, že export do Ruska je již značně omezen, nicméně stále funguje a pohybuje se v posledních letech na dvanácté příčce žebříčku českého exportu.

Firmy, podnikající v Rusku, mají podle Doležala samozřejmě obavy, aby nastálá situace negativně neovlivnila i jejich exportní plány a především pozice, které si na místním trhu léta pracně budovaly.

„Trendem ruského přeshraničního obchodu je ale v posledních letech zvýšení soběstačnosti země. Takže se nejedná jen o export – spíše o vyšší formy spolupráce, jako jsou lokalizace nebo zakládání podniků přímo v Rusku,“ uvádí generální ředitel CzechTrade.

Naopak co se týče českého exportu do Ruska, podle Doležalových slov rapidně převažují produkty s vyšší přidanou hodnotou než jen subdodávky.

Aktuální vydání magazínu

„V tuto chvíli setrváváme v běžné agendě poskytování exportního poradenství, o čemž svědčí i pokračující přípravy prezentace českých firem na veletrhu NěftěGaz 2021, který se věnuje energetice, petrochemii a plynárenství,“ shrnuje Radomil Doležal.

Právě energetika a strojírenství jsou obory, které přispívají k exportu do Ruska nejvíce. Mezi další ve vývozu silně zastoupená odvětví patří dovoz motorových vozidel, audiovizuální elektrotechniky (například televizorů) a hraček.

Celkem vyvezly české společnosti do Ruska za uplynulý rok zboží v hodnotě 98,1 miliard korun.

The post Politika snad nezastaví budované vztahy, doufají české firmy podnikající v Rusku appeared first on Forbes.

Lepší bydlení pro modré límečky. Startup Accomango na to dostal 40 milionů

$
0
0

Narazit v byznysu s ubytováním na oblast, která ještě neprošla digitalizací je skoro zázrak. Karel Zheng a Patrick Havlíček, dvojice zakladatelů startupu Accomango, však jednu takovou našli. Zaujaly je ubytovny, ve kterých firmy ubytovávají své zaměstnance.

Je to vlastně jednoduché. Na jedné straně je například stavební firma, která potřebuje na půl roku ubytovat vlastní lidi ve městě, kde právě staví. Na straně druhé ubytovna, která se snaží naplnit svoji kapacitu. Jde jen o to je propojit, vyřešit problém na obou stranách a ještě na tom dokázat vydělat. Pomoct by k tomu startupu mělo čtyřicet milionů korun, které nyní získal od několika investorů.

Accomango založili čtyřiadvacetiletí bývalí spolužáci z ústeckého gymnázia loni na jaře. Že tenhle nápad dává smysl nejen jim, se přesvědčili poměrně brzy, když během dvou měsíců získali první finance, konkrétně devět milionů korun, které do Accomanga vložila investiční skupina Enern, která dnes vystupuje pod názvem Kaya.

Zheng a Havlíček tak mohli naplno začít rozjíždět plán, který do té doby nosili v hlavě a v prezentacích pro investory. Základ aktuálního byznys plánu se ale zrodil už v době, kdy Havlíček ještě coby student přes prázdniny pravidelně pracoval v Litvínově ve strojírenské firmě svých rodičů. Jen to tehdy ještě netušil.

“V rodinné firmě jsem měl na starost část zaměstnanců a viděl jsem, jak vypadají podmínky na ubytovně, kam chodili přespávat. Jednoduše řečeno to bylo málo kvality za neodpovídající cenu,” vzpomíná Patrick Havlíček. S pomocí rodičů proto získal stoprocentní hypoteční úvěry na levné byty v Litvínově a Mostě a začal je dělníkům pronajímat. A ti na levnější a kvalitnější dočasné bydlení slyšeli. 

“Postupně jsem přikupoval další a kromě domácího regionu jsem přešel i do dalších měst se silnou průmyslovou výrobou jako je Plzeň, Mladá Boleslav nebo Kolín. Tam už ale byly ceny bytů vyšší, takže jsem byty nenakupoval, ale najímal a dál pronajímal,” říká Havlíček, který měl nakonec k dispozici přes tři stovky bytů.

Aktuální vydání magazínu
Forbes NEXT
Forbes NEXT jaro 2021

Cesta Karla Zhenga, který se dostal do letošního žebříčku Forbesu 30 pod 30, se vyvíjela jinak. Po vysoké škole totiž zakotvil v investičním fondu Enern, kde pracoval jako juniorní analytik. Nicméně nevydržel a namísto hledání, do jakého startupu investovat, odešel jeden startup postavit.

Rozhodování, jakým směrem se vydat, nebylo tak komplikované. “Já rozumím trhu s ubytováním, Karel rozumí tomu, jak přinést peníze do firmy. A výsledkem bylo Accomango,” říká výraznou majoritu vlastnící Havlíček, který vysvětluje i význam názvu Accomango.

Jde o složeninu slov accomodation, management a mango. Význam prvních výrazů mluví za sebe. Ale proč mango? “Chtěli jsme mít v názvu nějaké nějaké ovoce, protože firmy, které ho tam mají, jsou často miliardové, třeba Apple, Lime nebo Kiwi,” dodává.

Dvojice mladých podnikatelů při rešerši trhu viděla, že na jedné straně jsou firmy, které potřebují ubytovat své dělníky a na druhé straně ubytovny, které je naopak shání. “A taky jsme viděli, že tenhle segment je totálně nezdigitalizovaný. Proto nás napadlo, že řešením by mohl být poměrně jednoduchý software, který obě strany propojí. Vznikne tak vlastně takový Booking.com v B2B segmentu,” říká Havlíček.

Viděli jsme, že tenhle segment je totálně nezdigitalizovaný.

Potenciálu Accomanga stále věří investoři z Kaya, kteří peníze do firmy poslali i v druhém kole. Nově se k nim ale připojil ještě fond Purpose Ventures, za kterým stojí David Šiška a Jan Bárta. Do společnosti pak své peníze vložili ještě angel investoři ze startupu Mews, konkrétně CEO Matthijs Welle a člen představenstva Ory Weihs. 

Dalšími v této skupině jsou Václav Gráf, který byl hlavním mužem Airbnb v Česku a v posledních dvou letech z Berlína budoval nový evropský řetězec budget hotelů a rekreačního ubytování OYO Hotels & Vacation Homes, nebo právník Jan Krabec. Mladý startup získal peníze také zevnitř firmy, protože mezi investory se zařadili i jeho zakladatelé.

Peníze, které Accomango od svých investorů získalo, teď půjdou především na finalizaci hlavního produktu, který je hotový ze dvou třetin. Tím je aplikace, skrze kterou budou moci firmy jednoduše vyhledávat a rezervovat ubytovací kapacity pro zaměstnance. Zároveň díky ní získají rychlý přehled o tom, kde a kolik mají ubytovaných lidí.

Po ostrém startu, který je v plánu na druhý kvartál roku, si Accomango ověří, jak moc jeho byznys model životaschopný a jak rychle dokáže růst. Základem bude spolupráce jednak s personálními agenturami, kterých je v Česku kolem pěti set, ale i přímo firmami, především z řad velkých podniků a stavebních firem.

V součtu se služby Accomanga mohou dotknout až 300 tisíc lidí, kteří v ubytovnách bydlí a měsíčně za to utratí kolem pěti tisíc korun.

Z cizích zemí mají Havlíček se Zhengem v hledáčku především Německo a Polsko. U našeho západního souseda je láká fakt, že pracovníků z různých oborů bydlících v ubytovnách je tam kolem čtyř milionů. I německý trh je přitom v tomto segmentu digitalizovaný stejně jako ten český, což znamená, že vůbec.

Mladí podnikatelé mají však kromě vybudování digitálního propojení firem a ubytoven ještě jeden cíl. Rádi by prostřednictvím svého projektu zvýšili kvalitu ubytoven. Jednoduše tak, že mezi nimi vytvoří větší konkurenční prostředí. “Ve výsledku na tom vydělají i samotní pracovníci, kteří ubytovny využívají,” doufá Zheng.

The post Lepší bydlení pro modré límečky. Startup Accomango na to dostal 40 milionů appeared first on Forbes.

Krize v letectví trvá. Letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

$
0
0

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně.

Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90 procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací.

Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

The post Krize v letectví trvá. Letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů appeared first on Forbes.

