Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Vzestup a škobrtání Olivera Dlouhého. Návrat k úspěchu čeká jen na starty letadel

$
0
0

Brněnská firma Kiwi.com byla byznysový Concorde překonávající rychlost zvuku. Jenže v roce 2019 se kvůli covidu-19 z Concordu proměnila na vzducholoď stojící téměř na místě. Život jí navíc komplikují i snahy o sestřelení aerolinkami z různých koutů světa.

Zatím poslední rána od Ryanairu mířila vedle. V soudním sporu dal český ústavní souda za pravdu Kiwi.com. Pálit se ale bude určitě dál. Úkol manévrovat tak, aby se Kiwi.com nepodařilo nikomu sestřelit, má Oliver Dlouhý – třiatřicetiletý muž, který od založení firmy skoro před deseti lety bez ustání sedí na sedadle kapitána.

Skypicker, jak zněl původní název dnešního Kiwi.com, byl něco jako zjevení. Firma z Brna, za kterou stál Dlouhého jednoduchý podnikatelský nápad na vyhledávač letenek, který dokáže dokáže rychle nakombinovat lety i nespolupracujících lowcostových aerolinek.

Pak už jen stačilo letenky začít prodávat a mít z toho provizi. V roce 2019 tak Kiwi.com dokázalo najít nejlepší let z nabídky zhruba 500 aerolinek celého světa. Ve své podstatě jednoduché, geniální, vydělávající.

Do začátku stačily vlastní úspory, programátora Jozefa Képesiho, peníze rodičů a prvního investora Jiřího Hlavenky, který do Skypickeru vložil nejprve 450 tisíc korun, aby částku posléze navýšil na 1,5 milionu. Tahle investice pak z Hlavatého udělala miliardáře.

Dlouhého byznys začal raketově růst a vydělávat prakticky hned po založení. V roce 2014 byly roční tržby 140 milionů, o rok později už to bylo kolem dvou miliard, v roce 2016 přes 8 miliard a v posledním předcovidovém roce 2019 dokonce 32,5 miliardy korun, přičemž zisk EBITDA, byť ho společnost nezveřejňuje, lze odhadnout zhruba na 300 milionů.

Skypicker, od roku 2016 přejmenovaný na Kiwi.com, nikdy nebyl vyhledávač letenek zaměřený na Česko.  Například v roce 2018 tak nejvíc letenek prodal do USA, Španělska, Thajska, Velké Británie a Itálie. Ambice byly vždy globální.

Počet vyhledávání tak denně atakuje 100 milionů vyhledání leteckého spojení a denní prodeje se počítají v tisících. V červnu 2018 na Kiwi.com padl rekord, kdy si jeho prostřednictvím za jediný den koupilo letenku víc než deset tisíc lidí.

Za jediný den koupilo letenku víc než deset tisíc lidí.

Velké plány měl Dlouhý s expanzí do zemí jihovýchodní Asie a především Číny, kde letecká doprava dlouhodobě rostla. Kiwi.com do téhle plánované nohy nalilo spousty času a také miliony eur.

V listopadu 2019 tak Oliver Dlouhý a šéf největší asijské low-cost aerolinky AirAsia Tony Fernandes na společné tiskové konferenci v Kuala Lumpur ohlásili dohodu o spolupráci. Kiwi tak mělo usnadněnou cestu k milionům zákazníků v regionu, kde počet cestujících v letadlech roste nejrychleji na světě. Ještě předtím Kiwi začalo spolupracovat také jednou s největších čínských cestovek a poměrně významnou čínskou low-cost aerolinkou Spring Airlines.

Jenže čínský plán nevyšel. Kiwi v nejlidnatější zemi světa zrušilo svoji pobočku a aktivní vstup na asijský trh během koronavirového období totálně přehodnotilo. Geograficky tak nová strategie firmy víc cílí na Evropu. Prioritu při dobývání nových trhů a zvyšování podílu na těch stávajících dostala expanze vlastní cestou. Uzavírání partnerství právě jako s AirAsia je tak na ústupu.

Globálního úspěchu Kiwi.com a samotného Dlouhého si v průběhu let logicky začala všímat média i svět byznysu. V roce 2015 se tak Dlouhý dostal do výběru 30 pod 30 české mutace magazínu Forbes, na což o rok později ve Forbesu navázal rozhovorem s fotografií na titulní straně. V roce 2018 se pak probojoval i mezi nejlepších třicet celoevropského žebříčku Forbesu mapujícího mladé naděje podnikající v technologiích. 

Kromě toho v ten samý roky doma převzal také ocenění EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje a zanedlouho vystoupal ještě o stupeň, když převzal cenu EY Podnikatel roku 2019 České republiky.

Předplatné Forbesu

Rok 2019 byl pro Dlouhého a Kiwi.com ale mnohem důležitější z jiného pohledu. O Kiwi se totiž už delší dobu vědělo, že je to nevěsta připravená na vdávání. Bylo jen potřeba najít ženicha s dostatečně velkým věnem. Námluvy s různými uchazeči trvaly několik let. Ve hře byl například i vyhledávač Skyscanner.

Ano s velkým A ale zaznělo až po námluvách s americkým fondem General Atlantic, který má podíly ve firmách jako Airbnb, Uber, Flixbus nebo Snapchat. Jeden z nejúspěšnějších startupových exitů v Česku ohodnotil brněnskou technologickou firmu na šest miliard korun a podíl Dlouhého, který si ponechal necelou čtvrtinu společnosti, se tak v době prodeje nacenil na 1,5 miliardy korun.

Zakladatel Kiwi se díky tomu hodnotou svého majetku v roce 2019 vyšvihl mezi stovku nejbohatších Čechů. Kromě něho samotného na prodeji nadpolovičního podílu firmy ale zbohatli i další.

Kromě už zmíněného Jiřího Hlavenky, který v ní v době prodeje držel více než pětinový podíl Kiwi, si stovky miliony odnesli i Ondřej Tomek z Impulse Capital, Jaroslav Kokolus se Sugilit Invest nebo Touzimsky Airlines Jana Veverky.

Oliver Dlouhý dál zůstal v Kiwi.com jako její šéf a s novým majoritním vlastníkem pokračoval v rozjetém byznysu. “Jsme mezivrstva mezi aerolinkami a zákazníkem. Kupujeme letenky a jízdenky na pozemní dopravu a stavíme nad nimi službu, která má trošku jiné podmínky, co se týče změn v itineráři, vracení peněz a dalších věcí.”

Tohle Dlouhý vysvětloval Forbesu v březnu 2020, tedy jen těsně před tím, než svět ohromila epidemie koronaviru. V rozhovoru padaly věty, které tehdy nebyly nijak překvapivé, ale vzhledem k problémům, které se blížily a současným přestřelkám probíhajícím mezi Kiwi.com a některými aerolinkami v čele s low-costovými Ryanair, za vypíchnutí stojí.

“Jsme pro zákazníky single point of contact, tedy jediný styčný bod, i když cestují třeba s deseti dopravci. Když máte nějaký problém, všechno řešíme my, bereme odpovědnost na sebe a úplně vás odstíníme od aerolinky,” říkal Oliver Dlouhý.

A tady se sešly dva problémy najednou. Za normální situace se takový byznys model hodí. V okamžiku, kdy se letecký svět zastaví, už méně. Pandemie ve výsledku Kiwi způsobila miliardovou ztrátu a vygenerovala obrovské množství zákazníků s letenkami od Kiwi žádající jejich refundaci do toho, kdo jim letenky prodal. Tedy od Kiwi. Pro Dlouhého osobně znamenala snížení hodnoty firmy i jeho podílu v ní. A proto i vypadnutí z žebříčku stovky nejbohatších Čechů.

Kiwi.com ale vracení peněz trvalo mnohem déle, než by si cestující představovali.

Kiwi.com ale vracení peněz trvalo mnohem déle, než by si cestující představovali. Navíc rostlo množství stížností, že s nimi Kiwi téměř nekomunikuje. Vztek zákazníků stoupal i vzhledem k tomu, že zákazníci aerolinek nakupující letenku napřímo už peníze často měli na účtu, zatímco nakupující u Kiwi dál čekali marně.

Z obdivovaného podnikatele se pro tisíce lidí stal někdo, který zadržuje jejich peníze, jakkoliv se Kiwi snažilo vysvětlovat, že refundace musí nejprve získat od leteckých společností. Aktuální situace je taková, že nemalá část z nich na refundace v hodnotě desítek milionů eur stále marně čeká. Kolik přesně ještě musí Kiwi zákazníkům vrátit mluvčí firmy neuvedla.

“Víme a uznáváme, že existují zákazníci, kteří čekají už příliš dlouho, a chtěli bychom se jim proto omluvit. I nadále pokračujeme v “honbě” za refundacemi i se správou našich vlastních nevyřízených případů,” sdělila Forbesu mluvčí Kiwi Nina Černá.

