Quantcast
Channel: Český byznys Archives - Forbes
Viewing all 6856 articles
Browse latest View live

Pečeme i pražíme dál, zní ze sítě pražských kaváren. EMA těží z rozmanitých lokalit

$
0
0

„Já jsem tady taková holka pro všechno,“ říká se smíchem Karolína během naší návštěvy světlé kanceláře s téměř loftovým nádechem, příhodně umístěné nad libeňskou pekárnou a kavárnou Alf&Bet.

Jde o značně nadnesenou poznámku. Ve skutečnosti je Karolína, spolu s majitelem Kamilem Skrbkem, manažerským tahounem byznysu, čítajícího tři úspěšné kavárny, pekárnu, pražírnu kávy a donedávna také několik nájemních domů v širším centru Prahy.

EMA espresso bar před sedmi lety do jisté míry definoval trend nezávislých kaváren a nastavil laťku pro ostatní – a to velmi vysoko. Když později stejný tým otevíral libeňskou pekárnu, která slouží všem jejich kavárnám, mnozí si ťukali na čelo.

Libeň nepatří mezi nažehlené, gentrifikované čtvrti, jakými jsou Letná nebo Vinohrady, přesto je to v nynější situaci právě „základna“ u Palmovky, která nejvíc vydělává. „Chleba, pečivo a naše vlastní pražená káva,“ vyjmenovává Karolína jejich aktuálně nejprodávanější produkty.

Jak se vám teď daří?

Vzhledem k situaci bych řekla, že se nám nevede tak špatně. Zpočátku to samozřejmě vypadalo velmi katastroficky. Ten chaotický začátek pandemie na jaře jsme nevěděli, co řešit dříve – jestli zavřít, nebo nechat otevřeno, ani co udělat s personálem. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme Emu na Florenci od března do května úplně zavřeli a rozhodli, že pojede jen Palmovka. Řekli jsme si, že budeme pokračovat a prodávat přes okénko a výrobu pečiva a pražení kávy nezastavíme. To se ukázalo jako dobrý krok a podrželo to v té době celou firmu.

Jak jste řešili personální otázky?

Se zaměstnanci jsme se dohodli na tom, že se jim mírně zkrátí úvazky. Lidi ve zkušební době jsme převedli na dohody o provedení práce. Snažili jsme se zefektivnit provoz, aniž bychom museli propouštět.

Jak to zasáhlo vaše tržby?

Co se týká Emy, pří prvním lockdownu, kdy byla kavárna úplně zavřená, to bylo nejtristnější. Kolem léta jsme se vrátili na nějakých 80 procent tržeb a v listopadu se dostali na takových 70 procent. Díkybohu se to už naštěstí nevrátilo na ty jarní hodnoty. Pekárnu celá situace zásadně neovlivnila a tržby jsou podobné jako předtím. Výroba pečiva a chleba jede dál, kafe se taky praží dál.

Jedna vaše kavárna je na Florenci, nedaleko centra města, další v Libni a nově jste otevřeli kavárnu v Karlíně. Mohla bys říct, jaký je aktuálně rozdíl mezi jednotlivými čtvrtěmi?

Co se týká lokalit, tak se ukázalo, že je dobrá právě rozmanitost. Florenc je o lidech z kanceláří a z nedalekého Masarykova nádraží, Libeň je sousedská a u Karlína jsme si říkali, že to budou opět hlavně dojíždějící pracovníci, protože Karlín je takový pracovní hub, ale to se zatím úplně nenaplňuje.

Vaše karlínská pobočka EMA espresso bar otevřela v létě, čili během probíhající pandemie. Jste jedni z mála, kdo se během této doby rozhodl jít do toho a otevřít novou provozovnu. Jak jste k tomu rozhodnutí dospěli?

V době, kdy přišel koronavirus, už jsme v Karlíně byli ve fázi velmi pokročilé rekonstrukce a externí investor, se kterým jsme ten projekt rozjeli, byl pro, abychom to spíše dokončili, než rekonstrukci ze dne na den zastavili. Já osobně jsem byla trochu skeptická. Otevíralo se v létě a věřili jsme, že se po prázdninách lidé vrátí z dovolených a podzim tam bude fungovat. Jenže to jsme ještě nevěděli o druhé vlně. Tím pádem šla velká část lidí z dovolené místo do kanceláře rovnou na home office, takže karlínská pobočka zatím pokulhává. Uvidíme, jak to bude probíhat dále.