PPF vstupuje do USA. V Atlantě koupila kancelářský komplex za 2,1 miliardy korun

$
0
0

Společnost PPF Real Estate Holding rozšiřuje své mezinárodní portfolio a vstupuje do Spojených států. Prostřednictvím své americké divize dokončila akvizici velkého kancelářského areálu Mansell Overlook v metropolitní oblasti Atlanty, která má být základním kamenem pro budoucí investice PPF na americkém trhu s nemovitostmi.

Firma vstup na americký realitní trh připravovala delší dobu v rámci strategie geografické diverzifikace svého portfolia. Mansell Overlook je jedním z nejvýznamnějších kancelářských areálů v této oblasti. Transakce současně představuje největší prodej za několik posledních let v lokalitě North Fulton, který leží 38 km od centra Atlanty ve státě Georgia.

Administrativní komplex se rozkládá na ploše 61 tisíc metrů čtverečních a zahrnuje čtyři nedávno zrekonstruované kancelářské budovy třídy A s venkovním parkovištěm, parkovacím domem a nezastavěným pozemkem, využitelným pro další výstavbu.

„Těší nás, že se nám podařilo vstoupit na americký trh prostřednictvím koupě velmi dobře spravované nemovitosti, která navíc poskytuje potenciál pro další rozvoj. Tato akvizice bude sloužit jako odrazový můstek pro budoucí investice společnosti PPF Real Estate na americkém realitním trhu,“ uvedl Aaron Smith, generální ředitel společnosti PPF Real Estate pro USA.

Prodej a financování transakce za víc než 100 milionů dolarů zajistila společnost Cushman & Wakefield, která se bude nadále starat o řízení a pronájem kanceláří na základě dlouhodobých nájemních smluv s nájemci z řad stabilních, silných a renomovaných firem.

Hlavním nájemcem kancelářských prostor je společnost Yardi, největší americký dodavatel softwaru pro realitní odvětví. Prostory si v areálu pronajímají také společnost Berkshire Hathaway amerického investičního velikána Warrena Buffetta a zdravotní pojišťovna Humana. Celkem poskytuje Mansell Overlook kancelářské zázemí pro více než tři tisíce lidí.

The post PPF vstupuje do USA. V Atlantě koupila kancelářský komplex za 2,1 miliardy korun appeared first on Forbes.

Elektro jede. Skupina HP Tronic s Datartem v čele zdvojnásobila zisk

$
0
0

Pan Rychlart s minutkou na prsou, který vystupuje v reklamě ochodníka s elektrospotřebiči Datart, může někomu připadat stejně neodbytný jako jeho zelená mimozemská konkurence. Skupině HP Tronic, do které Datart patří, ale za loňský rok přispěl k výraznému zisku.

Tržby skupiny vzrostly oproti roku 2019 o pět miliard a EBITDA se zdvojnásobila: z bezmála 550 milionů poskočila na 1,19 miliardy korun. 

CEO společnosti Daniel Večeřa vidí za úspěchem právě růst značky Datart, kterou skupina převzala v roce 2017, a od té doby ji posiluje. Její význam ve skupině, kam patří ETA, Euronics, Proton, Kasa.cz i slovenský Hej.sk a čtyři hotely v rámci Resortu Valachy, se stal dominantním a stál za růstem celé firmy.

Podle Večeřy byl Datart na onlinovou dobu připraven už před pandemií, takže do nových podmínek naskočil ze dne na den. K dobrým výsledkům přispěly i stamilionové investice do komunikační strategie.

„Zvyšuje se i obliba značky ETA, kterou zákazníci znovu vyhlásili za nejdůvěryhodnější,“ doplňuje CEO společnosti, ve které dnes pracuje tři tisíce zaměstnanců. V době pandemie přitom Datart nepropouštěl – zachování pracovních míst bylo dle Večeřových slov prioritou.

Některé pracovníky proto společnost rychle převedla do segmentu, který potřeboval během covidového roku posílit. Napříkad z recepčních zavřených hotelů se stala obsluha call center.

Související vydání

Večeřa zároveň konstatuje, že díky úspěšnému retailu přežil bez úhony i jejich hotelový segment. Lockdown tu využili pro rekonstrukci. 

HP Tronic založil v roce 1990 Milan Hradil. Od jeho předčasné smrti v roce 1999 řídí společnost Daniel Večeřa a vlastníkem je Hradilova manželka s dcerami.

Danuše Hradilová se podílí na managementu firmy, dcera Lenka Kleinová je marketingovou ředitelkou ETA.

The post Elektro jede. Skupina HP Tronic s Datartem v čele zdvojnásobila zisk appeared first on Forbes.

Freshlabels plánuje dobýt Západ. Na expanzi chce vybrat 40 milionů korun skrze platformu Crowdberry

$
0
0

Český e-shop zaměřující se na prodej kvalitního a designového oblečení, bot a doplňků Freshlabels pokračuje v rozšiřování svých aktivit a chystá se dobýt Západ.

Po loňském spuštění německé verze e-shopu teď průkopník udržitelné módy plánuje vyrazit do dalších zemí západní Evropy a dále pracovat na rozvoji svého online prodeje.

Na realizaci těchto cílů shánějí zakladatelé Jan Bouška a Jakub Veselský celkem 1,5 milionu eur (tedy zhruba 39 milionů korun) od soukromých investorů skrze investiční platformu Crowdberry. 

„Minulý rok se nám podařilo zvýšit efektivitu procesů a letos se na ni chceme zaměřit ještě víc. Vylepšená e-commerce platforma nám umožní pokročilou datovou a zákaznickou analytiku, s čímž úzce souvisí i lepší personalizace obsahu,“ komentuje další expanzi CEO společnosti Veselský.

„Plánujeme rozšiřovat nabídku o další ‚Beyond Surface‘ značky a produkty a posunout celkový zákaznický zážitek. Věříme, že naše nové projekty se setkají s kladným ohlasem, ať už je to naše celkové zaměření na minimalizaci dopadů naší činnosti na okolí, projekt Loop nebo naše vlastní kolekce. Investice nám pomůže tohle všechno uskutečnit a naši zákazníci i všichni ostatní, kterým je udržitelnost blízká, můžou být u toho,“ dodává.

Freshlabels má dnes v portfoliu víc než sto značek z celého světa, které obchodní oddělení pečlivě vybírá. Ostatně právě na tom je od roku 2006 založena hlavní myšlenka jejich byznys modelu – přinést zákazníkům výjimečné značky, které jen tak někde nenajdou, a zároveň dbát na udržitelnost nabízeného zboží.

Právě na tuto oblast se chce firma do budoucna ještě více zaměřit. Do konce roku 2021 plánuje zvýšit podíl udržitelné nabídky splňující komplexní kritéria ze současných 50 procent na 75. K tomu má pomoci i vývoj vlastních udržitelných kolekcí.

Zakladatelé FreshlabelsJan Bouška a Jakub Veselský

Freshlabels se zároveň snaží snižovat vlastní stopu pomocí iniciativ, jako je například projekt Loop, v rámci kterého od zákazníků vykupuje použité oblečení a hledá pro něj další využití.

„Freshlabels nás zaujali svým přístupem k udržitelnosti, dlouhodobou vizí a ambicí přinášet milovníkům módy individualismus ohleduplný k světu kolem nás. Po Footshopu je to další růstová firma, která na vlně zrychlení e-comerce a digitalizace přináší zákazníkům něco navíc a už potvrdila svou schopnost prorazit v západní Evropě,“ říká Dano Gašpar investiční platformy Crowdberry, skrze kterou v minulosti získal finanční prostředky na rozvoj právě například zmíněný český Footshop.

Zakladatelé Freshlabels věří, že firmě se podaří najít své místo u zákazníků v západní Evropě. Jen v roce 2020 se jí podařilo meziročně vyrůst šestinásobně v Německu a dvojnásobně ve zbytku Evropy.

V komplikovaném pandemickém roce přitom firma dosáhla obratu 4,7 milionu eur a mezi lety 2016 až 2019 rostla meziročně v průměru o 49 procent.

The post Freshlabels plánuje dobýt Západ. Na expanzi chce vybrat 40 milionů korun skrze platformu Crowdberry appeared first on Forbes.