Příliš kladných bodů mezi veřejností Kiwi.com nezískalo ani loni v prosinci, kdy vyplulo na povrch, že firma získala státní záruku na úvěr 1,15 miliardy korun. A to v době, kdy například o stejnou záruku marně žádaly například aerolinky Smartwings nebo další prodejce letenek Asiana.

Vlnu emocí zdvihlo i zjištění, že peníze z čerpaného úvěru Kiwi nepoužilo na refundace letenek s vysvětlením, že cestujícím je dluží aerolinky, nikoliv Kiwi. Většinu z půjčených milionů pak firma rozpustila v nákladech na udržení provozu a ve vývoji nových produktů. 

Refundace nejsou jediná bitevní fronta, v níž se Kiwi utkává s aerolinkami (a z části i s vlastními klienty). Další spory řeší s dopravci, kteří nesouhlasí s tím, aby Kiwi jejich letenky prodávalo. Důvodů, proč jim to vadí, je několik.

V případě nejhlasitějšího Ryanairu jde o služby, které je irský dopravce zvyklý svým zákazníkům prodávat k letenkám a které dělají velkou část jeho byznysu, typicky ubytování, pojištění nebo půjčení auta. Cestujícím nakupujícím jeho letenky přes Kiwi nic z toho nabídnout nemůže. Nadstavbové služby tak nabízí Kiwi.com.

Vedle Ryanairu se veřejně proti Kiwi v poslední době otevřeně postavili ještě nizozemští KLM, ruský Aeroflot nebo američtí Southwest Airlines. Svorně jim vadí, že Kiwi prodává jejich letenky bez předchozího souhlasu, čímž porušuje smluvní podmínky.

Kiwi ale takový způsob uvažování dlouhodobě odmítá a nabízí letenky i těch společností, s nimiž se na prodeji nedohodla. Z tohoto pohledu firma sama sebe považuje za narušitele podle ní zkostnatělého letenkářského byznysu.

“Pokud daná aerolinka nechce, aby někdo jiný prodával její letenky, snaží se tam dávat různé technologické překážky: filtruje IP adresy, dává tam CAPTCHA, detekce člověka podle pohybu kurzoru… Troufnu si říct, že máme nejsilnější tým na světě, který tyhle překážky umí bořit. Umíme vyřešit CAPTCHA, umíme nasimulovat pohyb kurzoru tak, aby jejich obrana nepoznala, že na druhé straně není člověk, a podobně,” vysvětlil Dlouhý Forbesu, jak Kiwi v případě nespolupracujících aerolinií postupuje.

Na druhou stranu je pravda, že s velkou částí z nich se na podmínkách spolupráce dokáže domluvit. “Zabýváme se vztahy s jakýmikoliv leteckými společnostmi, s nimiž se můžeme domluvit na podmínkách umožňujících zákazníkům přístup k nejlevnějším možným tarifům, protože to je to, co děláme – nalézáme nejlepší možné ceny,” říká o Kiwi její mluvčí Nina Černá.

Se sebevědomým Ryanairem se tak dohoda i přes opakované pokusy uzavřít nedaří. Otázkou zůstává, jestli obě společnosti dál budou odmítat uhnout ze svých požadavků. Dlouhodobá animozita se nejspíš nevyplácí ani jedné ze stran.

Aura Olivera Dlouhého a jeho Kiwi.com postupem let možná ztratila na síle. Tenhle chlapík z Jindřichova Hradce se ale vzdát rozhodně nehodlá. Jeho cesta na byznyosvé výsluní je téměř jistě spojená jen s jedním – návratem letadel zpátky na nebe v míře, která se bude alespoň blížit časům, než do našich životů zasáhl covid-19. A hlad lidí po cestování je obrovský.

The post Vzestup a škobrtání Olivera Dlouhého. Návrat k úspěchu čeká jen na starty letadel appeared first on Forbes.


Češi, národ piva a YouTubu. Už přes třicet českých kanálů má milion odběratelů

$
0
0

Společnost Google přichází se zbrusu novými oficiálními statistikami za český YouTube a Forbes.cz je nyní publikuje jako první české médium. Je to v podstatě poprvé, co takové údaje Google v Česku vůbec zveřejňuje, a dávají nahlédnout do toho, co to „český YouTube“ vlastně je.

Ze statistik vyplývají tři zajímavé faktory. Za prvé: Už přes pět set youtubových kanálů v České republice má více než sto tisíc odběratelů. Meziročně se jedná o bezprecedentní dvacetiprocentní nárůst, kterému YouTube vděčí za souhru dvou věcí.

„Za růst je z velké části samozřejmě zodpovědná pandemie covidu, která akcelerovala celou digitální krajinu,“ říká Petr Houzar, který má za Google v Česku a na Slovensku YouTube na starost. „Současně k němu ale napomohla skutečnost, že před pandemií došlo v Česku k televizní digitalizaci DVB-T2, v rámci které se do spousty domácností dostaly chytré televize.“

Petr Houzar

Během pandemie díky tomu našla YouTube úplně nová skupina diváků, kteří by o něj běžně zřejmě nezavadili, ale kterým teď přistál s novou televizí přímo v obýváku.

Za druhé: Více než jednoho milionu odběratelů dosáhlo už přes třicet českých kanálů.

Zde je nutno připomenout, že statistika brala vůbec poprvé kompletně v potaz to, odkud který kanál skutečně vysílá. Některé z těch superúspěšných, jako je třeba Brickbuilder, zaměřený na stavení Lega, jsou totiž oficiálně přihlášené na americkém YouTube, byť patří k těm, které mají studio v České republice a vysílají z Česka.

Oficiální seznam českých kanálů podle počtu sledujících nicméně neexistuje a nejčastěji se tak v tomhle smyslu mluví hlavně o těch, které jsou spojeny se slovutnými influencery. I z dalších úspěšných kanálů se silnou komunitou lze však vybrat alespoň některé, které dávají představu, jaké zaměření má aktuálně v Česku největší ohlas.

„Máme tu například globálně úspěšné kanály, které tvoří animované filmečky pro děti,“ říká Petr Houzar. „Velice populární jsou kanály s návody na tvorbu věcí z korálků nebo rozebírání různé elektroniky.“ Takové totiž nepotřebují mluvené slovo a jelikož mnohé z nich doprovází pouze hudba či zvuky, nebrání jim čeština v rozletu do světa.

„Během covidu začaly děsně frčet bicykly, a tak zabodovalo množství kanálů s opravami a montováním kol,“ dodává Houzar. Ani v nich většinou není potřeba mluvit, a tak z těchto kanálů vznikají epicentra globálních komunit.

A nakonec, třetí a poslední zajímavost, která vyplývá ze statistik. Více než pětapadesát procent času, který lidé strávili sledováním obsahu vytvořeného na českém YouTube, připadá na diváky ze zahraničí.

Což je docela zajímavé – člověk by nečekal, že český YouTube bude mít takový přesah. Vysvětlení se částečně nachází v rostoucí popularitě českých kanálů, ale skutečnost je ještě zajímavější – jde o globální trend.

Obrovské množství diváků českého YouTube pochází ze Slovenska (a je tomu tak i naopak), podle Houzara vděčí tuzemské kanály našim východním sousedům až za třetinu publika.

A jinak tomu není ani v rámci celého světa. Jen čtyřicet procent času, který diváci stráví sledováním obsahu z produkce kanálů na území Evropské unie, připadá na zdejší občany, zbylých šedesát procent mají na svědomí lidé mimo ni.

Závěrem nutno dodat, že Češi se dají označit za výrazně youtubový národ. V sektoru středovýchodní Evropy jsme nejen přeborníky ve využívání e-shopů, ale i sledování online videí na YouTube. „Souvisí to s tím, že Češi jsou obecně na špici ve sledování onlinového videa,“ říká Houzar.

Chcete to ale celé vidět na vlastní oči? Zajímá vás smetánka českých youtubových kanálů, které sice patří k absolutní elitě, ale vy jste o nich dost možná v životě neslyšeli? Není nač čekat, tady jsou.

Jedním z největších producentů na území Česka je dvojice Steve a Maggie, o které jsme psali nedávno.

Přehlédnout se nedá ani Silvie Mahdal, která učí diváky kreslit skeče, tvůrce plastových modelů PLASMO Plastic Models, ani stavění Lega na už zmíněném kanálu Brickbuilder. A z videí pro děti uveďme třeba AapV – Vids For Kids či edukativní Megaprojects o stavbách a vynálezech.

The post Češi, národ piva a YouTubu. Už přes třicet českých kanálů má milion odběratelů appeared first on Forbes.

Studentské Dejvice dostanou coworkingové centrum. Vyroste nedaleko sídla PPF

$
0
0

Největší poskytovatel flexibilních kanceláří na pražském trhu, firma Scott.Weber Workspace podnikatele Adama Zvady, chystá v hlavním městě nové coworkingové centrum. Otevře ve studentské části Dejvic a Scott.Weber tak posílí svou pozici oborového lídra v české metropoli.

