Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Kellner si jde pro Monetu, chce koupit až 29 procent akcií. A tentokrát by měl uspět

$
0
0

„My nejsme hloupí, abychom podruhé začali dělat na transakci, která má nulovou šanci vyjít,“ říkal Forbesu ve firemním sídle PPF vysoce postavený člen Kellnerovy skupiny, když komentoval aktuální snahy o sloučení Air Bank s Monetou.

Dva týdny od této schůzky podnikají kapitalisté z Evropské ulice další krok směrem k první části velkého bankovního obchodu: PPF v tiskové zprávě uvedla, že její společnost s důmyslným názvem Tanemo navyšuje limit pro odkup akcií z původních 20 na 29 procent. V lednu zveřejněná nabídka 80 korun za akcii končí právě dnes.

„Zatím vše probíhá více méně podle očekávání,“ hlásí Oliver Škutil z londýnského fondu Petrus Advisers, který je nejhlasitějším odpůrcem transakce, a podle kterého je 80 korun za akcii neadekvátní. Představenstvo Monety ovšem navrhovanou cenu vidí v souladu se zájmy banky a akcionářů.

„Náš pohled se nezměnil, čekáme na informace ohledně valné hromady stejně jako na množství akcií které PPF získá,“ doplňuje Škutil. Cokoliv nad deset procent podléhá schválení ze strany České národní banky, ohledně možné další nabídky s vyšší cenou je skeptický.

„Nevíme, zda na to mají finance a do jaké míry by to dávalo z jejich pohledu smysl,“ tvrdí manažer londýnského fondu.

Na konci února získal Forbes názor od známého investora, který akcie Monety drží jako fyzická osoba. Dotyčný se domnívá, že PPF bude muset zvednout cenu o 15 až 20 procent, aby jí plán vyšel. V opačném případě ji podle něj minoritní fondy na cestě zablokují.

Obchod se bude lámat na valné hromadě.

V aktuálním seznamu akcionářů Monety drží největší podíl ve výši 10,5 procenta Chase Nominees Limited, nicméně tyto informace jsou nicneříkající – nevíme, kdo za entitou reálně stojí, respektive pro koho se akcie kupují. Na pokračování si tak budeme muset počkat ze strany PPF.

Obchod se každopádně bude lámat na zmíněné valné hromadě. Druhá část spočívá v odhlasování fúze Monety s entitami PPF: Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a platformou Zonky. To se má vypořádat směnnou akcií.

Aktuální vydání magazínu

„Při standardním zaplnění valné hromady bude PPF stačit jedno procento dalších akcionářů při vybudování zmíněné 29procentní pozice odkupem, aby směnu akcií prosadila. Což už je deal done,“ řekl Forbesu zdroj z velké banky.

Barvitou hru, probíhající při potenciálně obřím bankovním obchodu, Forbes popisuje v aktuálním vydání, které je právě v prodeji.

The post Kellner si jde pro Monetu, chce koupit až 29 procent akcií. A tentokrát by měl uspět appeared first on Forbes.


Nový normál Miloše Endrleho: Pandemie mi ukázala, že musím firmu řídit úplně jinak

$
0
0

Forbes.cz se ptá českých šéfů a šéfek firem na to, jak se podle nich bude po pandemickém roce 2020 vyvíjet obor, ve kterém podnikají, a jaké výzvy, příležitosti a poučení jim koronavirus přinesl.

Svůj nový normál tentokrát popisuje Miloš Endrle, zakladatel a šéf českého vývojářského studia Geewa, stojícího za několika světově úspěšnými hrami.

Je mi jednapadesát! Podnikat jsem začal rok po škole, kdy mě kolegové z práce vzali do firmy, vyvíjející software pro obchodování s cennými papíry. Prostě divoké devadesátky a start do podnikání ostrý jak břitva. Po víc než deseti letech jsem zjistil, že mě už nebaví dělat věci na zakázku na lokální úrovni, a tak jsem si začal plnit svůj sen.

Založil jsem herní firmu a začal dělat hry pro více hráčů, což vycházelo hlavně z mé soutěživosti, za níž vděčím sportovnímu mládí. Celý svůj byznysový život vidím, jak kolem mě fičí rychlostí světla digitální revoluce. Mám štěstí, že mi rodiče pořídili ZX Spectrum a já u ní jsem úplně od začátku.

Měl jsem štěstí na dobrá rozhodnutí v době, kdy se nedařilo. A mám štěstí na lidi, kteří mě k těm dobrým rozhodnutím dovedli. No a pak přijde loňský rok a já zjistím, že vrchovatě překoná všechny předešlé byznysové zkušenosti.

Začalo to prodejem firmy poslední lednový den 2020. Prodávat firmu se dvěma východoevropskými investory Američanům je nepopsatelná zkušenost, tedy ne ve střízlivém stavu. Obrovská zkušenost číslo jedna.

Pak přišla zpráva “Čau lidi” na Facebooku, kde pan premiér (jasně, vím že to nepíše on sám) zmínil úspěch Geewy stylem “podívejte se, jak to Česko šlape”. Já na to zareagoval stylem “Česko by mohlo šlapat daleko lépe, kdyby pro to stát vytvořil podmínky”.

Následně jsem zblízka viděl, jak obecná počáteční shoda na tom, že je potřeba s věcí něco udělat, skončí kvůli dvěma světům s naprosto nesourodou rychlostí myšlení a rychlostí práce v propadlišti dějin. Konání naší vlády během pandemie a snahy celého startupového světa s tím hnout mi pak přišlo jen jako jedno velké déjà vu. Obrovská zkušenost číslo dva!

Po dvou dnech v nových kancelářích jsme lidi poslali na home office.

V březnu přišlo otevření našich nových kanceláří na Palmovce, do kterých jsme spolu s kolegy investovali spoustu času. Pokud chceme dělat hezké hry, tak se musíme obklopovat hezkým prostředím. Jen vlastně nevím, jestli můžu mluvit o otevření: nic slavnostního neproběhlo a lidi jsme kvůli pandemii poslali po dvou dnech v nových kancelářích domů na home office.

Navíc se nám staré kanceláře v Karlíně podařilo pronajmout až po více než pěti měsících. Mít dvoje kanceláře a přitom lidi na home office – obrovská zkušenost číslo tři. Asi si dovedete představit, že všechny předchozí situace mě jako šéfa firmy o sedmdesáti lidech docela slušně zaměstnaly. Já tak neměl čas na to nejdůležitější: na produkt a lidi, kteří ho dělají.

Už od konce roku 2019 bylo přitom znát, že naše nejúspěšnější hra Smashing Four nevyužívá naplno svůj monetizační potenciál, což se naplno potvrdilo s nástupem silného marketingu Američanů v prvním pololetí 2020.

Ze začátku jsem si myslel, že největším problémem je nejasná vize produktu a slabší motivace lidí, nicméně v průběhu roku jsem si uvědomil, že ten problém je jinde: v rychlosti vývoje.

Teď vás asi logicky napadne, že za zpomalením je pandemie a s tím spojená koordinace lidí na home office. Přesně tak to je, ale home office nebyl jediným důvodem. Další představoval fakt, že hra byla na trhu už přes tři roky a tým za ní nesršel takovou energií jako na začátku.

Nejvíce to bylo vidět v přímým srovnáním rychlosti našeho vývoje s ostatními firmami z portfolia Američanů. Ti se potýkali s důsledky pandemie stejně jako my, tak v čem byl tedy rozdíl?

Aktuální vydání magazínu

Já ho nejdřív vnímal jako problém ztráty orientace na hráče – našeho koncového zákazníka. Posléze mi došlo, že příčina je daleko hlubší a je spojena s tím, jak firma narostla a jak ji řídíme. Pandemie a práce z domova nutnost změny jen daleko více zviditelnily a urychlily.

Vlastně jsem byl překvapený, jak všechny ty články o novém způsobu řízení, které tu byly už před pandemií, reagovaly na úplně stejné problémy, které vidím ve firmě přímo před sebou teď.

Zcela otevřeně se přiznám, že i když mi byly mnohé velmi blízké už dřív, tak mi přišly příliš sluníčkářské na to, abych se je snažil do firmy aplikovat. Ono taky proč nasazovat něco, co je vám sice blízké, ale máte pocit, že to nepotřebujete, když vám firma šlape. Důležitá rozhodnutí přeci děláte, až když se vám nedaří.

O čem tedy ten nový způsob řízení je? Pro mě je založený na už naťuknuté totální orientaci na zákazníka, v našem případě na hráče. Za tímhle způsobem vývoje musí být malé týmy s jasnou motivací dodat mu co nejlepší zážitek. Nejlepší motivací takových týmů jsou jasné vize pro danou část hry a inspirace na bázi principů a příkladů, dávajících týmu dostatečně velký prostor pro kreativitu a vlastní řešení.

Líbí se mi přirovnání týmů ve firmě k týmům sportovním.

Velmi se mi líbí přirovnání týmu ve firmě k těm sportovním. Tým se svým kapitánem se jde porvat o vítězství a my jako manažeři v roli koučů už nemáme možnost zápas přímo ovlivnit.

Naší rolí je dát dobrou strategii před začátkem zápasu, namotivovat hráče a po zápase s nimi s nadhledem rozebrat příčiny porážky či vítězství. A jak se říká: každá další porážka je krok k vítězství a každé vítězství krok k těžšímu soupeři.

Součástí této sportovní filozofie je i daleko větší vůle riskovat, protože v byznysovém životě platí, že častěji prohráváte. Výhra vám pak ale vrátí všechny předchozí prohry vrchovatě.

Krásným dokladem je skutečnost, že v roce 2019 zkrachovalo devadesát procent startupů. Dalším příkladem je tvrzení Martyho Cagana, šéfa vývoje eBay, který tvrdí, že až osmdesát procent softwaru, který nasadí, jejich uživatelé vůbec nepoužijí. Vlastně by se dalo říct, že v byznyse berete za výhru stovky bodů oproti tomu, že při porážce ztratíte jen dva.

Osobně pak považuji absenci vůle riskovat za naši největší slabinu v porovnání s americkými firmami. Potřebujeme naplňovat rčení “čím větší risk, tím větší zisk”, nebát se rozbíjet věci a opravovat je za běhu, nebát se změn a učit se za pochodu.

Přitom by se dalo říct, že máme hráče na nejvyšší světovou ligu – a myslím, že to pro nás neplatí jenom ve hrách. I když jsme technicky na špičce, tak při spolupráci odborníků v týmu nám to už tak dobře nejde. Pokud se budu držet sportovní terminologie, mám někdy pocit, že si skvělý brankář myslí, že může jít z fleku hrát do útoku, nebo naopak že k vítězství útok vůbec nepotřebuje.

Řešení začíná už ve školách.

Tenhle problém nemá jednoduché řešení, protože to řešení začíná už ve školách. Takovým příkladem může být finské školství, které v roce 2016 začalo nahrazovat výuku předmětů výukou témat (tzv. phenomenon-based learning), během které děti rozvíjejí své předmětové znalosti.

Místo toho, aby seděly v lavicích a hodinu se učili přírodopis, potom matematiku a potom měli angličtinu, jdou raději do lesa. A tam si ukáží stromy, pojmenují si, který je který, potom je spočítají, naučí se, jak se ty stromy řeknou anglicky a nakonec si třeba ještě přečtou báseň nebo povídku o lese.

Tento přístup ke vzdělávání vede nejprve děti a studenty a pak i zaměstnance k tomu se neustále učit během celého svého pracovního života a zároveň respektovat odbornou kvalifikaci a talent svých kolegů z jiných oborů.

Proč si tedy myslím, že by změna z funkční na produktovou strukturu firmy měla být efektivnější? Protože odbourá několik vrstev v rozhodovacím procesu a přibliží týmy koncovému zákazníkovi.

Trošku si z toho dělám srandu a říkám: představte si generála, jak řídí svou armádu (od které funkční strukturu převzal byznys) na home office. Navíc i armáda, jak jsem se dozvěděl, přešla v dnešní době u některých operací na produktové řízení – například u speciálních jednotek.

Lze si položit otázku, jestli máme na tento typ organizace ve svých firmách dostatek stejně uvažujících lidí. Já odpovídám zvoláním: “Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč!”

The post Nový normál Miloše Endrleho: Pandemie mi ukázala, že musím firmu řídit úplně jinak appeared first on Forbes.

Všichni už jsou v onlinu. Kde zůstávají firmám rezervy v digitalizaci?

$
0
0

Pandemie ukázala maloobchodním firmám, jak důležitá je digitalizace. Ten, kdo na ni byl připraven, dnes těží z konkurenční výhody.

E-commerce se ale vyvíjí neustále a šéf československé technologické společnosti BOOTIQ Marcel Červený společně s vedoucím oddělením e-commerce Milanem Frýbertem popisují hlavní trendy současného nakupování na internetu.