Obrovská trefa. Rumunský zázrak UiPath je na burze, v zádech měl české Credo Ventures

$
0
0

NYSE, 56, 29. To jsou tři zásadní údaje dnešního dne, tedy minimálně pro rumunský startup a české investory. Startup UiPath úspěšně vstoupil na americkou burzu NYSE s tickerem PATH, cenovkou 56 dolarů za kus, to celé při valuaci zhruba 29 miliard dolarů.

Původní cenový rozptyl byl přitom stanoven na 43 až 50 dolarů, následně 52 až 54, v úterý se však pod tlakem zájmu investorů zjevila cifra 56 dolarů, při které bylo upsáno téměř 24 milionů akcií. Startup si tak při IPO došel pro více než 1,3 miliardy dolarů.

Z valuace 35 miliard dolarů, kterou k UiPath přilepilo poslední investiční kolo (Series F), jde sice o menší sestup, nicméně ještě loni na podzim, když jsme přinesli velký rozhovor s hlavní tváří fondu Credo Venturs Ondřejem Bartošem, byla rumunská firma hodnocena na zhruba 10,2 miliardy dolarů.

Ondřej Bartoš, tedy ten, který UiPath do portfolia českých venture kapitalistů přinesl, nechtěl ohledně IPO sdělovat více podrobností. Lakonicky jen uvedl, že se z celého vývoje těší. Aby také ne – Credo Ventures dokázali svou celkovou investici ve výši zhruba 8 milionů dolarů proměnit na několikanásobek, korunově se nepochybně pohybujeme v řádech miliard.

Přítomnost tuzemského (chcete-li středoevropského) fondu u takto velkého IPO je každopádně něco mimořádného. Borci z Karlova náměstí opět ukázali, že z našich končin jde hrát globální startupovou hru.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Na otázku, zda bude UiPath největší trefou Credo Ventures, reagoval Bartoš ve zmiňovaném rozhovoru následovně: „Jedna z našich současných velkých výzev je nasbírat v sobě naději, že to tak nebude. Že přijde ještě něco většího, nebo minimálně stejně velkého.“

UiPath se zabývá tím, čemu se v angličtině říká robotic process automation čili robotická automatizace procesů. Technologie ve zkratce automatizuje repetitivní úkoly, kterým se běžně věnují lidé, a jejích služeb využívají firmy po celém světě.

Za poslední fiskální rok firma vykázala tržby přesahující 600 milionů dolarů, což meziročně představuje nárůst 81 procent. Dramaticky také stáhla ztrátu z více než půl miliardy dolarů na 92 milionů. Během pandemie zvýšila počet zakázníků o více než třetinu.

The post Obrovská trefa. Rumunský zázrak UiPath je na burze, v zádech měl české Credo Ventures appeared first on Forbes.

Heureka! Lékaři uvidí, co přesně koronavir v těle dělá. Díky firmě z Brna

$
0
0

Detekce koronaviru v těle je dnes již poměrně banální záležitostí. Mnohem obtížnější je odhalit, zda je vir v napadeném organismu aktivní, zda se množí a případně které konkrétní orgány napadá. I to by se ale mohlo změnit. Na vývoji takového testu pracuje brněnská biotechnologická firma BioVendor patřící společnosti Consillium miliardáře Tomáše Němce.

„V souvislosti s koronavirem je sice velmi ošemetné cokoli předpovídat, přesto předpokládáme, že na podzim se bude do určité míry opakovat loňský scénář, vir se začne rychleji šířit a bude docházet k reinfekci. Z tohoto důvodu je naší ambicí dodat produkt na trh v listopadu či v prosinci,“ říká Michal Kostka, CEO BioVendor Group.

Tomáš Němec

  • Majetek v hodnotě 16,7 mld. Kč
  • 16. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Firma už prý ví, na jakém principu dokáže zpřesnit diagnostiku, která poskytne lékařům mnohem podrobnější informace. V současnosti běží klinické ověření metody a na stejném principu by ráda zpřesnila i diagnostiku jiných závažných virových onemocnění, například BK virů u pacientů po transplantaci ledviny.

„Díky speciálnímu softwaru se díváme na to, co se v organismu zasaženém koronovirem děje. Máme ambice nabídnout lékařům možnost odlišit pacienty, kteří překonají onemocnění sami díky vlastnímu imunitnímu systému, od těch, kteří budou pravděpodobně potřebovat intenzivní péči. Identifikovali by se tím pacienti s největším rizikem závažného průběhu choroby,“ říká Kostka.

Laicky a zjednodušeně řečeno, data získaná testy a nově vyvinutý software dokážou na základě hladin orgánově specifické microRNA a virové microRNA odhalit postup viru a také to, nakolik poškozuje srdce, ledviny nebo jiné životně důležité orgány.

Budoucí produkt BioVendoru navazuje na ten, který už byl uveden do praxe. Týká se sekvenování viru a odhalení jeho jednotlivých mutací a byl vyvinut společně s bioinformatickou firmou Bioxsys z Ústí nad Labem.

„Spolu s unikátně navrženou chemií jsme vytvořili software pro analýzu dat z přístrojů, díky kterým mohou laboratoře sekvenovat čili číst kompletní genom viru a získat informace o jeho změnách i šíření. Obohacení základních dat o epidemiologické informace pacienta a jejich dlouhodobé ukládání je klíčem k tvorbě statistických analýz, které pomohou v boji s epidemií,“ vysvětluje Petr Brož, spoluzakladatel a CEO Bioxsysu.

Můžeme zamezit, aby se agresivní vir masově šířil v určitém regionu.

Michal Kostka doplňuje jeho slova příkladem: „Dejme tomu, že na západě Čech vznikne daleko infekčnější varianta viru a postupem času se bude šířit republikou. Díky tomu, že ji včas zachytíme, sice už nepomůžeme primárně zasaženému regionu, ale můžeme být o krok napřed v jiných a zamezit, aby se agresivní vir nekontrolovatelně a masově šířil i tam.“

Informace získané softwarem umožňujícím statistickými metodami odhalovat vývoj covidu, tedy vznik a šíření jeho mutací a díky tomu i schopnost viru uniknout imunitě očkovaných, lze výhodně kombinovat s  popsaným testem na to, jak se vir chová v těle pacienta.

Tyto a další produkty naplňují vizi Tomáše Němce, podle Forbesu šestnáctého nejbohatšího Čecha s majetkem 16,7 miliardy, s nimiž v roce 2017 BioVendor do své skupiny kupoval.

„Z firmy, která se po svém vzniku zaměřovala převážně na distribuci zahraničních výrobků, se Biovendor posunul na významného vývojáře a výrobce vlastní klinické diagnostiky,“ konstatuje Němec spokojeně. A dodává, že firma se díky svým aktivitám mění z velkého hráče ve střední Evropě na středně velkého hráče v celoevropském měřítku.

The post Heureka! Lékaři uvidí, co přesně koronavir v těle dělá. Díky firmě z Brna appeared first on Forbes.

Ceny Czech Grand Design letos ovládla dvojice Herrmann & Coufal

$
0
0

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má vítěze. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl pak za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala už během studia na UMPRUM. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale třeba i kompletní informační systémy měst.

Dvojce za sebou má úspěšné spolupráce s výrobci mmcité nebo Master & Master. Loni dokázali zaujmout také minimalistickým svítidle Capsule pro firmu Lucis.

Capsule pro firmu Lucis

Nebo také skříňkou Roletta, která vznikla ve spolupráci s firmou Futuro. „Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je. Máme tak velké pole možností, co dělat,“ uvedl Eduard Herrmann.

Skříňka Roletta

I v kategoriích móda a šperk letos zazářili muži. Módním designérem roku se stal Jakub Polanka s kolekcí F/W 2020 a S/S 2021, ve kterých použil materiály starých uniforem a pánských obleků.

V kategorii Designér šperku měl pak největší úspěch Zdeněk Vacek, člen zaniklého dua Zorya, se svým dlouho očekávaným sólo počinem. Vítězství mu přinesla kolekce nazvaná Báze, v níž svoji charakteristickou surovou estetiku zjemnil zdobnými prvky.

Náušnice Zdeňka Vacka

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM, který je už několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat.

V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé a řada dalších.

Jiří Pelcl

Jiří Pelcl jednoznačně patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. Potvrzuje to nejen jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.