Firma v úzkém kruhu novinářů oznámila, že nové sdílené kanceláře vystaví nedaleko Kulaťáku v sousedství sídla skupiny PPF. Rozlohou, zahrnující dvě privátní terasy, přesáhnou 2500 metrů čtverečních a nabídnou místa pro 310 lidí.

Sídlem nových prostor se stane budova BLOX patřící pod realitní skupinu Českomoravská Nemovitostní. Pražská nabídka Scott.Weber se díky tomu rozroste na devět center poskytujících celkově 24 500 metrů čtverečních flexibilních kanceláří k pronájmu.

„Jsme pyšní na to, že našim klientům brzy zpřístupníme prostory v další žádané pražské lokalitě. Letos jsme již stihli otevřít tři nová centra,“ pochvaluje si Adam Zvada, podle nějž se světový trh flexibilních kanceláří do čtyř let zdvojnásobí.

Výhodou tohoto typu kanceláří je flexibilita smluv a možnost úpravy jak velikosti pronajímané plochy, tak doby trvání samotného pronájmu – tedy faktorů, které se v novém normálu covidové doby mohou dynamicky měnit.

Multifunkční kancelářský komplex BLOX v pražských Dejvicích

„Stěhování mi dokáže i na několik měsíců vzít soustředění na core byznys. A to je ve vysoce konkurenčním startupovém prostředí, ve kterém s našimi společnostmi fungujeme, strašně moc času,“ uvedl majitel kurýrní služby DoDo a fondu V-Sharp Ventures Michal Menšík, který se představení nového projektu zúčastnil.

Scott.Weber Workspace dnes ovládá téměř třetinu trhu s pronájmy flexibilních a coworkingových kanceláří v Praze a mezi jeho největší konkurenty se řadí britský IWG Spaces a IWG Regus. Obě společnosti spadají do jedné skupiny a konsolidovaně tak ukusují o něco větší část koláče.

Silnými hráči jsou také HubHub patřící do HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka nebo izraelský WeWork.

Scott.Weber momentálně začíná s rekonstrukcí dejvického prostoru, která by měla být hotová příští rok. Její celkové náklady se odhadují na nižší desítky milionů korun, vzhledem k rostoucím cenám materiálů ve stavebnictví i stavebních prací firma doufá, že nepřesáhnou padesát milionů korun.

Nové prostory v pražských Dejvicích budou vystaveny v takzvaném japandi stylu, propojujícím japonskou a skandinávskou estetiku. Kanceláře by svým designem a uspořádáním měly nabídnout uklidňující dojem neboli následovat koncept well-being office.

Kromě sdíleného pracovního prostoru a velkých privátních teras mohou pronajímatelé využít wellness, sejít se se svým týmem na „sauna meetingu“ nebo si v technicky vybavené místnosti nerušeně natočit svůj podcast.

„Centrum je navrženo s ohledem na nový normál kancelářského prostředí, nové požadavky na funkčnost, rozvržení a design,“ konstatuje Zvada. Menší coworkingové centrum na „Šestce“ zatím otevřela ze své vlastní iniciativy jen parta architektů a projektantů pod názvem Archihub, jinak je oblast známá spíše svými vilovými čtvrtěmi jako Ořechovka nebo Hanspaulka.

„Věříme, že si k nám cestu najdou třeba i studenti, kteří to do BLOX mají ze svých fakult blízko,“ naráží Zvada na další „sousedy“ a předesílá, že Scott.Weber má v plánu otevření dalších exkluzivních center.

The post Studentské Dejvice dostanou coworkingové centrum. Vyroste nedaleko sídla PPF appeared first on Forbes.

Bitcoin pro Aňu. Česko zažilo velkou charitativní premiéru

$
0
0

Tohle byla premiéra, jakou Vary ještě nezažily. Zrovna tohle město je na premiéry, české i světové, zvyklé, ale tahle byla překvapivá, ohromující a milionová – poprvé v Česku někdo na aukci zaplatil bitcoinem, poprvé daroval bitcoiny na charitu a napoprvé šlo rovnou o celý jeden bitcoin.

Ten večer měl hodnotu přes milion korun, kter poputují na konto české pobočky mezinárodní lidskoprávní nevládní organizace Amnesty International. Ze své digitální peněženky tenhle jeden bitcoin vytáhl k překvapení nabitého sálu hotelu Imperial Viktor Fischer, šéf největšího evropského blockchainového fondu Rockaway Blockchain Fund.

Získal za to z rukou Anny Geislerové svíčku Freedom Candle, kterou nejslavnější česká herečka dneška navrhla, a kterou vyrobila sklárna Rückl. Šest pozlacených racků na svíčce symbolizuje boj za svobodu.

„Symbolem svobody jsou pro mě nebe, jeho neomezený prostor a volně letící ptáci. Pohled na nebe nám dává naději, pocit, že nejsme ničím omezeni, že každá bouře odejde a z každé tmy se nakonec probojuje paprsek světla,“ říká Geislerová ke svému návrhu.

Šest vybroušených racků má evokovat prvních šest „zapomenutých vězňů”, kteří byli důvodem vzniku Amnesty International. Zlacený brus má připomínat ostnatý drát, který je součástí loga Amnesty.

V aukci v průběhu večera, pořádaného společností Accolade a Forbesem, létaly vzduchem nejdříve desítky tisíc korun, ale cena svíčky se rychle šplhala ke dvou stům tisíc. Přebíjela se známá jména českého byznysu, když náhle večer rozčísla originální nabídka Viktora Fischera: jeden bitcoin!

Šéf blockchainového fondu společnosti Rockaway do něj získal investice za 120 milionů dolarů, ale po lehce šokující aukci zůstal skromný a stručný: “Jsem rád, že můžeme pomoct důležité a dobré věci.”

Viktor Fischer rozčísl aukci svou suverénní nabídkou

Za pár desítek sekund aukce tak česká pobočka Amnesty International, která bojuje za dodržování lidských práv ve světě a pomáhá spravedlnosti a svobodě v místech, kde tyto hodnoty scházejí, získala rekordní částku.

“Úspěšná aukce krásné svíčky je největším jednotlivým darem v historii české pobočky. Spojení byznysu a umění ve prospěch lidských práv doufám inspiruje další podobné akce a dovolí Amnesty dělat práci, která zachraňuje lidské životy,“ prohlásil lidskoprávní aktivista Bill Shipsey který je autorem celosvětového projektu Art For Amnesty. Ten spojuje umělce a umění v boji za lidská práva.

„Děkujeme moc Anně, sklárně Rückl, Accolade i Forbesu, že se něco takového mohlo odehrát,” dodal v závěru večera, který byl zároveň světovou premiérou nové kampaně Amnesty International a navážou na něj další podobné aukce po celém světě.

Moderátor aukce Petr Šimůnek s herečkou Annou Geislerovou a jí navrženou svíčkou

V každé zúčastněné zemi některý z umělců navrhne svůj motiv, ten bude vybroušen v Rücklu a následně vydražen. Po karlovarském úspěchu bude následovat Norsko, Velká Británie a Argentina. Originální svíčka podle návrhu Anny Geislerové už svého majitele má, menší verze zdobené zlatem lze dále zakoupit na e-shopu sklářství Rückl.

The post Bitcoin pro Aňu. Česko zažilo velkou charitativní premiéru appeared first on Forbes.

Časy i podnebí se mění. Melounů z Hané lidé za půlden vykoupili patnáct tun

$
0
0

Haná. Ideální místo pro pěstování melounů. Absurdní nesmysl? Zemědělec Ladislav Kašpar letos dokázal, že to tak není. Během jediného půldne přímo na poli prodal lidem patnáct tun melounů, které letos zvládl vypěstovat.

Osm korun za kilogram a čerstvá chuť, kterou kulatá zelenina s červenou dužinou nakoupená v supermarketech nenabízí. Když tohle dáte vedle sebe, nestačíte melouny prodávat. Alespoň to tak vypadá podle vlny zájmu, která se o melouny z Vojnic na Olomoucku strhla.

Ladislav Kašpar, který na Hané hospodaří na pětadvaceti hektarech rodinných polí, se specializuje na zeleninu. Sází hlavně na tu tradiční – rajčata, mrkev, cibuli nebo okurky. Melouny už sice zkoušel pěstovat na malé výměře v minulých letech, ale bylo to spíš pro zábavu. „Měl jsem to hlavně jako bonus pro brigádníky,“ říká Kašpar.

Letos se však trochu rozmáchl a melounům dal k dispozici jeden a půl hektaru. Navíc se mu podařilo sehnat odrůdu, která je vyšlechtěná pro chladnější pásma.

„Meloun je pak sladký a šťavnatý i když je počasí stejně špatné jako letos. Lidé, kteří si ho u nás koupili, byli překvapení, jak vůbec chutná. Znají jen melouny ze supermarketů dozrávající v krabicích, které se s těmi utrženými na poli nedají vůbec srovnat,“ vysvětluje zemědělec.