Během jarního lockdownu si řada obchodů uvědomila, že potřebuje prodávat online, aby udržela krok s konkurencí. Začala proto budovat e-shop nebo inovovala ten stávající. K digitalizaci se pak postupně přidaly i firmy z konzervativních odvětví, jako je stavebnictví či nábytkářství.

Rychle se tak ukázalo, jaké inovace e-shopy těchto firem vyžadují, aby dostály stále větším nárokům trhu. 

Firmám, kterým se v digitálním byznysu zadařilo, však přestávají od určité velikosti tyto narychlo postavené e-shopy stačit. Začnou proto vyhledávat odborné rady – co zlepšit, aby nový prodejní kanál fungoval? Jak optimalizovat náklady a udržet krok s konkurencí?

V tu chvíli přichází na řadu e-commerce audit a komplexní poradenství, tedy služby vyžadující know-how i technologické znalosti partnerské IT firmy. Jak ale poznat, kdy je vhodné svůj e-shop transformovat, a jak na to?

Zaměřte se na nejkritičtější problémy

Prvním impulzem k vyhledání odborné pomoci bývá zpravidla odliv zákazníků. Drobné nedostatky má však drtivá většina e-shopů. Ačkoli se na první pohled může zdát vše v pořádku, objednávku najednou dokončí pouze zlomek zákazníků nebo se dramaticky zvýší objem vratek.

Příčin může být spousta: zákazníky může odradit pomalé načítání webu, špatná responzivita či nedostatečná informovanost o stavu objednávky nebo datu doručení.

CEO Bootiq Marcel Červený | Foto Bootiq

Právě ve chvíli, kdy nejsou prodeje takové, jaké majitel e-shopu očekává, je vhodný čas objednat si e-commerce audit. IT firma se napojí na datové struktury v pozadí e-shopu a rychle odhalí ty nejpalčivější problémy.

Typicky jsou to chyby ve frontendu, vyhledávání a filtrování produktů, špatná architektura webu nebo nedotažené skladové procesy. 

Kvalitní frontend = polovina úspěchu

Každý majitel e-shopu by měl nesmlouvavě tlačit na maximální jednoduchost. Každý krok navíc v objednávce znamená potenciální ztrátu zákazníka.

Revize frontendu, respektive uživatelského rozhraní (UI) a uživatelské zkušenosti (UX), sestává z několika klíčových bodů. Hodně práce odvede kvalitní našeptávač ve vyhledávání. Pokud má dobře nastavené váhování produktů, dokáže nabídnout nejen daný produkt, ale rovnou i další doplňky a příslušenství – a může po revizi zvýšit prodeje až o stovky procent.

S vyhledáváním souvisí i filtrování. Kdo nepoužije našeptávač, hledá obvykle podle ceny, barvy nebo třeba velikosti. Jenže 80 procent e-shopů na českém trhu má filtry nastavené špatně.

Na vině mohou být chybně vložené parametry, ať už manuálně nalité do systému, nebo automaticky stažené z textového popisku produktu. Někdy bývá chyba při přebírání parametrů produktů od dodavatelů – v tomto případě by měla IT firma zařídit sjednocení datových vstupů a komplexní propojení systémů.

Optimalizace skladu a logistiky je klíčová

Do digitálního byznysu vstoupily v posledních měsících i firmy, které dosud fungovaly na B2B spolupráci. Typicky u nábytkářských či stavebních firem se přechod na digitál stal nejen doplňkem, ale i důležitou částí příjmů. Kvůli tomu však musely často kompletně přehodnotit fungování skladů a logistické procesy, závislé obvykle na řadě partnerů. 

Sklady těchto firem byly dříve extrémně vytížené hlavně před Vánocemi, nyní však musejí tuto zátěž zvládat po celý rok. S tím může pomoci prediktivní zásobování na základě sezonnosti zboží, aktuální poptávky a dalších trendů.

Firmy mají rovněž rezervy v samotném procesu doručení zákazníkovi, přičemž čeští zákazníci si často potrpí na doručení do druhého dne. Češi si navíc velmi rychle zvykli na platby telefonem, paradoxně však stále existují výdejní místa, která dosud neumožňují platbu kartou.

Co s nebývalým náporem zákazníků?

Pomyslná hranice, kdy začnou e-shopy vystavěné na jednotných šablonách narážet na své limity, se pohybuje kolem 100 milionů korun obratu. To je okamžik, kdy zákaznické centrum nestíhá odpovídat na dotazy a řešit problémy, a na řadu tak stále častěji přicházejí chatboti.

Ti zažívají v posledních letech obrovský vývoj, od přednastavených rozcestníků až po autonomní chatboty využívající neuronové sítě. Ať už firma sáhne po jakékoli z těchto možností, hlavním cílem by mělo být odbavení nejběžnějších dotazů a správné nasměrování zákazníků.

Na šablonách je v českém prostředí vystavěno 70 procent českých e-shopů.

Na šablonách je v českém prostředí vystavěno 70 procent českých e-shopů, což malým byznysům bohatě dostačuje. Jakmile se ale e-shop kvůli náporu uživatelů začne zpomalovat, případně šablona neskýtá možnosti úprav pro lepší konverzní poměr a vyšší výkon, je načase sáhnout po sofistikovanějším řešení.

V tuto chvíli začne být zajímavá modulová architektura, která nápor dokáže rozložit, a navíc se dá takřka libovolně rozšiřovat. S tím souvisí i přechod do cloudu, zajišťující flexibilitu a navýšení výkonu pár kliknutími, například v sezoně či v denní špičce.

Oproti držení vlastního hardwaru je cloud efektivní i cenově – platíte jen za to, co používáte.

Aktuální vydání magazínu

Díky poznatkům z auditu, který provede specializovaná a ověřená firma, je možné z aktuálního e-shopu vytěžit mnohem více: zefektivnit procesy, vylepšit uživatelské rozhraní nebo snížit náklady na logistiku.

Především v posledních letech se zvýšil tlak na maximálně jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní, kdy zákazník upřednostní snadnou objednávku a dodání před nižší cenou. Práce IT firem rovněž nekončí u zhotovení e-shopu, zvýšila se poptávka po komplexním poradenství a partnerském způsobu spolupráce.

The post Všichni už jsou v onlinu. Kde zůstávají firmám rezervy v digitalizaci? appeared first on Forbes.

Britská, nebo jihoafrická? Mutaci viru odhalí PCR test brněnské firmy

$
0
0

Brněnská biotechnologická společnost GeneProof uvádí na trh nový typ PCR testu, který rychle a spolehlivě identifikuje dvě v současnosti nejzávažnější varianty koronaviru –⁠ jihoafrickou a britskou.

Novinka je vybavena potřebnou certifikací a též registrací na Státním ústavu pro kontrolu léčiv, což jsou předpoklady potřebné pro její výrobu a prodej v Evropské unii. S testy přišla moravská společnost jako jedna z prvních na světě a je o ně logicky velký zájem. 

„Sbíráme objednávky, kterých je spousta hlavně ze západní Evropy, odkud také vzešla žádost, abychom tento typ testu do našeho portfolia zahrnuli,“ říká Radek Horváth, ředitel GeneProof. „Najeli jsme na plný výkon, abychom uspokojili poptávku. Díky tomu vyrobíme statisíce produktů týdně a do dvou týdnů jsme schopni trh nasytit, přičemž za normálních okolností trvá tento proces v horizontu měsíců.“

Enormní zájem panuje o tyto testy i v Česku. Stejná žádost jako ze západní Evropy letěla do společnosti i od Heleny Jiřincové ze Státního zdravotního ústavu, a testy tak budou prioritně k dispozici i v tuzemských laboratořích a nemocnicích.

„Rozhodně nechceme vydělávat na lidském neštěstí, takže českým zařízením poskytneme testy za nejnižší možnou cenu. Ta se bude lišit od ceny pro export, i když i tam se s ní budeme z morálních důvodů držet při zemi,“ prozrazuje Horváth.

O konkrétní ceně však nechce ředitel kvůli citlivé obchodní strategii mluvit a pouze dodává: „Byznysové hledisko jde v současnosti do značné míry stranou. Byli bychom daleko raději, kdyby žádný covid nebyl a naše společnost fungovala přirozeným způsobem.“

Aktuální vydání magazínu
Praga Matik

GeneProof, kterou před 15 lety založili vědci Radek Horváth a Miloš Dendis, působí v oblasti molekulární diagnostiky a nyní se soustředí na boj s covidem-19. Je největším výrobcem PCR testů v České republice a jedním z největších ve střední Evropě. Mezi více než 40 produkty na PCR diagnostiku, které GeneProof nabízí, čerstvě patří i ten pro detekci dvou aktuálně nejzákeřnějších mutací.

Nebezpečí jihoafrické a britské varianty spočívá zejména v tom, že mohou nést mutace viru schopné opětovně infikovat člověka, který infekci už v minulosti prodělal. Navíc proti těmto variantám mohou hůře zabírat nyní dostupné vakcíny. Z toho plyne, proč je jejich co nejrychlejší detekce zásadní.

Stanovení těchto variant bylo dosud možné pouze pomocí takzvané sekvenace virové RNA, což je náročný a finančně nákladný proces. Ke všemu ho mohou provádět pouze adekvátně vybavená pracoviště. S řešením od GeneProof tyto komplikace mizí –⁠ už PCR test zjistí u testovaného společně s přítomností viru v těle i to, zda se nenakazil jednou z agresivních variant.

„PCR testy na další případné varianty jsme schopni podle zájmu operativně připravit. Vše je výsledkem velmi živých diskusí a v závislosti na situaci měnícího se zájmu trhu,“ doplňuje Radek Horváth.

The post Britská, nebo jihoafrická? Mutaci viru odhalí PCR test brněnské firmy appeared first on Forbes.

Z mmcité+ je Egoé plus. Designéři mají na mušce Varšavu i pražskou železnici

$
0
0

Je tomu už víc než týden, co skupina mmcité definitivně oznámila své rozdělení. Sekce designového městského mobiliáře mmcité1, vedená Davidem Karáskem, pokračuje pod nezměněným brandem. Ale agenda objemnějších staveb v dopravní infrastruktuře, kterou má pod palcem Radek Hegmon, mění svůj název z původního mmcité+ na Egoé plus.

Změna má vyřešit nepřehlednou strukturu dříve vlastnicky propojených firem, které tito dva drželi společně v rukou. „Jednoduše jsme zjistili, že pro nás bude snazší se rozdělit. A když už rozdělit, tak definitivně,“ říká Petr Vavrouška, místopředseda představenstva Egoé plus a ředitel pro polský trh.

Hamburk Oldenfelde

Postupná separace mmcité1 a mmcité+ přitom začala už po roce 2010, kdy si oba podnikatelé neformálně rozdělili své sféry vlivu. Radek Hegmon upřel pozornost k výstavbě železničních a autobusových stanic a protihlukových stěn, kterou řídí dodnes. Tyto segmenty v posledních letech vykazují obrat výrazně přesahující půl miliardy korun, a to nejen díky projektům v Česku, ale také v Německu, Polsku a na Slovensku.

Právě polský trh hraje pro firmu důležitou roli –⁠ její obrat na tamním trhu přesahuje 150 milionů korun. Egoé plus tam navíc momentálně chystá jeden ze svých nejdůležitějších projektů – zastřešení peronu nového nádraží Warszawa Zachodnia, které bude největším v zemi. Mimo to firma dodá také potřebný mobiliář.

V tomto segmentu má Egoé plus s mmcité1 uzavřenou konkurenční doložku, ve které se zavázalo, že po dobu tří let nebude bývalým kolegům ve výrobě městského mobiliáře konkurovat. Nasnadě je tak další pokračování spolupráce, ne však v případě obřího projektu v centru polské metropole.

V Německu má firma momentálně ve výstavbě pět projektů včetně autobusového nádraží v Berlíně. A mezi těmi českými stojí za vyzdvižení třeba výstavba železničních stanic v rámci koridoru Hostivař – Praha hlavní nádraží.

„Na domácím trhu jsou pro nás v tuto chvíli klíčové pražské stavby. Zrovna jsme dokončili autobusové nádraží Florenc nebo železniční stanici Praha-Eden. Dále pracujeme na zastávkách Vršovice, Zahradní Město a rozjíždíme Radotín a Vysočany. Dá se říct, že zásadním způsobem měníme design na železnici v hlavním městě,“ přibližuje Vavrouška.

Dalším nedávno dokončeným projektem, který byl zprovozněn zhruba před měsícem, je i dopravní terminál u havířovského nádraží.

Mimo to se společnost podílí také na připravované rekonstrukci nádraží v Pardubicích, kde opět navrhla zastřešení všech peronů. „Na všech těchto stavbách, které momentálně běží, se jedná o náš vlastní design a projekt, který nakonec i sami stavíme,“ dodává Vavrouška.

