Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Parrot spojuje právníky s umělou inteligencí. Od investorů vybral třicet milionů

$
0
0

Podle zájmu hvězdných investorů to vypadá, že český startup Parrot objevil Ameriku. Anebo přesněji: objevil ve Spojených státech trh, kterého se desítky let nedotkla žádná velká inovace, a teď na něj vtrhnul s umělou inteligencí. Pomocí ní totiž Parrot pořizuje automatické přepisy svědeckých výpovědí, které američtí právníci používají jako důkazy v soudním řízení.

Narušení tohoto trhu zaujalo americké angel investory, od kterých Parrot v úvodním menším kole financování zatím vybral 1,5 milionu dolarů, tedy v přepočtu přes třicet milionů korun. Zajímavá přitom není ani tak částka, která holešovickému startupu z USA připlula, jako složení lidí, kteří se do investičního kola zapojili.

Je mezi nimi třeba Jeffrey Katzenberg, zakladatel DreamWorks a bývalý prezident studií Walt Disney. Svůj balík peněz do ranečku přisypal Parrotu také David Bonderman, který donedávna působil ve správní radě Uberu. A na palubu se přidali i Ryan Peterson, šéf Flexportu, anebo David Hagelson, který vede známý herní engine Unity.

„Teď řešíme menší kolo financování s individuálními investory, něco mezi seed investicí a Series A,“ popisuje slovenský spoluzakladatel pražského startupu Tomáš Ščavnický. „Nejedná se o závratné částky. Posouváme se teď po menších sumách, protože zatím nechceme pouštět z ruky větší podíly,“ dodává.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Parrotu teď jde primárně o nabírání investorů, kteří budou užiteční při hledání strategických partnerství a pomůžou firmě agresivně růst. V honbě za prestižními a sexy jmény, mezi kterými je třeba zakladatel Uberu Travis Kalanick, s nímž Parrot o výši investice v těchto dnech jedná, startupu pomáhají i dosavadní úspěchy jeho druhého zakladatele.

Američan Bryan Baum, který je se Ščavnickým u začátků Parrotu, už několik startupů úspěšně vybudoval a prodal. Stojí například za projektem Represent, který v roce 2016 koupil americký producent oblečení CustomInk za sto milionů dolarů, či za Blue Vision Labs, vyvíjející aplikace na sdílení rozšířené reality, který odkoupila americká sdílená taxislužba Lyft za víc než sedmdesát milionů dolarů.

Více o byznysu Parrotu a invazi umělé inteligence do rutiny amerických právníků si můžete přečíst v aktuálním tištěném vydání Forbesu.

The post Parrot spojuje právníky s umělou inteligencí. Od investorů vybral třicet milionů appeared first on Forbes.


Direct přidává rychlostní stupeň. Spouští prodej i servis aut

$
0
0

Direct pojišťovna rozšiřuje své portfolio. Finanční společnost, u níž je pojištěné každé deváté vozidlo v republice, proniká hlouběji do světa autoslužeb. Klientům chce nabídnout prodej nových i ojetých vozů, jejich poctivý servis a opravy po nehodách.

Firma spadající do skupiny VIGO Investments, založené Pavlem Řehákem a jeho společníky, si od projektu s názvem Direct auto slibuje spíše než posílení byznysu lepší pomoc svým zákazníkům a zkvalitnění služeb.

„V pojišťovně máme čtyři sta tisíc klientů, to jsou čtyři stovky tisíc příběhů lidí, kteří s námi zažívají nějakou zkušenost a vědí, že klademe důraz na dostupnost a jejich spokojenost. Když je ale pošleme do servisu, častokrát spokojeni nejsou,“ tvrdí Řehák.

„Pokud jim chceme pomáhat, musíme být tam, kde žijí, kde nás potřebují. Nejjednodušší cesta byla udělat vlastní servisy, které budou fungovat na našich hodnotách, budou fér a klientům přinesou výjimečné zážitky,“ přibližuje někdejší šéf České pojišťovny.

Prvním dealerstvím, které Direct koupil, je Autotrio Praha v Modřanech. Servisů s označením Direct auto by ale v následujících měsících mělo přibývat. Přesný počet firma vytyčený nemá, optimum by však podle Pavla Řeháka mohlo představovat tři až pět poboček ve větších regionech.

Michael Tomeš

„Čeká nás sbližování se s kulturou a hodnotami Directu, protože cílem není postavit další autoservis v řadě, ale vytvořit výjimečné místo, kam klienti budou jezdit rádi, a rádi své auto svěří do našich rukou,“ říká Petr Lehký, který má Direct auto na starosti.

Přívětivě chce Direct přistupovat rovněž k ekologii. Proto si jako jeden z cílů firma vytyčila, že bude v maximální možné míře nabízet CO2 neutrální řešení.

Co konkrétního si pod tím představit? „Například plánujeme, že za každý gram CO2, který námi prodaná auta vyprodukují, zasadíme odpovídající počet stromů, které CO2 spotřebují,“ líčí Lehký, jenž donedávna působil jako CEO společnosti Tukas Group, zaměřené právě na automobilové služby.

„Postupně chceme být také specializovaným servisem elektrických a hybridních vozidel Škoda v Praze,“ dodává muž, který v minulosti léta řídil i prodej ve Škoda Auto.

Celý životní příběh Pavla Řeháka od studentského prodávání vodováh přes budování nejrychleji rostoucí pojišťovny až po zisk nálepky pandemického zachránce, který nejdříve přišel a pak už ne, vyšel v prosincovém vydání tištěného Forbesu.

Související vydání
Good News + Česko je nano
Forbes 12/2020 + Forbes NEXT zima 2020

The post Direct přidává rychlostní stupeň. Spouští prodej i servis aut appeared first on Forbes.

Překladatelství se už bez technologií neobejde. Nový normál podle Pavla Skřivánka

$
0
0

Covid zasáhl i řadu oborů, o kterých se moc nemluví. Jedním z příkladů je poskytování jazykových služeb – ať již jde o jazykovou výuku, tlumočení, či překlady. Prvně zmíněný segment byl přímo zasažen nuceným uzavřením poboček. Zbylé dva změnou poptávky.

Pro jazykové agentury, které do minulého roku zažívaly velký boom, se tak v průběhu uplynulých dvanácti měsíců od základu změnila situace, ve které musí přežít a prosperovat. I přes nelehkou situaci se však jednička na trhu – jazyková agentura Skřivánek – dokázala situaci přizpůsobit a udržet se jen lehce pod hranicí růstu posledních let, kdy měla pravidelné obraty přes půl miliardy.

O tajemství úspěchu, nejen za uplynulý rok, se s námi podělil zakladatel společnosti Pavel Skřivánek.

Adaptace je přirozený proces

Každý podnikatel si během pár let vedení firmy projde neuvěřitelným množstvím změn – jak z hlediska proměny osobní role, tak směřování firmy či obměny cílových skupin a trhů. V tomhle koronavirus nic nového nepřinesl, jen vše zrychlil a zintenzivnil.

Když jsem v roce 1994 zakládal společnost nesoucí původní název Překladatelský servis Skřivánek s. r. o., tak jsem nabízel expresní překlady. Tehdy šlo o naprostou novinku a poptávka po tomto typu produktů rostla. Postupně se přidala jazyková výuka zaměřená na veřejnost a začali jsme otevírat pobočky po celé republice.

Doba se však změnila a březen loňského roku pro nás znamenal novou a možná největší výzvu – příležitost k urychlení a zefektivnění procesů, které jsme nastolili dříve.

Již v předchozích letech jsme začali s novou obchodní strategií a měnili léta zaběhlý model. Od jazykové výuky, která do té doby byla naší výkladní skříní, jsme se postupně přeorientovali na klientelu z oblasti firem, tedy na překlady, tlumočení, lokalizaci či firemní výuku.

Na rozdíl od většiny jazykových škol, kterých se znatelně dotklo nucené uzavření poboček z důvodu pandemických opatření, se nás proto výpadek příliš netýkal. Firmy si uvědomují, že je stále potřeba zaměstnanců, kteří ovládají cizí jazyk, a budou tak schopni i v době pandemie a home officu umět komunikovat na profesionální úrovni.

Zároveň nám pomohlo, že již několik let investujeme finance a především síly do vývoje technických řešení, bezpečnosti dat a vycizelování online služeb. A ty se nám teď najednou vracejí.

Poptávka po online výuce nám dynamicky rostla již řadu let, takže kompletní přechod do online prostoru pro nás ani pro klienty nebyl žádný problém. Někteří dokonce u online formy výuky zůstali i přes loňské léto, kdy byla epidemická situace příznivější a bylo možné se učit i prezenčně.

U veřejnosti pak vedle online výuky uspěla i verze po telefonu, kterou jsme kvůli aktuálnímu dění nově zavedli.

Zpátky ke kořenům i předkoronavirové poptávce

V dnešní době platí, že gró našeho podnikání tvoří překlady, které se podílejí na tržbách Skřivánka ze dvou třetin. Dnes už u nich ani tak nejde o jejich rychlost – díky strojovým překladům se celý proces znatelně urychlil a lidská síla již ve většině případů spíše jen ladí překlady k dokonalosti.

Právě kvalita je to, v čem jsou dnes největší rozdíly. Ať již jde o výsledné zpracování, či poskytování služeb včetně zaručení bezpečnosti interních dat.

Řada překladatelů a agentur využívá překladové stroje s otevřeným zdrojovým kódem, čímž jejím poskytovatelům dávají celosvětovou licenci k použití, hostování, ukládání a publikování obsahu. Je to, jako byste si střežili tajemství a pak se rozhodli je publikovat veřejně na sociálních sítích. To rozhodně není v souladu s GDPR ani se zájmy společností, které překlady zadávají.

Právě bezpečnost je jedním ze stavebních pilířů naší dominance nad konkurencí. Firmy po celém světě vyžadují čím dál více ochranu svých dat a ve chvíli, kdy přijde tento trend do České republiky, budeme na rozdíl od většiny trhu připraveni.

Ani sebelepší nabídka ovšem nemusí znamenat výhru. Po prvních měsících koronakrize, kdy začala klesat nejen poptávka po tlumočení z důvodu rušení všech akcí, ale právě i po pro nás klíčových překladech, jsem se začal obávat, jak moc se krize dotkne naší firmy.

Naštěstí se však ukázalo, že není všem dnům konec.

Majitel jazykové školy Skřivánek Pavel Skřivánek

Díky aktivitě našeho obchodního týmu a managementu jsme si našli cestu k novým klientům – primárně na zahraničních trzích. A obecně jsme se přizpůsobili proměně cílové skupiny. Úpadek překladů ze segmentu automobilového průmyslu či strojírenství velmi rychle vystřídali klienti z oblasti e-commerce.

Za loňský rok jsme tak skončili jen těsně pod hranicí půlmiliardového obratu, konkrétně na částce 470 milionů, a nemuseli jsme uvažovat o žádné státní pomoci.

Štěstí přeje připraveným

Klíč ale není jen ve flexibilitě. Zní to jako klišé, ale pravdou je, že štěstí přeje připraveným. Za těch více než 26 let na trhu víme, jaké metody nejlépe fungují, jak efektivně pracovat z domova, a těžíme z toho, že investice do technologií, včetně vlastního systému na strojové překlady, máme již za sebou.