Kašpar stojí v čele rodinné firmy už pětadvacet let. Jako vyučený automechanik se sice prací na poli živit vůbec nechystal, ale v restituci navrácené polnosti a přání jeho otce rozhodli jinak.

Rodinná farma dlouhou dobu zeleninu dodávala do velkoobchodů. Jenže v posledních letech začínali ubývat brigádníci z okolí a nové lidi na práci na poli téměř nebylo možné sehnat. Vedle toho začal neúměrně růst tlak odběratelů na co nejnižší výkupní ceny.

„Pořád jsme slyšeli, jak ve srovnání se zahraničními pěstiteli nejsme konkurenceschopní,“ vzpomíná Kašpar. Objednávky se tak snižovaly. Navíc když už velkoobchodníci něco odebrali, platili tak málo, že obchodování s nimi pro Kašparovi přestávalo dávat smysl.

„Poslední rok jsem zkoušel vyjednat vyšší výkupní ceny, ale marně. Nikoho nezajímalo, že máme traktor starý pětačtyřicet let a s jejich výkupními cenami si na nový nevyděláme. Odpovědí mi bylo, že je to nezajímá, že si zeleninu přivezou odjinud, kde ji nakoupí levněji,“ vzpomíná Kašpar na dobu před čtyřmi roky.

Špatně nesl i to, že lidé z kanceláří řešili jen cenu, nikoli to, jak jeho zelenina chutná. „To bylo to poslední, co je zajímalo,“ dodává Kašpar.

Výsledkem přetlačování, které neměl šanci vyhrát, pak byla totální změna prodeje. Místo dodávání výpěstků velkoodběratelům vsadil na vlastní malé zákazníky a samosběr přímo na polích. A uspěl.

Uspěl do té míry, že letošní zahájení samosběru obrovským počtem zájemců připomínalo nálet kobylek. Letošek se podle Kašpara vymykal i z pohledu chování lidí. Rapidně totiž narostl počet těch, kteří nerespektovali pro samosběr nastavená pravidla.

„Největší problém je v tom, že máme zeleninu na několika polích. V konkrétní den prodáváme ale jen na jednom, kde jsou cedule a pokladny. A lidé jedou i na jiné pole s tím, že tam je zelenina také. Že ji není komu zaplatit, to už neřeší,“ stěžuje si Kašpar, který vzniklou škodu spočítal na skoro 200 tisíc korun.

Velkému zájmu kromě kvality pomohla i nízká cena, za kterou zeleninu poslední čtyři roky lidem prodává. Kilo cibule za čtyři koruny, okurek, rajčat, zelí nebo melounu za osm. „Jde o ceny, které se rovnají výkupním cenám z velkoobchodů. Za zeleninu tak dostáváme stejně, ale ušetříme na brigádnících potřebných ke sklízení,“ vysvětluje Jan Kašpar.

Příští rok se ale bude téměř jistě zdražovat, protože ceny jsou stejné už čtvrtým rokem, zatímco náklady rapidně rostou a co před čtyřmi lety na uživení manželského páru bohatě stačilo, je dnes na hraně přežití.

„Už jsme byli kousek od rozhodnutí toho nechat. Jenže když jsme to někde zmínili, začaly se ozývat spousty lidí, kteří nás přemlouvali, ať pokračujeme dál. Psali nám na e-mail, na Facebook, nacházeli jsme dopisy ve schránce. Taková podpora nás chytá za srdce, takže samozřejmě pokračovat budeme i dál,“ slibuje Kašpar.

The post Časy i podnebí se mění. Melounů z Hané lidé za půlden vykoupili patnáct tun appeared first on Forbes.

Český Heineken má nového šéfa. Mladenova střídá Ital Andrea Vogliazzo

$
0
0

V čele české divize pivovarnické společnosti Heineken bude stát Ital Andrea Vogliazzo, který na pozici generálního ředitele začátkem září vystřídá dosluhujícího Nikolaje Mladenova. Cílem nového ředitele je podle plánů Heinekenu posun na druhou pozici českého trhu s pivem.

Na informaci upozornily Hospodářské noviny.

Vedení se v Heinekenu střídá po pěti letech. Mladenov se podle Hospodářských novin přesune do vedení egyptské odnože pivovarnické společnosti. Vogliazzo do Česka přichází z pozice generálního ředitele Heinekenu pro export v USA, kde dosáhl téměř dvojnásobného nárůstu tržeb a provozního zisku. Mezi jeho poslední úspěchy patří strategické akvizice na peruánském a ekvádorském trhu.

Prioritou nového ředitele bude zejména růst podílů prémiových výrobků v portfoliu a s tím spojený růst tržeb. Důraz má být na zvýšení prodeje produktů s větší marží, u ostatních pak chce vyšší marže docílit snížením nákladů. Současně se chce zaměřit i na nová témata, jako je dlouhodobě udržitelný růst a společenská odpovědnost.

Pod Heineken v Česku spadají pivovary Krušovice, Starobrno a Velké Březno. Heineken v nich vyrábí i další značky regionálních pivovarů, které v minulosti uzavřel, jako Zlatopramen, Hostan, Dačický či Louny. Dalšími značkami skupiny jsou kromě samotného Heinekenu i cidery Strongbow či pivo Desperados.

V roce 2019 pivovary českého Heinekenu uvařily 2,69 milionu hektolitrů piva, tržby firmy byly 5,59 miliardy korun a zisk 336 milionů korun.

Vogliazzo má za sebou v Heinekenu 23 let dlouhou pracovní historii. V roce 1998 začínal v Itálii pozicemi v komerční části organizace. V roce 2001 přijal pozici v Nigérii, kde řídil projekt rozjezdu lokální výroby piva Heineken. V roce 2005 pak přesídlil do Ameriky na pozici country managera v Portoriku. V roce 2010 byl jmenován generálním ředitelem kanadské skupiny Heinekenu.

The post Český Heineken má nového šéfa. Mladenova střídá Ital Andrea Vogliazzo appeared first on Forbes.

Elektromobily jsou pro Čechy drahé. Jejich malý dojezd by však většině stačil

$
0
0

Proč Češi zatím houfně nepřesedávají do elektromobilů? Hlavním důvodem je v tuto chvíli jejich cena. Dokládá to alespoň aktuální průzkum výzkumné agentury Stem/Mark, který analyzoval elektromobilitu a její vnímání v České republice.

Jako hlavní problém označily u elektromobilů cenu takřka dvě třetiny respondentů. Pro desetinu Čechů jsou nicméně jejich výhody (jako bezplatné parkování v městských zónách či zproštění od dálničních poplatků) dostačující a v ceně už problém nevidí.

Vcelku zajímavé je, že finanční výhody elektromobilů si chválí více žen než mužů.

Asi nejčastěji se u elektromobilů skloňuje jejich omezený dojezd a nutnost nabíjet u v Česku nedostatečné sítě nabíječek. To první už ale paradoxně většinu Čechů nepálí.

„Z dat jasně vyplývá, že současný dojezd elektromobilů je pro naprostou většinu motoristů i situací ve skutečnosti dostačující,“ komentuje Miroslav Vejman, CEO společnosti Olife Energy, která vyrábí mimo jiné nabíjecí stanice pro elektromobily a průzkum si u agentury zadala.

A ten mu dává za pravdu. Přesně osmdesát procent respondentů totiž ujede v autě denně méně než sto kilometrů (a necelých šedesát procent ještě méně než padesát kilometrů). „Dostatečně rychlý rozvoj dobíjecí infrastuktury je samozřejmě zásadní, ale stěžejní je také důraz na změnu myšlení českých řidičů,“ říká k tomu Vejman.

Téměř čtyřicet procent respondentů totiž soudí, že by elektromobilům nejvíce prospělo navýšení dojezdu až k hranici 800 kilometrů a 40,6 procenta by uvítalo výrazné rozšíření sítě rychlonabíjecích stanic.

„Český řidič totiž stále uvažuje způsobem, jedu natankovat auto,“ říká Vejman. „Pokud ale začnou uživatelé dobíjet své elektromobily stylem dobíjím zrovna tam, kde kvůli něčemu stojím, problém s dojezdem fakticky zmizí.

Malý dojezd a doposud nedostatečné možnosti rychlého nabíjení nicméně vnímá jako největší slabinu elektromobilů plných osmdesát procent dotázaných.

Zatímco 47,9 procenta respondentů by nejradši svůj elektromobil nabíjelo ve veřejných rychlonabíječkách, 27,5 procenta by preferovalo raději vlastní nabíječku v garáži nebo na zdi domu, takzvaný wallbox.

Veřejné nabíječky jsou oblíbené proto, že auto zvládnou dobít na osmdesát procent za necelou půlhodinu, dodává Vejman. Nejsou ale všude. „V menších obcích má ale velká část lidí možnost pořídit si vlastní wallboxy a vyplnit tak mezeru, která mimo velká města s dobíjecími stojany vzniká.“

The post Elektromobily jsou pro Čechy drahé. Jejich malý dojezd by však většině stačil appeared first on Forbes.