Důležitým produktem jsou pro Egoé také protihlukové stěny z recyklovaných materiálů. „Pro výrobu protihlukových stěn drtíme staré pneumatiky. Za předminulý rok to představovalo zhruba 190 tisíc pneumatik, které neskončily na skládce, ale znovu se vrátily na dálnice, a to v podobě protihlukových stěn. Navíc jsme za naše řešení získali prestižní světovou designovou cenu Red Dot,“ dodává Vavrouška.

Společnost však nezůstává jen u architektury a techniky. Do jejího portfolia patří také obytné vestavby do aut, zahradní nábytek i lyže s originálním designem.

The post Z mmcité+ je Egoé plus. Designéři mají na mušce Varšavu i pražskou železnici appeared first on Forbes.

Restart bývalého šéfa Zootu: Staví domy z 3D tiskárny, posedy i skládací dřevostavby

$
0
0

Na samotě u lesa nad Radotínem se skrývá cihlový dvojdomek, za kterým se rozléhá prostorná zahrada. Ještě donedávna to tady působilo jako výjev ze starých románů.

Nám se teď ale místo toho naskýtá pohled do budoucnosti. Ladislav Trpák si na zahradě za domem vybudoval prototyp bydlení pro 21. století. Skládací dřevostavba stojí zlomek ceny běžného domu, dokáže ji postavit každý sám a dá se složit podobně snadno jako lego.

Zakladatel a bývalý šéf módního e-shopu Zoot se tak po snaze o demokratizaci módy pokouší o demokratizaci bydlení. S nadšením nám ukazuje každý detail téhle „skládačky“ a proud slov brzdí pouze občasné usrknutí bylinkového čaje.

Skládačka Bayaya | Foto Secret Garden

Jde přitom jen o jeden z několika projektů v oblasti inovativního stavebnictví, do kterých se nedávno pustil. Staví obytné posedy, modulární chaty či glampingy (tedy trochu stylovější camping) a s bratrem Michalem Trpákem vytvořili první 3D tištěný dům v Česku.

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel se v práci rukama a budování očividně našel. A v tričku s nápisem „Žiju svý sny“ působí dojmem, že tomu tak skutečně je. Ještě nedávno ale bylo všechno jinak.

V roce 2019 zažil Trpák drsný byznysový pád. Společnost Zoot, kterou vybudoval společně s Josefem Havelkou a Oldřichem Bajerem, byla dlouho jednou z nejrychleji rostoucích firem na českém trhu a dosahovala miliardových tržeb. Před dvěma lety ale módní e-shop se sítí výdejen skončil s dluhem v reorganizaci.

„Do Zootu jsme šli s myšlenkou demokratizovat módu a přivést do Česka značky, které tu do té doby nebyly. Pak jsme se ale nechali strhnout tlakem investorů na růst. Honba za tržbami nás odváděla od nastavení, se kterým jsme jednu z nejoblíbenějších značek na českém trhu vybudovali.
Na konci už jsem věděl, že nás čeká pád z útesu,“ vypráví Trpák.

Rozloučení se Zootem tak pro něj nakonec byla úleva. Firmu odkoupil investiční fond Natland Tomáše Rašky, který loni úspěšně zakončil reorganizaci společnosti.

Ladislav Trpák | Foto Libor Fojtík

Aby si Trpák mohl dopřát restart po téhle etapě života, musel prodat dům a naučit se bydlet se šestičlennou rodinou ve dvou místnostech. A to ho inspirovalo k myšlence zpřístupnit vlastní bydlení více lidem.

„Spojující prvek mých projektů je svoboda. Chcete mít kouli u nohy v podobě obří hypotéky na třicet let? Nebo si svépomocí postavit možná pokornější, ale chytré bydlení?“ ptá se podnikatel.

Snaží se prý zbořit představu, že pořídit si dům musí být drahé, časově náročné a nervydrásající. „Chceme podpořit lidi v tom, že to zvládnou sami a nemusejí spoléhat jen na řemeslníky. Motivovaný hobík dokáže být preciznější než nemotivovaný profesionál,“ říká podnikatel.

Všechny projekty sdružuje pod platformou Secret Garden. Tajemnou zahradu ostatně připomíná i ta, kde bydlí. Člověk v ní objevuje neustále nové skryté poklady. Narazíte tu třeba na stavbu, která je kombinací sauny a trucovny, nebo na maringotku, kterou čeká přestavba.

„Baví mě hrát si a vymýšlet do detailu nová řešení. Tím, že jsem nestudoval stavebnictví ani architekturu, zkouším věci, o kterých ostatní říkají, že nejsou možné. Tak to bylo třeba s domem vytištěným z betonu na 3D tiskárně,“ popisuje Trpák.

Jeho bratr, sochař Michal Trpák, experimentoval s trojrozměrným tiskem ve své tvorbě. A Ladislav ho přesvědčil, aby společně zkusili i něco většího.

„Potřebovali jsme ale partnera, který to zafinancuje. Trochu jsme se báli, jestli naší partě – umělec a zkrachovalec – bude někdo věřit. Ale podařilo se nám sehnat nadšené parťáky: Stavební spořitelnu Buřinka, Master Builders Solutions a řadu dalších, se kterými jsme stavbu zvanou Prvok úspěšně dotáhli do konce,“ líčí Ladislav Trpák.

Prvok na břehu Vltavy | Foto Secret Garden

Dům, který je i ve světě unikátní, v současnosti kotví v Praze na Vltavě v Docku developerské skupiny Crestyl. Bratři teď zvažují jeho prodej, aby získali peníze na další projekty. Výhodou technologie, kterou vznikl, je podle nich především rychlé a bezodpadové stavitelství. V budoucnu by navíc mělo být i relativně levné. Dům typu Prvoka by v režimu sériové výroby mohl stát do dvou milionů korun.

3D tisku se Trpákovi věnují v rámci firmy Scoolpt. Zatím ale prodávají spíše menší stavby nebo zahradní mobiliář. Experimentují také s novými materiály na tisknutí, jako je kombinace dřevěného a plastového odpadu.

Další projekty vymýšlí Ladislav Trpák ve spolupráci s architektem Petrem Šindelářem a konstruktérem a truhlářem Petrem Syrovátkou. Jedním z nich je Bayaya – v úvodu zmíněná nízkoenergetická „skládačka“. Hrubou stavbu zvládne i laik s pomocí kamarádů postavit do týdne a celý dům dokončit za měsíc.

Trpák si to vyzkoušel sám na sobě a do prototypu na zahradě se i s rodinou hodlá brzy přestěhovat, aby otestovali, jak výsledek funguje v praxi. Pokud si skládací dům lidé postaví sami, vyjde je se základním vybavením zhruba na dva miliony korun.

Skládačka Bayaya | Foto Secret Garden

„Vymýšleli jsme to trochu jako obytný vůz, abychom efektivně využili každý centimetr. V sezení tak najdete úložné prostory. Dvojitá podlaha se dá použít k uložení baterií na energii ze solárních panelů. A nechybí ani různé výklopné mechanismy. Navíc tím, že je to skládačka, si ji kdykoli můžete přeskládat, jak potřebujete. Třeba prosklení zaměnit za stěnu,“ popisuje podnikatel.

Související vydání
Praga Matik

Na projektu spolupracuje s řadou českých firem – od výrobce designových světel Brokis přes koupelnové studio Dorint, výrobce spotřebičů Beko až po kuchyňské studio Oresi.

Zatímco Bayaya je zatím na startu, další dva projekty Kupsiposed.cz a TreeBee se už úspěšně rozjíždějí. Zaměřují se na posedy, které připomínají spíše treehousy. Jsou celoročně obyvatelné a na svém pozemku si je můžete postavit bez stavebního povolení. Kupsiposed.cz funguje jako prodejní platforma a TreeBee jako ubytovací aplikace, v jejímž rámci má postupně vzniknout celá síť posedů k pronájmu.

Posed z Kupsiposed.cz | Foto Secret Garden

Průměrná cena posedů se pohybuje kolem tří set tisíc korun a návratnost investice je v případě pronájmu i méně než dva roky. Zatím se vyprodala první série deseti kusů. Během pár měsíců ale firmě přišlo už přes dvě stovky poptávek.

„Trefili jsme se do správné doby. Spoustu lidí to láká k využití pro glamping i home office. A zároveň se Češi v náročné době vracejí k chataření a úniku do přírody a klidu,“ říká Trpák. Tržby všech jeho projektů se zatím pohybují v řádech jednotek milionů korun.

„Výhodou je, že mohu dělat to, co mě opravdu baví – tvořit. Odmala jsem závodně dělal atletiku a vždy jsem byl zaměřený na výkon. Tak to fungovalo i v mých předchozích podnikáních. Pak jsem ale došel do bodu, kdy to prostě urvat silou ani hlavou nešlo. Teprve, když se člověk se vší pokorou vzdá, může najít klid, nadhled a vnitřní svobodu. A jak posedy, tak Bayaya jsou taková malá ochutnávka tohoto stavu,“ dodává.

Ladislav Trpák | Foto Libor Fojtík

The post Restart bývalého šéfa Zootu: Staví domy z 3D tiskárny, posedy i skládací dřevostavby appeared first on Forbes.

Přebytek zahraničního obchodu v lednu stoupl. Přesto si export i import meziročně pohoršily

$
0
0

Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v lednu rekordním přebytkem 24,6 miliardy korun. Ve srovnání s loňským lednem byl přebytek o 7,3 miliardy korun vyšší. K příznivému výsledku pomohl především menší deficit u ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.

V meziročním srovnání naopak v lednu klesl vývoz i dovoz. Export oslabil o 0,6 procenta na 303,1 miliardy korun. Import meziročně klesl o 3,2 procenta na 278,5 miliardy. Přičemž leden měl letos o dva pracovní dny méně než loni.

„Vyšší tempo poklesu dovozu než vývozu zboží opět zapříčinilo rekordní přebytek lednové obchodní bilance. U vývozu se na poklesu podílela především motorová vozidla a jejich díly, u dovozu pak zejména ropa a zemní plyn,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

The post Přebytek zahraničního obchodu v lednu stoupl. Přesto si export i import meziročně pohoršily appeared first on Forbes.

WeDo přebírá agendu výdejních boxů Mall Group

$
0
0

Tuzemský logistický operátor WeDo, za nímž stojí špička českého byznysu, spustil síť 100 vlastních výdejních boxů pro doručování zásilek. Firma, která staví na základech firem In Time a Uloženka, boxy převzala od Mall Group a otevírá je široké síti partnerů.

Boxy v průběhu nadcházejících měsíců bude čekat postupná změna vzhledu, který bude napůl v barvách WeDo a napůl v barvách Mall Group, se kterou je firma, v jejímž čele stojí Daniel Mareš, vlastnicky spřízněna. Případné další boxy, které stávající síť v budoucnu rozšíří, budou už jen v designu WeDo .

Za společností stojí:

  • PPF – skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která ve WeDo 40 procentní podíl, stejně jako v Mall Group. PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství.

Petr Kellner

  • Majetek v hodnotě 293,0 mld. Kč
  • 1. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020
  • EC Investments – společnost Daniela Křetínského a Patrika Tkáče investuje do e-commerce aktivit (drží 40 procentní podíl v Mall Group) a také například do e-sportu. Ve společnosti WeDo disponuje podílem 40 procent.

Daniel Křetínský

  • Majetek v hodnotě 78,0 mld. Kč
  • 3. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020
  • Rockaway Capital – investiční skupina Jakuba Havrlanta působí primárně v oblastech e-commerce, e-travel, fintech, médií, blockchainu a venture kapitálu. Ve společnosti WeDo vlastní 20 procent.

The post WeDo přebírá agendu výdejních boxů Mall Group appeared first on Forbes.


Opava jede. Tržby tamní nábytkářské značky rostou zavřeným hranicím navzdory

$
0
0

Většina designového zahradního nábytku se značkou Todus putuje za hranice. Přestože je covid přivírá, poskočily loni tržby opavské firmy H+H výroba a obchod, která za značkou stojí, o čtyřicet pět procent – a podobně se zvýšily i za první dva měsíce letošního roku. 

Opavské sedačky, stolky, křesla nebo židle najdete na zahradách a terasách francouzských, německých, belgických, ale i zámořských domácností, restaurací a hotelů. Mimo jiné i ve švýcarském sídle UEFA, pařížské kanceláři Chanel, centrále Bvlgari či karlovarském hotelu Pupp.

Právě na českém trhu se firma chystá v příštích letech více rozkročit.

“Patříme do skupiny šťastlivců, kteří jsou krizí zasaženi spíš pozitivně než negativně. Poptávka byla loni velká a zatím to vypadá, že bude v podobném duchu pokračovat,” konstatuje Pavel Kollárovits, obchodní ředitel firmy, jejíž tržby v loňském roce přesáhly padesát milionů korun.