To je výhra i do blízké budoucnosti, neboť překladatelství se blíží k bodu zlomu, kde technologie budou nejen otázkou efektivity, ale absolutní nutností.

Aktuální vydání magazínu

CAT překlady (počítačem podpořené překlady, pozn. redakce) u nás již nyní nacházejí využití zhruba v polovině případů, nejčastěji u technických překladů s přesnou odbornou terminologií. V oblasti tlumočnictví nám pak nové technologie umožňují konsekutivní i simultánní tlumočení na dálku bez ohledu na velikost skupiny.

Velký dík patří také celému vedení v čele s ředitelkou Bronislavou Chudobovou. Díky investicím a takzvanému myšlení na horší časy jsme navzdory původním obavám naopak v situaci, kdy přemýšlíme nad akvizicí konkurence.

I s ohledem na nedávný zisk několika větších zakázek vidím, že se nám otevírají další cesty k posílení naší pozice. Když se proto naskytne zajímavá příležitost, rád se k ní přikloním.

Vzhledem k tomu, že se ve firmě věnuji již jen plánování vizí, musím uznat, že poslední rok byl plný výzev, a jsem rád, že můžu zůstat optimistou.

The post Překladatelství se už bez technologií neobejde. Nový normál podle Pavla Skřivánka appeared first on Forbes.

Fakturový startup Rossum zbrojí. Má posilu z Rohlíku a zaříkávače jednorožců

$
0
0

Český startup Rossum si ochočil umělou inteligenci a vycvičil ji tak, aby za lidi četla a přepisovala do databází faktury a další nudné dokumenty. A podařilo se mu to nadmíru dobře. Během covidového roku posílil.

Aktuálně je globálním lídrem v cloudovém automatizovaném zpracování faktur, obratem vyrostl trojnásobně, zaměstnancům firem ušetřil za rok miliardu úhozů do klávesnice a dohromady nahradil 150 let lidské práce. Nabral i nové velké zákazníky z řad Fortune 100 společností.

Rossum navíc roste i interně. Startup, který v seedové investici vedené významným londýnským fondem LocalGlobe vybral skoro čtyři miliony dolarů, má teď v Praze pětasedmdesát zaměstnanců a k tomu dvacet lidí, kteří trénují jeho umělou inteligenci ve čtení dokumentů.

Kromě toho, že loni Rossum znásobil počet zaměstnanců, nabral v úvodu letoška také dvě nová jména do vedení. Novým šéfem produktu je Martin Snížek, který má za sebou velké štace ve Slevomatu a Rohlik.cz, kde to dotáhl až na člena představenstva.

Druhá posila je zahraniční, Američan s izraelskými kořeny Isaac Buahnik pomohl vybudovat už tři jednorožce – a jeho role ve startupu Rossum je podpořit globální expanzi.

Rossum před dvěma lety společně založili Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys. Všichni tři se potkali na doktorandském studiu umělé inteligence, kde se věnovali zpracování dokumentů, ale se zaměřením na data z webu. Postupem času si ale uvědomili, že se větší potenciál skrývá na papíře.

„Začínali jsme na čtení faktur, ale teď čteme objednávky, dodací listy, expandujeme do segmentu, kterému říkáme Document Gateway. Je to brána, která sbírá všechny tyhle dokumenty, a my ji automatizujeme, aby ty dokumenty nemusel nikdo brát do ruky a ručně přecvakávat,“ popisuje Gogár.

Vysvětluje, že ze čtečky faktur se tak stala komunikační platforma mezi firmami. „Taková inteligentní podatelna, kde si všechny dokumenty, které přijdou, přebere a zpracuje umělá inteligence,“ dodává.

„Náš produkt je řešení pro velké světové firmy, které od začátku prodáváme z Prahy, ale globálně. Isaaca Buahnika jsme poprvé potkali před dvěma lety, doporučili nám ho naši američtí investoři a nějakou dobu s námi pracoval jako mentor. A byl to pro nás game changer. Jeho zkušenosti s budováním globálních startupů jsou pro nás klíčové,“ říká Gogár.

„Martin Snížek pak stál za celou tou skvělou customer experience v Rohlíku a teď svoje zkušenosti přišel k nám přetavit do B2B segmentu,“ doplňuje.

Oba ostřílení byznysoví matadoři mají pražskému startupu pomoct v agresivnějším růstu. Cíl je dostat se během tří čtyř let na sto milionů dolarů obratu. Zatím se však firma pohybuje těsně pod touhle hranicí – a pouze v korunách.

„Rossum ale má potenciál stát se příštím jednorožcem. Má všechny potřebné ingredience k úspěchu. Tomu věřím, a proto jsem se na tuhle misi dal,“ říká Isaac Buahnik, který má českému startupu pomoct v globálním růstu.

Navíc věří, že na to má recept. Byl u začátků a rychlého růstu SimilarWebu, Yotpo a taky Wixu, kterým všem pomohl právě na cestě k miliardové dolarové valuaci a do bájné jednorožčí stáje.

The post Fakturový startup Rossum zbrojí. Má posilu z Rohlíku a zaříkávače jednorožců appeared first on Forbes.

Věří budoucnosti kanceláří. Doma ztrácíme kontakt s realitou, říká Jiří Kejval

$
0
0

Jiřího Kejvala a jeho firmu Ahrend (dříve známou jako Techo), která vznikla na začátku devadesátých let, není třeba dlouze představovat. Její příběh dobře znáte i z Forbesu a společnosti, která je dnes součástí holandské skupiny Royal Ahrend, se dlouhodobě daří.

Jako pro spoustu dalších zaběhnutých byznysů pro ni byl loňský rok divokou jízdou na horské dráze. Ahrend je jeden z pěti největších výrobců kancelářského nábytku v Evropě, a proto bylo hned loni na jaře jasné, že světová pandemie mu zamíchá s kartami.

Od prvních nouzových opatření už je to třináct měsíců a prakticky žádná z firem se ještě nevrátila do původního režimu před covidem. Některé z nich se už nevrátí nikdy.

„Kdybychom tenkrát nereagovali rychle a nepodívali se na krizi i z druhé strany, tak lehce bychom to nezvládli,“ shrnuje pandemický rok zakladatel a šéf společnosti Jiří Kejval. „Když to všechno začalo, vypadalo to pro nás jako obrovská katastrofa a odhadoval jsem, že zakončíme rok v obrovské ztrátě.“

Jakkoliv se situace s vypuknutím pandemie jevila černě, společnost s 1500 zaměstnanci, z nichž čtyři sta je jen v Česku, dokázala loňský rok zakončit se ziskem 60 milionů korun – tedy na polovině roku 2019. Tržby meziročně klesly o zhruba dvacet procent, ze tří miliard korun na 2,4 miliardy.

Relativně příznivých výsledků by se ale nepodařilo dosáhnout, kdyby vedení hned na začátku nepodniklo kroky, které firmě pomohly výrazně ušetřit náklady. Některé z nich se přitom škrtaly jednodušeji než jiné.

Například výdaje za cestování, které dlouhodobě tvoří jednu z největších položek v rozpočtu, spadly na úplné minimum samovolně – postaraly se o to zavřené hranice. 

Sáhnout však bylo potřeba na druhou nejnákladnější položku: platy zaměstnanců. Firma se musela hned zjara rozloučit se stovkou svých lidí. Šlo sice o radikální a bolestivé rozhodnutí, ale podle Jiřího Kejvala bylo jedno z nejzásadnějších.

Krize dokázala, že budoucnost je v robotizaci.

Z dalších důležitých rozhodnutí, které přispěly, a stále ještě přispívají, k efektivnímu zvládání krize, lze zdůraznit investici do modernizace výroby. Přestože plány pro robotickou výrobu leží na stole už delší dobu, krize tento proces značně urychlila a dokázala, že v robotizaci je skutečně budoucnost. 

To se týká všech šesti výrobních závodů, které má firma v zemích po celém světě včetně Číny, Ruska, Nizozemska a samozřejmě také Česka. Právě do pražské továrny chce společnost v následujících letech nalít až několik stovek milionů korun a zajistit tak větší efektivitu výroby, lepší kvalitu a ušetřit své zaměstnance náročné práce.

Aktuální vydání magazínu

Jasnou vizí pro letošní rok je podle Kejvala skončit v černých číslech. S tím mají Ahrendu vedle modernizace kancelářských prostor klientů pomoci také velké zakázky na nové showroomy.

Jednu takovou pro významnou světovou automobilku by měla společnost realizovat už v letošním roce a právě na podobné dealy se chce více zaměřit i v budoucnu.

Vše ale záleží i na tom, do jaké míry ještě covid-19 a další okolnosti ovlivní dodavatelsko-odběratelské vztahy, které jsou už teď velmi křehké. Vedle komplikované a drahé kontejnerové dopravy je narušuje i celosvětový nedostatek komponentů a samotných komodit. 

„Zásoby na výrobu jsme museli ztrojnásobit. Chybí nám naprosto základní materiály pro výrobu jako je dřevotříska a dodací lhůty jsou kolem sta dní. Vztahy s dodavateli nám vždy fungovaly skvěle a teď nám ani nezvedají telefon, protože sami nemají informace,“ popisuje Kejval.

Zatímco ještě před rokem uvažovali v řádech týdnů, teď jsou to měsíce.  „Poučili jsme se hlavně loni na podzim. V létě jsme nenakoupili dostatek materiálu a dostali jsme se do stavu, kdy nám výrazně chybělo to základní,“ jmenuje jednu z chyb pandemického roku.

Jiří Kejval je přesvědčený, že koronavirus změnil kancelářský trh pro dvě třetiny firem jednou pro vždy.

„Některé z nich své zaměstnance do kanceláří už nikdy nechtějí vrátit. Za poslední rok totiž zjistily, že mohou stejně efektivně, a především s nižšími náklady, fungovat i na home office,“ vysvětluje posun v odvětví, v němž se pohybuje už celých třicet let. 

Ahrend má sice spoustu klientů, kteří se tímto směrem plánují vydat, český podnikatel mu ale příliš nevěří. Za logický krok, který plánuje až polovina klientů, považuje obměnu původních kancelářských prostor.

Týká se firem, které se do svých kancelářských prostor sice vrátí, ale ty budou vypadat už úplně jinak. Nové a vylepšené prostory budou uzpůsobené nejnovějším kancelářským trendům vyplývajícím i z pandemické situace.

Řeč je konkrétně o větších otevřených prostorech, zároveň ale oddělených. Část z nich má zaměstnancům zajišťovat dostatek prostoru pro práci, druhý typ je určený pro odpočinek a setkávání se s ostatními. V obou případech ale bude prostředí čím dál méně formální. 

„Obavy z přenosu jakýchkoliv virů ve společnosti už zůstanou, proto bude tendence zajistit mezi lidmi více prostoru. Kanceláře budou připomínat jakýsi obývák,“ předpovídá nejnovější trendy obchodní ředitel a člen představenstva Petr Hampl.