Soud potvrdil povinnost Českých drah zaplatit Škodě Transportation 1,2 miliardy korun

$
0
0

České dráhy měly strojírenské firmě Škoda Transportation zaplatit 1,2 miliardy korun za problematickou dodávku lokomotiv. Vrchní soud v Praze dnes při řešení odvolání státního dopravce potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně, který uznal dřívější verdikt arbitráže. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, dráhy proti němu mohou podat pouze dovolání.

Dráhy si u Škody objednaly 20 lokomotiv asi za 2,5 miliardy. Lokomotivy měl dopravce převzít roku 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda obhajovala pozdní dodání změnou předpisů během vývoje lokomotiv a obrátila se na arbitrážní soud s požadavkem na doplatek kupní ceny, kterou firmě dráhy nezaplatily.

Dráhy se naopak dožadovaly miliardové pokuty za pozdní dodávku. Arbitráž nakonec přiznala Škodě Transportation za lokomotivy doplatek 1,2 miliardy. Rozhodnutí arbitráže proto neuznaly a požadovaly u soudu jeho zrušení.

Dopravce u soudu argumentoval například podjatostí jednoho z rozhodců. Pražský městský soud však před dvěma lety uznal rozhodnutí arbitráže za platné s tím, že není možné přezkoumávat samotné arbitrážní rozhodnutí. Soud se proto zabýval zejména procesní stránkou vedení arbitráže, která však podle něj byla v pořádku. Dráhy se proti rozhodnutí soudu odvolaly a nadále žádaly zrušení verdiktu arbitráže.

České dráhy při dnešním líčení u vrchního soudu argumentovaly například nedostatečným vypořádáním jeho důkazů ze strany soudu prvního stupně. Soud navíc podle nich rozhodoval pouze podle kopie rozhodnutí arbitráže, která navíc měla neveřejné části, k nimž účastníci neměli přistup.

Odvolací soud však dnes výtky dopravce neuznal jako důvodné a potvrdil původní rozhodnutí. Poukázal mimo jiné i na rozhodčí doložku, která byla součástí smlouvy mezi oběma firmami, a jež neumožňovala, aby spor řešil věcně soud.

The post Soud potvrdil povinnost Českých drah zaplatit Škodě Transportation 1,2 miliardy korun appeared first on Forbes.


Dárek k narozeninám ho přivedl k vzácným vínům. Teď ho jejich prodej živí

$
0
0

Kamarád slavil čtyřicátiny a Jan Pánek mu věnoval stejně staré víno. Takhle nenápadně začal rozjezd firmy, která má nyní obrat 1,5 milionu korun měsíčně. „A bude-li růst obliba archivních vín stejným tempem, měli bychom se dostat na roční obrat dvacet milionů,“ předpokládá majitel internetového obchodu vinozarchivu.cz.

Narozeninový dárek slavil úspěch a muži se someliérským vzděláním vnukl nápad, že by mohl být o zralá vína zájem. Nápad se mu zalíbil ještě víc v okamžiku, kdy zjistil, že se na tento druh vín žádná tuzemská vinotéka nespecializuje.

„Rozhodl jsem se koupit za vlastní peníze šest lahví archivního vína starého padesát let. A protože jsem v té době ještě neměl e-shop, nabídl jsem je přes inzerát na Bazoši. Nečekal jsem to, ale doslova se po nich zaprášilo,“ vzpomíná Pánek.

Laciný vtípek zní, že muselo jít o extrémně suchá vína, když se po nich zaprášilo. Seriózní komentář konstatuje, že prvotní test ukázal velký zájem a odhalil díru na trhu, a tedy potenciál byznysu, do kterého se Pánek vrhl.

Nešlo však jen o rozjezd internetového obchodu. „Postupně jsme museli najet na vhodný systém skladování a logistiky. Počty prodaných lahví rychle rostly, kapacita šatních skříní u nás doma už přestávala stačit a pokojová teplota také nebyla pro skladování ideální,“ líčí Pánek s úsměvem.

Při vymýšlení, jak velká ročníková vína představit zákazníkům, vsadil na svou zkušenost. „Nápad mi vyřešil situaci, kterou známe všichni – co věnovat jako dárek, když tak nějak všichni všechno máme?“

Vinozarchivu.cz bylo založeno teprve loni, nicméně kromě Česka už má zákazníky i na Slovensku a v Polsku, kde se podle jeho majitele daří obchodu překvapivě dobře.

„Hlavně mě ale těší, že mohu lidem zprostředkovat zážitek se skvělými víny, která se měla čas pořádně rozvinout. Je totiž velká škoda, že pod tlakem prodejců pouští spousta vinařů na trh lahve dřív, než by měli,“ lituje Jan Pánek.

K tomu, aby právě on prodával vzácná vína, přitom rozhodně nevedla přímá cesta. Absolvent ČVUT a studijních pobytů na univerzitách v USA a Německu začínal profesní dráhu v průmyslových firmách v Itálii, domovině někdejší partnerky, kam se s ní po promoci odstěhoval.

Pracovně nebyl spokojen, nicméně se ocitl ve správné destinaci – Itálie a víno jdou hodně dobře k sobě. Pánek se navíc spřátelil s enologem, tedy znalcem vín, a pod jeho vlivem pronikal do oboru, který ho dnes živí.

„Pochopil jsem, že víno je nejen ušlechtilé pití, ale především ztělesněný příběh,“ vypravuje Pánek zaujatě. „Je velmi závislé na tom, kde vyrůstá a jak se k němu celou dobu chováte. Reflektuje prostředí i péči a odmění se za respekt a úctu. Dá se říct, že dobrá vína dělají dobří lidé.“

S italským kamarádem se dohodli na partnerství a Jan začal jeho vína prodávat, na což s odstupem času vzpomíná lehce pobaveně. „Neměl jsem odhad, jak půjdou vína na odbyt, takže když jsem přivezl tři palety jednoho druhu, prodával jsem je ještě následující dva roky. Přesně takové zkušenosti ale člověka posunou dál.“

Po návratu do vlasti absolvoval someliérské vzdělání a začal pracovat pro významného distributora vína do gastronomie. Zhruba v tu dobu se blížily zmiňované čtyřicátiny a s nimi zásadní nápad – nejprve na dárek a vzápětí na byznys.

„Výrazně roste zájem o kategorii vín, která jsou už teď skvělá k pití, ale zároveň mají potenciál ještě další dlouhé roky zrát. Kromě narozenin jsou oblíbená vína k promoci, sňatku či narození dítěte. Skvělým dárkem je i víno z roku, ve kterém se pár seznámil,“ popisuje Pánek.

Zkušenosti sbíral postupně, především musel zjistit, od kterých vinařů je dobré lahve nakupovat. „Díky vztahu s dodavateli dnes už dobře vím, od koho vína beru. Znám jednotlivé vinaře, ti mi sami kvalitní vína nabízejí a já vybírám ta, která jsou něčím zvláštní.“

Pánek usiluje také o rozšíření nabídky českých archivních vín, ta ale zatím nejsou příliš k mání. „Tuzemské vinaře se snažím motivovat, aby své skvělé lahve archivovali a vína s tímto potenciálem pouštěli na trh až tři nebo pět let po sklizni,“ prozrazuje.

Vybírám vína, která jsou něčím zvláštní.

A jak vidí budoucnost svého byznysu? Směle a ambiciózně. „Chci, aby se e-shop stal během pár let nejoblíbenějším prodejcem archivních vín v Evropě, expanze závisí zejména na nalezení spolehlivých spolupracovníků na daných trzích,“ říká Jan Pánek.

„Snažím se obklopovat lidmi, kteří jsou odborníci a posouvají mě dál. A jelikož skvělý tým vznikl v Česku, věřím, že se to povede i jinde,“ věří.

The post Dárek k narozeninám ho přivedl k vzácným vínům. Teď ho jejich prodej živí appeared first on Forbes.

Lesy ČR se díky rostoucím cenám dřeva vrátily v pololetí do zisku. Dosáhl 680 milionů

$
0
0

Lesy České republiky se díky rostoucím cenám dřeva vrátily v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Ve stejném období loni přitom státní podnik vykázal ztrátu 480 milionů korun. Tržby v pololetí meziročně vzrostly o 54 procent na více než šest miliard korun.

„Zisk a tržby jsou letos vyšší díky cenám dříví. Prostředky okamžitě investujeme do obnovy lesů po kůrovcové kalamitě, to je naší prioritou,“ řekla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. Letos chce podnik zalesnit 22 tisíc hektarů a vysadit devadesát milionů sazenic, což jsou ve srovnání s roky před kalamitou více než dvojnásobné objemy.

Cena dřeva jde podle státních Lesů nahoru díky vzrůstající poptávce po dřevě v Evropě, Asii i Americe. Cenu zvyšuje i menší objem dřeva dodávaného na trh s ohledem na příznivé počasí a účinné lesnické zásahy proti kůrovci. Těžba kůrovcového dřeva tak již díky odeznívání kalamity nedosahuje loňských rekordních hodnot.