Přesto i opavskou firmu pandemie v něčem omezila. Zboží se sice přes hranice dostane, ale s lidmi je to složitější, takže H+H ruší obchodní schůzky a nekonají se ani veletrhy, kde firma každoročně získávala nové zakázky. Zatímco ještě na podzim stačilo mít negativní test, teď se do Německa nebo přes něj cestovat nedá, aniž by člověk splnil přísné karanténní podmínky.

“V Česku vyplním prohlášení, že přejíždím pracovně mezi okresy, ale kdybych jel například do Belgie, musel bych do desetidenní karantény. Sto euro na noc v hotelu a obchodní schůzka by mě stála tisícovku, aniž bych otevřel pusu,” vypočítává Kollárovits, podle kterého zároveň online komunikace nevyřeší vždycky všechno.

Související vydání

Na začátku pandemie si lidé online mítinky pochvalovali, jenže v oborech, jako je ten jeho, osobní setkání velmi chybí.

“Když máte prezentovat produkt a s ním spojené emoce, přes obrazovku nebo telefon je desetkrát zředíte. Náš byznys je o vztazích,“ míní Kollárovits a připomíná, že obchodní schůzky mají pracovní část a pak i společenskou.

„Zajdete na oběd, na kávu, vznikají obchodní přátelství. To v dnešné době upadá a strádá. Setkání těžko nahradíte telefonním hovorem nebo mailem zakončeným smajlíkem.”

Své stávající zákazníky si firma zatím drží, i když konkurence je velká a pokud by opavští například vinou lockdownu nedodávali včas, budou jednodušeni nahrazeni jiným dodavatelem. Vztahy se chvíli po telefonu udržovat dají. “Není to manželství,” směje se Kollárovits, “takže když vás rok zákazník fyzicky neuvidí, vydrží to.” 

Potíž je v tom, že stagnuje navazování nových vztahů. H+H každoročně uzavírá nové kontrakty na veletrzích v Německu a ty neproběhly. “Potkáme se tu třeba se stovkou lidí a z nich vzejde několik nových obchodních partnerů. Získat je na dálku je naopak extrémně těžké,” konstatuje Kollárovits.

Poslat mail nebo katalog či ukazovat někomu výrobu přes Skype osobní kontakt nenahradí.

“Dívám se s dětmi na Hvězdné války, tam komunikace formou hologramu skvěle funguje, ale v naší době to prostě ještě nejde. Máme například ve Francii obchodní partnery, kterým je padesát, šedesát a ti nejsou moderním technologiím komunikace vždycky nakloněni,” vysvětluje Kollárovits. 

Firmě právě začíná hlavní prodejní sezóna. Objednávky za leden a únor jsou ve srovnání s loňskými stejnými měsíci o čtyřicet procent vyšší. “Mysleli jsme, že poptávky od firemních zákazníků – restaurací a hotelů – utichnou, ale není to tak,” říká obchodní ředitel.

Opavská společnost měla zatím co se týče nákazy koronavirem v souvislosti s výrobou spíše štěstí. Covid prodělala asi třetina zaměstnanců a na podzim se zhruba na tři týdny zavřela dílna švadlen.

K uzavření ale došlo v období, kdy je nejméně zakázek, takže to dodací lhůty ovlivnilo jen minimáně. Všichni zaměstnanci měli naštěstí lehčí průběh onemocnění.

Velkým problémem by ale pro firmu byl tvrdý lockdown s uzavřením výroby. “Nedodáte, vystřídají vás, konkurence je velká a když nedodržíte závazky, nikdo na vás čekat nebude,” konstatuje Kollárovits. Ale zároveň dodává, že by se lockdownu samozřejmě podřídili, protože zdraví a životy jsou na prvním místě. 

Společnost H+H výroba a obchod začínala v devadesátých letech s německým společníkem jako producent tisíců kusů kovového zahradního nábytku, který putoval do německých obchodů. S dvěma sty zaměstnanci naplnili v sezóně jeden až dva kamiony zboží denně.

Pak přišel zlom – konkurenti přesouvali výrobu do Asie, což jejich zboží významně zlevnilo a zakázek začalo ubývat. Spolumajitel firmy Bohdan Krmášek se rozhodl, že on nic na jiný kontinent stěhovat nebude, ale zachová práci pro lidi ve své severomoravské firmě.

S levným asijským zbožím se soupeřit nedalo a proto se rozhodli vsadit na design. Pro tyto účely se opavští spojili s Jiřím Španihelem, akademickým sochařem,  průmyslovým designérem a nositelem několika ocenění Red Dot, který mimo jiné navrhnul nejúspěšnější porodnické křeslo pro Linet.

Tak se zrodila značka Todus, která dostala jméno podle malého barevného ptáčka, který žije v Karibiku. Byla to obří změna, která obrat v řádu stovek milionů korun snížila na několik jednotek milionů. Zapracovat museli hlavně v marketingu, ale díky objíždění obchodních partnerů hlavně ve Francii a účasti na veletrzích se firmu podařilo znovu nastartovat.

Prodej se zprvu rozjížděl pozvolna a hledání dalších cest dovedlo značku k novému spojení, tentokrát s vyhlášeným belgickým Studio Segers. Mimo jiné i tato spolupráce stojí za desetinásobkem tržeb v porovnání s rokem 2008, kdy v Todus s designovým nábytkem začínali.

Úspěch majitelé připisují také zmíněné skutečnosti, že nepodlehli vábení Asie a dál vyrábějí v Evropě a z evropských součástek. I proto dnes jejich zboží putuje nejen do evropských zemí, ale prodávají i v Austrálii, Kanadě nebo Jihoafrické republice.

The post Opava jede. Tržby tamní nábytkářské značky rostou zavřeným hranicím navzdory appeared first on Forbes.

Konec ždímání klientů. České fintechy spojily síly, aby ozdravily investiční trh

$
0
0

Není to ani rok, co vody retailových investic zakalila zpráva o zbytečné smrti dvacetiletého školáka, který spáchal sebevraždu poté, co se mylně domníval, že v aplikaci na bezpoplatkové obchodování s opcemi dluží několik set tisíc dolarů.

Ne, že by tahle smutná událost něco změnila. Od té doby jsme byli nespočetněkrát svědky mnoha dalších špatných finančních rozhodnutí a zběsilých klikacích přestřelek na akciových trzích. Na českém startupovém trhu teď však vzniká iniciativa, která chce podobným chybám s finančními produkty zabránit.

Projekt, za nimž stojí ředitel progresivního životního pojištění Mutumutu Jindřich Lenz, spoluzakladatel Upvestu Petr Volný a tandem za investiční platformou Fondee, má za cíl kultivovat trh se službami a produkty, jako jsou pojištění nebo investice.

A primárně míří na samotné poskytovatele těchto služeb, kteří často v klientech vyvolávají nepřiměřená očekávání o návratnosti produktů a vybízejí je tak ke koupi.

Zatímco všechny e-shopy se snaží zákazníkům průchod košíkem co nejvíce zjednodušit, my děláme opak.

„Lidé si dnes myslí, že podvodníci k světu financí patří. A nepřímo za to může i plejáda termínů, které často používají obchodníci, jako je „garance likvidity“, nebo třeba „pohádkový výnos“. Jenže investice jsou vždy rizikové a neměly by se prodávat stejně, jako třeba prací prášky,“ vysvětluje jeden z tahounů projektu Petr Volný .

Volný i Lenz už s touhle filozofií zakládali vlastní byznysy, teď se však rozhodli spojit síly, aby rozproudili diskuzi i u jiných firem, které nabízejí finanční produkty. Pořád totiž platí, že dvě třetiny lidí mají s nějakým finančním produktem špatnou zkušenost a jedna třetina na ni dokonce finančně doplatila.

„Klienti navíc často ne vlastní vinou nevědí, co vlastně podepisují, protože mnoho finančních produktů je extrémně složitých. Když se o tom začne mluvit, budou firmy muset svoje finanční produkty prostě zlepšit,“ doplňuje Lenz.

Proto se oba finančníci rozhodli dělat věci jinak. „Zatímco všechny e-shopy se dnes snaží zákazníkům průchod košíkem co nejvíce zjednodušit a urychlit, my děláme opak. A myslíme si, že by to měly dělat i jiné finanční instituce,“ vysvětluje Volný.

Aktuální vydání magazínu

Upvest, který zprostředkovává online nemovitostní fundrisingy, například úplně změnil způsob, jakým tyto produkty nabízí.

„Všimli jsme si, že po jejich spuštění byly třeba do půl dne vyprodané. Jenže to znamená, že nikdo z těch retailových investorů neměl čas si tu dvacetistránkovou analýzu investice přečíst. Přesto, že nás těší, že lidé našemu produktu důvěřují, tohle prostě není dobře,“ popisuje šéf Upvestu, který prospekty nově zveřejňuje s dvoudenním předstihem tak, aby se retailoví investoři měli dostatek času s investicí seznámit.

S projektem Fér Fintech teď buduje síť podniků se stejným přístupem, které se budou hlásit k tomu, že byznys dělají eticky. I pro samotné obchodníky je podle Lenze s Volným totiž tento přístup výhodný. „Finanční byznys vážně nemusí fungovat tak, že první rok vyždímáte klienta a pak zavřete krám,“ říká Volný.

V rámci iniciativy navíc nabízejí nejen zapojení podobně smýšlejících firem, ale i konzultace klientům, kteří mají pocit, že s jejich smlouvami s finančními institucemi není něco v pořádku. Podobně si u nich ostatní fintechy mohou nechat zprostředkovat audit férovosti, a ubezpečit se tak, že mají férově nastavenou službu, produkt nebo podmínky.

The post Konec ždímání klientů. České fintechy spojily síly, aby ozdravily investiční trh appeared first on Forbes.

Online i eko. Econea vám nově zabalí objednávku do Frusacku a pošle Liftagem

$
0
0

Udržitelnost patřila v posledních letech k hojně diskutovaným tématům, avšak v posledním roce ustoupila před koronavirem do pozadí. Přitom právě rostoucí podíl online nákupů, s nimiž zásadně roste i spotřeba obalových materiálů a dopravních emisí, je připomínkou její role v časech klimatické krize. 

Existuje však řada zákazníků, kteří se snaží zbytečným obalům ve svém životě vyhýbat a snižovat tak zátěž pro životní prostředí. Na to reagují zakladatelky českého ekologického startupu Frusack, které se spojily s tuzemským e-shopem s ekologickými produkty do domácnosti Econea a přepravní platformou Liftago.

Společně spouštějí projekt, který má dále omezit používání neekologických obalových materiálů. 

Zakladatelky firmy Frusack Tereza Dvořáková a Hana Fořtová a zakladatel e-shopu Econea Pavel Milan Černý

Na zmíněném e-shopu mají zákazníci nově možnost při výběru dopravy přes Liftago zvolit jako obalový materiál právě sáček Frusack.

Plastové obaly, které ve většině případů končí v zákazníkově koši ihned po rozbalení objednávky, v tomto případě nejsou vzhledem k lokálnímu doručení potřeba. Při přepravě skrze Liftago totiž zboží nemíří do depa, a není tak nutné ho chránit proti možnému poškození na třídicích pásech.

„Největší ekologickou stopu v e-shopu tvoří balíky a výplně, ve kterých posíláme zákazníkům objednávky. Od úplného počátku se proto snažíme odpady různými cestami minimalizovat,“ říká zakladatel Econea.cz Pavel Milan Černý, podle kterého je udržitelnost esencí jejich podnikání.

„Když za námi Frusack s Liftagem přišli s tím, že bychom mohli po Praze doručovat zcela bezodpadově v opakovaně použitelných obalech, naprosto nás to nadchlo,“ konstatuje Černý.

Sáček z kukuřičného škrobu lze opakovaně používat, a redukovat tak jednorázové obaly v každodenním provozu.

„Koncept už nějakou dobu testujeme i s menšími e-shopy a byl přijat více než pozitivně. Zákazník si sice za sáček připlatí, ale nemusí s ním zamířit do odpadkového koše,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek Frusacku Hana Fořtová.

V případě třetí zainteresované firmy pak nižší ekologickou stopu zajišťuje skutečnost, že doručující řidič se v danou chvíli nachází v bezprostřední blízkosti skladu, pobočky nebo expedice, odkud je třeba zásilku odvézt. Liftago se na e-commerce logistiku zaměřovalo už před vypuknutím pandemie, ale poptávka s nouzovým stavem loni na jaře raketově vzrostla.

Dnes je společnost Ondřeje Krátkého pro řadu e-shopů důležitou variantou přepravy zboží po větších českých městech.

Právě Econea svůj cíl spočívající v maximální udržitelnosti dále podporuje i nabídkou recykovatelných obalových materiálů. Drogerii nebo kosmetiku doručuje v použitých krabicích s výplněmi, jako jsou noviny, nebo opakovaně používá výplně z jiných balíků.

The post Online i eko. Econea vám nově zabalí objednávku do Frusacku a pošle Liftagem appeared first on Forbes.