„Už to nebudou malé místnosti, kde jsou lidé vyskládaní v řadách těsně vedle sebe, ale naopak se budou měnit v otevřené prostory, kde bude i mnohem větší porce neformálního sezení.“

Pak je tu ještě třetí typ firem menšího a lokálnějšího charakteru. Pro ně ale covid nejspíš vůbec nic nezmění. „Vrátí se do svých kanceláří ve stejném rozložení jako předtím a budou pokračovat jakoby se nic nestalo“ navazuje Kejval.

Z nejnovějších požadavků klientů také vyplývá čím dál větší posun k otevřeným pracovním prostorům, tzv. coworkingům. Ty vycházejí z uvolněného kavárenského prostředí, které je nabité tvořivostí.

Pochybuji, že home office bude dlouhodobě pohodlný v malém bytě s tříčlennou rodinou.

„Jeden typ firem bude své prostory zvětšovat, druhý zvolí cestu ubírání prostoru a zaměří se spíš na hybridní model fungování. To znamená, že se lidé budou střídat během týdne nebo měsíce,“ popisuje Kejval, jaké trendy nejspíš po odeznění covidu přijdou.

Zároveň ale upozorňuje, že v takovém případě firma musí dobře zvážit, nakolik je bydlení jejích zaměstnanců uzpůsobené pro dlouhodobou práci. „Pochybuji, že takový režim bude pohodlný pro člověka žijícího v malém bytě s tříčlennou rodinnou,“ podotýká šéf Ahrendu.

Zatímco zahraniční firmy také často zajišťují svým zaměstnancům ergonomický nábytek i pro práci z domova, což je trend, který Kejval v Česku zatím nepozoruje.

„To se ale bude měnit. V posledním roce pracuje většina lidí z kuchyňské židle – ta je ale dělaná na půlhodinovou snídani, ne na osm hodin práce,“ upozorňuje.

Za příklad, jak by to mělo v praxi správně vypadat udává Nizozemsko, kde Ahrend jen za první tři měsíce letošního roku prodal 75 tisíc židlí pro zaměstnance svých klientů pracující z domova.

Jakkoliv ale koronavirus celé kancelářské odvětví změnil, podle Jiřího Kejvala kancelářské prostory úplně nezmizí. Podle jeho názoru utvářejí firemní kulturu, od které se posléze odvíjí i chování zaměstnanců.

„U nás se v kancelářích státních úřadů od roku 1990 nic nezměnilo a nic tu nefunguje. V Nizozemsku státní správa funguje bez problémů a nikdo mi nevymluví, že na tom nemá značný podíl i příznivé kancelářské prostředí,“ vysvětluje rozdíl, který měl možnost za poslední roky zblízka pozorovat.

„Nizozemská státní správa má kanceláře té nejvyšší úrovně, často lepší než soukromé firmy. Neexistuje, aby lidé pracovali po dvou v jedné místnosti, open office je naprosto běžnou záležitostí. To vše je samozřejmě velmi úzce provázáno i s přístupem lidí,“ domnívá se Kejval a navazuje dalším pozorovaným rozdílem.

Většina lidí se chce do práce vrátit především kvůli nedostatku lidského kontaktu.

Kvůli dopadům světové pandemie sice jeho společnost dosáhla v Česku i Nizozemsku na státní dotace, ale zatímco zdejší entita získala 270 tisíc korun na čtyři sta zaměstnanců, ta holandská obdržela při počtu tisíc zaměstnanců 3,5 milionu euro (zhruba 77 milionů korun).

Své zklamání z rozhodnutí české vlády zdůrazňuje i v porovnání s Anglií, kde společnost na dvacet lokálních zaměstnanců získala 40 tisíc liber, tedy asi 1,2 milionu korun.

Budoucnost kanceláří ale Jiří Kejval vidí pozitivně – i díky zaměstnaneckému přístupu. Už teď pozoruje, že většina lidí se chce do práce vrátit především kvůli nedostatku lidského kontaktu.

„Člověk doma ztrácí spojení s realitou. Navíc si lidé přestávají věřit, když spolu dlouho nekomunikují osobně,“ popisuje svou zkušenost a věří, že krize nakonec celou jeho společnost posílí.

„Zatímco u nás situace ještě stále není dobrá, ve zbytku světa jde dobře očkování a postupně se rozvolňuje, takže svou příležitost tentokrát vidíme v upevnění pozice na světových trzích.“

The post Věří budoucnosti kanceláří. Doma ztrácíme kontakt s realitou, říká Jiří Kejval appeared first on Forbes.

České Fondee má nového člena dozorčí rady. Stane se jím bývalý ředitel bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek

$
0
0

Investiční platforma Fondee, fungující jako nástroj pro zhodnocování peněz, přivítala do své dozorčí rady ekonoma Pavla Štěpánka. Bývalý člen bankovní rady České národní banky, dříve výkonný ředitel České bankovní asociace a někdejší člen Rady ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, má českému startupu přinést téměř 30 let zkušeností ze světa financí.

„Je skvělé, že mezi námi můžeme přivítat takovou kapacitu, jakou je Pavel Štěpánek. Je to člověk s obrovskou praxí z nadnárodních finančních institucí, centrální banky i státní sféry. Díky jeho bohatým zkušenostem z vyšších pater finančního světa si do budoucna slibujeme cenné poradenství v klíčových otázkách, které nám pomohou namířit naši platformu tím správným směrem,“ komentuje příchod Štěpánka do rady Fondee Jan Hlavsa, který platformu založil společně s manželkou Evou.

Štěpánek vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a v letech 1990 a 1992 pak absolvoval řadu školicích programů při Mezinárodním měnovém fondu. Na VŠE v Praze dnes přednáší téma finanční politiky. O této problematice publikuje v denním a odborném tisku.

Na začátku února 1999 jej prezident Václav Havel jmenoval členem bankovní rady České národní banky, kde působil do roku 2005. Vedle toho také léta působil na ministerstvu financí, v roce 1998 byl jmenován náměstkem ministra financí pro problematiku finanční politiky, mezinárodních vztahů, kapitálového trhu a privatizaci bank. 

Od září 2011 byl výkonným ředitelem České bankovní asociace, kde předtím působil jako náměstek výkonného ředitele. V letech 2007 až 2011 byl členem Rady ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kde zastupoval Českou republiku, Slovenskou republiku, Maďarsko a Chorvatsko.

„Těší mě, že mohu spolupracovat s platformou, která se aktivně zasazuje o lepší finanční svět v Česku. Věřím, že jednoduché investování online, vysoká transparentnost a především nízké náklady budou inspirovat stále více Čechů k tomu, aby svoje finance vzali do svých rukou a dokázali se aktivně a informovaně podílet na jejich zhodnocování,“ říká Pavel Štěpánek.

Zakladatelé Fondee, Eva a Jan Hlavsovi

Platforma Fondee vznikla před víc než rokem s cílem v Česku zpopularizovat nezávislé investování a změnit způsob, jakým místní uvažují o penězích. Online služba umožňuje jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů zejména lidem, kteří hledají snadnou a efektivní cestu zhodnocení financí, a kterým na běžným účtech leží peníze navíc. 

Stojí za ní manželé Eva a Honza Hlavsovi, kteří mají letité zkušenosti ze světa financí díky působení v nadnárodních institucích v Londýně. S budováním služby začali po návratu do Čech v roce 2017 a rozhodli se, že pomohou lidem se zhodnocením jejich peněz jednoduše, online a bez poradců.

The post České Fondee má nového člena dozorčí rady. Stane se jím bývalý ředitel bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek appeared first on Forbes.

České dráhy rozšiřují flotilu. U tří bank si otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

$
0
0

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků.

Podnik chtěl dojednáním úvěrů s bankami Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

„O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti,“ uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik.

Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

The post České dráhy rozšiřují flotilu. U tří bank si otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun appeared first on Forbes.

Nové dotace pro zelené elektrárny české miliardáře nevzrušují. Státu se nedá věřit, tvrdí

$
0
0

Solární elektrárny a další nízkoemisní zdroje energie dostávají další pobídku. Jejich majitelé budou moci čerpat stovky miliard korun z nových dotačních programů. Vyplatí se firmám po těchto financích sáhnout?

Nejštědřejší by měl být Modernizační fond, do něhož tečou peníze z emisních povolenek, k dispozici bude mít nejméně 150 miliard korun. Dalším zdrojem je Fond spravedlivé transformace, určený na pomoc uhelným regionům, které čeká útlum těžby. 

Získat podporu bude možné i v rámci projektu Národní fond obnovy, který pomáhá hojit ztráty způsobené covidovou krizí. Z rozpočtu stejně zaměřeného celoevropského fondu by pak měla Česká republika získat přes sedm miliard eur. A konečně, peníze budou k dispozici i v evropském Inovačním fondu. 

Majitel Carnounion Holding a 55. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu Petr Paukner však o tyto peníze zájem nemá a fotovoltaickou elektrárnu na Moravě, v níž měl majoritní podíl, dokonce na konci minulého roku prodal. Jak říká, byl to dobrý obchod, vydělal devět procent z investovaných peněz za každý rok, kdy elektrárnu držel. 

A ještě více si oddechl, když slyšel o chystaných vyšších daních ze solární energie. Problém je podle něj totiž v Česku v tom, že se státu nedá věřit. Na začátku jsou nastavené určité podmínky, které se pak v průběhu času mění, takže podnikatel neví, do čeho vlastně jde.

Z tohoto důvodu o dotace nežádá a do státní kasy jen platí daně. A to přesto, že do solární energie znovu nedávno investoval zhruba tři miliony eur. Ale v Itálii, kde se dá, jak sám říká, nastaveným podmínkám věřit.

Na nestabilitu zdejšího prostředí poukazuje i majitel společnosti Solek Zdeněk Sobotka, který provozuje solární elektrárny v zahraničí, především v Chile.

„Vítáme veškerou podporu solární energetiky a obnovitelných zdrojů energie, kterou si každá země vybere. Obecně si myslíme, že nejlepší cestou je vytváření dlouhodobě udržitelného konkurenčního prostředí, které zelenou energetiku podporuje,“ míní a dodává, že často uváděným příkladem je systém stabilizovaných cen právě v Chile, kde podniká.

„Vhodným řešením pro Česko by mohly být například aukce, kde každý musí předložit otevřenou nabídku,“ uvažuje. Aktuální dotační pobídky ho však prý rozhodně k návratu na český trh nemotivují.

Záporně nad novými dotacemi kroutí hlavou i Pavel Váňa, výkonný ředitel skupiny Energo-Pro, která patří 23. nejbohatšímu Čechovi Jaromíru Tesařovi. Ani jeho firma neuvažuje, že by o ně žádala. Důvod je jednoduchý, podmínky jsou podle něj nastavené tak, že na ně společnost nedosáhne. 

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček si pak myslí, že energetická politika Česka obecně není ideální. Současný energetický mix je podle něj neslučitelný se zpřísňujícími se požadavky Evropské unie a bude se muset změnit.

„Česká republika se soustředí hlavně na jadernou energetiku, což z ekonomického pohledu nedává příliš velký smysl. Jádro je drahé a evropské země se od něj spíše odklánějí. Nelze proto očekávat, že v budoucnu bude výrazně zvýhodněno evropskými dotacemi,“ vysvětluje.