The post Lesy ČR se díky rostoucím cenám dřeva vrátily v pololetí do zisku. Dosáhl 680 milionů appeared first on Forbes.

Haščák na svobodě. Generální prokurátor zrušil stíhání zakladatele Penta Investments

$
0
0

Slovenský generální prokurátor zrušil stíhání spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie loni v prosinci obvinila z korupce a praní špinavých peněz v souvislosti se zhruba 15 let starou korupční aférou zvanou Gorila.

Vyplývá to z dnešního oznámení prokuratury.

Podle žebříčku Forbes druhý nejbohatší Slovák čelil obvinění v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné korupční aféře, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou.

Haščák byl ve zmíněném případu zhruba měsíc ve vazbě. Po obvinění se vzdal výkonných pozic v Penta Investments a začal převádět na rodinu svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.

Kromě Haščáka bylo zrušeno i stíhání dalších dvou obviněných, kterými byli bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka. Generální prokurátor Maroš Žilinka podle oznámení prokuratury uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání v kauze.

Podle dřívějších informací slovenských médií policie podezírala Arpáše z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost, která dostala od jedné firem pod kontrolou finančníka 194 tisíc eur (zhruba pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.

Marek Dospiva

  • Majetek v hodnotě 25,3 mld. Kč
  • 9. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve vyslovil její tehdejší šéf Vladimír Pčolinský. Podle jeho slov není jisté, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry. Pčolinský letos přišel o funkci ředitele SIS poté, co byl v jiném případu obviněn z korupce; i jeho stíhání generální prokuratura zrušila. O Pčolinského věci nerozhodoval Žilinka, ale jeho náměstek.

The post Haščák na svobodě. Generální prokurátor zrušil stíhání zakladatele Penta Investments appeared first on Forbes.

RealDeal: Plovoucí Holanďan, vítězná Penta a okouzlující tóny od Vltavy

$
0
0

Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Prázdniny končí. Nadešel čas být opět v obraze. Srpnový svět realit se otevírá, tak račte vstoupit.

Plovoucí Holanďan. Remon Vos a jeho logistický koráb CTP při svém tažení napříč kontinentem zakotvili v amsterdamském přístavu. Na svou palubu totiž za bezmála osm miliard korun přibral tamní centrum Amsterdam Logistic CityHub, což představuje největší transakci v historii nizozemských vod.

Amsterdam Logistic CityHub, zdroj: CTP

Vítězná kombinace. Penta dostala vítězné razítko na vítězný projekt na Vítězném náměstí. Co to znamená? Že se pražský Kulaťák promění ve staveniště. Za více než miliardu tam vyroste 93 luxusních bytů, do prodeje půjdou ještě letos.

Na kost. To v Pařížské už se staví. Slavný Intercontinental je ohlodaný až na kost. Miliardářské trio Baudiš-Kučera-Šlemr, které hotel vlastní, totiž naordinovalo rekonstrukci, během níž se za dvě a půl miliardy stane z kdysi socialistického skvostu názorná ukázka kapitalismu.

Rekonstrukce Intercontinentalu, zdroj: R2G

Prestižní spojení. Prestižní realitka Lexxus získala zástupkyni prestižní byznysové rodiny. Simona Otavová, dcera zesnulého miliardáře Petra Otavy staršího, v ní za nespecifikovanou částku koupila pětatřicetiprocentní podíl.

Nechte tóny znít. Praha chce nový filharmonický stánek a chce, aby byl okouzlující. A tak vyhlásila mezinárodní soutěž. Jestli z Vltavské filharmonie bude skutečně architektonická perla, bude zřejmé v květnu.

Pole výhod. Byt, či dům? Pozemek! Ceny parcel rostou nejrychleji ze všech a ještě nějakou dobu budou. Proč se do nich vyplatí investovat? Vysvětlí kolega Martin Bajtler.

Nahoru, dolů. Davy zájemců, které se v posledních měsících zformovaly před prahy bank, řídnou a poptávka po hypotékách začíná klesat. Můžou za to úroky, které pro změnu rychle stoupají. Přesto padl další rekord: za sedm letošních měsíců si Češi napůjčovali tolik co za celý rok 2020.

O nemovitostech se dočtete také v novém, zářijovém Forbesu, který vychází příští čtvrtek. Dozvíte se například, zdali má smysl pořizovat investiční byty nebo jak Jan Řežáb budoval svou převážně developerskou skupinu JRD.

The post RealDeal: Plovoucí Holanďan, vítězná Penta a okouzlující tóny od Vltavy appeared first on Forbes.

Vítkovo spokojené pololetí. CPI Property Group vykázala další růst

$
0
0

„Portfolio nemovitostí CPI Property Group hladce prošlo zátěžovým testem pandemie covid-19,“ hlásí generální ředitel Martin Němeček v čerstvě zveřejněném přehledu výsledků skupiny za první pololetí roku 2021.

CPI Property Group, za níž stojí podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Radovan Vítek, podle Němečka opět prokázala odolnost svého diverzifikovaného portfolia. Zároveň vykázala rekordní hospodářské výsledky.

Radovan Vítek

  • Majetek v hodnotě 86,0 mld. Kč
  • 2. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Ve zmíněném období společnost navýšila hodnotu svého nemovitostního portfolia o devět procent na 11,2 miliardy eur. CPI tehdy těžila z dokončených akvizic za zhruba 580 milionů eur, pomohl ji ale také pokračující růst hodnoty rezidenčních nemovitostí, kanceláří i samotných pozemků. Díky němu si společnost mohla připsat dalších 317 milionů eur.

Svůj celkový majetek pak skupina odhaduje na 12,6 miliardy eur, což je o sedm procent více než na konci roku 2020. Čistý zisk z podnikání CPIPG vzrostl k 30. červnu 2021 meziročně o šest procent na 178 milionů eur. FFO (Funds From Operations) pak o celých deset procent na 127 milionů eur.

Čisté obchodní jmění (NAV) skupiny vzrostlo zhruba o tři procenta a je odhadováno na 5,3 miliardy eur. Hodnota úvěru (LTV) je přitom na úrovni 41,9 procenta – tedy o 1,2 procentního bodu než na konci roku 2020.

„Pololetní výsledky CPI Property Group částečně odrážejí některé dopady pandemie COVID-19, přesto naše podnikání stále roste,“ dodává David Greenbaum, finanční ředitel společnosti. „Jsme nadšeni, že společnost pandemii úspěšně přečkala a vyhlíží světlou budoucnost.“

The post Vítkovo spokojené pololetí. CPI Property Group vykázala další růst appeared first on Forbes.

Soud potvrdil osvobození Dvořáka, Rittiga i dalších obžalovaných v jízdenkové kauze

$
0
0

Osvobození bývalého šéfa pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka, lobbisty Iva Rittiga i ostatních deseti obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze je pravomocné. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy právě u Rittiga a Dvořáka.

Dvořák podle obžaloby nezákonně obešel zákon o veřejných zakázkách, když v roce 2008 přidělil zakázku na výrobu jízdenek firmě Neograph. Papírna platila z každé vyrobené jízdenky 17 haléřů karibské společnosti Cokeville Assets. Podle verze obžalovaných manažerů šlo o provizi za zprostředkování zakázky u DPP. Obžaloba tvrdila, že Neograph takto vyplatila nejméně 40 milionů korun.

Dvořák, Rittig i ostatní obžalovaní kromě spolupracujícího obviněného Jaroslav Kubisky vinu odmítali. Státní zástupce pro Dvořáka dříve navrhl šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a dvoumilionový peněžitý trest. Pro Rittiga chtěl za praní špinavých peněz čtyři roky za mřížemi a čtyřmilionový trest.

The post Soud potvrdil osvobození Dvořáka, Rittiga i dalších obžalovaných v jízdenkové kauze appeared first on Forbes.

Masonite prodal své české závody. Výrobu dveří dále povedou bývalí manažeři

$
0
0

Mezinárodní výrobce dveří Masonite prodal svou českou část se závody v Jihlavě a Uherském Hradišti, které byly jeho poslední evropskou odnoží. Pobočku, nyní funguje pod novým názvem Doornite, koupili za stovky milionů korun její bývalí manažeři. Na informaci upozornily Hospodářské noviny.

Podíl 36 procent ve firmě drží bývalý ředitel české pobočky Pavel Šatný, který k sobě přibral dva nejbližší kolegy: obchodního ředitele Davida Krubnera a finančního ředitele Lubomíra Břouška, kteří shodně drží 12 procent.

Trojice tak dohromady vlastní nadpoloviční podíl. S nákupem společnosti jim podle HN pomohl český výrobce svítidel a elektromateriálu Ecoplanet.

„Jednoho dne mi zavolala viceprezidentka Masonitu ze Spojených států s tím, že budou českou firmu prodávat. Bylo to pro mě překvapení,“ řekl Šatný, který je podle serveru generálním ředitelem firmy Doornite.