Výsledky Czech Grand Design 2020:

  • Absolutní vítěz, Grand designér roku: Herrmann & Coufal
  • Designér roku: Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY
  • Módní designér roku: Jakub Polanka / kolekce F/W 2020, kolekce S/S 2021
  • Designér šperku roku: Zdeněk Vacek / kolekce Báze
  • Grafický designér roku: 20YY designers/ vizuální identita pro Muzeum literatury
  • Fotograf roku: Shotby.us / fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience
  • Ilustrátor roku: Veronika Vlková, Jan Šrámek / ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku (Romana Košutková, Galerie výtvarného umění v Hodoníně)
  • Výrobce roku: Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)
  • Objev roku: Lappa studio / akustické panely Eclipse
  • Síň slávy: Jiří Pelcl

The post Ceny Czech Grand Design letos ovládla dvojice Herrmann & Coufal appeared first on Forbes.

Indická ocelárna Tata žaluje Liberty Steel kvůli neuhrazeným dluhům

$
0
0

Indická ocelárna Tata žaluje konkurenta Liberty Steel kvůli neuhrazeným dluhům. Žaloba se tyká neuhrazených plateb, které souvisejí s převzetím některých aktivit společnosti Tata firmou Liberty v roce 2017. Hodnota této transakce činila 100 milionů liber, tedy asi tři miliardy korun.

Liberty Steel je třetím největším výrobcem oceli v Británii a působí i v České republice, kde vlastní hutní podnik Liberty Ostrava v areálu Nové huti.

Informovaly o tom britský list The Daily Telegraph a server CNBC.

The post Indická ocelárna Tata žaluje Liberty Steel kvůli neuhrazeným dluhům appeared first on Forbes.

Slovenský deal. Penta prodala svůj podíl ve vydavatelství Petit Press

$
0
0

Penta Investments prodala svůj podíl ve slovenském vydavatelství Petit Press. Novým vlastníkem 34 procent akcií společnosti se stal fond Media Development Investment Fund New York spojený s finančníkem Georgem Sorosem. Dalších 5,5 procenta akcií od Penty získali přímo manažeři Petit Pressu.

Penta transakci potvrdila ČTK , cenu však nezveřejnila.

Jako důvod svého odchodu Penta uvedla atraktivní nabídku, která vyřešila odlišný názor na strategii rozvoje i samotné vedení vydavatelství.

„Naše působení v Petit Pressu pro nás bylo cennou zkušeností, hlavně z pohledu fungování digitálního předplatného, které jsme začali intenzivně rozvíjet v našem českém vydavatelství Vltava Labe Media,“ uvedl partner Penty Marián Slivovič.

Společnost Petit Press je s 35 tituly druhým největším vydavatelstvím na Slovensku. Kromě celostátního deníku SME vydává regionální týdeník MY a řadu zájmových magazínů.

Většinovým vlastníkem vydavatelství Petit Press je od jeho založení v roce 1993 První Slovenská Investiční společnost (PSIS). Penta do mediálního domu vstoupila v roce 2014. Po jejím vstupu odešlo část redaktorů SME a založilo vlastní noviny Denník N.

The post Slovenský deal. Penta prodala svůj podíl ve vydavatelství Petit Press appeared first on Forbes.

Prachy došly. Retaileři vzdorují zákazům a přežívají i díky šedé ekonomice

$
0
0

Pandemie koronaviru je nevyzpytatelná, rozhodnutí s ní spojená často nespravedlivá a důsledky pro mnohé likvidující. Nebo velmi brzy budou.

Po cestě vedoucí k záhubě kráčí proti své vůli stále rychleji značná část retailerů, kteří mají z nařízení vlády – s malou přestávkou – už přes půl roku uzavřené prodejny.

Nejprve se vraťme zhruba o rok zpátky. V Česku pomalu doznívala první koronavirová vlna a ve společnosti panoval pocit, že jsme covid vypotili, což ještě umocnila sebevědomá slova premiéra Andreje Babiše, jak jsme „best in covid“. 

Dvanáct měsíců nato covidové prvenství stále držíme. Měřítka, která nám jej přisuzují, se však poněkud změnila.

Například tuzemské obchody mají stažené rolety a zhasnutá světla nejdéle na světě. Přesný počet dnů si už pomalu ani nepamatujeme. Jen od poslední vánoční uzávěry jich uplynulo 125.

Tržby na prodejnách mnoha retailerů jsou čtvrtý měsíc nulové a firmy se potýkají s velkým nedostatkem cash flow, přičemž fixní náklady jim zůstávají. Nepomáhají ani státní kompenzace, jejichž proplácení se zadrhává.

„Přes třicet procent členů Retailové asociace dosud nedostalo vyplacenou podporu z programu Antivirus za měsíc leden 2021 a téměř devadesát procent nemá proplacené kompenzace z programu Covid Nájemné III. za říjen až prosinec 2020,“ komentuje Václav Hrbek, předseda organizace sdružující více než sto českých a zahraničních společností v maloobchodu.

Hrbek je zároveň majitelem společnosti Alpine Pro a právě případ jeho oděvní firmy velmi dobře ilustruje, v jaké spirále se někteří retaileři momentálně točí.

Stamilionové ztráty se násobí, návratnost je nejistá.

Pro Alpine Pro měl být rok 2020 rokem úspěchu. Firma, která od Vancouveru 2010 obléká české olympioniky, s velkými očekáváními vyhlížela letní hry v Tokiu. Místo zvýšené pozornosti a prodejů jí ale olympijské oblečení leží na skladě – a kdo ví, jestli se hry v Japonsku uskuteční alespoň letos.

Přesto návrháři Alpine Pro museli zahájit vývoj a výrobu další olympijské kolekce, tentokrát pro zimní hry v Pekingu 2022, které jsou také za rohem. Stamilionové ztráty se tak násobí a jejich návratnost je nejistá.

„Pochopil bych, kdyby uzavření části maloobchodů bylo první reakcí na virus, ale již je za námi rok, a přes veškerou snahu Retailové asociace nabízet množství opatření pro bezpečný provoz maloobchodních prodejen, uzavření zůstává první volbou,“ nelíbí se Václavu Hrbkovi.

„Vláda má nástroje a finanční prostředky na to, aby zadala a žádala řešení problému jinou cestou. Jde o jednu ze služeb, kvůli nimž ze svých daní platíme veřejný sektor. Čekáme, zda nepřijde ‚něco‘ ze zahraničí, ale proč nebýt první v něčem pozitivním?“ ptá se výmluvně podnikatel, podle nějž je uzavření maloobchodů prostě jen línější volba než vymýšlet nová řešení.

Přímo kvůli pandemii dosud žádných z významnějších hráčů trh neopustil. Ti, co se za ekonomické oběti covidu považují, jako například nejvíce propírané značky Pietro Filipi a Kara Michala Mičky, současnou situací maskují dlouhodobé problémy.

Vedle toho zahraniční značky jako Tous, Camaïeu nebo Promod odchod z Česka plánovaly dávno před vypuknutím krize. K dalším koncům zatím nedochází – ale brzy může.

Z ankety, kterou mezi svými členy nedávno provedla Retailová asociace, vyplynulo, že čtyřicet procent firem bude nuceno během léta uzavřít své prodejny či zcela ukončit svou činnost, pokud do měsíce neobdrží kompenzace za část nájmů a další náklady.

Konkrétně by mělo jít například o značky Alpine Pro, Exe Jeans, GANT nebo Fruitisimo. Část retailerů dokonce přiznává, že aby krizovou situaci přežili a mohli ještě někdy přivítat zákazníky, nezbývá jim nic jiného než poslední týdny fungovat v šedé zóně. Jinými slovy: poskytují své služby navzdory tomu, že by z nařízení vlády měli mít zavřeno.

„Lidem už jsou veškeré zákazy úplně ukradené. Zákazníci potřebují nakupovat, zaměstnanci si chtějí vydělat peníze a mně už je to také úplně jedno,“ popisuje pro Forbes jeden ze zástupců maloobchodu, který si nepřál být jmenován.

Lidem už jsou veškeré zákazy úplně ukradené.

„Netoužíme být rebely a porušovat pravidla, ale nemáme jinou možnost. Když vám stát z pozice síly neustále něco nakazuje, dostatečně to nevysvětluje a ani se o vás nezajímá, natož aby vám pomohl, musíte se začít starat sám o sebe. Není čas na hrdinství, prachy došly,“ dodává.