„Nízkoemisním zdrojům energie se naopak věnuje pozornosti příliš málo. Podle toho vypadají nové dotační možnosti. Ty jsou výhodné hlavně pro hráče, kteří již na energetickém trhu působí,“ konstatuje Štěpán Křeček.

Současné dotační podmínky podle něj eliminují malé subjekty na trhu, jejichž vstup by dělal problém ve fungování současné přenosové soustavy. „Muselo by se do ní hodně investovat, ale k tomu stejně dojde. Pravda je, že menší firmy nemají čas ani sílu zasahovat do přípravy dotačních titulů. Naopak velkým firmám se podařilo ovlivnit je ve svůj prospěch,“ říká ekonom.

Zůstává podle něj stále nezodpovězenou otázkou, jak nastavit dotace, aby dostaly prostor i menší firmy a neděly se chyby jako v případě prvních solárních elektráren. Dotace by podle něj však měly vést právě k větší otevřenosti energetického trhu, aby na něj mohli vstupovat noví hráči. „Nízkoemisní zdroje energie umožňují, aby vznikalo mnoho malých projektů. Jenže vůle k tomu chybí,“ dodává.

The post Nové dotace pro zelené elektrárny české miliardáře nevzrušují. Státu se nedá věřit, tvrdí appeared first on Forbes.


Konopí není všelék, ale výsledky léčby jsou až dojemné, říká zakladatel CannaCare

$
0
0

Jan Martin Paďouk trpí vrozenou genetickou vadou, na níž dodnes není známý účinný lék. Onemocnění postihuje necelé půl procenta populace a u mladého podnikatele se rozvinula jeho nejtěžší forma. Úlevu mu přinesla až léčba konopím.

Její účinky ho zaujaly natolik, až založil neziskovou organizaci HARP, pomáhající konopnými preparáty pacientům s nejrůznějšími nemocemi, a následně i firmu CannaCare, vyrábějící doplňky stravy s kanabinoidy.

„Mám v rodině řadu případů rakoviny. Zemřelo na ni několik mých příbuzných a potýkali se s ní i oba moji rodiče. Právě to mě inspirovalo k založení neziskové organizace, která by zkoumala alternativní léčbu onkologických pacientů,“ líčí Paďouk, který původně pracoval jako ředitel reklamní agentury v oblasti kultury.

Program HARP pomáhá také lidem s roztroušenou sklerózou, epilepsií, Parkinsonovou chorobou nebo třeba revmatoidní artritidou. Míří primárně na pacienty, u kterých nezabírá konvenční léčba.

Konopné preparáty jim dává zdarma a zároveň od nich sbírá lékařská data. V tuto chvíli je v programu přes 650 lidí a  nově vzniká i obdobný program pro zvířata ZARP.

„Je to nákladná záležitost. Jen suroviny stojí 300 až 500 tisíc korun měsíčně. Hledal jsem proto cestu, jak neziskovou organizaci financovat. A tak mě napadlo založit firmu, která by vyvíjela a vyráběla doplňky stravy s vysokým obsahem kanabinoidů,“ popisuje Paďouk vznik společnosti CannaCare.

Pražská firma vyrábí kapsle, oleje a masti s kanabinoidy CBD a CBG, které podporují fyzické i duševní zdraví. A vedle produktů pro lidské uživatele má nově také řadu pro psy.

„V těle všech obratlovců se nachází takzvaný endokanabinoidní systém, což je soustava receptorů, které na sebe váží kanabinoidy. To jsou látky, regulující celou řadu dějů v těle od imunitního systému přes centrální nervovou soustavu až po trávicí soustavu,“ vysvětluje podnikatel.

Tělo si vyrábí takzvané endokanabinoidy, které se nacházejí i v mateřském mléce a slouží k udržení rovnováhy v organismu. „Jeden z největších terapeutických potenciálů doplňků stravy s CBG je, že vedle protizánětlivosti zároveň prodlužují účinnost látky, kterou naše tělo samo produkuje,“ popisuje Paďouk.

„Spousta lidí říká, že konopí je všelék. To samozřejmě není, ale jeho účinky jsou opravdu široké,“ dodává. S doplňky stravy vstoupila jeho firma na trh loni v červnu a od té doby prodala přes 10 tisíc produktů. Za prvních deset měsíců měla obrat kolem 14 milionů korun.

„Původně jsme plánovali rozjezd už na březen, ale kvůli pandemii jsme ho odložili. Stejně tak současná situace zbrzdila náš vstup do kamenných lékáren. Ve výsledku jsme ale vystačili s e-shopem, který měl raketový start i bez většího marketingu,“ líčí Paďouk.

Ministerstvo zemědělství registruje šedesát žádostí o registraci CBD produktů týdně.

Postupně také se svými produkty vstupuje do dalších internetových obchodů a v průběhu roku plánuje masivně zvýšit výrobu. Zájem je větší, než čekali – celosvětový trend žene poptávku pro produktech s CBD a CBG nahoru.

„Na této vlně se veze i Česko. Podle mých informací registruje Ministerstvo zemědělství v průměru šedesát žádostí o registraci CBD produktů týdně,“ uvádí podnikatel, který se ale konkurence nebojí.

Většina firem podle něj jen kupuje hotový produkt, který si obranduje. „Není to vůbec jednoduchý byznys. V každém kroku od pěstování konopí až po finální výrobu je celá řada faktorů, které stačí drobně změnit a dramaticky to ovlivní obsahy terapeuticky aktivních látek,“ líčí Paďouk.

Aktuální vydání magazínu

Ještě náročnější než u doplňků stravy je tento proces u léčivých přípravků, které jsou další oblastí, na kterou se Paďouk a jeho kolegové zaměřují.

Dlouhodobě spolupracují na výzkumu s První lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a letos společně podali celosvětový patent na protinádorové terapeutikum, na kterém se podíleli také výzkumníci a lékaři z USA. Na evropský a americký trh by měl být uveden příští rok v létě.

Zatímco pro doplňky stravy využívá CannaCare technické konopí pěstované na poli, pro léčivé přípravky je potřeba lékařské konopí z řízených laboratorních podmínek.

„Z hlediska biologie existuje jen jedno konopí. Nicméně kvůli potřebám legislativy se ustanovilo technické konopí jako odrůda s obsahem THC do 0,3 procenta. Když ale mají zemědělci v létě na poli dlouhodobě vysokou teplotu, tak je opravdu obtížné tenhle limit dodržet,“ upozorňuje Paďouk.

Konopí do sebe navíc natahuje všechny toxické látky ze širokého okolí, což je sice výhoda z hlediska ekologie, protože čistí půdu, ale zároveň je to problematické v případě, že se z něj mají dál vyrábět doplňky stravy.

„Byť používáme konopí z ekologického zemědělství, vždy si sami děláme chemické analýzy vzorků. Jednak zjišťujeme obsah terapeutických látek, ale zároveň kontrolujeme, zda neobsahují kontaminanty,“ říká podnikatel.

„Už se nám totiž stalo, že nám pěstitelé nabízeli certifikované konopí, ale bylo plné těžkých kovů,“ popisuje svou zkušenost. Souvisí podle něj s tím, že odběry pro certifikaci se dělají z metru a půl hloubky, ale konopí může mít kořeny až pět metrů pod zemí.

Pro výzkumné účely využívá program HARP pěstební prostory v Táboře, kde produkuje lékařské konopí. Pěstuje se v řízených podmínkách s regulovanou teplotou, vlhkostí, obsahem oxidu uhličitého ve vzduchu, osmotickým tlakem i vlnovou délkou světla. Obvykle přitom tento proces probíhá pod umělým osvětlením.

„Na vypěstování jednoho kila lékařského konopí se spotřebuje obrovské množství energie. Dvanáct hodin denně svítíte kilowattovou žárovkou, která vytváří velké množství tepla, takže se prostory musí chladit, což vyžaduje zase další energii,“ přibližuje Paďouk,

„Místo umělého osvětlení jsme proto zvolili prosklenou střechu, čímž využíváme sluneční záření, ale zároveň je prostor stoprocentně v řízených podmínkách.“

Tento přístup, kombinující skleník a řízené pěstování, je i ve světě poměrně unikátní. „Udržet stabilní teplotu, když si slunce svítí, jak chce, není jednoduché a vyžaduje to autonomní technologii,“ říká podnikatel.

„Máme proto soustavu bezmála stovky senzorů, měřících nejrůznější parametry. Všechny informace se následně sbíhají v řídící jednotce, která je vyhodnocuje a podle toho mění klima,“ popisuje.

Zatím pěstební prostory stále vyžadují zapojení lidské obsluhy. Paďouk a jeho tým ale vyvíjejí software, který by zajistil téměř stoprocentní autonomní provoz.

Zároveň plánují osadit přilehlou provozní budovu solárními panely, z nichž by bylo možné získávat obnovitelnou energii pro provoz pěstebních prostor. A snížit tím uhlíkovou stopu.

V současnosti využívají k pěstování plochu o rozměru kolem 300 metrů čtverečních, pro další využití připravují 1500 metrů čtverečních.

Rádi bychom časem pokryli celý výrobní řetězec.

Legislativní podmínky v Česku dovolují pěstovat lékařské konopí pouze pro výzkumné účely, změnit by to ale měl nový zákon o návykových látkách, jehož je Paďouk spoluautorem. Díky novele by si firmy ještě letos mohly zažádat si o licenci na komerční pěstování lékařského konopí.

„Rádi bychom časem pokryli celý výrobní řetězec a tohle by nám to mělo umožnit,“ podotýká Paďouk. Výzkum konopí je podle něj přitom na samotném začátku.

„Výsledky u různých pacientů jsou zatím velmi individuální. Aby to lidem pomáhalo plošně, je to ještě běh na dlouhou trať. Věřím ale, že jsme na dobré cestě, protože v rámci našeho programu jsou výsledky léčby někdy až dojemné,“ říká Paďouk.

Velké ambice má nejen v rámci výzkumu, ale i se společností CannaCare. Chystá nové produktové řady a v blízké budoucnosti plánuje expandovat na polský, slovenský, britský a španělský trh.

The post Konopí není všelék, ale výsledky léčby jsou až dojemné, říká zakladatel CannaCare appeared first on Forbes.

Marek Španěl z Bohemia Interactive je novým většinovým vlastníkem vydavatelství Echo Media

$
0
0

Spoluzakladatel herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl se stal novým majoritním vlastníkem vydavatelství Echo Media, které provozuje deník Echo24 a Týdeník Echo. Odkoupil většinový akciový podíl Rudolfa Ovčaří, který byl původním finančním investorem vydavatelství.

Do čela vydavatelství se opět postaví zakladatel a šéfredaktor Echa Dalibor Balšínek, který se stane předsedou představenstva a akcionářem vydavatelství.

„Marek Španěl je pro Echo ideální typ majoritního akcionáře, je selfmademanem, z garáže vybudoval vývojářskou firmu světového významu. Nedělal obchody se státem, což je pro nezávislé médium důležité. Podobně jako Jeff Bezos se ujal Washington Post, Marek Španěl posiluje Echo, které se ale opírá o pravicový a konzervativní hodnotový základ,“ uvedl Balšínek v tiskové zprávě.

Největší české herní studio Bohemia Interactive loni zvýšilo zisk o 43 procent na 608 milionů korun. Tržby stouply o desetinu na 1,1 miliardy Kč.