Společnost podle něj přitom rozprodávala své evropské pobočky už ve chvíli, kdy před šesti lety nastoupil na pozici generálního ředitel pro Česko. Už tehdy se podle něj chtěl výrobce Masonite soustředit na své největší trhy v USA a Velké Británii.

Česká část společnosti byla podle serveru v té době dlouhodobě ve ztrátě. Americké vedení vyměnilo management. V roce 2018 pak firma díky modernizaci výrobků, zlepšenému marketingu a vypovězení dlouhodobě nevýhodných smluv s některými odběrateli vykázala zisk přes deset milionů korun. V roce 2019 přidal výrobce dveří do svého portfolia zárubně. Ve Véskách u Uherského Hradiště kvůli tomu koupil závod společnosti Topdoors.

Co do počtu prodaných dveří se firma sídlící v Jihlavě – Hruškových Dvorech podle serveru během těchto transformačních let dostala na první místo v Česku. Za rok teď prodá v průměru 500 tisíc kusů dveří a zárubní. Vloni vykázala zisk 30 milionů korun a obrat zhruba 550 milionů korun.

The post Masonite prodal své české závody. Výrobu dveří dále povedou bývalí manažeři appeared first on Forbes.


Český McDonald’s mění kapitána. Rogacze střídá Američan Camp

$
0
0

Fastfoodový řetězec McDonald’s  hlásí změnu ve vedení své česko-slovenské pobočky. Jejím novým ředitelem se stal Američan Dan Camp, který ve společnosti působí přes třicet let a v uplynulých letech zastával vysoké pozice v USA.

Ve funkci střídá Tomasze Rogacze, který vedl McDonald’s ČR a SR posledních sedm let. Rogacz se vrací do rodného Polska, kde bude mít na starosti provoz tamních restaurací sítě McDonald’s a jejich růst na lokálním trhu.

Camp začínal v McDonald’s jako řadový zaměstnanec restaurace. Postupně se vypracoval přes vedoucí a konzultantskou pozici až k vedení týmu profesorů ve školicím centru firmy v Chicagu nebo řízení marketingových a operačních projektů pro velké oblasti.

V Česku společnost podniká od roku 1992, kdy v pražské Vodičkově ulici otevřela první provozovnu. Nyní v tuzemsku provozuje více než stovku restaurací a zaměstnává přes 6 tisíc lidí.

The post Český McDonald’s mění kapitána. Rogacze střídá Američan Camp appeared first on Forbes.

Shoptet chce konkurovat PayPalu a GoPay. Spouští vlastní platební bránu

$
0
0

Česká platforma pro budování e-shopů Shoptet vstupuje po jedenácti letech existence do nového, pro ni logického odvětví. Největší poskytovatel e-shopové platformy v Česku, na které běží více než 28 tisíc internetových obchodů, spouští novou platební bránu Shoptet Pay.

„V oblasti platebních bran jsme naráželi na limity, které jsme pro naše e-shopaře chtěli odstranit,“ říká k velké novince současný šéf Shoptetu Samuel Huba, který letos na postu šéfa vystřídal zakladatele společnosti Miroslava Uďana. Ten se posunul do strategického řízení firmy.

Shoptet má ambice konkurovat novým produktem zavedeným platebním branám, jako je PayPal, GoPay, Barion nebo Comgate, a krok představuje zásadní impulz pro jeho rychle rostoucí byznys. Teoreticky se může stát, že celá polovina českých e-shopů bude využívat právě „domácí“ platební bránu.

Zároveň může posílit svou valuaci, která se už dnes pohybuje v řádech miliard korun. To je dobrá zpráva i pro internetového podnikatele a investora Ondřeje Tomka, který v Shoptetu drží zhruba sedmdesát procent. Šéf Shoptetu Samuel Huba je zároveň spolumajitelem a šéfem miliardového fondu Impulse Ventures, do kterého právě Tomek vložil základní kapitál.

Ondřej Tomek

  • Majetek v hodnotě 10,0 mld. Kč
  • 20. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Přes e-shopy využívající českou platformu loni proteklo 36 miliard korun, což je dvojnásobek oproti roku 2019. Shoptet, obsluhující zhruba pětinu české e-commerce, si tak sáhl na obrat 200 milionů korun.

Výhodou platební brány Shoptet Pay jsou za určitých podmínek nulové měsíční poplatky. „Pokud se e-shopařům nebude byznysově dařit a neuskuteční dostatečné množství prodejů, nemusí za Shoptet Pay vůbec nic platit,“ představuje Huba benefit platební brány.

Ta je plně integrovaná do platformy Shoptetu a provozovatel e-shopu tak získá okamžitý přístup k aktuálnímu stavu zásob, objednávek, reklamací, účetních výpisů i stavu plateb. Firma si k vývoji systému přizvala nizozemskou společnost Adyen, spolupracující s velkými technologickými jmény, jako je Spotify, Uber nebo Facebook.

„Velkou výhodou zvoleného partnerství je, že díky vybrané technologii bude pro e-shopaře u Shoptetu expanze na zahraniční trhy snadnější než kdy dřív. Shoptet Pay nabízí platby ve více než patnácti měnách, několika cizích jazycích a umožňuje nám působit až v pětatřiceti různých zemích,“ pochvaluje si Samuel Huba.

The post Shoptet chce konkurovat PayPalu a GoPay. Spouští vlastní platební bránu appeared first on Forbes.

Rád jsem se spálil, jen to mohlo být levnější. Majitel crobliháren o konci na Václaváku

$
0
0

Byl to splněný sen. Pomalu se z něj ale stávala noční můra. Podnikatel Lukáš Vašek, který stojí za pekárnami croblih Oh Deer Bakery, zavřel svou nejnovější pobočku na Václavském náměstí.

O konci výkladní skříně mladé firmy a o tom, jakou mu dal lekci a proč přesto nelituje, píše ve svém komentáři.

Václavák byl vysněný, ale prakticky od prvního dne otevření jsem cítil, že to není ono. Tržby tam sice byly, ale doufal jsem, že nám nová pobočka ukradne z nedalekých dvou v Bělehradské a Purkyněho ulici třeba dvacet procent tržeb. Bohužel těch procent bylo čtyřicet až šedesát.

Ve chvíli, kdy máte platit nesmyslně vysoký nájem, zatímco další dvě pobočky ho mají o desítky procent levnější, a přitom každé najednou seberete až třicet procent tržeb denně, to nedávalo smysl.

Václavák jsem si strašně moc přál. Vyhráli jsme si s tím a pro mě to byl symbol. Jenže to od začátku neklapalo. Ani tam nechtěli pracovat lidi, protože se tam necítili dobře. Okolo smrděla moč, byli tam bezdomovci a celé místo nemělo příjemnou atmosféru, jakou má třeba pobočka na Malé Straně.

Snažili jsme se držet designu nově vznikajícího hotelu Evropa, ale všichni nám říkali, že je to moc chladné. Říkal jsem si, že to rok vydržíme – chtěl jsem počkat na turisty. Zkoušeli jsme všechno možné, různé akce, vůbec poprvé jsme dělali sponzorované posty na sociální sítě, ale nic z toho nemělo výsledek, který jsme potřebovali.

Další věc je, že Václavák je průchoďák. Projde tam strašné množství lidí, ale my jsme zachytili jen mizivé procento. Nechodili k nám na impulzivní nákupy, byli to lidi, kteří o nás věděli a šli cíleně k nám. A to nestačí.

Problém byl i v načasování. Před obchodem bylo lešení, takže i lidé, kteří věděli, že tam někde jsme, nás kolikrát ani nenašli. Když jdete v tunelu pod lešením, tak si toho ani nevšimnete.

Dělám byznys pocitově – a tohle jsem necítil.

Upřímně jsem viděl už tak po týdnu fungování, že to není dobré a že si to nesedlo tak, jak jsem si přál. Chtěl jsem, aby tam lidi chodili rádi na kafe, na drinky a k tomu si dali croblihu, ale to se nikdy nestalo.

Definitivní rozhodování proběhlo v posledních dvou týdnech a finální slovo padlo v neděli, kdy jsem na Václaváku zavřel a chtěl vidět, co to udělá. Potvrdilo se, co jsme si celou dobu mysleli. Viděl jsem, že nemá smysl na nic čekat. Václavák byl moje vysněné dítě a třešnička na dortu, ale dělám byznys hodně pocitově a tohle jsem necítil.

Stálo nás to přes dva miliony korun, ale bohužel – i takové je podnikání. Energii, kterou jsme pobočce věnovali, budu radši pálit na dalším projektu. Myslím, že to bude mít větší přínos než Václavák, kde bych se sice plácal po rameni, ale nebyl z toho šťastný.

Pracujeme na spolupráci s Manifestem a chystám pekárnu se slanými i sladkými výrobky pro běžnou denní potřebu. Díky konci na Václaváku může nový projekt vzniknout relativně brzo, protože v pekárně, která bude v Karlíně, použijeme technologie a vybavení ze zavřené pobočky. Tenhle konec nás jenom rozhýbal, abychom pořádně rozjeli další věci.