Podle hlasů z trhu dnes není problém dostat cokoli si člověk přeje, od fyzického nákupu oblečení či elektra přes stravování v restauraci po služby kadeřníka nebo maséra. Pro lepší pochopení situace, která řadu maloobchodníků k tomuto kroku přiměla, malá ilustrativní rovnice:

Podnikatel měsíčně vydá na mzdy zaměstnanců pět milionů korun. Stát mu prostřednictvím programu Antivirus přispěje přibližně na tři čtvrtiny (se zpožděním několika týdnů). Kolik peněz musí každý měsíc vytáhnout z vlastní kapsy, i když mu rapidně poklesly příjmy? (Se závazky vůči dodavatelům, bankám či pronajímatelům rovnice nepočítá.)

„Díky tomu, že částečně fungujeme, ačkoliv bychom správně neměli, jsme alespoň na třiceti procentech obvyklých tržeb, která nám pomáhají přežít. Bez nich bychom to dělat už nemohli,” podotýká (ne)jmenovaný byznysmen.

Většinu v oboru proto zajímá jediné: Kdy se konečně opět otevře? Odpověď v tuto chvíli nezná nikdo. Obchodníci se ji patrně dozví, jak už bývá zvykem, s několikahodinovým předstihem z televizních obrazovek.

Tak nějak vše nevědomky směřují k 10. květnu. Ačkoliv by si velmi přáli (a apelují na vládu), aby den, který dlouho nervózně vyhlížejí, nastal ještě o dva týdny dříve: v pondělí 26. dubna.

Aktuální vydání magazínu

Do té doby, nebo přesněji do doby, než se maloobchod znovu rozjede, lze předpokládat, že nikdo „nepadne“. Retaileři se shodují, že když vydrželi dosud, zvládnou to i pár týdnů navíc.

Následně však nastane skutečné období pravdy, které ukáže, komu se zákazníci do kamenných prodejen vrátí, a kdo tuhle krizi nejen přečká, ale i ustojí.

Skutečnost, že obchody jsou měsíce zavřené a firmy nemají – lidově řečeno – z čeho brát, ovšem zasáhla také nákupní centra. Jestliže v předcovidových časech bylo schopno zavčasu platit nájemné až 95 procent firem, dnes to povětšinou není ani polovina.

Čísla směrem nahoru navíc silně tahají prodejci, jichž se vládní restrikce tolik nedotkla: potravináři, drogisti, lékárníci. Loňský rok se sice díky vládním podporám Covid nájemné nebo slevám od jednotlivých vlastníků většině podařilo doplatit, letos už to ale mnozí nezvládají.

Mimo jiné i proto, že stát už nepočítá s pokračováním programu Covid nájemné, jehož prostřednictvím přispíval polovinu na nájem za druhý, třetí a čtvrtý kvartál předchozího roku.

Místo něj sice vláda připravila nový program Covid Nepokryté náklady, který by měl kompenzovat šedesát procent z fixních nákladů, jenže obchodníci jsou vůči němu skeptičtí. Poukazují na jeho administrativní náročnost, obávají se dlouhého čekání, než potřebné peníze obdrží, nebo rovnou varianty, že na podporu nedosáhnou.

„Většina prodejců avizuje, že dlužný nájem zaplatí až po obdržení dotací od státu,“ potvrzuje Tomáš Míček, vedoucí retail sektoru realitně-poradenské společnosti CBRE, která spravuje nákupní centra a retail parky po celé republice.

Důležitější je udržet obsazenost.

Provozovatelům obchoďáků nezbývá nic jiného než tuto skutečnost akceptovat. Zatímco na začátku pandemie někteří vůči svým nájemcům vystupovali nesmlouvavě, nyní jsou takřka do jednoho svolní k dohodám. Uvědomují si, že z dlouhodobého hlediska je pro ně důležitější udržet obsazenost, a to i za cenu poskytnutí krátkodobých slev.

„Krátkodobé výpadky příjmu z nájmu nejsou pro delší období, z nichž se pro nás důležité ocenění nemovitostí tvoří, nijak zásadně významné. Naším cílem je plnit vizi dlouhodobého partnerství a to se ukáže zejména při krizi a po ní,“ tvrdí Petr Brabec, ředitel správy majetku skupiny CPI patřící Radovanu Vítkovi.

Ta jen za rok 2020 poskytla klientům slevy z nájmu ve výši 13 milionů eur (zhruba 340 milionů korun).

Přes jistou míru empatie ale nastalá situace vlastníky obchodních domů pochopitelně ani trochu netěší. Tím spíše, že centra byla podle jejich názoru vyhodnocena jako vysoká hrozba pro návštěvníky neoprávněně.

„Přístup k obchodním centrům dlouhodobě vychází z nepochopení jejich fungování jako technologicky a režimově jedněch z nejmodernějších budov,“ domnívá se Brabec. Podle něj i dalších jeho kolegů z oboru se neprokázala žádná souvislost mezi šířením nákazy a prodejnami.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Až pandemie jednoho dne skončí, Češi se do obchodních center vrátí. O tom jsou jejich provozovatelé přesvědčeni a svůj názor opírají o argumenty, že lidé se potřebují socializovat a při nakupování touží po kompletním zážitku – sáhnout si na materiál, vyzkoušet si boty při chůzi nebo si celý proces užít ve společnosti přátel.

Zároveň si ale provozovatelé i retaileři uvědomují, že aby zákazníky do svých prostor nalákali, budou jim muset připravit atraktivní nabídku, která zákazníky přiměje vyměnit online za kamenné obchody.

Kromě toho, že bude třeba zkvalitnit služby v jednotlivých prodejnách, lze očekávat, že centra ještě více napřou své síly směrem ke gastru a volnočasovým konceptům.

The post Prachy došly. Retaileři vzdorují zákazům a přežívají i díky šedé ekonomice appeared first on Forbes.

Místo lidí strojové učení. Kanceláře Y Softu zaplnili roboti nahrazující vývojáře

$
0
0

Ještě minulý únor tady sedělo i sedmdesát lidí, o rok později jsme tu jen my a dva zaměstnanci, jinak samé prázdné židle. Ale i přes pandemický exodus do home officu nevládne v kancelářích Y Softu úplné ticho. Ani klid.

Místo zaměstnanců tu totiž maká desítka autonomních robotů, připomínajících robotická ramena u velkých průmyslových linek – jen jsou o poznání menší.

Tady v Brně, v samotném srdci vývoje české technologické společnosti Y Soft, pracují místo lidí na tom, jak světovému lídrovi v oblasti tiskových řešení a digitalizace dokumentů pomoct k dalšímu růstu.

„Ještě před rokem tu bylo plno. Normálně byste tu viděli šest až sedm vývojářských týmů a jen pár volných míst,“ vypočítává manažer vývoje a výzkumu Y Softu Jakub Pavlák, když nás provádí prázdnými kancelářemi, kde místo hlav za obrazovkami počítačů vykukují robotická ramena.

Kolem nás jsou desítky tiskáren všech světových značek a už několik měsíců jim vládne umělá inteligence a neuronové sítě.

„Vidíte, teď jsem do toho robotovi sáhl a nečekaně jsem mu odebral tiskovou úlohu, kterou před chvílí zadal. On to zjistil a výběr dokumentu opakoval, aby tisk opravdu proběhl,“ ukazuje, jak v praxi jeden z chytrých robotů funguje.

Robot sám zadává příkazy pro tiskárny a zastupuje tak přítomnost živých vývojářů, kteří ještě donedávna museli tiskárny neustále osobně testovat.

Brněnský Y Soft patří ke světovým lídrům v oblasti správy tiskových řešení. Má zastoupení v šestnácti zemích světa – například v USA, Japonsku, Austrálii, Spojených arabských emirátech nebo v Izraeli.

Dohromady má přes 20 tisíc zákazníků z řad malých, středních i velkých firem, z kterých je více než čtyřicet procent v žebříčku Fortune 500. Tržby se i díky tomu drží na úrovni kolem jedné miliardy korun.

Stojí za nimi hlavně původní produkt, software SafeQ, který firma neustále vyvíjí. Zajistí vytištění dokumentů ve firemní tiskárně poté, co k ní přiložíte svou kartičku s vlastními přístupovými právy.

„Standardní náplní práce vývojáře je testování. Když udělá změnu v kódu, přidá funkcionalitu nebo třeba opraví defekt, musí hned vyzkoušet, jestli vše funguje, nebo ne,“ vysvětluje Pavlák.