The post Marek Španěl z Bohemia Interactive je novým většinovým vlastníkem vydavatelství Echo Media appeared first on Forbes.

PPF může zvýšit podíl v Monetě, rozhodla ČNB

$
0
0

Česká národní banka udělila souhlas k navýšení podílu skupiny PPF v Moneta Money Bank na 28,36 procenta. V dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií už společnost Tanemo ze skupiny PPF přijala od akcionářů Monety potvrzení. To předpokládá odkup 141,723.860 akcií v souhrnné hodnotě 11,3 miliardy korun.

Vypořádání se bude řídit podmínkami veřejného návrhu na odkup akcií, které byly uveřejněny 8. února. Většinu potvrzení zaslaly právnické osoby, sedm procent doručily fyzické osoby. Téměř 87 procent z celého odkupu přitom připadá na zahraniční akcionáře.

V dobrovolné nabídce odkupu akcií nabídla Tanemo za akcii Monety 80 korun.

The post PPF může zvýšit podíl v Monetě, rozhodla ČNB appeared first on Forbes.

Růst nad rozumnou míru je zbytečné, říká šéf TONu. Nábytkáře podrželi lidé v lockdownu

$
0
0

Denně do nich po celém světě usedaly možná i miliony lidí. Už rok jsou ale ikonické židle z ohýbaného dřeva na spoustě míst prázdné. I tak jich v Bystřici pod Hostýnem loni vyrobili víc než dvě stě padesát tisíc.

Abychom ale byli féroví. Toho čtvrt milionu vyrobených židlí nepředstavují jen ty, které tam vznikají už od vlády císaře Františka Josefa – typicky třeba kavárenská ikona jednoduše označovaná číslovkou 14, které se expedovalo na desítky milionů kusů.

“Klasika tvoří asi pětatřicet procent prodejů, patnáct procent spadá na ohýbaný meziválečný design a polovinu produkce dělá mix moderního nábytku, i když i v této skupině některé židle využívají prvek ručního ohýbání,” říká majitel a ředitel TONu Milan Dostalík.

Kdysi slavnou předválečnou značku od nového milénia vrací na výsluní. A je potřeba uznat, že úspěšně.

Tržby TONu se pravidelně pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun a podnik s necelými sedmi stovkami zaměstnanců svým akcionářům, z nichž Dostalík je tím majoritním, aktuálně generuje zisk.

Značka skončí rok 2020 jen s devítiprocentním poklesem tržeb, což znamená nějakých 755 milionů korun. Propad zisku je pak o něco vyšší, zhruba čtvrtinový. “Dostaneme se k dvaceti milionům,” odhaduje Dostalík výsledek dosud neuzavřeného finančního roku.

Loni touhle dobou to ale vypadalo mnohem hůř. Na dlouhé týdny spadly objednávky na polovinu a vyrobený nábytek se hromadil ve skladech. “Hrůzostrašná čísla jsme začali umazávat teprve od konce léta,” vzpomíná šéf TONu. Firmě pomohlo i to, že se za ni postavili vlastní lidé.

Velmi rychle, otevřeně a bez příkras totiž od vedení dostali informace o tom, jaká je momentální situace. Především v tom smyslu, že většina byznysu TONu stojí na dodávkách pro hotely, bary, kavárny a restaurace – tedy na segmentu, který se zhroutil. Došlo tak na dohodu o zkrácených úvazcích a pracovní týden se smrsknul na čtyři dny.

“Firma se semkla a naši lidé byli ochotni za značku TON dýchat v těžkých dobách, kdy výhled nevypadal dobře. Toho si moc vážím,” říká Milan Dostalík, který i díky tomu nemusel masivně propouštět. Větší úbytek zaměstnanců představovaly hlavně odchody do důchodu.

Nakonec se navíc ukázalo, že ve zkráceném režimu bylo potřeba fungovat jen během srpna a září. Pak počet objednávek začal znovu stoupat. Lockdown totiž přispěl k tomu, že lidé začali s obměnou nábytku u sebe doma.

Firemní e-shop, rostoucí v řádu tisíců procent, se tak na nějakou dobu stal hlavním prodejním kanálem, který ve výsledku zajistil deset až patnáct procent ročních prodejů. Zatímco před pandemií prodával TON až dvě třetiny výrobků do restaurací a hotelů, nově je to jen polovina. Druhá půlka míří právě do bytů a domů.

Firma zároveň nezanevřela na představování novinek, i když i tady nastaly obtíže. Nábytkářský svět se musel začít naučit fungovat bez výstav a veletrhů.

Zásadně chyběl hlavně ten vůbec největší – milánský Salone Internazionale del Mobile. Právě na něm česká firma plánovala uvést i moderní ohýbanou židli řady Again navrženou Italem Alexanderem Guflerem. Ten je také autorem dlouhodobě nejprodávanější kolekce židlí a křesel Merano, a navíc se loni stal i art directorem značky. 

Aktuální vydání magazínu

V souvislosti s novinkami zůstalo hlavně u prezentace na internetu, což je něco, s čím se svět nábytku postavený na fyzickém i vizuálním kontaktu s výrobkem těžko smiřuje.

Nicméně i tak běží vývoj novinek dál. Už jen proto, že je naplánovaný na dva až tři roky dopředu.

TON aktuálně světu představil novou kolekci, kde hlavní roli nezvykle nehraje židle, nýbrž stůl. I ten je ale postavený na ohýbání dřeva, konkrétně tří překližkových plátů.

“I když máme stoly v nabídce, je to segment, ve kterém jsme cítili, že máme rezervy,” připouští Milan Dostalík. Změnit to dostalo za úkol německé duo designérů říkajících si kaschkasch.

TON má i díky nim nově v nabídce produkt pojmenovaný zkratkou p.o.v. (point of view, česky úhel pohledu), který chce zájem zákazníků přitáhnout i tím, že dokáže díky technologii výroby nabídnout až sedmdesát variant.

Nábytkářská firma ze Zlínska hodlá razantněji změnit i další věc: přístup k už vyrobeným a třeba desítky let prodaným výrobkům. Pravidelně se totiž ozývají majitelé starých židlí, kteří je chtějí nechat opravit.

TON jim zatím vycházel vstříc pouze pokud šlo o výměnu výpletu v sedáku či opěrce. Značka ale tiše chystá i nabídku kompletních oprav celých židlí.

“Do loňského roku jsme to neřešili, protože renovace židle do původní podoby znamená, že ji musíme rozebrat, celou obrousit, znovu složit a znovu povrchově upravit. Všechno je to ruční práce, což je hodně drahé. A říkali jsme si, že vysoká cena bude zásadní překážkou,” vysvětluje Dostalík.

Teď už ale vnímá, že se ochota lidí zaplatit za záchranu židle, na kterou si sedaly třeba i generace jejich předků, mění. Nevadí jim přitom ani to, že na výsledek renovace musí kvůli její náročnosti čekat i několik měsíců. Podle Dostalíka se navíc nemění jen vnímání úzké skupiny zákazníků, ale celého trhu.

Pracuje tak na tom, aby ve firmě nastavil nový, celkově udržitelnější přístup. TON například začal vyrábět designový věšák z odřezků kulatiny použité při výrobě židlí, který se navíc balí do krabic vytvořených z už jednou použitých kartonů.

Že to funguje, dokazují tisíce kusů věšáku, které se během loňska podařilo prodat. “Koncepty zero waste a upcycling jsou pro nás téma a mělo by se týkat všech,“ soudí Dostalík.

„Přijde mi, že v Česku je normální smát se Gretě Thunberg, podporovat betonovou a jadernou lobby a tlačit na neustálý růst. Růst nad rozumnou míru je ale přeci zbytečné. V designu i výrobě může platit, že míň je víc. To je uvědomění a vnitřní přesvědčení TONu. A nepustíme se toho,” slibuje.

The post Růst nad rozumnou míru je zbytečné, říká šéf TONu. Nábytkáře podrželi lidé v lockdownu appeared first on Forbes.

Co Čech, to nomád. Národ se během pandemie zbláznil do obytňáků

$
0
0

Svoboda na kolech láká čím dál víc lidí. Poptávka po karavanech a obytných autech výrazně roste už několik let, ovšem pandemie spolu se zavřenými hotely a penziony ji vystřelily do zcela nových výšin. Jen přes zimu v Česku vzrostly prodeje těchto vozidel o dvě stě procent a pronájmy zhruba o polovinu.

A rostly by zřejmě ještě výš, jen už to nejde. Podle Asociace kempování a karavaningu má totiž velká část prodejců pro letošek zcela vyprodáno a přijímá objednávky až na příští rok. Masivní propad naopak zažily segmenty, které se zaměřují na půjčování v zahraničí nebo na přijíždějící cizince.

„Loni jsme zaznamenali zvýšenou poptávku o dvacet až třicet procent a letos dokonce o sto procent a více. Tržby nám rostou i díky tomu, že si lidé pořizují dražší auta a přívěsy a chtějí je lépe vybavené,“ popisuje Petr Havlíček, ředitel společnosti Hykro, která se zabývá prodejem a pronájmem obytných aut a karavanů.

Podobnou zkušenost má i český výrobce obytných aut KPS Automobile. „Poptávka nám roste rok od roku, ale pandemie paradoxně navýšila poptávku a realizované zakázky meziročně asi o sto padesát procent,“ líčí jednatel společnosti Tomáš Krs.

Navíc se ukazuje, že pandemie ke karavaningu přivádí úplně nové skupiny lidí. „Data z některých půjčoven ukazují, že až pětadevadesát procent zákazníků si obytný vůz půjčuje poprvé. Na celém trhu to bude kolem sedmdesáti procent. A část z nich u tohoto způsobu cestování zůstane i do budoucna,“ říká Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO Campiri, digitální platformy na pronájem obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Firmy se snaží soustředit na Čechy

V Česku je kolem šedesáti tisíc obytňáků a jen zhruba sedm set z nich v půjčovnách. V rozvoji takzvaného P2P modelu, kdy si lidé půjčují vozy navzájem, tak Janoušek vidí velký potenciál. Do budování Campiri se naplno vrhl teprve počátkem letošního roku a jedním z podnětů byla právě současná pandemická situace.

Dalším novým digitálním projektem v oblasti karavaningu je i Go2 Camper – český online srovnávač a vyhledávač obytných aut, který umožňuje rezervovat vozy po celém světě a který jeho autoři spustili letos na jaře. Za projektem stojí tým z cestovní kanceláře GO2, která se už dříve věnovala mimo jiné pronájmu obytných vozů v zahraničí.

„Tím, že pandemie uzavřela hranice a uvrhla řadu zemí do lockdownu, nám od loňského března až do letošního jara závazná poptávka klesla v podstatě na nulu,“ popisuje manažer platformy Go2 Camper Tomáš Machálek. Zároveň ale očekává, že jakmile se uvolní celosvětové restrikce cestovního ruchu, začnou na platformě Češi rezervovat ve velkém.

Na zlepšení pandemické situace netrpělivě čeká také společnost Airwaynet, která kromě svého hlavního byznysu – poskytování internetu – provozuje i půjčovny Anywherecampers a Karavany Česko.