A nemyslíš si třeba, že aktuální situace povede i ke změně uvažování firem, jestli skutečně potřebují zaměstnance v kancelářích do té míry jako před pandemií?

Možná k tomu zčásti dojde. Některé velké firmy si můžou uvědomit, že nutit zaměstnance jezdit každý den do kanceláře přes celé město je zbytečné. Ale, nejsem sice sociolog, na druhou stranu si upřímně nemyslím, že 100procentní home office bude nějaká nová norma. I proto, že spousta lidí prostě doma nemá ty podmínky, aby tam odváděla práci stejně dobře jako z kanceláře.

V poslední době se občas objevily zprávy, že vázne distribuce některých surovin a produktů. Měli jste vy osobně nějaký takovýhle problém?

Tak naše hlavní suroviny jsou mouka a zelené kávové zrno, které si pražíme sami. Mouku nakupujeme od dvou hlavních dodavatelů: z Krišnova mlýna, kde mouku melou na kameni, a z mlýna v Křesíně. A co se týká kávy, tak jsme měli docela velké zásoby už před pandemií, takže podobný problém jsme neřešili.

Pokud jde o kávu, odkud pochází ta, kterou si pražíte?

Je to z poloviny Střední a Latinská Amerika, hlavně Panama a Kolumbie, a z poloviny jde o kávu z Afriky, hlavně z Etiopie. My tedy nepatříme mezi ty pražírny, které by si kávu jezdily kupovat přímo od farmářů, jak to dělá například Doubleshot, ale využíváme menší distributory, kteří jsou s jednotlivými farmáři v kontaktu.

Dá se říct, čeho se u vás během posledních měsíců prodalo nejvíc?

Na to je velmi jednoduchá odpověď – chleba a pražená zrnková káva s sebou.

The post Pečeme i pražíme dál, zní ze sítě pražských kaváren. EMA těží z rozmanitých lokalit appeared first on Forbes.


Mobilní polní kuchyně a obojživelníky pro NATO i OSN. Česká firma se svými přívěsy boduje po celém světě

$
0
0

Na samém kraji Velkého Meziříčí jen několik stovek metrů od sjezdu z hlavní tepny mezi Prahou a Brnem je několik průmyslových hal. U jedné z nich je na první pohled hned jasné, co se asi uvnitř odehrává. Kolem ní jsou totiž dočasně uskladněny pečlivě vyrovnané přívěsné vozíky čekající na to, až je kamióny rozvezou třeba do největších českých hobbymarketů jako je OBI, Hornbach nebo Baumax.

Stojíme před výrobní halou a zároveň i sídlem jednoho z největších evropských výrobců přívěsných vozíků Agados. Na českých silnicích je potkáváte téměř všude, aniž si to možná uvědomujete. Vznikají tu ale i zajímavější kousky než klasické hobby řady vozíků. “Vyrábíme cokoliv, na co si vzpomenete a co může být taženo vozidlem. Jak osobním, nákladním nebo speciálním,” říká jednatel a spolumajitel firmy Petr Ostrý s tím, že jde například o mobilní úpravny vody, ale také polní kuchyně a speciální terénní přívěsy pro armádu i složky integrovaného záchranného systému.

“Naše přívěsy jezdí i na misích NATO a OSN v oblastech jako je ČAD, Mali nebo Afghánistán,” dodává a usazuje nás ve své kanceláři.

Firma Agados v příštím roce oslaví 30 let své existence. Nevznikla ale na zelené louce. Těsně po revoluci se odštěpila od podniku Agrostroj Pelhřimov, který dnes patří miliardáři Lubomíru Stokláskovi a který se i za socialismu zabýval výrobou zemědělských a mlýnských strojů.