I spoďáry mohou být slušný byznys. Trenýrkárna pokořila stomilionovou hranici

$
0
0

Hranice 100 milionů pokořena, hlásí Trenýrkárna.cz. Specializovaný e-shop dosáhl rekordních tržeb prodejem více než 400 tisíc kusů spodního prádla.

„I přes komplikovaný rok 2020, kdy jsme museli uzavřít některé kamenné prodejny úplně a některé zůstaly během roku uzavřené z důvodu vládních nařízení po většinu času, jsme dokázali růst,“ říká Ruslan Skopal, spolumajitel e-shopu.

Z poloviny se přitom na prodejích podílely produkty českých výrobců. Prodeje táhla zejména značka spodního prádla Styx, kterou Trenýrkárna vlastní.

Ta údajně v prodejích rostla nejrychleji. I proto značku letos čeká expanze do zahraničí i rozšíření sortimentu směrem k funkčnímu prádlu či pyžamům.

The post I spoďáry mohou být slušný byznys. Trenýrkárna pokořila stomilionovou hranici appeared first on Forbes.

Pohlreich jde do lednic, které vám uvaří. Mají zastoupit firemní kantýny

$
0
0

Fine dining v krabičce? Ještě koncem loňského léta to byla pro Zdeňka Pohlreicha nepředstavitelná věc. Nyní, po táhlých měsících zavřených restaurací, spouští projekt, který má ambici změnit svět online stravování.

Společně s autorem projektu Janem Stejskalem, který má letitou praxi s korporátním stravováním i produkcí balených jídel, rozjíždějí koncept samoobslužných „Lunchbox pointů“ – chytrých lednic, které nabídnou gastro zážitek z prémiové kuchyně Pohlreichových restaurací Imperial, Divinis či Next Door ve foyer každé administrativní budovy.

„Nápady vždycky vznikají z dlouhé chvíle,“ neztrácí Pohlreich při popisu nového projektu svoji charakteristickou ironii. Lunchbox pointy by aktuálně mohly v poloprázdných office parcích suplovat závodní kantýny.

A jak otcové projektu věří, do budoucna nabídnout zajímavou alternativu stravování, která na trhu dosud chyběla.  

Za prvotním nápadem stojí muž, který původně vystudoval pedagogickou fakultu, avšak celý profesní život se pohybuje v gastronomii.

„Začalo to prací dramaturga v pražské Malostranské besedě,“ vzpomíná na první setkání s gastro provozem Jan Stejskal, dnes majitel firmy Sfood, která ročně na tržbách protočí 60 milionů korun.

Vedle praktické výuky budoucích kuchařů a provozu dvou samoobslužných restaurací na horách se věnuje hlavně jídlu do krabiček, jehož exploze zavalila trh souběžně s rozmanitými dietními programy zhruba před deseti lety.

Autor myšlenky Lunchbox pointů Jan Stejskal do této černé skřínky vložil léta praxe s balenými jídly i závodním stravováním

V jedné ze tří kuchyní Sfoodu vznikají dietní programy pro zavedené značky. „Zajišťujeme vše od přípravy jídel až po logistiku, a za ta léta jsme postupně metodou pokus-omyl přišli na to, co se do těch krabiček dá dát a co ne,“ říká Stejskal.

„Některé suroviny či pokrmy zkrátka druhý den v lednici nevypadají tak, jak byste si představovali. Další zase musíte zabalit odděleně a smíchat až těsně přes podáváním, jinak jídlo zničíte,“ vysvětluje Stejskal.

Vlastní praxí si také ověřil, že dalším krizovým bodem rozvozových služeb je servis: stačí, když se kurýr na trase zdrží, nebo když jídlo musí na zákazníka čekat v nevhodných podmínkách a na jeho kvalitě se to zákonitě projeví.

Stejskal už v loňské první vlně pandemie přemýšlel, co lze z těchto zkušeností v nové situaci vytěžit. Výsledkem je projekt Lunchbox pointů, které se se snaží kritické body dosavadních modelů food delivery servisů invenčně vyřešit.

„Prvním benefitem je zákaznický komfort. Klient si v mobilní aplikaci vybere z nabídky aktuálního jídelníčku. Pokud vyřídí objednávku do půl desáté, nejpozději v poledne jídlo najde ve své schránce v Lunchbox pointu,“ vysvětluje Stejskal.

Po uložení jídla do lednice obdrží unikátní PIN kód, kterým Lunchbox point otevře. Na rozdíl od konkurenčních modelů samoobslužných lednic, kde je veškeré jídlo uloženo ve společném prostoru, je  Lunchbox point rozčleněn do sedmadvaceti menších boxů.

Když zrovna sedíte na meetingu, nemusíte se stresovat naháněním kurýra.

„Díky technologickému řešení a trojstupňovému systému kontroly se výrazně snižuje chybovost při doručení. Zkrátka nehrozí, že by vám do schránky přistálo jiné jídlo, než jste si objednali,“ slibuje Stejskal.

„Když zrovna sedíte na meetingu, nemusíte se stresovat nebo obtěžovat s naháněním kurýra a jídlo si pohodlně vyzvednete třeba v šest hodin večer. A když to nestihnete, bude na vás v boxu ošetřeném ultrafialovou antivirovou lampou čekat až do následujícího dopoledne,“ shrnuje výhody tohoto řešení.

Stejskal od začátku věděl, že aby zajistil rozumnou návratnost své investice, která se pohybovala v nižších jednotkách milionů korun, musí cílit na zákazníka, ochotného zaplatit za jídlo cenu na hranici dvou set korun. A za tu že bude zákazník očekávat nejen bezchybný servis, ale i kulinářský zážitek.

Proto když se podnikatel loni v rámci pandemického projektu Vaříme nepostradatelným potkal se Zdeňkem Pohlreichem, napadlo ho, že synergie lidí, kterým to dobře myslí v digitálním prostředí, se „zkušeným vlčákem přes jídlo“ by mohla fungovat.

Byl bych hloupý, kdybych nedokázal spolknout svou pýchu.

„Nová situace vyžaduje nové přístupy, a byl bych hloupý, kdybych v době, kdy do krabic vaří i největší kuchařské hvězdy, nedokázal spolknout svou pýchu,“ říká k projektu sám Pohlreich.

„Vrcholným zážitkem pro mě bylo sledovat mistra mistrů Joela Robuchona v Dubaji, pro mně osobně největší hvězdy , která kdy oblékla kuchařskou zástěru, servírovat jídlo v krabičkách jako zcela samozřejmou věc. Pokud to není pod jeho úroveň , musím jen srazit kufry a chápat , že jídlo je jen jedno – dobré nebo špatné. Zkrátka lekce k nezaplacení. Dnes je food delivery jediný byznys, který máme. A když se to kvalitně uvaří a ošetří, může to stále být jídlo s velkou přidanou hodnotou,“ shrnuje svou myšlenkovou cestu, kterou ho pandemie přinutila ujít.

Se svými kuchařským týmy pak následně oba spoluvlastníci, kteří si podíly ve firmě rozdělili v poměru 2:1 ve prospěch Stejskala, několik měsíců hledali vhodná jídla a testovali je v reálných podmínkách.

„Znamená to, že jídlo navaříme, pak dva dny necháme v lednici a zkoušíme ohřívat třeba v mikrovlnce, abychom viděli, jak se jednotlivé pokrmy budou chovat a mohli vše do detailů vyladit,“ popisuje Pohlreich.

Měsíce testování přinesly aktuální menu, na kterém zájemci najdou zhruba čtyřicet jídel

Aktuálně sestavili menu se zhruba čtyřicítkou položek, od polévek přes saláty a hlavní chody, až po dezerty. A nabídku plánují dál rozšiřovat a kategorizovat. „Myslí, že z toho vyšel zajímavý blend tradiční a moderní kuchyně, je tam česká klasika i mezinárodní jídla,“ shrnuje Pohlreich.

Pilotní Lunchbox pointy se tento týden objevily v pražské centrále pojišťovny Generali a v populárním Vnitrobloku v pražských Holešovicích. Právě osiřelá byznys centra vnímá tým jako svou ideální cílovou stanici.

„Ve velkých office parcích s tisícovýmy kapacitami momentálně pracuje zlomek lidí. Podle obchodního zákoníku pro ně musí zaměstnavatel zajistit nějaký model stravování, ale závodní kantýna je v této situaci těžce neprofitabilní,“ připomíná Stejskal.

Podepsaných kontraktů má projekt aktuálně třináct.

Podle jeho slov jsou ve stávajícím týmu schopni v nastavené kvalitě kapacitně obsloužit síť zhruba pětadvaceti Lunchbox pointů v Praze a ve Středočeském kraji. Podepsaných kontraktů mají aktuálně třináct.

„Ideálně bychom chtěli naplnit lednici dvakrát denně,“ konstatuje Stejskal a v řeči čísel to znamená zhruba dvě stě porcí na lednici každý den.

„Při dvaceti výkonových dnech měsíčně každá lednice optimálně vygeneruje čtvrtmilionový měsíční obrat,“ upřesňuje podnikatel, kterému se už v této etapě v mailu hromadí poptávky od možných franšízantů, i když paradoxně poptávky zatím přicházejí spíš z ciziny.

Na gastro sektor, která podle statistik přichází jenom v Česku o miliardy korun za každý uzavřený týden, má pandemie zásadní dopad. Covid se stal barikádou, na které teď statisíce podnikatelů všude po světě svádějí bitvy. Zcela jisté je, že se gastronomická scéna se výrazně promění.

„Pro řadu mladých to může být příležitost, jak rozjet byznys jednodušeji,“ míní Zdeněk Pohlreich a naráží například na fenomén tzv.  „shadow“ kuchyní, který už řadu let funguje v zahraničí. „Nemusíte si pronajímat drahé reprezentativní prostory, ale vaříte v hale na periferii, odkud jídlo rozvážíte,“ vysvětluje zkušený šéfkuchař.

I jeho nový parťák Stejskal si myslí, že úspěšné koncepty si podrží důraz na kvalitu jídla, ovšem nikoli na formálnost prostředí nebo restaurační zážitek. „V zahraničí ve velkém funguje koncept grab & go bister, kombinujících fast food s fine diningem,“ připomíná Stejskal zdánlivě nesourodou kombinaci.

„Jednoduše vezmete špičkovou gastronomii, ale místo plnohodnotné restaurace k ní přidáte výdejní point s pár stolky, kde si zákazník spíš jídlo vyzvedne a odnese sebou,“ popisuje model fungující třeba v Bruselu.

„Kolem budov Evropského parlamentu takových podniků fungují desítky, každý zacílený na jinou národní kuchyni,“ vypráví muž, který už na podobném konceptu nepřekvapivě pracuje – konkrétně s Lukášem Ždárským ze zmíněného Vnitrobloku.

The post Pohlreich jde do lednic, které vám uvaří. Mají zastoupit firemní kantýny appeared first on Forbes.

Českomoravská stavební spořitelna mění název i vedení společnosti

$
0
0

Českomoravská stavební spořitelna, jejímž jediným vlastníkem se na jaře 2019 stala ČSOB, se od pátku přejmenuje. Změnou názvu na ČSOB Stavební spořitelna chce dát bankovní společnost najevo, že je plnohodnotnou součástí skupiny.

ČSOB se stala jediným vlastníkem spořitelny po odkoupení 45procentního podílu od německé stavební spořitelny Bausparkasse Schwäbisch Hall.

V souvislosti s integrací již také nastaly změny ve vedení společnosti. Předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny je od nového roku Jiří Feix, který je zároveň šéfem Hypoteční banky, jež je také součástí skupiny ČSOB.

Následně na počátku května do představenstva ČSOB Stavební spořitelny nastoupí Vlastimil Nigrin, který je jako místopředseda představenstva Hypoteční banky zodpovědný za oblast Obchody a klienti. V představenstvu nahradí Jochena Maiera, který se vrací do Německa.

The post Českomoravská stavební spořitelna mění název i vedení společnosti appeared first on Forbes.

Dřív PPF i Penta, dnes vede vlastní investiční skupinu. Návrat ke kořenům, říká Budník

$
0
0

Tomáš Budník má za sebou vydatnou manažerskou kariéru. Od 90. let se pohybuje v telekomunikacích, pracoval pro Český Telecom i GTS, pro Pentu vedl tehdejšího operátora U:fon a od roku 2011 byl součástí PPF, pod kterou mimo jiné téměř čtyři roky působil jako generální ředitel českého O2.

Loni v únoru svět PPF opustil, aby se postavil na vlastní nohy. Založil investiční skupinu Thein a nedlouho poté dal společně s další skupinou J&T vzniknout i fondu kvalifikovaných investorů J&T Thein SICAV, kam láká movité individuální investory a instituce.