„Anywherecampers se primárně soustředí na cizince a půjčuje jim obytňáky na cesty po celé Evropě. Tím, že se naši klíčoví zákazníci – Australané a Američani – do Evropy během pandemie nedostali, tak to loni byl naprostý propadák,“ líčí ředitel marketingu a prodeje společnosti Airwaynet Filip Figala.

Firma tak musela zredukovat svou flotilu, kterou ještě těsně před vypuknutím pandemie naopak navyšovala. Zároveň se přeorientovala na Evropany a začala více rozvíjet značku Karavany Česko, která půjčuje obytné vozy tuzemské klientele.

„Donedávna to pro nás byl spíše okrajový byznys. Ale i díky tomu, že jsme ho posílili, jsme nakonec uhráli relativně ucházející výsledek, kdy propad tržeb byl šedesát procent. Původně to ale vypadalo mnohem hůř,“ říká Figala, který věří, že s rozvolňováním se ještě letos vrátí karavanový byznys firmy na pětaosmdesát procent svých původních tržeb a v dalších letech nastartuje znovu strmý růst.

Karavanem nepohrdnou ani ti nejbohatší

Prodejci i provozovatelé půjčoven se přitom shodují, že paleta zákazníků se neustále rozšiřuje. S obytňákem na cesty tak vyrážejí rodiny s dětmi, mladé páry, skupiny kamarádů i senioři.

„Před pandemií byl průměrný věk našich zákazníků kolem pětačtyřiceti let. Nyní jsou zastoupeny všechny věkové kategorie v produktivních věku a znatelný nárůst zaznamenáváme i u populace ve věku 55 až 60+,“ popisuje Tomáš Krs ze společnosti KPS Automobile.

Platforma Campiri zase hlásí zvýšený zájem u mladých lidí. „Ti často nepotřebují přílišný luxus na cestách a primární je pro ně možnost procestovat co nejvíce míst. I proto volí menší vestavby do dodávek, které také nejvíc rostou v prodejích,“ říká Lukáš Janoušek. Zatímco v roce 2016 byl jejich podíl na celkových prodejích obytných vozů šest procent, v roce 2020 už to bylo procent osmnáct.

Současně se dá také říct, že o karavaning mají zájem lidé napříč sociálními skupinami. „Požadavky se liší dle finančních možností. Máme několik klientů i ze žebříčku sta nejbohatších Čechů, který sestavuje Forbes,“ uvádí Petr Havlíček ze společnosti Hykro.

Karavany jsou zelenější než letadla

Jako nejčastější výhodu tohoto cestování většina lidí zpravidla vidí svobodu, volnost a nezávislost, možnost trávit dovolenou na více místech a v době pandemie také bezpečné cestování mimo davy. A co se destinací týče, jsou u Čechů oblíbené především evropské země.

„Jako nejpopulárnější cíle na další sezonu odhadujeme Island a Portugalsko i vzhledem k celoevropskému trendu. Začíná se však podstatně zvyšovat i zájem o Nový Zéland a překvapivě i Jižní Ameriku,“ popisuje Tomáš Machálek z Go2 Camper.

Především mladé lidi pak láká možnost cestovat udržitelnějším způsobem než třeba letecky. „Podle studie německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum v Heidelbergu lze při cestách obytným vozem či karavanem oproti letecké přepravě a ubytování v hotelu uspořit až 32 procent emisí oxidu uhličitého,“ říká Lukáš Janoušek z Campiri.

Trendem jsou také auta šetrnější k životnímu prostředí, která využívají třeba solární panely nebo duální baterie. Na popularitě získávají i vozy s automatickou převodovkou a případně dalším vybavením, jako jsou couvací kamery nebo třeba panoramatická střešní okna. Nově se objevují rovněž mobilní aplikace, přes které je možné snadno ovládat nastavení karavanu či obytného auta.

Za Evropou jsme zaspali

Pomalu se také začíná zlepšovat situace s infrastrukturou pro obytné vozy v Česku, která je ale zatím stále nedostatečná. A k čemu je vám karavan či obytný vůz, když s ním není kde pořádně zastavit.

„Je to velké téma. I proto máme pevně zakotvené, že jedno procento z našeho obratu věnujeme právě na rozvoj infrastruktury,“ podotýká Lukáš Janoušek z Campiri. Půjčovna Karavany Česko se pak zase stala partnerem platformy bezkempu.cz, která nabízí parkování na soukromých pozemcích.

„Bohužel jsme v tomto ohledu hodně zaspali za celou Evropou. Ale věřím, že právě aktuální růst poptávky přispěje k budování nových kempů a stellplatzů pro karavany,“ říká Petr Havlíček ze společnosti Hykro.

Prodejci i provozovatelé půjčoven se přitom shodují, že boom karavanismu potrvá i po konci pandemie. A byť už nejspíš nepůjde o nárůst v řádech stovek procent, ale pouze desítek, tento trend se podle nich jen tak nezastaví.

The post Co Čech, to nomád. Národ se během pandemie zbláznil do obytňáků appeared first on Forbes.

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370 miliard

$
0
0

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu.

Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

The post Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370 miliard appeared first on Forbes.

Čert aby se v tom vyznal. Které kompenzační programy běží a jak na ně?

$
0
0

Ve vládních opatřeních by se možná nevyznal ani ten titulkový čert, ale co se týče kompenzací? Ty s námi zvládnete i bez čertovin.

Prošli jsme pro vás a setřídili kompenzační programy, o které lze aktuálně žádat. Navařte si kávu, hoďte se do zenu a najděte si ten svůj v klidu a bez stresu.

Dubnový last call

Jste OSVČ, firma nebo navázaný dodavatel a vaše činnost byla během opatření v rámci nouzového stavu bezprostředně zakázána či omezena? Zažádejte o kompenzační bonus: 500 korun na den za období od 24. ledna 2021 do 15. února 2021.

Žádost ve formátu PDF odešlete e-mailem, datovkou, poštou nebo odevzdejte na podatelnu vašeho finančního úřadu. Kdy? Uzávěrka je právě dnes, 16. dubna 2021. Takže teď. Teď. Prostě teď.

Jste OSVČ, máte doma děti do 10 let a nemůžete kvůli tomu plně pracovat? Zažádejte si o ošetřovné pro OSVČ za únor: 400 korun na den.

Předepsaný formulář odešlete do 19. dubna 2021 poštou nebo datovkou. Nelze kombinovat s kompenzačním bonusem!

Antiviry

Pokud vám zavřeli provoz a máte zaměstnance, kteří u vás pracují alespoň tři měsíce, a potřebujete peníze na jejich výplaty, jsou vám k dispozici dvě možnosti: Antivirus A a B.

„Áčko“ proplácí celé mzdy s odvody do 50 000 korun v nuceně uzavřených provozech a osmdesát procent náhrady lidí v nařízené karanténě a izolaci, do 39 000 korun na jednoho zaměstnance za měsíc.

„Béčko“ řeší související hospodářské potíže, dorovnává šedesát procent náhrady do 29 000 korun při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin. 

Žádosti lze podat do 30. dubna 2021.

Pokud máte restauraci s výdejním okénkem a potřebujete peníze na výplaty, zažádejte o Antivirus Plus (A plus): sto procent výplaty s odvody, maximálně však 50 000 korun na zaměstnance za měsíc. Opět platí uzávěrka žádostí s koncem dubna.

Kultura a trhy

Pokud jste fyzická osoba v audiovizi, tedy děláte štábové, filmové, tvůrčí filmové profese anebo jste výkonný umělec, žádejte o výzvu 3.2 v rámci programu Covid-Kultura. Jednorázový příspěvek činí 60 000 korun. Žádost je nutné odeslat do 30. dubna 2021.

Pokud jste právnická osoba v audiovizi, provozujete kino, máte distribuční nebo produkční společnost a uhrazené náklady a vaše akce byly výrazně limitovány, přesunuty nebo zrušeny, Covid-Kultura nabízí podporu ve výši maximálně pěti milionů pro žadatele. Uzávěrka žádostí je opět 30. dubna 2021.

Pokud jste podnikatelský subjekt v audiovizi, dlouhodobě pořádáte či zajišťujete hudební, výtvarné, hudebně-dramatické a divadelní programy v oblasti Performing Arts, zažádejte o Covid-Kultura, výzva 3.3.

Nabízí podporu maximálně deset milionů na jeden subjekt a žádosti lze podávat od 21. dubna 2021 do 30. června 2021.

Pokud máte potravinářský či zemědělský podnik a směřujete do veřejného stravování, na trhy a tržnice, zažádejte si o Agricovid Potravinářství. Ministerstvo zemědělství připravilo podrobný návod ve formátu PDF. I zde platí uzávěrka 30. dubna 2021.

Májová podpora

Pokud jste podnikatel, kterému poklesly tržby aspoň o padesát procent, první možností je žádost o Covid 2021. Obnáší 500 korun na den za zaměstnance, které máte v pracovním poměru, po dobu, kdy je váš provoz kvůli koronaviru omezen.

Stačí vyplnit formulář, jehož součástí je čestné prohlášení. Platí za období od 11. ledna do 31. března a lze kombinovat s programem Antivirus.

Není však možná kombinace s programem Covid – Nepokryté náklady a novým kompenzačním bonusem za únor a březen 2021. Žádosti lze odesílat do 31. května 2021.

Druhou variantou bude od pondělí 19. dubna 2021 zmiňovaný program Covid – Nepokryté náklady. Jedná se o alternativu na pomoc s uhrazením šedesáti procent nepokrytých fixních nákladů pro firmy bez ohledu na konkrétní sektor, formu vlastnictví nebo počet zaměstnanců.

Kromě formuláře vyžaduje také upravený výpis zisku a ztráty, čestné prohlášení, výkaz o poklesu obratu a přehled veškerých dotací a prostředků, které jste získali nebo o ně požádali.

Uzávěrka žádostí o Covid – Nepokryté náklady je 19. července 2021.

Pokud jste eventovka, B2B segment, pořádáte výstavy, veletrhy, hromadné akce, kongresy a poklesly vám tržby aspoň o třicet procent, je pro vás určen program Covid – Veletrhy/kongresy.

Nabízí podporu šedesát procent na nepokryté náklady za rozhodné období, maximálně však dvacet milionů na jednoho žadatele. Pokud jste příjemce kompenzačního bonusu a Covid – Veletrhy/kongresy vám schválí, budete muset odpovídající část vrátit.

Žádost musí obsahovat upravený výpis zisku a ztráty, čestné prohlášení, výkaz o poklesu výnosů z podporované činnosti, přehled veškerých dotací a prostředků, které jste získali nebo o ně požádali. Uzávěrka je 31. května 2021.

Pokud pracujete na dohodu, jste společník firmy nebo OSVČ a tržby vám klesly alespoň o padesát procent, zažádejte o nový kompenzační bonus. Nabízí 1000 korun denně za období od února do dubna 2021.

Žádosti za únor je nutné odeslat do 3. května, za březen do 1. června a za duben do 1. července 2021. Nelze kombinovat s Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady.

Odkazy poslední záchrany

Pokud jste v hloubi kompenzačních programů zabloudili, vždy se můžete vrátit na rozcestník Ministerstva průmyslu a obchodu.