“Historie výroby strojírenské techniky je zde už 140 let. Pracovali jsme zde, v roce 89 se ale závody kvůli propadu poptávky po zemědělských strojích na úplné dno musely odštěpit. Hledaly se možnosti, čím výrobu nahradit. A my jsme přišli a začali jsme dělat přívěsnou techniku,” vzpomíná, jak se svými tehdy devíti kolegy před devětadvaceti lety začali budovat nový byznys. Dnes z deseti kolegů zbyli ve firmě dva, kromě Petra Ostrého ještě Zdeněk Štěpánek, v managementu firmy jsou pak i dva potomci dřívějších zakladatelů.

Zakladatel a spolumajitel firmy Agados Petr Ostrý.

Agados za tu dobu vyrostl do české jedničky a jednoho z největších evropských výrobců přívěsných vozíků se 190 zaměstnanci a tržbami kolem 700 milionů korun. Přívěsy z Velkého Meziříčí přitom dnes jezdí nejen v Evropě, ale na všech kontinentech světa.

Byznys firmy stojí na třech hlavních nohách. Jednak jde o řadu hobby přívěsů, které zná leckterý řemeslník, domácí kutil nebo zahrádkář. “Jde o nutný základ, který nám umožňuje se rozvíjet v jiných kategoriích. Marže v tomto segmentu nejsou moc vysoké,” vysvětluje prošedivělý muž a říká že koronavirus letos této kategorii pomohl k vyšším prodejům, což se odrazí i na celkovém letošním růstu firmy o zhruba 5 procent. Druhou nohou jsou profesionální přívěsy pro autodopravce a třetí pak právě speciální terénní přívěsy, které mimo armádu využívají firmy jako ČEZ, E.ON nebo Strabag, jejichž pracovníci se musí prodírat složitým terénem. A tato kategorie je dnes pro Agados vůbec nejzajímavějším byznysem.

Mobilní polní kuchyně z Velkého Meziříčí PK4 Kaga. Foto | Agados

“Speciální přívěsy nám už dnes tvoří pětinu obratu a očekáváme, že podíl bude dál růst. I díky tomu chceme do pěti let zdvojnásobit obrat na 1,5 miliardy korun,” vypočítává smělé plány Ostrý, který ještě před revolucí strávil jakožto voják Varšavského paktu půl roku na misi v poušti na Arabském poloostrově. Tam se seznámil s armádními profesionály, které později zaměstnal ve firmě a Agados tak v roce 2015 vstoupil například do zcela nového segmentu přívěsných polních kuchyní. Firma se nyní bude podílet například na obnově “vozíkového” parku české armády, která ještě dnes využívá polní kuchyně vyrobené v 60. letech minulého století.

Aktuálně nejvybroušenějším diamantem velkomeziříčského podniku je ale speciální obojživelný terénní přívěs Hunter, který loni získal podobně jako před ním polní kuchyně zlatou medaili na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky. “Je to přívěs, který umí lyžovat, plave a překonává skály,” pochvaluje si technologicky nejpokročilejší kousek, který kdy vyjel ze zdejších výrobní haly.

Obojživelný přívěs od Agadosu. Foto|Agados

Obojživelníka si oblíbily armády a složky integrovaného záchranného systému po celém světě. Pomáhá v krizových situacích jako jsou živelné pohromy nebo vojenské konflikty. Ročně do Agadosu přijdou zhruba dvě objednávky po 150 kusech a Hunter dnes pomáhá už například v Rakousku, Švédsku,  Finsku, Kataru nebo Jižní Koreji, v běhu jsou pak dodávky pro Singapur nebo Aljašku.

Moravská firma se podle Ostrého dodává 55 procent produkce za hranice a uchytila se tam i díky tomu, že se během let stala spolehlivým partnerem, který vždy vše dodal včas. K tomu přispívá i to, že firma má všechny aktivity soustředěné na jedno místo. Nachází se zde i vlastní vývojové a konstrukční centrum, protože přívěsy dnes už nejsou jen o podvozku, ale čím dál častěji i o technologiích, což dokazuje právě obojživelný přívěs. “Ve spolupráci s tchajwanskou firmou jsme ale vyvinuli i speciální zadní LED světla, ve kterých najdete naše logo, takže teď už si nás na cestách nikdo nesplete,” neskrývá viditelné nadšení Ostrý, když právě procházíme výrobou.