Samotné testování je nudnou a monotónní činností.

„Vývojář má tu nevýhodu, že když v kódu udělá něco špatně a testování probíhá až se zpožděním, chyba která se během testování může objevit, jej dožene a bude se k ní muset vrátit.“

Pavlák dodává, že samotné testování je pro vývojáře nudnou a monotónní činností, která je zdržuje od navrhování architektury aplikace, samotného kódování nebo také psaní automatických testů.

Y Soft proto už šest let vlastními silami vyvíjí chytrého robota, který tyto činnosti zastane a testování zautomatizuje. A covid jeho vývoj a využití jen urychlil.

„Jde o kombinaci počítačového vidění, strojového učení a neuronových sítí takovým způsobem, aby robot věděl, na co přesně má kliknout,“ přibližuje Pavlák využívané technologie a je jasné, že napsání takových algoritmů a jejich sladění do bezchybné funkčnosti robota není otázkou pár dnů.

Robot stojí na trojnožce, na jejímž vrcholu je kamera, kterou snímá obrazovku tiskárny a pohyby robotické ruky pod ní. Její zakončení tvoří dotykový stylus, který dává zpětnou vazbu o tlaku stisku – to aby nepoškodil dotykový displej, i když jeho práce je velmi jemná a přesná.

Díky tomu všemu má vývojář ze svého domova přes obrazovku počítače dokonalý přehled o tom, co robot dělá a jak obrazovka reaguje. Na druhou stranu ale musí i zjistit, jestli tiskárna opravdu zadaný úkon provedla.

„Pokud totiž systém řekne, že vše proběhlo v pořádku, ale papír z jakéhokoliv důvodu z tiskárny ve finále nevylezl, tak to je o ničem. Pro zákazníka je nejdůležitější, aby papír vylezl,“ připomíná lakonicky Pavlák.

Každá testovaná tiskárna má další senzory například na stav papíru v zásobníku, v podavači, a kvůli potřebám hromadného testování je osazena i NFC emulátorem karet, simulujícím různé typy a množství přístupových karet.

Aktuální vydání magazínu

„Vývojář tak z domu může testovat tiskárnu umístěnou kdekoliv na světě,“ pochvaluje si Pavlák.

„Třeba v naší americké pobočce máme několik podobných chytrých robotů, další roboti jsou ve vývojové centrále v Praze a Ostravě,“ říká, když už sedí před obrazovkou počítače, na které má otevřenou platformu pro ovládání a monitoring robotů a realizaci tiskových úloh.

Otestovat jeden typ tiskárny trvá i celý den a vývojáři dostávají pravidelné zprávy o stavu testování. Stejně tak mohou na dálku do procesu kdykoliv vstoupit a zakročit.

„Robot si testuje vše sám a autonomně. Je ale potřeba zkontrolovat výsledky,“ říká Pavlák. Důležitým kritériem je rychlost reakcí tiskáren – ve velkých firmách s tisíci zaměstnanci, kteří často tisknou, se v součtu těchto prodlev počítá každá uspořená sekunda.

„Dříve jsme tu stáli se stopkami a měřili dobu odezvy při přihlášení uživatele, samotného tisku i dobu odhlášení. To samozřejmě bylo velmi nepřesné, teď vše vidíme přehledně ve statistikách na pár kliků,“ pochvaluje si manažer vývoje a výzkumu.

„Pro nás je klíčové, aby měl robot vysokou úroveň zpracování obrazu a dalších dat a toto kombinoval s pokročilou logikou a učením. Chytrý robot by se měl z neočekávaných situací sám dostat, zároveň ale i upozornit obsluhu, že test neběžel přesně podle navrženého scénáře,“ vypichuje Pavlák cíl dlouholetého vývoje.

Y Soft ovšem nepočítá, že by si novinku nechal jen pro svá vývojová oddělení. Naopak realizuje pilotní provozy i pro další společnosti, vyvíjející jakýkoliv hardware a software, který je potřeba podobně testovat.

The post Místo lidí strojové učení. Kanceláře Y Softu zaplnili roboti nahrazující vývojáře appeared first on Forbes.


Startup rozjel před padesátkou. Jeho aplikace pomáhá sportovcům a předvídá covid

$
0
0

Radim Šlachta boří zažité představy o startupistech. Sportovní nadšenec, který zanedlouho oslaví padesátku, dokazuje, že do podnikání se člověk může vrhnout v každém věku. Se svým týmem vyvíjí aplikaci mySASY, která prostřednictvím měření srdeční frekvence pomáhá vrcholovým sportovcům zlepšit výkon.

Letos v létě plánuje na trh uvést verzi pro širokou veřejnost, která má za cíl zlepšit zdravotní stav svých uživatelů. Zároveň může přispět k řešení aktuální pandemie koronaviru. Dokáže totiž rozpoznat virová onemocnění včetně nemoci covid-19 ještě před tím, než se objeví první příznaky.

Obě aplikace jsou založené na spektrální analýze variability srdeční frekvence (SA HRV). S touto diagnostickou metodou se Šlachta seznámil poprvé při svém Ph.D. studiu v oblasti fyziologie zátěže.

„V rámci mé disertační práce vznikly základy algoritmu hodnocení, který využívá mySASY. A mým vedoucím byl docent Pavel Stejskal, který je dodnes naším poradcem a podporovatelem,“ vypráví Šlachta.

Na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci zůstal Šlachta i po škole a patnáct let se věnoval výzkumu uplatnění SA HRV ve sportu a vlivu pohybu a životního stylu na zdraví. Zároveň byl sedm let členem řídicí komise evropské organizace HEPA, která propaguje zdravý pohyb a působí při Světové zdravotnické organizaci.

Když mu bylo asi čtyřicet let, opustil akademický svět a vrhl se do něčeho zcela nového. V Prostějově pomáhal budovat sportovní kliniku společnosti Agel a následně ji vedl.

„V rámci diagnostiky jsme přitom využívali i mou oblíbenou metodu SA HRV. Tenkrát jsme pro tyto účely měli rozměrnou aparaturu. A mně začala v hlavě hlodat myšlenka, jestli bychom nedokázali vymyslet obdobné zařízení, které by se vešlo sportovcům na noční stolek,“ líčí Šlachta.

Umělá inteligence pomohla zkrátit měření

A tak se v roce 2016 zrodil nápad na mySASY – mobilní aplikaci, která v kombinaci s hrudním pásem dokáže monitorovat odezvu organismu na tréninkovou zátěž. A díky tomu zvyšovat výkonnost a předcházet přetrénování i zraněním.

„Trh je zaplaven aplikacemi a nositelnými zařízeními, které měří sportovní výkon. Naše měření probíhá až druhý den ráno po tréninku v klidové fázi. A na základě něj dokážeme sportovcům říci, jak se zlepšili, za jak dlouho by měli znovu trénovat i zda by měli zvýšit či snížit zátěž,“ přibližuje Šlachta, který je sám nadšený sportovec a aktivně se věnuje především lezení.

Vyvinout aplikaci mu pomáhal jeho bratr Marek, který celý život pracoval v IT, a také specialista na matematické systémy Ondřej Spilka. S pomocí angel investice od Marka Potysze a jeho fondu Potysz health rok a půl připravovali finální produkt, který uvedli na trh v roce 2017.

„Naivně jsme si mysleli, že tím máme hotovo. Až postupem času jsme pochopili, že když máte technologický produkt, hotovo není nikdy. Rozvoj aplikace tak probíhá kontinuálně dodnes a podílí se na něm kolem patnácti skvělých a motivovaných spolupracovníků,“ popisuje podnikatel, který vede typickou garážovou firmu, sídlící v předělané garáži v centru Olomouce.

Na rozvoj produktu později získalo mySASY od fondu Potysz health ještě další čtyři miliony korun. Postupným vývojem se podařilo mimo jiné zkrátit proces měření. Původně trval 15 až 20 minut, ale díky spolupráci s brněnskou firmou Gauss Algorithmic se za pomoci umělé inteligence jeho délka dostala na pouhé tři až čtyři minuty.

Aplikaci si oblíbili čeští i slovenští olympionici

Dnes aplikaci používají tisíce lidí včetně celé řady vrcholových sportovců a olympioniků z Česka i Slovenska. Letos je asi nejviditelnější uživatelkou mySASY slovenská vítězka světového poháru ve sjezdovém lyžování Petra Vlhová.