Cíl je jasný: mířit na zhodnocení jejich kapitálu okolo 15 procent ročně. Strategie? Vstupovat do společností z oblasti informačních a komunikačních technologií a kyberbezpečnosti (ICT) a smysluplně je skládat k sobě.

Vehikl Tomáše Budníka a slovensko-českých finančníků je od svého založení velmi aktivní. V listopadu loňského roku koupil ostravskou společnost Síť, o necelý měsíc později přidal kyberbezpečnostní firmu net.pointers a těsně před koncem pardubickou ICT firmu Aitcom. Navrch pak minoritně vstoupil do firmy Cross Network Intelligence.

Konkrétní sumy zůstávají nezveřejněny, ale je očividné, že fond již investoval stovky milionů korun, přičemž Budník odhaduje potenciální palebnou sílu okolo dvou miliard.

Zásadně nenakupujeme od private equity fondů.

Jednapadesátiletý investor každopádně nepůsobí jako ryzí finanční dravec, které známe třeba ze skupiny sídlící ve Florentinu, ale spíše jako člověk, který dokonale rozumí svému oboru a umí hledat synergie.

„Zaměřujeme se na firmy, které si vydupali původní zakladatelé a pořád je drží. Věřím, že jim dovedeme pomoci růst. Zásadně nenakupujeme od private equity fondů, to nás nezajímá,“ říká muž, který se mimo aktivity s J&T ještě v rámci Theinu věnuje průmyslu, kde má zatím na triku jednu akvizici: strojírenskou společnost Ponec.

Sám své aktuální počínání glosuje jako návrat ke kořenům, kdy je možné si na byznysy sáhnout zblízka. Ostatně na vlastním podnikání ještě při vysokoškolských studiích vyrůstal.

Máte za sebou přibližně rok fungování vlastní investiční skupiny. Je to větší zábava než manažerská role v korporaci?

Nedá se to srovnat, každá práce je úplně jiná. U velkých firem typu O2 máte jako šéf mnohem větší zásah a podílíte se na nesmírně zajímavých obrovských projektech. Oproti tomu nyní ale zase mohu dělat rychlejší i mnohdy radikálnější rozhodnutí. Mohu být mnohem více samostatný. Pochopitelně ale i ve vlastním podnikání potřebuje lidi, kteří jsou ochotni vám říct: tohle je blbost, to bychom dělat neměli, protože nejsem nejchytřejší. V roli manažera vám to řekne akcionář, případně kolega. Když podnikáte, musíte si takové lidi najít a ne vždy je to snadné. Jsem ale rád, že jsem tuto změnu udělal.

Jak byste popsal fungování v PPF?

Práce v PPF byla především obrovská škola. Vážím si toho, že jsem mohl zevnitř vidět, jak se dělají některé projekty, a také toho, jak bývalí kolegové společnost řídí. Z mého pohledu funguje jako rodinný byznys. Je to dobrý modus operandi, z něhož bych rád některé věci, které se mi líbily, využil i při svém podnikání.

Proč jste se rozhodl jít po vlastní cestě?

Po několika letech, kdy jsem pracoval pro různé investiční skupiny a strategické hráče, jsem dospěl k závěru, že nastal čas vrátit se ke kořenům – k podnikání, kterému jsem se věnoval už po vysoké škole. Původní myšlenka byla, že to budu dělat úplně sám. Půjdu krok za krokem, menší transakce a budu postupně budovat firmu. Když jsem ale jednal s různými bankami, diskutoval jsem mimo jiné i s J&T, které se nápad líbil. Proto vznikl společný fond J&T Thein Sicav, aby vše bylo transparentní i pro jejich investory.

Jakou roli ve vzniku fondu sehrál covid? Uspíšil jej?

Naopak. Kvůli první vlně covidu se diskuse o založení fondu přesunula na léto. Normálně by dost možná začal už na jaře. Na druhou stranu mi to ale dalo více času připravit si transakce v IT a security. Díky tomu jsme následně po vzniku fondu relativně rychle udělali čtyři transakce.

Proměnil se v uplynulých měsících byznys, v němž se pohybujete?

Ve chvíli, kdy nastala první vlna, nikdo si nepřipouštěl, že tato situace může trvat tak dlouho a mít fatální dopady. Na podzim, kdy epidemie sílila, jsem ale vnímal, že začínáme žít v jiném světě než předtím. Myslím, že byznysový svět už nebude, jaký byl před rokem. A nebavím se jen o počtu lidí v kancelářích. Je předčasné říct, co přesně se bude dít. Osobně se připravujeme na to, že takto uzavřeni budeme fungovat celý rok, a je možné, že příští březen budeme říkat, že jsme se s tím naučili pracovat.

Ve státní správě na digitalizaci nejsou peníze.

Co se týče průmyslové části Theinu, tam nejvíce řešíme, jak ochránit zaměstnance, abychom mohli nadále pracovat, a případné časové zpoždění v dodávkách. V IT dochází k zajímavému jevu, že zatímco loni firmy na rozpočty nijak výrazně nesahaly, letos některé už výrazně škrtají, zejména pokud jde o státní organizace. Sice neustále slyšíme chytré hlasy, jak cesta z krize vede digitalizací, ale na druhou stranu vidím, že ve státní správě na to peníze nejsou. Děje se to ale i v komerčních subjektech.

A v oblasti kyberbezpečnosti?

V oblasti security je obrovský hlad po službách, ale opět rozhodují peníze, které firmy často nemají. Většina řeší problémy, až když nastanou, což je v tomto oboru pozdě.

Zamávala probíhající pandemie s valuacemi podniků, na které se díváte?

Mám pocit, že v oblasti security jsou valuace vyšší než před krizí. Všichni vnímají hlad po bezpečnostních řešeních, kterých je stejně jako velkých dobrých firem v tomto segmentu málo. V oblasti průmyslu se valuace nezměnily, banky jsou opatrnější v tom, co jsou ochotné investovat. A v IT je to individuální, případ od případu.

Lze tedy říct, že vám koronavirová krize do jisté míry nahrává?

Považuji tuto situaci za příležitost. Neděláme totiž byznys krátkodobě, ale díváme se na něj z dlouhodobého hlediska. Dám konkrétní příklad. Máme v hledáčku firmu, která se kvůli pandemii dostala do obtíží, ale pořád má z našeho pohledu dobrý produkt – dělá podporu Apple výrobkům pro firemní segment.

Stála na třech nohách: filmovém průmyslu, reklamních a mediálních agenturách, managementech korporací. O první dvě skupiny zákazníků teď přišla, ale to neznamená, že dělá něco špatně. Pokud se s ní domluvíme a začleníme ji do našeho portfolia, věřím, že za rok dva se spolupráce s těmito dvěma skupinami oživí a tato investice by se mohla vyplatit.

Jestliže ekonomika podle ČNB loni klesla o několik procent, tak v oblasti IT a security, na kterou se specializujeme, pořád roste, což nám také nahrává, a věřím, že to je atraktivní i pro naše investory.

Horizont pro investory by měl být zhruba sedm let.

Jaké zhodnocení jim nabízíte?

V rámci Sicav fondu bychom rádi cílili na 15 procent ročně. To je vize, které bychom se chtěli držet, přičemž horizont pro investory by měl být zhruba sedm let.

Kdo jsou vaši investoři?

Jde o desítky investorů, nejsou to masy. Mezi nimi jsou i institucionální investoři, například jiné fondy. Někteří vložili desítky milionů, jiní jednotky. Peníze do fondu dala pochopitelně J&T Private Equity i já.

S jakým objemem financí celkem operujete?

Řídíme tok peněz podle toho, jaké máme akviziční cíle. Naší snahou není vybrat finance, které by ležely na účtě. Pokud chceme, aby se zhodnocovaly, musíme je použít. Máme výhled na čtvrt roku dopředu na konkrétní transakce a na základě toho voláme investiční cally a připravujeme se. K dispozici budeme mít více než půl miliardy korun plus bankovní financování. Potenciál je tak někde kolem dvou miliard korun, které můžeme investovat.

Oproti venture kapitálovým fondům do firem vstupujete naplno s cílem je řídit. Panuje v tomto směru na trhu přetlak?

V private equity větvi IT věcí přetlak necítím. Upřímně nevím o rozumně velkém investičním fondu v IT. Konsolidacím se věnuje snad jen KKCG a jejich Aricoma. Pak je tu ještě slovenský fond Solitea, ale ten se zaměřuje na účetní a daňové projekty a tím směrem my jít nechceme, tudíž to není náš konkurent.

Vycházím i z toho, že firmy, které jsou na prodej a rozhodnou se jít cestou, že si najdou poradenskou firmu nebo investiční butik, už nás samy oslovují a víme o nich. Mnohem radši ale pracuji na projektech, kdy si cíl najdeme sami.

Proč?

Můžeme lépe určovat, co se nám hodí do portfolia a jakým způsobem naši skupinu utvářet. Když přijde někdo, že se něco prodává, musíme zvážit, jestli je to pro nás správné a náš obrázek, který skládáme, bude dávat smysl.

Jak by měl váš portfoliový obrázek ideálně vypadat?

Měli bychom být co nejvíce schopni dělat služby in house. Kromě toho, že firmy řídíme, se totiž snažíme mezi nimi vytvořit synergii. Mým cílem není být finanční inženýr, chci složit portfolio, aby plnilo strategii. Určitě se najde plno firem, které mají super produkt, krásná čísla, ale pokud to je mimo naši mísu, nejdeme do toho.

Když se řekne ICT infrastruktura, myslím infrastrukturu od datových center až po nejvyšší vrstvy cloudu, tedy umět systémy nadesignovat, implementovat, provozovat a ideálně být také service provider.

Nikdo pořádně nedělá privátní 4G nebo 5G sítě.

V oblasti security máme vizi být schopni nabízet 360stupňový pohled na různé bezpečnostní oblasti a technologie. Chceme pro velké organizace vytvořit prostředí, aby nemusely mít experta pro každou technologii, a proto nabízet služby, kterým se říká SOC – Security Operation Center.

Na tom pracujeme. Už máme několik dalších firem v hledáčku. Také se snažíme najít oblasti, které zatím nefungují nebo v nich nikdo nepůsobí, protože rád dělám věci poprvé.

Například?

Jednou z oblastí, o níž se hodně píše a nikdo ji pořádně nedělá, je provozování privátní mobilní 4G nebo 5G sítě. To podle mého naplňuje předpoklady smysluplného průmyslu 4.0. Postavením vlastního ekosystému by si velké továrny mohly zjednodušit fungování, zajímavá může být kampusová síť i pro nemocnice. Zkrátka všude, kde se používá velké množství přístrojů a čidel.

Momentálně používá IT svět primárně wi-fi. Když ovšem máte sklad o tisících metrech čtverečních a chcete ho dobře pokrýt signálem, musíte použít stovky hotspotů a dobře je managovat, aby v určitých místech nehrozil jeho výpadek.

Když ale vybudujete vlastní mobilní síť, která bude fungovat stejně, ne-li líp, protože ji díky vlastnímu spektru nebude nikdo rušit, budete potřebovat jen dvě tři antény. To je trh, na který míříme, protože máme telco background a umíme si představit, co obnáší takovou síť postavit a provozovat.

Už má tahle vize reálnější obrysy?

Probíhají první diskuse s klienty, jestli by si nechtěli spočítat use case. Bavíme se také s různými vendory, kteří tyto sítě umějí stavět, a rovněž se zahraničními poradenskými firmami, jež už podobné use casy pro klienty připravovaly. Snažíme se postupně celý ekosystém vybudovat.

Kdy chcete mít sestavenou zmíněnou kostru portfolia?

Do dvou let bychom rádi měli strukturu hotovou. Do té doby budeme intenzivně hledat další příležitosti.

The post Dřív PPF i Penta, dnes vede vlastní investiční skupinu. Návrat ke kořenům, říká Budník appeared first on Forbes.


Turistická aplikace SmartGuide vyrostla o 700 procent a kosí konkurenci

$
0
0

Zatímco konkurence jedna po druhé krachuje, český startup SmartGuide a tvůrce úspěšné turistické aplikace zažívá rekordní rok. Díky vhodně zvolené strategii dokázal navzdory krizi v uplynulém roce sedmkrát znásobit své obraty a odkoupit konkurenční aplikaci Tripwolf, která patří mezi pomyslné oběti roku 2020. Úspěch mimo jiné značí také připravovaná spolupráce během letní olympiády v Tokiu.

„Současná situace pro nás představuje mimo jiné obrovskou příležitost. Trh, který podobnou krizí zatím neprošel, se resetuje. Kdo z toho nyní vyjde vítězně, bude mít skvělou pozici, ze které bude těžit i v dalších letech,“ říká Jan Doležal, CEO SmartGuide.

Výhodou české platformy, která jí umožnila nejen přežít, ale i prospívat, byla sázka na takzvanou B2B2C strategii, kdy mezi aplikací a cílovým zákazníkem stojí ještě jeden obchodní mezičlánek. Naopak konkurence z řad B2C platforem prochází nelehkým obdobím a spousta z nich už stihla svůj byznys zabalit.