Druhou variantou je pak samotný portál Agendového informačního systému Ministerstva průmyslu a obchodu, sloužící přímo k podávání konkrétních žádostí.

A pokud z výše uvedeného i tak šílíte a spleť žádostí vám přijde jako jeden velký neřešitelný problém, je tady vždycky antistresová záchrana…

The post Čert aby se v tom vyznal. Které kompenzační programy běží a jak na ně? appeared first on Forbes.


Kluci s tousťákem. Dva kamarádi, tři pekárny a nejlepší toustový chleba na Moravě

$
0
0

Zatímco ostatní zavírali, oni otevřeli během covidu dvě pobočky. Tomáš Kadlec a Vilém Ráček stojí za vyhlášenou brněnskou pekárnou William Thomas Artisan Bakery, která má nejen nejlepší croissanty, ale i vyhlášený toustový chleba, který přes Rohlík vykupují i pražáci.

Jejich cesta k úspěchu se začala psát už na gymnáziu, tou dobou se totiž tihle dva sympatičtí kluci seznámili při hraní golfu. Ačkoliv s tímto druhem sportu jejich rodiče nesouhlasili a na každou hůl i míček si museli vydělat po brigádách na stavbách nebo sbíráním míčků, mezi Tomášem a Vilémem vzniklo přátelské pouto.

To je dovedlo až do garáže rodiného domu jednoho z rodičů, kde začali tvořit a zkoušet své první pekárenské pokusy. Ty nakonec vyústili ve vlastní pekárnu na Mozolkách, která jim otevřela dveře nejen k tamním zákazníkům, ale i ke kavárnám, bistrům a restauracím, kam začali své pečivo dodávat.

“Při golfu, kde jsme trávili sedm dní v týdnu, jsme se skamarádili a zjistili, že nás baví nejen tahle hra, ale že máme oba rádi taky gastronomii. Přemýšleli jsme do čeho se společně vrhnout a došlo nám, že chceme být součástí každodenního života lidí a to v průběhu celého dne.

Že chceme symbol every day života, kdy můžeme každému člověku být schopni zpříjemnit ráno, odpoledne i večer. Vytvořit jim třeba rituál, takže nás motivovalo pekařství. Chtěli jsme taky přinést do Brna pravý francouzský croissant.” Říká o začátcích Tomáš Kadlec, který vystudoval mezinárodní vztahy, Vilém chodil zase na farmacii.

Jejich kariéra se tak stočila úplně jiným směrem, přesto že neměli špatně našlápnuto ani v golfu, který hráli nakonec oba dva profesionálně a nějakou dobu se jím i živili, Tomáš je dokonce univerzitní amatérský mistr republiky.

Začali jsme s experimenty v garáži

Když svůj pekárenský záměr oznámili rodičům, ti jim vyklidili garáž, kam si postavili svou první profesionální pec a začali s experimenty. “Zjišťovali jsme jak se co chová, učili se a testovali. V lednu 20017 jsme pak pekárnu rozjeli naplno.

Náš úplně první provoz byl v klasické kanceláři obchodního domu Vichr, kde jsme mezi cestovkou a advokátama pekli první pečivo. Brzo nám ale došlo, že takhle v kanclu se to dělat nedá a otevřeli jsme pobočku na Mozolkách”, dodává Vilém.

Mezi tím, se stihli ještě oženit a dohromady mají tři holčičky a jednoho kluka. K Mozolkám se v květnu přidala pekárna na Jaselské a na konci března slavnostně otevřeli třetí na ulici Josefské, kde si lidé budou moci také sednout a dát si k jejich pečivo třeba kafe.

Po pěti letech se tak z garáže dostali na osmnácti milionový obrat, dvacet zaměstnanců, devět tisíc máslových croissantů měsíčně a sto padesát toustových chlebů denně. Jejich pekárny jsou také proslulé tím, že mají prosklené výlohy, zákazník tak vidí pekařům přímo pod ruce.

“Nikomu nic netajíme a chceme, aby každý věděl že pečeme poctivě, z másla a bez hotových směsí. Že nepoužíváme droždí, ale že máme opravdu ve výrobě dva tři kvásky.” Na jejich voňavý byznys tak padnou tuny mouky, včetně té v bio kvalitě, ze které pečou chleba, máslo z Grand Moravia a to do croissantů berou přímo z Francie.

Ostatně s francouzskými pekaři jsou v kontaktu a konzultují s nimi nové nápady a názory. Vilém s Tomášem si totiž na ingrediencích a kvalitě zakládají, stejně jako na nových produktech. Tím posledním je mandlový croissant s čokoládou, který kde kdo komentuje jako rozplývající se na jazyku.

Všechno takhle po másle ale nešlo, otevírat v téhle době má své úskalí a podle Tomáše se třeba obtížně zajišťuje, aby všechny dodávky surovin přišly včas, špatně se domlouvají také schůzky s dodavateli, a ve městě hlavně ještě není tolik lidí, který by jejich pekárny vytížil naplno.

I tak mají čím dál míň času sami péct, o to víc se věnují vymýšlení nových produktů, které zkoušejí a ochutnávají všichni v rodině. „Prvně vymýšlíme jak udělat těsto, kolik do něj dát másla a s jakou nápní. Občas narazíme u dodavatele, protože potřebujeme novou surovinu a ne hned se ji daří sehnat v námi požadované kvalitě.

Pak všechno zkoušíme, dáváme ochutnat zaměstnancům v pekárně, rodině, dětem. Až se shodneme nabídneme ho zákazníkům,“ popisují vývojnového výrobku tihle cool pekaři, kteří mají ve svém repertoáru taky bagety, mandlové croissanty, pistáciové šneky nebo koláče, ve kterých se pojí křehké croissantové těsto s tradiční jablečnou, tvarohovou nebo makovou náplní.

S Carlini, Chleba Brno, nebo Laskominy od Maryny řemeslné pekárny ovládly Brno na všech frontách a je to dobře. S tím souhlasí i Vilém. “Pro nás je konkurence zdravá věc a jsme za ni rádi. Vážíme si především té, která jde vlastní cestou.” 

The post Kluci s tousťákem. Dva kamarádi, tři pekárny a nejlepší toustový chleba na Moravě appeared first on Forbes.

Je mu osmnáct a pomáhá spolužákům se vzdálenou výukou. Natočil videa s Googlem

$
0
0

Je mu sice teprve osmnáct, svými zkušenostmi ale dokáže hravě strčit do kapsy i některé o pět let starší jedince. Matěj Krček z Brna se věnuje programování od svých čtrnácti let, a technologiím díky tomu rozumí daleko lépe než většina jeho vrstevníků. 

Jako ten zkušenější proto loni na jaře s přechodem na dálkovou výuku cítil potřebu pomoci svým spolužákům, kteří tápali nad online nástroji potřebnými pro každodenní studentské povinnosti. Z vlastní iniciativy připravil ve spolupráci s českým Googlem sérii vzdělávacích videí, v nichž vysvětluje základní principy práce s nástroji jako je Google Meet, Classroom nebo Kalendář a sdílí rady a tipy pro efektivnější zvládání online výuky.

„Na jaře se zavřely školy a nikdo nevěděl, na jak dlouho. Úkoly nám zprvu posílali přes e-mail, některé materiály jsme měli sdílené na Škola OnLine, ale bylo to neuspořádané a chyběl tomu nějaký jednotný celek,“ popisuje první zkušenosti s distanční výukou osmnáctiletý student brněnského gymnázia. 

Matěj se snažil prosadit využívání nástrojů od Googlu pro zefektivnění komunikace mezi školou a studentem už před začátkem pandemie. To se mu nakonec podařilo s prvním lockdownem i díky progresivnímu přístupu jeho školy, která je, oproti jiným, moderním způsobům komunikace relativně otevřená. 

„Spousta mých spolužáků o těchto nástrojích buď nikdy neslyšela nebo s nimi minimálně neměla žádnou zkušenost,“ líčí Matěj, který ve svém volném čase pracuje na vlastním projektu, jímž je aplikace pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Zatímco vyučující pro zvládání práce s nimi absolvovali se začátkem distanční výuky školení, studenti takovou možnosti neměli. A stejně tomu bylo i na jiných školách. 

„Spolužáci ze třídy mi často psali o radu, jak s nástroji pracovat. Potom se k nim přidali i lidi z dalších tříd a mně došlo, že problém bude asi sahat daleko za hranice naší školy,“ popisuje, co ho motivovalo k vlastnímu řešení. 

Využil svých známostí z vývojářské komunity GDG (Google Developers Group, pozn. red.) sdružující menší komunity programátorů v různých městech po celém světě, jejíž součástí byl tehdy už třetím rokem. Skrze ni se spojil s lidmi z české entity Googlu, kteří jeho nápad okamžitě podpořili a projekt se tak začal brzy rýsovat. 

První sérii videonávodů, ve které Matěj na sdílené obrazovce popisuje jednotlivé kroky, točil ještě ze svého brněnského pokoje, a to i kvůli vládním nařízením a tvrdšímu omezení setkávání. Pro velký úspěch nakonec vznikla ještě druhá série, na které už spolupracoval se štábem Googlu v profesionálním pražském studiu, a která se zaměřovala spíš na praktické rady ohledně vzdálené výuky společně s lepším plánováním času a prioritizací úkolů.

Vedle oficiálních stránek českého a slovenského Googlu byla vzdělávací videa od začátku dostupná také na lokálním YouTube, který dokonce jedno z nich na několik dní umístil na hlavní banner své úvodní stránky. Projekt zaujal Google i v globálním měřítku, když o Matějově iniciativě napsal na svém mezinárodním blogu. 

Díky svému proaktivnímu přístupu Krček na podzim také obsadil místo speakera na konferenci pro učitele pořádané Ministerstvem školství ČR, kde promluvil o tom, jak nejlépe pomoci českým studentům orientovat se v novém virtuálním prostředí nebo co dělat pro to, aby pro ně byla výuka zábavnější. 

Pomoc pacientům s Alzheimerem

Přestože na jednu stranu sám vnímá, že po víc než roce je dálková výuka je spíš demotivující, na tu druhou mu přinesla víc volného času, který může investovat do svých největších koníčků – programování a pořádání akcí pro vývojáře. 

V současné době například organizuje druhý ročník vlastní konference Flutter on Air, kam letos pozval čtyři speakery, kteří promluví o vývoji v programovacích jazycích Flutter a Dart od Googlu. Loni zase v rámci komunity GDG spoluorganizoval akci DevFest, která rovněž spojuje všechny s vášní k programování. 

Většinu svého volného času ale v posledních měsících věnuje vlastnímu projektu, kterým je aplikace s umělou inteligencí pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, za níž dostal také cenu v rámci soutěže Robothon. Navazuje tak na svůj projekt z celostátní soutěže Středoškolská odborná činnost, která hodnotí práce talentovaných studentů českých středních škol. 

„Zaujal mě virtuální asistent Alexa od Amazonu a jakmile jsem pochopil, jak funguje, napadlo mě, proč něco takového nevyužít ve zdravotnictví. Spojil jsem se s VUT, kteří mě finančně podpořili a dokonce mi poskytli konzultanta,“ líčí. Jakmile bude aplikace kompletní, má pomáhat pacientům s trénováním paměti a připomínat vše důležité.

