Betonář, letec a právnička. Rodinný trojlístek Matějkových se vyšvihl mezi největší výrobce betonových stavebních prvků v Česku. Produkty jejich společnosti CS Beton najdete třeba na letišti London City, ve sportovní divizi německé automobilky Mercedes-AMG nebo ve Škodě Auto. Firma s obratem 1,5 miliardy korun má za sebou akvizici dvou výrobních závodů a před sebou nelehký úkol postavit své nové a předchozími majiteli zanedbané továrny do latě.
Podél Labe se vine kaňonovité údolí Porta Bohemica, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří. V sevření strmých svahů a skalních masivů se nacházejí i Velké Žernoseky – malebná obec s vinicemi a kostelíkem ve stráni, nad níž se majestátně tyčí kopec Radobýl.
Výhled na něj se otevírá i z parku, který nedávno vyrostl na břehu řeky a který v sobě nese prvky japonské zahrady. Dlážděné cestičky lemují zvlněné zídky, jezírko rámuje břeh z oblázků a záhony zdobí kameny nejrůznějších velikostí. Park, který protíná cyklostezka podél Labe, už brzy nabídne výletníkům místo k odpočinku a zdejší restaurace i něco dobrého na posilnění.
Zahradní areál na Litoměřicku vybudovala společnost CS Beton a použila na něj stavební prvky, které sama vyrábí. Takzvaný Park inspirace tak slouží nejen jako volnočasový prostor pro veřejnost, ale zároveň jako venkovní showroom firmy.
„Pro mě je to třešnička na dortu mého podnikání. Chtěli jsme vytvořit areál, kde veřejnost uvidí, že beton není jen nějaký sprostý materiál, ale dají se z něj dělat krásné věci. Až park v červnu slavnostně otevřeme, splním si tím vše, co jsem si kdy představoval, že bych tady mohl vybudovat,“ říká 73letý zakladatel společnosti Josef Matějka, zatímco nám pyšně ukazuje své dílo.
Jen pár desítek metrů od zenové oázy se nachází zcela jiný svět. Park sousedí se sídlem firmy a průmyslovým areálem, který z jednoho konce na druhý měří 1,6 kilometru. Projít ho celý nejenže zabere notnou chvíli, ale je to navíc tak trochu bojovka, protože se člověk musí neustále vyhýbat ještěrkám a náklaďákům.

Každý den sem přijede 150 kamionů s pískem a kamenem a dalších 150 odjíždí s hotovými výrobky z betonu, jako je dlažba, obrubníky nebo svodidla. Cestou sem tak ani nepotřebujete navigaci, posledních několik desítek kilometrů stačí držet se nákladních aut s logem CS Betonu.
Areál na Litoměřicku je přitom jen jedním ze tří výrobních závodů celé skupiny. V roce 2019 koupila od německých majitelů společnost Betonika plus v Lužci nad Vltavou na Mělnicku a firmu Prefa Grygov, sídlící na Olomoucku.
Díky tomu se CS Beton vyšvihl mezi největší výrobce betonových stavebních prvků v Česku. Dnes má skupina roční obrat zhruba 1,5 miliardy korun a zaměstnává kolem 500 lidí. Jak v tržbách, tak v počtu zaměstnanců tím dohnala společnost Best, která dlouho platila za jedničku na trhu.
CS Beton se také pravidelně objevuje v žebříčku největších rodinných firem, který sestavuje Forbes, a letos se firma umístila na 51. příčce. Josef Matějka společnost vybudoval se svou ženou Evou Matějkovou, která ale v roce 2007 zemřela.
Do podnikání se postupně zapojil také jejich syn Marek Matějka (45) jako obchodní ředitel a dcera Petra Čopová (41) jako právní a marketingová ředitelka. Ve firmě působí i manželka Marka Matějky, která má na starosti IT sekci. Děti zakladatelů pomalu přebírají podnikání po řídicí a majetkové stránce, ale hlavou rodiny i firmy zatím stále zůstává jejich otec.
S trojicí majitelů se přesouváme z betonové divočiny do klidu zasedačky. Josef Matějka usedá do čela, nad hlavou mu visí portrét jeho velkého vzoru – průmyslníka Tomáše Bati – a rozvážně začíná vyprávět o začátcích své firmy. Před rokem 1989 pracoval ve státních podnicích a po revoluci působil jako ředitel společnosti Prefa.
„Celý život jsem dělal ve výrobních firmách, a logicky se tak nabízelo, že bych tyto zkušenosti mohl využít v soukromém podnikání. Moje žena jako odvážnější z nás dvou se rozhodla založit firmu a postupem času jsme v ní skončili oba.“
Začínali v několika starých dřevěných barácích na kraji současného areálu a první stroje nakupovali z druhé ruky.
„Podnikání jsme rozjížděli s průvanem v kapse a banky nám nechtěly půjčit, takže to šlo ztuha a pomalu. Jednu chvíli to dokonce došlo tak daleko, že nebýt mých rodičů, kteří nás půl roku živili, tak by dnes CS Beton neexistoval. Na druhou stranu jsme měli obrovskou chuť do podnikání a brali jsme to jako neskutečné dobrodružství,“ vypráví Matějka.
The post Český beton dobývá Evropu. Výrobky rodinné firmy CS Beton míří do tunelů i na letiště appeared first on Forbes.