Aplikaci si ale oblíbili i atleti jako Zuzana Hejnová, Kristiina Mäki, Matej Tóth či Ján Volko nebo triatlonisté Romana Gajdošová, Jan Čelůstka a Tomáš Renč. Mezi její uživatele patří mimo jiné také cyklista Tomáš Bábek, kanoista Alexander Slafkovský a biatlonistka Paulína Fialková.

Letos v létě plánuje tým mySASY uvést na trh zcela novou aplikaci, která nabídne měření pomocí metody SA HRV široké veřejnosti. Diagnostika umožňuje určit takzvaný biologický nebo také funkční věk.

„Jedna věc je, co máte v občance, a druhá skutečné stáří organismu. Na základě měření dokážeme uživatelům doporučit konkrétní kroky v oblasti pohybu a zdravého životního stylu ke zpomalení stárnutí,“ popisuje Šlachta, jehož skutečný věk je padesát let, ale funkční pětačtyřicet.

Součástí nové aplikace je i funkce, která odhalí virová onemocnění dva až čtyři dny před vypuknutím příznaků. „Skrze variabilitu srdeční frekvence monitorujeme stav autonomního nervového systému, který ovlivňuje přítomnost virů v těle. Dokážeme tak zachytit změnu v organismu a varovat, že něco není v pořádku. Uživatel díky tomu může včas jít na test, zda nejde o covid-19,“ přibližuje Šlachta.

Cílem je zpomalit stárnutí u co nejvíce lidí

Ten teď ladí byznys model celého projektu a připravuje i spolupráci s hráči ze zdravotního sektoru nebo s firmami, které by aplikaci mohly využívat v rámci péče o své zaměstnance.

S vývojem nového produktu pomáhá týmu mySASY i investice v řádech jednotek milionů korun od Jiřího Hlavenky, který do firmy kapitálově vstoupil na začátku loňského roku.

„Máme domluvený hodně široký rámec spolupráce, v rámci kterého nás hodlá podporovat, dokud firma bude růst. V tuto chvíli by nám měl pomoci především s mezinárodní expanzí,“ říká podnikatel, který s mySASY aktuálně plánuje vstoupit do Německa, Rakouska a Švýcarska. A své produkty testuje i na polském trhu.

Letos chce mySASY zdvojnásobit své tržby, které loni dosáhly zhruba čtyř milionů korun. „Sportovní prostředí je jednou z oblastí nejvíc zasažených pandemií. A to se samozřejmě odrazilo i na našem byznysu,“ podotýká Šlachta. Zároveň ale věří, že pandemie zvýší poptávku po chytrých nástrojích ke zlepšení zdraví.

Pokud se jeho byznysu bude dařit, plánuje ho ve vhodnou chvíli prodat. Do té doby by rád přispěl k rozvoji dlouhověkosti a zdravého životního stylu.

„Jsme realisté. Nechceme natáhnout věk na sto padesát let. Ale pokud se nám podaří dosáhnout toho, že stovky tisíc až miliony lidí budou používat naše nástroje k tomu, aby zpomalili stárnutí a dožívali se vysokého věku v dobré kondici, tak to pro mě bude splnění mé odborné mise,“ uzavírá Šlachta.

The post Startup rozjel před padesátkou. Jeho aplikace pomáhá sportovcům a předvídá covid appeared first on Forbes.

Nezastavitelný Hubert. Productboard hlásí novou investici 1,5 miliardy korun

$
0
0

Málokterý český startup má skromnějšího šéfa. A málokterý také míří v globálním kontextu výš. Productboard vedený Hubertem Palánem je technologický klenot, který právě nabírá v rámci investiční kola (Series C) 72 milionů dolarů, tedy přes 1,5 miliardy korun.

Financování vedl fond Tiger Global Management, který dříve podpořil firmy jako Airbnb, Yandex, Uber, LinkedIn nebo Coinbase. Kola se zúčastnili také stávající investoři jako Index Ventures, Kleiner Perkins či Sequoia Capital. Bez nadsázky tak lze říct, že je Productboard objevil v té nejvybranější investorské společnosti.

Valuaci si firma nechává pro sebe, po minulém kole se každopádně dostala na 350 milionů dolarů. Nyní se odhadem Forbesu může pohybovat okolo půl miliardy, spíše směrem výš. Podle informací insiderů jde každopádně o dramaticky vyšší cifru než půl miliardy, a tak nám další kolo může přinést českého jednorožce.

Na růstu Productboardu se mimo jiné vezou i čeští investoři z Rockaway Capital, Reflex Capital a Credo Ventures, pro něž to po fenomenálním úspěchu s UiPath může být další velká trefa.

„Na digitálních produktech dnes stojí byznys všech moderních firem a Productboard ukázal nesmírnou hodnotu, kterou do jejich vývoje přináší efektivnější plánování a lepší spolupráce v produktových týmech,“ řekl k investici John Curtius, partner fondu Tiger Global Management.

Productboard, jehož platforma firmám pomáhá vyvíjet správné produkty, za posledních dvanáct měsíců zdvojnásobil svůj tým a v Praze, San Franciscu a Vancouveru pro něj momentálně pracuje 230 lidí. Mezi hlavními zákazníky jsou firmy jako Microsoft, Avast, Disney či Zoom.

Společně s Palánem za Productboardem stojí Daniel Hejl, který v nadějné firmě působí jako CTO

„Svět se digitalizuje a události posledního roku vše akcelerovaly. Productboardu se extrémně daří,“ pochvaluje si Hubert Palán.

„Dostali jsme se do bodu, kdy jsme nové financování nepotřebovali, ale jednoduše se naskytly příležitosti, které se neodmítají a které nám pomohou ještě zrychlit. Máme ambiciózní cíle, do konce roku chceme rozšířit tým minimálně o dalších sto lidí,“ komentuje situaci.

I díky tomu, že do Productboardu kumulovaně přiteklo už 137 milionů dolarů, si firma může dovolit věci typu proplácení vybavení domácí kanceláře zaměstnanců (práce na dálku je jí vlastní), hlídání dětí nebo dovážky obědů.

Kolegové z amerického Forbesu nedávno Productboard označili jako 22. nejlepšího startupového zaměstnavatele.

The post Nezastavitelný Hubert. Productboard hlásí novou investici 1,5 miliardy korun appeared first on Forbes.

Malí vinaři trpí. Češi během pandemie nakupují víno v supermarketu

$
0
0

Ne, na víno Češi během pandemie nezanevřeli. Naopak podle analýzy firmy NielsenIQ, která zkoumá chování zákazníků, prodej vína v českých obchodech loni stoupal a dařilo se i sektu a šumivým vínům, zejména v závěru roku.

Přesto drobní vinaři na loňský rok a zřejmě ani ten letošní nebudou vzpomínat rádi. Zákazníci totiž nakupovali vína především v supermarketech, kam ho dodávají velká vinařství a zahraniční dodavatelé. Malí moravští vinaři oproti tomu zaznamenali silný propad zájmu.

„Nákup vína v supermarketu je dlouhodobě sílící trend, který současná situace ještě akcelerovala. Víno zde kupují dvě třetiny konzumentů,“ upozorňuje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Vládními opatřeními podle něj přišli vinaři, zejména pak ti malí a střední, o dva naprosto zásadní prodejní kanály. Míní tím především zavřené restaurace a zrušené vinařské akce.

50 % až o tolik klesl loni prodej vína z malých vinařství

Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye se negativně projevila i nízká účast zahraničních turistů. „Každý Čech za rok vypije zhruba dvacet litrů vína, to je oproti západní Evropě na polovině,“ říká a dokládá tím, jak důležitý je pro malé vinaře každoroční zájem zákazníků z ciziny, kteří do vinařských oblastí přijíždějí.

Podotýká, že vinaři zastoupení v nabídce supermarketů se nepotýkají s poklesem zájmu. „Oproti tomu ti, které živí prodej ze dvora, tedy malá vinařství se sklepy, či s prodejem v penzionu, mají propady až padesát procent,“ upozorňuje.