Že jejich klienti, kteří si v aplikaci mohou tvořit vlastní turistické průvodce a nabízet je dalším lidem, nebudou mít během pandemie mnoho peněz, zato ale spoustu času, si tým SmartGuide uvědomil hned zkraje minulého roku.

Právě proto ten tlak na to, aby si instituce i lidé mohli lokální průvodce publikovat svépomocí a nepotřebovali k tomu aktivní pomoc programátorů. Tato strategie podpořila růst i škálovatelnost platformy – a to si od ní Doležal slibuje i do budoucna.

70 % světového turismu teď představuje domácí turismus.

„Nový content management systém, který jsme vydali koncem léta, umožňuje komukoli snadno turistické průvodce naklikat ve webovém prohlížeči a SmartGuide je na stisknutí tlačítka vypublikuje do profesionální aplikace. Díky tomu jsme odstranili vstupní bariéru pro všechny partnery včetně třeba profesionálních průvodců,“ přibližuje Doležal.

Dnes tedy SmartGuide tvoří platformu, kam můžete průvodce nahrát sami, přičemž ho můžete nabízet zadarmo, nebo jej také prodávat. Z extra tržeb si pak SmartGuide vezme určitou provizi.

V době covidové, kdy cestovní ruch patří k nejzasaženějším oblastem byznysu, však ani SmartGuide nezbývá než sázet zejména na domácí turismus.

„Takzvaný domestic travel dnes představuje 70 až 80 procent světového turismu a tento trend bude nejspíš pokračovat i v dalších letech. Proto i my se nyní zaměřujeme na lokální turisty. Chceme se soustředit na český trh, ale podobné plány máme také v Peru, Německu, Bosně a spolupracujeme také se Singapore’s National Heritage Board,“ doplňuje Václav Jurčíček, obchodní ředitel společnosti.

Tým SmartGuide (zleva): <em>obchodní ředitel Václav Jurčíček, technický ředitel Filip Kinský, </em> <em>produktový šéf Ondřej Pánek a&nbsp;CEO Jan Doležal.</em>

Právě v Německu přitom SmartGuide už loni narazil. Odkup konkurenčního Tripwolfu s sebou totiž přinesl řadu kontroverzí a startup, jehož obrat loni dosáhl 3,5 milionu korun, se proto k tématu nechtěl delší dobu vyjadřovat.

„Akvizice nám rozhodně nevyšla podle představ. Problémy nastaly potom, co Tripwolf v insolvenci oznámil svůj konec, přičemž doporučil SmartGuide jako svoji náhradu. Spousta uživatelů, která přišla o své doživotní předplatné Tripwolfu, tak měla pocit, že k situaci došlo proto, aby je SmartGuide nechal platit znovu,“ vysvětluje Doležal.

„Měli jsme určité komunikační problémy s uživateli Androidu, které se nám podepsaly i na hodnocení. Už jsme to vyžehlili a poučili se pro migraci iOS uživatelů. Pořád je to ale pro nás určitý šrám,“ dodává Doležal.

Pro další expanzi teď startup rozjíždí také crowdfundingovou kampaň na britské platformě Seedrs, kde si vytyčil cílovou částku 400 tisíc liber. Ty by chtěl využít k expanzi i na dalších trzích se silným domácím turismem, jako je právě Německo nebo i Velká Británie či USA.

„Když je dnes získáme jako domácí turisty, tak až zase budou cestovat do jiných destinací, provedeme je tam opět my,“ dodává Jurčíček.

Aktuální vydání magazínu
Praga Matik

Pomyslným vyvrcholením letošního roku pak mělo být i nadcházející dění na japonských ostrovech, kde byl český startup vybrán v rámci programu SmartCityX pro spolupráci s velkými partnery, jako jsou místní dopravci a poskytovatelé telekomunikačních služeb v době olympijských her.

SmartGuide chtěl provádět zahraniční turisty po celém Japonsku, pomyslné vidle mu však do plánů hodilo včerejší rozhodnutí pořadatelské země, podle kterého bude letošní olympiáda pro zahraniční turisty dostupná jen digitálně.

The post Turistická aplikace SmartGuide vyrostla o 700 procent a kosí konkurenci appeared first on Forbes.

Z obýváku do Evropy. Siko slaví třicet let a navzdory pandemii roste a expanduje

$
0
0

V pondělí 15. března to bude 30 let od chvíle, kdy společnost Siko otevřela první prodejnu v Čimelicích. Rodina Valových ji tehdy doslova vytvořila z vlastního obýváku. Dnes má firma 50 poboček po celém Česku i Slovensku, byť byly téměř polovinu loňského roku zavřené. Největšímu českému prodejci koupelnového vybavení však i přesto v roce 2020 vzrostly tržby o sedm procent na 4,3 miliardy korun.

Přispěly k tomu hlavně rostoucí online prodeje a export. V zahraničí firma posiluje hlavně ve Francii, kde loni za desítky milionů korun koupila menšinový podíl v e-shopu Livea.fr. Internetový obchod s obratem kolem půl miliardy korun se přitom řadí mezi pět největších e-shopů s koupelnovým vybavením ve Francii.

„Je to firma se startupovým myšlením. Pro nás je to nesmírně inspirativní a obohacující spolupráce. Vytrhují nás z komfortní zóny velké a zavedené firmy. A přinášejí nám osvěžující pohled na fungování byznysu,“ popisuje Tomáš Vala, ředitel rodinné firmy Siko a syn zakladatelky Jaroslavy Valové.

Export firmě za poslední dva roky narostl z necelého procenta tržeb na pět procent. Loni tak Siko v zahraničí prodalo zboží za 200 milionů korun. Vedle Francie jsou pro českou společnost významné trhy třeba Španělsko, Maďarsko či Pobaltí. A vývoz chce dál posilovat. I kvůli tomu plánuje spustit svůj e-shop v různých jazykových mutacích.

Online roste do nebe

„Zahraniční prodeje nám pomohly. Ale co nás opravdu zachránilo, byla digitalizace, se kterou jsme začali před čtyřmi lety. A finální fáze jejího zavádění se sešla s příchodem covidu. I díky tomu jsme se dokázali během pár dní přesunout online. Český e-shop nám za rok narostl o 100 procent a slovenský dokonce o 200 procent,“ uvádí Vala.

Firma denně nakládá sedm až devět kamionů se zbožím objednaným přes e-shopy. Veze se tak na vlně zájmu lidí o vylepšování domácnosti v době, kdy doma tráví výrazně více času než dřív. Společnost proto také loni musela posílit zákaznické centrum i oblast logistiky. Do budoucna chce Siko vybudovat automatizovaný sklad za 150 až 200 milionů korun.

Siko si zakládá na tom, že jde o rodinnou českou firmu

„Čím dál větší podíl našich tržeb se přesouvá do e-shopu. A potřebujeme na to být připraveni. Většina našich produktů je těžká a objemná a jejich logistika se musí dělat manuálně. Ale pak je asi 30 procent zboží, kde by nám automatizace pomohla. Zvažujeme proto nové bezobslužné balicí linky, přepravníky a zakladače do regálu,“ přibližuje Vala.

Tímto krokem chce zvýšit efektivitu firmy, aby byla schopná konkurovat globálním hráčům. K tomu má přispět i digitalizace. „Její efekt se začíná projevovat teprve poslední rok. Tím, že jsme do této oblasti investovali poslední čtyři roky 50 milionů ročně, máme ve výsledku sice vyšší tržby, ale čistý zisk nám nijak nenarostl,“ popisuje Vala.

Firma, která zaměstnává v Česku a na Slovensku téměř tisíc lidí, loni posílila také v prodejích kuchyní, které tvoří přes desetinu tržeb. Siko se tak stalo dvojkou na trhu hned po IKEA.

Zkouška ohněm

Byť společnost z krize vyšla silnější, na začátku pandemie si prošla skutečně náročným obdobím.

Aktuální vydání magazínu

„Celý rok byl jako na horské dráze. Když v březnu vláda ve tři ráno v sobotu rozhodla, že v šest ráno ten samý den se zavřou prodejny, zažil jsem nejdrsnější víkend ve svém podnikatelském životě,“ líčí Vala. Na prodejnách, které byly šest měsíců zavřené, poklesly firmě tržby o polovinu. Pomohly jí ale vládní kompenzace za zavřené provozovny.

„Programy státní podpory jsou podle mě nastavené dobře. Vadí mi ale překotná rozhodnutí, kdy začínají platit nová opatření ze dne na den. Firmy absolutně nemají šanci se na to připravit,“ hodnotí Vala, kterému například aktuální povinné testování ulehčil fakt, že firma sama od sebe testuje už tři týdny.

Kvůli nepředvídatelnosti dění si vedení společnosti už po první vlně sepsalo zhruba 30 opatření, která je možné aplikovat ze dne na den. V dalších vlnách se jim to opravdu hodilo. Tomáš Vala se přitom řídí takzvaným Stockdalovým paradoxem.

„Nesmíte ztratit víru v dobrý konec, ale zároveň musíte brát v úvahu drsnou realitu kolem vás. Nespoléhám se tak na to, že to bude za dva měsíce lepší. Naopak počítám s tou nejhorší variantou. Ale přitom neustále přemýšlím, jak stávající situaci vylepšit,“ říká Vala. A dodává, že k 30. narozeninám by rodinné firmě přál, aby tady byla ještě dalších 300 let.

The post Z obýváku do Evropy. Siko slaví třicet let a navzdory pandemii roste a expanduje appeared first on Forbes.

ČSA jsou definitivně v úpadku. O jejich osudu rozhodnou věřitelé v červnu

$
0
0

České aerolinie, které výrazně zasáhly dopady epidemie koronaviru, jsou v úpadku. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze poté, co koncem února vypršelo ochranné moratorium před věřiteli.

O budoucnosti firmy rozhodne až červnová schůze věřitelů. Letecká společnost má dluhy kolem 1,8 miliardy korun, z toho miliardu v rámci neproplacených nebo neprojetých letenek cestujících. Zbytek pak společnost dluží dodavatelům. Provoz ČSA však zatím dál pokračuje.

Letecká skupina Smartwings, jejíž jsou České aerolinie součástí, požádala počátkem února stát o pomoc 1,1 miliardy korun pro ČSA, už dříve také vyzývala vládu k vytvoření kompenzačního programu pro letectví, z nějž by čerpaly zřejmě jako jediní právě Smartwings a ČSA. Ztráty společnosti podle spolumajitele skupiny Jiřího Šimáněho loni dosáhly 1,5 miliardy korun.

The post ČSA jsou definitivně v úpadku. O jejich osudu rozhodnou věřitelé v červnu appeared first on Forbes.

Alergie jeho psa ho dovedla až k výrobě krmiva. Dnes prodává i do Hongkongu

$
0
0

Ne nadarmo se říká, že nejlepší podnikatelské nápady vznikají ve chvíli, kdy se snažíte vyřešit problém, který vás pálí. V případě Martina Pučálky nešlo ani tak o jeho vlastní problém, jako o problém jeho psa, ridgebacka Vincenta.

Vincent měl odmala problém strávit jakékoli krmivo, a Pučálka proto jako správný páníček začal hledat řešení, které psa zdravotních komplikací zbaví. Tím se nakonec ukázalo být až vytvoření vlastní řady krmiv.

„Alergie na krmivo se nakonec projevovala až tak, že některé značky přestal jíst úplně. V Česku i jinde v Evropě byli tenkrát jen průměrní výrobci a to lepší se sem vozilo z Ameriky,“ vypráví Pučálka, proč se řešení problému nakonec ujal sám.

Ze Spojených států tehdy objednal první várku krmiva a zanedlouho bylo jasné, že v něčem jiné nejspíš bude – po třech měsících byl Vincent už na první pohled téměř k nepoznání.

Pučálka si začal všímat, že podobné problémy neřeší sám. S alergií na určité složky krmiva bojovala kolem něj spousta dalších majitelů psů, a proto se rozhodl, že vyzkoušený výrobek do Čech doveze ve velkém.

Když se však do zkoumání pravidel psí výživy ponořil hlouběji, brzy zjistil, že složení by se dalo ještě vylepšit a šlo by z něj vynechat některé další zbytečné přísady. Tehdy se rozhodl jít cestou vlastní výroby.

„Vymysleli jsme tři různé receptury. Z každého vyzkoušeného krmiva jsme vzali to nejlepší, co opravdu funguje, a zkombinovali to s něčím vlastním,“ popisuje vznik značek Marp a Doxneo, které dnes tvoří základ nabídky velkoobchodu Pučálka, nabízejícího i další doplňky stravy pro psy i kočky.

Kromě vlastních produktů však velkoobchod i nadále prodává vybrané americké značky krmiv a doplňků.

