Je to už pět let od chvíle, kdy společnost Remoska oznámila svůj záměr prorazit se svou pečicí pánví za hranice. Z úst majitele Zdenka Sartoris tehdy zaznívala slova o expanzi do Jihoafrické republiky či na Blízký východ.
Velké ambice, které v tomto ohledu společnost měla, však do značné míry udusil příchod pandemie před dvěma lety. Ikonický český výrobek se tak zatím ani na jeden z uvedených trhů nepodíval.
Další rána přišla pro firmu z Frenštátu pod Radhoštěm poměrně nedávno – spolu s válkou na Ukrajině. Kvůli ní musel Sartoris utlumit aktivity Remosky také na ruském trhu. Válka navíc umocnila obecný nedostatek materiálu i růst jeho cen, což se zákonitě promítlo i do fungování závodu.
„Co člověk dosud plánoval v tříletých cyklech, se nyní překlopilo a musíte plánovat ze dne na den,“ říká Sartoris, jehož doménou byl dříve development. Firma, která dnes do zahraničí prodá zhruba třicet procent svých produktů, už musela své výroby v tomto roce zdražit v průměru o deset až dvanáct procent. A s dalším navýšením cen počítá i na podzim.
Výzvou jsou podle něj navíc i časté výpadky dodávek vstupních surovin. „Když vám vypadne jedna položka, což je teď na denním pořádku, tak remosku jednoduše nesmontujete. A tak vyrábíme to, na co máme všechny potřebné komponenty,“ konstatuje.
Navzdory tomu všemu se však nedá říct, že by se rozvoj společnosti zastavil. Tržby loni přesáhly 105 milionů korun, provozní zisk EBITDA dvacet milionů a do následujících let chystá Remoska masivní investice, které mají zásadně proměnit její dosavadní podobu i to, jak zákazníci tradičně český brand dosud vnímají.
„Nakročili jsme do nové doby, kdy Remoska zásadně mění své výrobní portfolio. Poslední dva roky proto intenzivně pracujeme na tom, aby značka nezůstala synonymem pouze jednoho konkrétního produktu,“ podotýká CEO společnosti Petr Vaněček. Remoska tak postupně rozjíždí výrobu nerezového nádobí a dalšího vybavení pro kuchyň.
Tomu má napomoci i nová výrobní hala za zhruba 150 milionů korun, kterou společnost buduje v Kopřivnici a která by měla být hotová v druhé půlce roku. Výroba se sem přesune právě z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm, kde Remoska sídlí od poloviny devadesátých let.
Dalších 150 milionů pak poputuje na technologické vybavení provozu, přičemž šedesát milionů pokryjí dotace. „Je to významný krok v naší snaze o plnou automatizaci, robotizaci a digitalizaci. Prostě a jednoduše chceme společnost dostat do jedenadvacátého století,“ doplňuje Sartoris, podle kterého se do firmy nikdy tak intenzivně neinvestovalo.
V Kopřivnici má vzniknout moderní závod světových parametrů. Vedle samotné výroby, která bude mít při stejném počtu zaměstnanců desetinásobnou kapacitu, pojme objekt i speciální showroom a na střeše vyroste solární park.
Fungovat by zde mělo i vývojové centrum prototypů nových produktů. Pokud Remoska dosáhne na potřebnou dotaci, chtělo by vedení společnosti zahájit jeho provoz do dvou let.
„Už dříve jsme například spustili vývoj chytré remosky, kterou bude možné ovládat pomocí mobilní aplikace. Na dálku tak nastavíte potřebný čas a příkon nebo si stáhnete recept z cloudu. Prototyp by měl být hotový ještě letos a věřím, že o rok později by se mohla objevit i na trhu,“ předpokládá Petr Vaněček.
Kromě samotných remosek, kterých společnost loni prodala zhruba padesát tisíc, chce společnost v Kopřivnici vyrábět také nádobí jiných značek. Podle Vaněčka jedná Remosak intenzivně s německým Zwillingem, ale také s Tescomou nebo Etou. Právě ETA je přitom v segmentu pečicích pánví jejím hlavním konkurentem.
„V tomto ohledu nám současná situace hraje do karet. Zdražení dodavatelských řetězců z Číny nám dává příležitost být vůči ní konkurenceschopní. Evropským zákazníkům jsme tak schopni nabídnout lokální výrobu produktů pod jejich značkou a vynikající kvalitu s rychlejší dodávkou,“ tvrdí Vaněček.
Komplikací je nedostatek polovodičů, který sice spuštění automatizovaného provozu nezabrání, ale může ho zkomplikovat. Hrozí tedy, že bude potřeba zkombinovat technologie od několika různých výrobců.
„Budeme tak muset mít programátora, který bude umět nastavit a ovládat více takových zařízení. Byť stavíme závod na zelené louce, nejspíš se tomu nevyhneme,“ přiznává Vaněček. V krajním případě počítá Remoska s rezervním využitím starého závodu ve Frenštátu.
Na určitou míru improvizace jsou však už po dvou letech pandemie zvyklí. „Museli jsme se přizpůsobit. Byť to komplikuje naše fungování, improvizace nás posiluje. V rámci stability i schopnosti firmy reagovat na nenadálé situace, které na trhu nastávají a budou jistě nastávat ještě několik let,“ uzavírá Vaněček.
The post Víc než pánev. Remoska míří k automatizaci a širší nabídce appeared first on Forbes.