„Plánuju přidat i možnost vytvářet si testy paměti na míru, což může být praktické například pro lékaře nebo rodinné příslušníky, kteří chtějí svým blízkým pomoci. Do budoucna bych chtěl přidat i funkce, které budou měnit hlas na ten váš,“ jmenuje Matěj své plány. 

Jeho virtuální asistent Adam Carer je zatím ve fázi zjednodušené verze, kterou teď čeká testování. S tím mu pomůže i Alza, která slíbila zapůjčit zařízení Alexa na testování do domovů seniorů. 

„Chtěl bych spustit testování i v zahraničí, ale po vlastní ose je téměř nereálné někoho v dnešní době sehnat. Naštěstí se mi přes naše Ministerstvo zdravotnictví podařilo oslovit organizaci Alzheimer Europe, ve které jsou mezi členy i konkrétní britské Alzheimer společnosti, přes které se to snad už podaří,“ slibuje si Krček, který letos v lednu s tímto projektem vyhrál také cenu Ministerstva průmysl a obchodu.

The post Je mu osmnáct a pomáhá spolužákům se vzdálenou výukou. Natočil videa s Googlem appeared first on Forbes.

Rosatom ze hry. Podle Babiše by neměl pokračovat v tendru pro rozšíření Dukovan

$
0
0

Ruská firma Rosatom by neměla zůstat ve hře pro rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Premiér Andrej Babiš to dnes večer řekl v České televizi. Očekává, že vláda firmu nezahrne do bezpečnostního prověřování zájemců o výstavbu.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odpoledne v televizi Prima řekl, že považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se Rosatom mohl tendru na výstavbu zúčastnit. Babiš i Havlíček reagovali na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014.

„Já myslím, že by neměl,“ řekl Babiš na otázku, zda by měl Rosatom zůstat ve hře o stavbu nového bloku v Dukovanech. „Vláda, předpokládám, to takto schválí,“ uvedl k očekávanému návrhu Havlíčka, který nezahrne Rosatom mezi firmy, u nichž se kvůli výstavbě bude prověřovat bezpečnost. Nejde o zahrnutí do tendru, ten bude realizovat příští vláda, upozornil premiér.

Andrej Babiš

  • Majetek v hodnotě 74,0 mld. Kč
  • 4. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Havlíček předpokládá, že vláda se v pondělí bude případem i českou reakcí vůči Moskvě zabývat a členové kabinetu dostanou další informace. „Nedovedu si představit, že by se v tuto chvíli Rosatom do bezpečnostního posouzení dostal,“ prohlásil ministr. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v ČT odpoledne uvedl, že ruské firmy by se neměly s ohledem na bezpečnost účastnit rozšíření elektrárny ani jako členové konsorcia.

Havlíček uvedl, že informace o podezření na účast ruských agentů na explozích ve Vrběticích získal jen nedlouho před sobotní tiskovou konferencí Babiše a Hamáčka. Případ podle něj dříve neprobírala ani Bezpečnostní rada státu. Zjištění českých bezpečnostních složek o ruské stopě ve Vrběticích považuje za absolutně nepřijatelné a nemá důvod o nich pochybovat.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými chce český stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma.

Havlíček v sobotu večer řekl, že informace bezpečnostních složek budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru. Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti varovaly bezpečnostní složky i část opozice. Role státu a jeho možnost kdykoliv zasáhnout je podle Havlíčka ošetřena ve všech smlouvách s investorem, jímž je společnost ČEZ.

Pravděpodobné zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích je největším útokem cizího státu na české území od sovětské okupace v roce 1968, řekl dnes v pořadu Primy předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondrej Veselý.

Vyhoštění 18 ruských agentů z velvyslanectví v Praze považuje za oprávněné, očekává od vlády další informace, svolal už jednání zahraničního výboru. Místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO) označil situaci za bezprecedentní a reakci české strany za adekvátní, také čeká na detaily případu.

Komunistický poslanec Leo Luzar zdůraznil, že mu chybí jakékoliv informace o údajném zapojení ruských agentů, varoval před eskalcí česko-ruských vztahů. Jakýkoliv zásah cizího státu na území jiného je ale nepřijatelný a je nutné ho odsoudit, dodal. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová požaduje od české vlády ještě razantnější kroky, případ považuje za akt státního terorismu ze strany Moskvy.

The post Rosatom ze hry. Podle Babiše by neměl pokračovat v tendru pro rozšíření Dukovan appeared first on Forbes.

Česko versus Rusko. Nové události můžou zahýbat cenou ropy, plynu, především ale exportem

$
0
0

Zpráva o odhalení ruského podílu na výbuších ve Vrběticích zarezonovala celou společností. Mimo zahraniční politické vztahy jde především o byznys. Česká republika je totiž závislá na ropě i plynu z Ruska.

„Nejde si představit, že bychom dovozy omezili během několika měsíců,“ míní ekonom Capitalinked.com Radim Dohnal.

I podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bude právě energetická závislost ovlivňovat míru utlumení obchodu s Ruskem a případná omezení. Podle ekonoma Křečka z BH Securities současná situace potvrzuje, že stát by měl více dbát na diverzifikaci zdrojů energetických surovin a snižovat tak ruský vliv.

Ochlazení ekonomických vztahů by se ale mohlo dotknout českého exportu do Ruska, které bylo loni naší dvanáctou nejdůležitější exportní adresou, na kterou jsme poslali zboží v hodnotě 3,7 miliardy eur. Tedy za 98 miliard korun, což činí plus minus dvě procenta českého vývozu. Jen pro kontext, Čínu máme až na sedmnácté příčce s vývozem za 2,3 miliardy eur.

Ve víru posledních událostí však můžeme čekat krom vyhoštění českých diplomatů z Ruska i ochladnutí ekonomické spolupráce, která se může dotknout především největších českých firem nejbohatších Čechů a Češek.

„Lze očekávat oslabení ekonomické spolupráce,“ tvrdí Kovanda. V souvislosti s vrbětickými výbuchy připomněl, jaký měly dopad na rusko-britské ekonomické vztahy útoky na bývalé agenty Alexandra Litviněnka a Sergeje Skripala a také obsazení Krymu.

Jeho obrat dosáhl maxima před ruskou anexí Krymu v roce 2014. Spojené království nyní vůči Rusku uplatňuje řadu obchodních sankcí, kvůli nimž je obrat vzájemného obchodu hluboko pod úrovní v minulosti. Podobný vývoj, i když asi ne tak výrazný, lze podle Kovandy očekávat i v případě Česka.

Podle analytiků by to mělo dopad především na export výrobků z oboru strojírenství, zejména v automobilovém průmyslu, lékárenství, hračkářství či vytváření plastů.

Negativní následky budou pravděpodobně řešit například ve skupině PPF zesnulého Petra Kellnera, který má v Rusku Home Credit, automobilka Škoda Auto, společnost Brano 38. nejbohatšího Čecha Pavla Juříčka nebo Koh-i-noor Vlastislava Břízy.

S Ruskem má obchodní vztahy téměř každý podnikatel v Česku, například firma Michala Strnada Czechoslovak Group loni Rusům prodala jihočeskou strojírnu Kovosvit MAS. Stejně tak Jannis Samaras se v roce 2019 zbavil polovičního podílu v ruské nápojové firmě Megapack.

Mimo hru se tak pravděpodobně dostává i ruský Rosatom z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

The post Česko versus Rusko. Nové události můžou zahýbat cenou ropy, plynu, především ale exportem appeared first on Forbes.

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě

$
0
0

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci.

Ruská diplomacie ostře reagovala na sobotní oznámení české vlády a označila ho za provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

Ruské ministerstvo zahraničí to podle svého vyjádření oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Moskva hrozila odvetou a mimo jiné uvedla, že v kroku české vlády vidí americký vliv.

„Podnikneme odvetná opatření, která donutí autory této provokace plně pochopit svou odpovědnost za zničení základů běžných vztahů mezi našimi zeměmi,“ napsalo ministerstvo v dřívějším prohlášení.

Místopředseda české vlády Jan Hamáček v neděli v České televizi řekl, že pokud odpověď Moskvy nebude reciproční, musela by Česká republika přistoupit k dalšímu kroku. „Je to krok, který jsme očekávali. Musím říci, že mě překvapuje, že to číslo je takto vysoké, je to více našich pracovníků, než jsme my vyhostili,“ řekl později.

Česká vláda podle něj vyšle do Moskvy vládní speciál vzhledem k tomu, že vyhoštění čeští pracovníci dostali na odchod ze země jen o něco více než 24 hodin. Takto krátký termín přitom podle Hamáčka dává Rusko v poslední době často. „Něco podobného se stalo Polsku,“ uvedl s odkazem na diplomatickou roztržku Varšavy a Moskvy z posledních dní.

V Rusku podle Hamáčka nadále zůstane český velvyslanec Pivoňka, který bude zajišťovat komunikaci s tamní diplomacií. „Já nepředpokládám, že by ruská strana teď měla nějaký zájem s námi moc hovořit,“ poznamenal vicepremiér. Postup české vlády však hájil: „To, co se tady teď stalo, znamená víceméně obrovské komplikace pro špionážní operace Rusů nejen v České republice, ale v celé střední Evropě, a ten krok byl správný.“

Ruská diplomacie nazvala počínání české vlády pokračováním řady protiruských akcí, které Česká republika podnikla v posledních letech. Je těžké nevidět za vypovězením pracovníků ruského velvyslanectví v Praze „americké stopy“, uvedlo ruské ministerstvo.

„Ve své snaze vyhovět Spojeným státům vzhledem k nedávným americkým sankcím proti Rusku české úřady dokonce předčily své zámořské pány,“ dodala ruská diplomacie.

Washington uvalil ve čtvrtek na Moskvu řadu sankcí a vyloučil ze země deset ruských diplomatů. Podle americké diplomacie jde o reakci na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb, na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, na údajně agresivní vystupování vůči Ukrajině a další „škodlivé“ kroky Moskvy. Ta podobná obvinění odmítá. Rusko o den později vykázalo deset amerických diplomatů a uvedlo, že zváží i další odvetné kroky.

Ruský poslanec: Vyhoštění ruských diplomatů z ČR je reakcí na dění v Bělorusku

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby.

Ruská tajná služba FSB v sobotu oznámila, že v Rusku zatkla dva Bělorusy, kteří jsou podezřelí z plánů na svržení běloruské vlády a z chystaného atentátu na běloruského prezidenta. Muži byli vydáni do Běloruska.

„Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů,“ cituje TASS vyjádření Sluckého. „Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko,“ dodal.

Sluckij uvedl, že mu telefonují kolegové z Parlamentního shromáždění Rady Evropy, kteří si dělají ze situace obavy. „Je jasné, že tuto situaci vyvolal dálný Západ. Na takovéto věci je zapotřebí odpovědět. A naše odpověď přijde okamžitě,“ dodal.

Podobně pohrozila Česku v sobotu i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní Česká republika dobře ví, jaké důsledky může po vyhoštění 18 ruských diplomatů očekávat.

Premiér Andrej Babiš v sobotu oznámil, že Česko vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze kvůli podezření ze zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Diplomaté, kteří mají být vypovězeni, byli podle české vlády identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb.


The post Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live