Zákazníci vědí, že to děláme jinak, a toho si na nás cení.

Obě značky dnes na domácím trhu patří do takzvané holistické skupiny krmiv, jejichž kvalitu odráží i relativně vysoká cena. Zatímco 12 kilogramů průměrného psího krmiva vyjde majitele na něco přes tisíc korun, stejné množství značky Marp může stát i sedmnáct set.

Sám majitel společnosti přiznává, že v Česku už moc dražších značek nalézt nelze, přesto říká, že nouzi o zákazníky nemá. 

„Naši zákazníci vědí, že to děláme jinak, a toho si na nás cení. Většinou se nestane, že by naše značky byly první volbou ihned po koupi nového psa, musí si k tomu sami dojít a zjistit, co jejich pes potřebuje,“ konstatuje.

„Problémy s trávením má v dnešní době velká spousta psů a my máme vyzkoušené, že naše krmivo funguje, proto si ho zákazníci najdou,“ říká zakladatel společnosti, jejíž obrat v loňském roce přesáhl 100 milionů korun. 

Přestože Pučálka uznává, že konkurence na trhu s krmivy je velká, dokázala si firma najít své místo ve více než 20 zemích na světě. Její výrobky dnes mohou zákazníci koupit ve většině Evropy, ale třeba i v Hongkongu, Jižní Koreji nebo Rusku.

Celkem výrobky odebírá asi stovka prodejců včetně tuzemského Mallu nebo zavedeného e-shopu s potřebami pro mazlíčky Spokojený pes. 

„Upřímně mě na začátku ani nenapadlo, že bychom někdy došli takhle daleko. Byl to pro mě menší projekt, který měl pomoct lidem, co řeší stejné problémy jako já,“ vzpomíná Pučálka.

Stejnojmenná společnost přitom vznikla už v roce 1992, kdy ji založil Martinův otec. Dodnes prodává bezpečnostní či sluneční okenní fólie, ale byznys s krmivy se Pučálkovi rozhodli administrativně zařadit pod jednu obchodní společnost, která má dvě zcela odlišné entity.

Svého rozhodnutí začít vyrábět vlastní značku krmiv dnes Pučálka rozhodně nelituje. „Rozvázalo nám to ruce jak v tom, co do výsledných produktů přidáme, ale také z hlediska šíře sortimentu, který od začátku postupně roste,“ vysvětluje.

Kvůli efektivitě si výrobu nezajišťuje sám, ale raději ji outsourcuje firmám s dostatkem zkušeností a především potřebného vybavení. 

„Aktuálně vyrábíme v několika evropských zemích, hlavně v Británii, Německu a Belgii. Část krmiv vzniká i tady v Česku, ale místní výrobu specializujeme spíš na doplňky, jako jsou pelíšky, matrace nebo obojky a vodítka,“ říká sedmatřicetiletý podnikatel.

Zvíře si nikdy neuloví kachnu, králíka a kuře najednou.

Jednou z překážek lokální výroby byla prý i nedostatečná způsobilost ke zpracování velkého množství čerstvého masa, které je základem Pučálkových krmiv, jejichž složení má být co možná nejjednodušší, aby se zvířatům co nejlépe trávilo.

Na tom si podnikatel od začátku zakládá a sám se dodnes podílí na vymýšlení nových receptur. „Značky se dnes snaží zaujmout majitele tím, že do krmiva dají co nejvíce druhů masa. To je ale pro trávení psa nebo kočky strašně nepřirozené, protože zvíře si nikdy neuloví kachnu, králíka a kuře najednou,“ vysvětluje Pučálka.

„My jsme se naopak rozhodli receptury udělat co nejjednodušší a do každého krmiva dáváme jen jeden druh živočišné bílkoviny. Díky tomu se zvířeti jídlo lépe tráví, a když je na nějakou bílkovinu alergické, hned víte, která to je,“ shrnuje výhody svého přístupu.

Kromě samotného masa tvoří granule z menší části také doplňkové suroviny jako zelenina, ovoce nebo luštěniny. V oboru je přitom běžnější – a především levnější – doplňovat masovou složku obilovinami, jako je sója, pšenice nebo kukuřice. 

Aktuální vydání magazínu

„Takové ingredience v našich krmivech nikdy nenajdete, a to jak z důvodu většího rizika vzniku alergií, tak i kvůli trávení. Stejně tak nepoužíváme žádné umělé konzervanty,“ říká Pučálka a dodává, že v extrémních případech výrobci používají pro výplň krmiva moučku z peří, která zvířeti na zdraví rozhodně nijak nepřidá.

„Při vývoji nových produktů s výrobci jednotlivé suroviny vybírám, příliš zvyklí na to ale nejsou. Firma za nimi přijde, že chce třeba konzervu s jehněčím a danou cenou. Já se na cenu snažím nedívat a vždy vybrat to nejlepší, co dáme dovnitř. Pokud by byla nepřípustná, dá se s tím potom pracovat,“ vysvětluje své uvažování.

Pokud ale mazlíčkům zákazníků krmivo skutečně vyhovuje, vyšší cenu dokážou pochopit. Zde ostatně Martin Pučálka čerpá ze svých zkušeností. „Děláme jen takové výrobky, které bychom sami dali i našim psům. Nejde nám jen o to, aby se dobře prodávaly.“

The post Alergie jeho psa ho dovedla až k výrobě krmiva. Dnes prodává i do Hongkongu appeared first on Forbes.

Qusion chce vydělat na aplikaci proti blbé náladě. Od investorů čeká miliony

$
0
0

Tahle doba dobré náladě nenahrává. A uvědomují si to i Jiří Diblík s Ondřejem Kopeckým, kteří stojí za startupem Qusion. Právě z jejich dílny totiž vzešla aplikace VOS.health. Její úkol? Zlepšit psychiku těch, kteří ji používají, a tvůrcům a investorům pak samozřejmě vydělat peníze. Ideálně přinejmenším v řádu vyšších desítek milionů korun.

Že to není vize bez reálných základů, naznačuje na jedné straně zájem lidí z celého světa, kteří už si aplikaci fungující od konce loňského roku stáhli, ale i ochota investorů do takového projektu vložit svoje peníze.

A teď konkrétní čísla. „Uživatelů přímo s aplikací VOS máme přes třicet tisíc. A k tomu ještě asi sto tisíc dalších používajících zkušební verzi,“ říká Jiří Diblík, s tím, že většina stažení aplikace nabízené v devíti jazykových mutacích, proběhla v USA, Německu a ve Velké Británii. V Česku jde o nižší tisíce.

Plán pro letošek ale míří mnohem výš. Dvojice podnikatelů, kterým je oběma shodně třiadvacet let, věří, že jejich aplikace, za niž uživatelé platí roční poplatek 499 korun, se do konce roku uhnízdí v mobilu milionu uživatelů. A věří tomu i investoři. Skupina Miton do vývoje aplikace loni vložila už pět milionů korun, přičemž další investiční kolo právě probíhá. Podle Diblíka v něm může jít až o sedmimístnou částku.

Digitalizace ve spojení se zdravotnictvím zkrátka táhne a v Qusion tenhle segment vnímají jako něco, co čeká extrémní růst a u čeho je aktuálně dobré být.

„Aplikace funguje jako prevence před depresí a dalšími psychickými problémy, ale také jako pomocník pro ty, kdo už takové problémy mají. Jde nám ale také o celkovou spokojenost,“ vysvětluje Diblík, jehož tým při vytváření obsahu aplikace pracuje s předními psychology a psychiatry, ale i s univerzitami v Česku a ve Velké Británii.

Českou tváří VOS.health je tak například Tereza Růžičková, která vystudovala experimentální psychologii v britském Oxfordu a v Česku stojí za iniciativou Nevypusť duši.

I díky jejím radám aplikace sbírá o uživateli všemožná data, která do ní buď zadá sám, jako je například aktuální nálada nebo událost, která se mu v konkrétní den stala, ale i data, která získá přímo z telefonu. To může být třeba údaj o délce spánku, době, kterou dotyčný strávil chůzí, nebo času stráveném používáním telefonu.

Všechna data pak analyzuje umělá inteligence a výsledkem je zpráva pro uživatele především o tom, co by měl dělat, aby se cítil lépe. Aplikace zároveň nabízí různé cesty, které zvyšují šanci na úspěch, například dechová cvičení, řízené afirmace, případně i kontakty na propojení s terapeuty.

Inovace na zakázku

Jak už bylo řečeno, pro letošek si šéfové Quison vytyčili za cíl milion uživatelů. Na první pohled se tak mohou jejich plány zdát být odvážné, ale za dvojici podnikatelů stojí zajímavé dosavadní výsledky. Firma s dvacítkou zaměstnanců a kancelářemi v Praze, Vysokém Mýtě a Curychu i přes loňský pandemický rok obratově vyrostla o třicet procent a dosáhla tržeb patnáct milionů korun.

Aktuální vydání magazínu

Když se zakladatelů Qusionu zeptáte, v čem vlastně spočívá základ jejich byznysu, odpoví následovně: „Stavíme startupy na míru a přinášíme inovace na svět.“ Jenže co si za tím představit?

„Přijde k nám klient, který má v hlavě konkrétní nápad, a někdy také ne, ale ví, že potřebuje přinést do svého byznysu inovaci. My ji vymyslíme, navrhneme, naprogramujeme a výsledek pustíme na trh s tím, že ho pak často ještě dál společně rozvíjíme. Qusion vznikl, aby přinášel inovace na svět a vytvářel nové produkty, které před námi nikdo nepostavil,“ doplňuje Diblík, který byl před lety prvním Čechem, který se kvůli podnikání nechal zplnoletit ještě před dosažením osmnácti let.

Konkrétním příkladem takové inovační proměny může být třeba přerod firmy Easycoin, což byla první česká směnárna na kryptoměny. Před rokem 2019 fungovala jen na webu a v rychle se vyvíjejícím segmentu tehdy začínala působit značně archaicky. Nicméně i tak těžila z toho, že byla v Česku mezi prvními, které se na obchodování s kryptoměnami soustředily.

„Její majitel nás tehdy oslovil s tím, že ví, že je potřeba udělat něco, aby firma zůstala pro klienty přitažlivá a mohla dál úspěšně fungovat,“ vzpomíná Kopecký.

Výsledkem spolupráce byl kompletní rebranding na značku Bitstock+ a především pak nově vzniklá platforma, kde hlavní roli dostala aplikace pro mobilní telefony. Razantní proměnou ale prošel i web a bitcoinmaty, kterých má Bitstock+ po Česku kolem šedesátky.

Švýcarský domov

Vedle toho má Qusion další hlavní klienty, pro které rozvíjí digitální strategie a staví jim digitální produkty na míru, například AirBank, ČSOB nebo Nestlé. Třetina obratu firmy navíc vzniká ve Švýcarsku, kde se českému startupu podařilo trvale usadit.

„Když jsme zakládali firmu, od začátku jsme věděli, že cílíme na zahraniční trhy. Původně jsme zvažovali, že bychom byli aktivní na Středním východě, ale od toho jsme ustoupili, protože pro malou firmu bez peněz investorů to bylo příliš finančně náročné,“ vysvětluje Kopecký.

Aktivně český startup zkoušel ještě Berlín, kde proběhlo několik menších projektů, ale ani tam Qusion nakonec nezakotvil. Lépe to dopadlo ve Švýcarsku, kde Diblík s Kopeckým využili kontakty z doby středoškolských studií, kdy se bavili stavěním robotů a obráželi robotické soutěže po celém světě.

„Švýcarsko je přitažlivé z toho pohledu, že je to sice malý, ale finančně zajímavý trh. Je těžké se tam prosadit, ale když se vám to povede, k novým klientům se dostáváte poměrně snadno, protože si o vás mezi sebou řeknou,“ pochvaluje si Kopecký podnikání v alpské zemi, kde má firma dva místní zaměstnance.

Startup Qusion vedou (zleva) Tomáš Holický, Ondřej Kopecký, Adam Peterka a Jiří Diblík.

Vedle práce pro klienty a vývoje vlastní aplikace VOS.health si v Qusion loni přidali ještě jednu oblast podnikání, když získali majoritu ve firmě Flextend Electronics z Vysokého Mýta zaměřené na vývoj chytrých zařízení, například chytrých náramků. Kopecký, který má tuto akvizici na starost, ji popisuje jako něco, k čemu v Qusion dlouhodobě mířili.

„Logicky i ekonomicky dává smysl propojit svět softwaru a hardwaru. Dokážeme díky tomu pokrýt celý proces vývoje produktu, od vize až po její zhmotnění,“ říká Kopecký. A tento plán už má i konkrétní výsledek, kdy Qusion pomohlo postavit nový hardwarový startup ve Švýcarsku. Jeho detaily ale šéfové Qusion zatím popisovat nechtějí.

The post Qusion chce vydělat na aplikaci proti blbé náladě. Od investorů čeká miliony appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live