„Václavská“ lekce mi ukázala i to, že Oh Deer Bakery není úplně pro každé místo. Nemusím dělat výkladní skříň s nesmyslně vysokým nájmem. Stačí nám místo za rohem, které bude pětkrát levnější a lidi tam přijdou stejně.

S pokorou uznávám, že to nevyšlo. Vyčítal bych si ale, kdybych do toho tenkrát nešel. Rád jsem se spálil, jen to mohlo být levnější.

The post Rád jsem se spálil, jen to mohlo být levnější. Majitel crobliháren o konci na Václaváku appeared first on Forbes.

Komárek posiluje na severu. Aricoma koupila švédskou společnost Stratiteq

$
0
0

Aricoma Group z miliardového impéria podnikatele Karla Komárka pokračuje v mezinárodní expanzi a kupuje švédskou technologickou a poradenskou společnost Stratiteq, která se specializuje na odvětví veřejné dopravy, odborných služeb a výroby.

Skupina hodnotu transakce blíže nespecifikovala. Podle Michala Tománka, investičního ředitele KKCG, je však akvizice dalším krokem na cestě k jasně nastavenému cíli, kterým je zařazení mezi evropské lídry v oblasti informačních technologií a softwarových řešení.

Karel Komárek

  • Majetek v hodnotě 71,0 mld. Kč
  • 5. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

„Stratiteq nám pomůže nejen zvětšit náš profil ve Skandinávii, ale i obohatit naše schopnosti v nesmírně atraktivní sféře digitální transformace,” doplňuje Tománek. 

Stratiteq bude i po akvizici pokračovat pod stávající značkou a vedením současného manažerského týmu. Akvizicí společnosti s kancelářemi v Malmö a Stockholmu získá Aricoma více než sto nových zaměstnanců. 

K podpisu smlouvy došlo v pondělí 30. srpna, kdy se majitelé společnosti Stratiteq dohodli se zástupci Aricoma Group na prodeji stoprocentního podílu ve společnosti. Transakce ještě podléhá schválení příslušným antimonopolním úřadem a vypořádání transakce se očekává počátkem října 2021.

Po dokončení všech formalit bude mít ARICOMA Group devět členů a konsolidovaný obrat přes 8,8 miliardy korun. EBITDA přesáhne 960 milionů korun.

The post Komárek posiluje na severu. Aricoma koupila švédskou společnost Stratiteq appeared first on Forbes.

České elektromorky frčí. Kuberg slaví deset let a roste jako o závod

$
0
0

Elektromotorky začal Michal Kubánek vyrábět před deseti lety v bývalém vepříně. Dnes se jeho značka Kuberg řadí do TOP pětky výrobců na světě a na jejích strojích jezdí americký rapper Kanye West nebo slavný cirkus Cirque du Soleil.

A Kubánek nebrzdí ani v pandemii. Naopak jeho „Tesla na dvou kolech“ přidává na plyn. Meziročně firmě poptávka roste o 300 procent a letos míří ke stomilionovým tržbám. Na trh uvádí jeden nový produkt za druhým a plánuje přibrat další společníky.

„Když jsme před deseti lety přišli s nápadem na elektromotorky, tak se nám motorkáři smáli, že jsme se úplně zbláznili. Dnes je ale elektromobilita trend číslo jedna a chvílemi je to až opačný extrém,“ říká Kubánek.

Firmě, která své elektrické oře vyrábí v malé severomoravské vesničce Mankovice u Nového Jičína, prospěla i pandemie. Během lockdownů lidé hledali nové možnosti trávení volného času a elektromotorky, na kterých se můžete vyblbnout v terénu, uchvátily nové příznivce.

První motorku na elektrický pohon sestavil Kubánek pro svoji dceru. Sám byl nadšený motorkář a tříletá holčička chtěla jít v jeho šlépějích. Nicméně na trhu nenašel žádný bezpečný a tichý stroj, na který by mohl posadit tak malé dítě. Rozhodl se proto, že si ho vyrobí sám.

Motorky pro děti dodnes tvoří dvě třetiny prodejů, zbytek stroje pro dospělé. U tržeb je ale poměr obrácený. Zatímco dětské motocykly začínají na třiceti tisících korunách, modely pro dospělé se mohou vyšplhat až na dvě stě tisíc korun.

V současnosti firma nabízí motorky dětem od tří let, ale letos uvede na trh model pro ještě mladší jezdce. „Půjde o luxusní elektrické odrážedlo, které je celokarbonové a extrémně lehké. Včetně motoru a baterie váží asi osm kilo. A zvládnou na něm jezdit i batolata,“ popisuje Kubánek.

Novinky na trh Kuberg uvádí alespoň jednou ročně. Naposledy představil dospělácký model Ranger, který pustil do světa koncem loňského roku přes crowdfundingový portál Indiegogo. A celkem na něj vybral asi 1,5 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 32 milionů korun).

„Spousta lidí nás od toho odrazovala. Říkali nám, že crowdfunding je pro startupy, ne pro zavedené firmy, jako jsme my. Ale nám se tahle strategie osvědčila. Potřebovali jsme odkomunikovat úplně nový produkt, který díky sklápěcímu sedlu na první pohled vypadá spíš jako koloběžka,“ líčí Kubánek.

V terénu jezdci na jeho motorkách nesedí, ale stojí, a model Ranger, který je do správného postoje přirozeně navede, se i proto rychle stal nejprodávanější novou motorkou od Kubergu. Zároveň jde o stroj, na kterém se dá i cestovat, díky sklápěcímu sedlu a dojezdu až sto kilometrů.

„Baterky jsou dnes výrazně silnější, a motorky tak dojedou dál než před deseti lety, když jsme začínali. Ale pro nás ani tehdy nižší dojezd nebyl problém, jelikož déle než dvě hodiny v terénu většinou stejně jezdit na plný plyn nevydržíte,“ říká zakladatel Kubergu.

Co bylo podle něj v začátcích firmy mnohem náročnější, bylo shánění součástek, jelikož elektromobilita byla v plenkách. Díky jejímu rozvoji je to dnes o mnoho snazší. Nicméně dodávky komponentů v současnosti pro změnu brzdí pandemie.

„Už v roce 2020 jsme pocítili nedostatek čipů, který teď řeší celý svět. Za tu dobu jsme se s tím ale zvládli vyrovnat a najít náhradní zdroje. Stejně tak na trhu chybí pneumatiky a další součástky, takže musíme nákupu věnovat daleko větší úsilí. Ale zatím se s tím úspěšně pereme,“ popisuje Kubánek.

Nicméně s tím, jak se prodloužily dodací lhůty součástek a zároveň se zkomplikovala jejich doprava, se prodloužila i čekací doba na motorky od Kubergu. Zatímco před pandemií zvládla firma menší objednávky odbavit ze skladových zásob a větší kontejnerové zásilky do tří měsíců, dnes si zákazníci počkají obvykle čtyři až šest měsíců.

Souvisí to zároveň s vyšší poptávkou. Obrat by se díky ní letos firmě mohl zvýšit z loňských 46 milionů korun až na 100 milionů korun. Zákazníkům Kuberg v roce 2021 dodá přes tisíc strojů a dalších patnáct set má v objednávkách. Celkem za celou dobu své existence vyrobil kolem deseti tisíc motorek.

Polovinu strojů prodává v Evropě a druhou polovinu do zámoří. „Americký trh nám teď hodně roste. Nejen Spojené státy, ale i Kanada nebo latinskoamerické země jako Mexiko či Ekvádor. A teď se bavíme i s několika zájemci také o australském trhu, který pro nás dosud byl obtížný kvůli velké vzdálenosti,“ líčí podnikatel.

Firma tak dodává do celého světa a zvládá to ve třiceti lidech. V současnosti přitom prochází organizačními změnami. Kubánek by rád navýšil svůj podíl ve společnosti tak, aby získal výraznou majoritu.

Není to ale tím, že by se o firmu nechtěl dělit. „Část podílu bych chtěl nabídnout nějakému novému partnerovi a otevřít tak firmě cestu k novým příležitostem. Pak už bude potřeba vyčkat jen na tu správnou nabídku. Zároveň se bavíme s pražskou burzou o možnosti vstupu na trh PX Start, ale to je spíše dlouhodobá vize,“ prozrazuje zakladatel Kubergu.

Všechny tyto kroky by podle něj měly firmě přinést ještě vyšší růst. S tím jí má pomoci i další chystaný model, který společnost uvede na trh hned po dětském odrážedlu. V šuplíku má přitom návrhy na několik příštích let.

„Na rozdíl od konkurence jsme vyrostli z nuly bez počátečních velkých investic. Na to, jak skromné byly naše začátky, je naše současná pozice fantastický úspěch. Ten největší boom máme ale teprve před sebou. A věříme, že jednoho dne budeme v elektromotorkách světová jednička,“ říká Kubánek.

The post České elektromorky frčí. Kuberg slaví deset let a roste jako o závod appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live