On-line vinaři

Jak z toho ven? Aspoň malou náplastí jsou podle Nyitraye programy státní podpory, do kterých se mají možnost letos na jaře vinaři přihlásit. Důležité je podle něj ale především hledání nových prodejních kanálů. A jeden se přímo nabízí: on-line prezentace a obchod. „Pro řadu z nich je to obrovský krok, doteď e-shopy nepotřebovali,“ popisuje.

Přesunu do nezvyklého on-line prostředí dali šanci třeba v Zámeckém vinařství Bzenec. „Prakticky každý týden přibližujeme naše vína zákazníkům formou on-line degustací, prezentačních videí nebo nákupních akcí,“ popisuje enolog Zbyněk Žiška.

A jaký je zájem Čechů? Vinaře v dobrém překvapil, přestože ve výsledku prodej přes e-shopy tvoří necelých deset procent z celkového prodeje. Nečekaný zájem si pochvaluje i Žiška, přestože doufá, že v dalším roce už taková opatření nebudou nutná. Klíčový je totiž podle něj ve vinařství přímý kontakt se zákazníkem.

The post Malí vinaři trpí. Češi během pandemie nakupují víno v supermarketu appeared first on Forbes.

Sníh byl, lyžaři ne. Hory hlásí minus 25 miliard a doufají v silné léto

$
0
0

Mohla to být paráda. Podle vlekařů nejlepší sezona za posledních sedm let. Zima, padající sníh a mráz, který dovoloval dosněžovat i ze sněhových děl. Jenže dovolenou a sportování na horách škrtl covid-19. Ztráty jsou sečteny.

Devět dnů lyžování. Navíc ještě před Vánoci, kdy se zimní sezona teprve rozehřívá. A víc už nic. Ježíšek přání vlekařů a všech dalších podnikatelů napojených na horský byznys nevyslyšel.

Za normální situace přitom české sjezdovky fungují přes sto dnů v roce. Tenhle nepoměr samozřejmě způsobil finanční pohromu.

Asociace horských středisek spočítala, že jen na tržbách přišly letos tuzemské skiareály o tři a půl miliardy korun. “Pokud zahrneme i ztráty na tržbách za ubytování, stravování a navazující služby, jsme na čísle pětadvacet miliard,“ vypočítává ředitel asociace Libor Knot.

Vlekaři přitom v uvolnění, které by vedlo ke znovuzprovoznění sjezdovek věřili většinu zimy – a aby při návratu lyžařů neztráceli čas, udržovali sjezdovky pod přírodním i umělým sněhem. 

Stopnuté zimní radovánky logicky pocítí i státní pokladna. Cestovní ruch na horách dává práci zhruba čtvrtině místních lidí a v součtu představuje 36 tisíc pracovních míst.

Asociace horských středisek společně s poradenskou společností KPMG vyčíslila, že výpadek v příjmech státu na daních a sociálním pojištění přesáhne 10,5 miliardy korun.

Aktuální vydání magazínu

“Průměr zasněžovacích dnů byl dvacet osm, což stoprocentně odpovídá průměru běžné sezony. Jen přímé náklady na zasněžování a přípravu tratí činily v součtu stovky milionů korun,” uvádí Knot.

Že žádná sezona nebude se definitivně potvrdilo až v druhé polovině února. Další peníze státní pokladna vynaložila na přímou pomoc.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo speciální program Covid Sport III Lyžařská střediska, který vlekařům po dobu 103 dnů pokrýval padesát procent nákladů z minulých let.

Vláda na tento účel vyčlenila miliardu korun, nicméně součet všech 298 došlých žádostí se zastavil u cifry 858,6 milionů.

Vládní program ovšem lépe fungoval pro menší a střední areály, nikoli pro ty největší, které ale tvoří polovinu celého trhu. Důvodem je zastropování pomoci částkou 1,8 milionů eur (zhruba 46 milionů korun), které na přímou podporu podnikatelům zasaženým pandemií covid-19 stanovila Evropská unie.

“Velké areály tak dosáhly na kompenzace ve výši dvanácti až pětadvaceti procent nákladů. Jejich situace je momentálně značně problematická,” připouští Knot. Propady příjmů a větší zadluženost tak zpomalí některé už naplánované projekty, které měly za úkol zvýšit úroveň středisek. 

K nezvratnému zavírání vleků a lanovek podle všeho nedojde.

Týká se to například zastavení realizace plánů na propojení Medvědína a Svatého Petra ve Špindlerově Mlýně nebo propojování sjezdovek v rámci rezortu Černá hora – Pec. K nezvratnému zavírání vleků a lanovek ale podle všeho nedojde.

I přes nepříznivou zimní sezónu se areály chystají na léto, které obchodně více či méně výrazně funguje ve dvou třetinách z nich. Část areálů dokonce léto považuje za stejně důležité jako zimní měsíce. Podle Kateřiny Neumannové, prezidentky Asociace horských středisek, to platí typicky například pro Dolní Moravu.

Střediska budou pracovat s nižšími sumami než jaké měly v původním plánu, ale i tak se bude jednat o řády desítek milionů korun. “Kdybychom za sebou neměli covidové období, nebavili bychom se o desítkách, ale patrně o stovkách milionů korun,” uvedla Neumannová.

Přes jarní a letní měsíce tak peníze na českých horách nejčastěji poputují do budování a renovací bike parků, naučných stezek nebo gastronomických provozů.

Už ve zmíněné Dolní Moravě se dětské parky rozšíří například o obří vodní brouzdaliště. A dá se čekat i rozšiřující se nabídka sítí půjčoven kol, včetně stále oblíbenějších elektrických nebo koloběžek.

Rizikem letošního léta – kromě další covidové vlny – může být paradoxně i velký zájem Čechů o dovolenou na domácí půdě. Mohla by se tak opakovat situace z loňského léta, kdy na exponovaných místech českých hor nebylo téměř k hnutí. 

23 % loňský nárůst pátracích akcí Horské služby

Nápor tisíce návštěvníků, kteří se na horách pohybovali bez jakéhokoliv omezení, představoval pro horské obce často logistický kolaps. A nezkušení turisté nadmíru zaměstnávali i záchranáře: Horská služba České republiky evidovala o třiadvacet procent více pátracích akcí v terénu.

Že by to tak mohlo dopadnout i letos naznačují data agentury CzechTourism, podle nichž jsou Češi při vytváření rezervací relativně opatrní, ale když už si pobyt zamluví, vybírají nejvíc exponované období během letních prázdnin. 

Cílem prakticky všech, kdo jsou do domácího turismu nějak zapojení, je přitom přesvědčit Čechy, aby na dovolenou vyráželi i během jara a podzimu. Zatím se to ale moc nedaří.

“První týden v červenci je počet rezervací na padesáti procentech ubytovacích kapacit. V červnu a květnu jsme ale jen na pětadvaceti procentech, z čehož velkou část představuje ubytování v rámci služebních cest,” shrnuje za CzechTourism šéf agentury Jan Herget.

The post Sníh byl, lyžaři ne. Hory hlásí minus 25 miliard a doufají v silné léto appeared first on Forbes.

Ke kadeřnici ještě v dubnu? Poslanci budou jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb

$
0
0

V reakci na verdikt Nejvyššího správního soudu, který zrušil opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření obchodů a služeb po konci nouzového stavu, chtějí poslanci jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb. Prosadil to poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík, který se o to snažil už ve čtvrtek.

Ve čtvrtek odpoledne vláda přitom schválila, že obchody a služby by měly otevřít 3. května bez ohledu na rozsudek Nejvyššího správního soudu, který byl v té době již znám. Podle všeho by se ale tak mohlo stát ještě v dubnu.

„Zatím jsem neměli možnost se seznámit s textem rozhodnutí,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Věří, že ministerstvo dokáže text opatření přepsat tak, aby i v reakci na požadavek soudu obstálo. Ministerstvo zdravotnictví dostalo od soudu čtyři dny, tedy do neděle, čas na opravu opatření, než rozhodnutí soudu vejde v platnost. 

Pro urychlené jednání hlasovali všichni přítomní poslanci opozice, naopak nikdo z poslanců vládnutí hnutí ANO ani menšího koaličního partnera ČSSD. Celkem bylo pro 47 z 91 přítomných poslanců. K opozici se nakonec přidali i komunisté, kteří ještě ve čtvrtek podporovali v tomto směru vládu, přesto že jí vypověděli dohodu o toleranci.

The post Ke kadeřnici ještě v dubnu? Poslanci budou jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live