Když ale začne mluvit o konkurenci, úsměv mu trochu spadne. Segment přívěsných vozíků není ve svém základu byznys s vysokými bariérami vstupu. A dnes Agados trápí zejména polské firmy, které jsou podle Ostrého nepříliš transparentní a díky státním programům i zvýhodněné a mohou jít s cenou výrobku nízko. “To je ale problém i u dalších segmentů, třeba v nábytkářství.”

Proto se Agados před šesti lety vrhl do speciálních přívěsů, kde je vyšší podíl technologií a také vyšší marže. Neustává ale ani ve vývoji klasičtějších řad. “Máme v šuplíku projekt s jednou nejmenovanou automobilkou, který bude dobře prodejný v celém světě,” věří Ostrý a  dodává, že příští rok se firma chce více uchytit v Jižní Americe a také v Africe.

The post Mobilní polní kuchyně a obojživelníky pro NATO i OSN. Česká firma se svými přívěsy boduje po celém světě appeared first on Forbes.

Radovan Vítek opouští představenstvo CPI. Kvůli padesátinám i úmrtí v rodině

$
0
0

Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek, oznámila změny ve svém představentvu. K datu 7. prosince se z něj s okamžitou platností stáhli manželé Radovan a Marie Vítkovi, novým členem představenstva společnosti byl zároveň jmenován Jonathan Lewis. Ten se tak stává jeho třetím nezávislým členem. 

V oficiálním vyjádření společnost uvádí, že se k tomuto kroku největší český realitní magnát rozhodl v souvislosti se svými nadcházejícími lednovými padesátinami a také s ohledem na tragickou událost v rodině, kdy se nedávno musel vypořádat s úmrtím svého otce.

Radovan Vítek

  • Majetek v hodnotě 86,0 mld. Kč
  • 2. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

„Pro nás jde o administrativní záležitost, na fungování společnosti se tímto krokem nic nemění. Rozhodli jsme se, že chceme mít v představenstvu víc nezávislých členů, ale vliv Radovana Vítka na chod CPI zůstává stále stejný,“ řekl Forbesu Martin Němeček, generální ředitel CPI Property Group. Radovan Vítek si ve skupině, jejíž byznys letos zasáhla koronavirová pandemie, nadále drží většinový podíl.

Nový člen představenstva Jonathan Lewis působí v Londýně jako nezávislý poradce v oboru nemovitostí. Za sebou má čtyřicet let právnické praxe v pozici partnera mezinárodní právní kanceláře CMS.

„Jonathan má v oblasti komerčních nemovitostí rozsáhlé zkušenosti. Ostatní členové představenstva skupiny se již těší, až budou moci těžit z jeho znalostí a aktivního podílu na vytváření budoucnosti naší velice úspěšné skupiny,“ uvádí Martin Němeček.

Představenstvo CPI PG se tak nově skládá ze tří nezávislých členů: Edwarda Hughese, Omara Sattara a Jonathana Lewise, a také čtyř členů managementu skupiny: Martina Němečka, Tomáše Salajky, Philippa Magistrettiho a Olivera Schlinka.

The post Radovan Vítek opouští představenstvo CPI. Kvůli padesátinám i úmrtí v rodině appeared first on Forbes.

Výčep hned u postele. V Česku otvírá teprve druhý pivní hotel na světě

$
0
0

Pro milovníky piva je tohle splněný sen. Abyste si dali hlt čerstvě natočeného zlatavého moku, ani nemusíte vstát z postele. V Nepomuku otvírá první pivní hotel v Česku, kde si můžete čepovat pivo rovnou na pokoji. Nápad vymyslel oceňovaný pivovar Zlatá kráva, podle něhož jde teprve o druhý hotel tohoto typu na světě. Najdete v něm i pivní wellness a lázně.

„Při vymýšlení názvu našeho pivovaru jsme se inspirovali farmou, kterou naše rodina vlastní a kde chováme skot. V podobném duchu se nese i koncept celého hotelu, který kombinuje farmářskou a pivní tematiku. Je v něm čtrnáct pokojů a každý z nich je pojmenovaný podle jednoho z piv v naší nabídce. A všechny pokoje mají svůj vlastní výčep,“ popisuje jednatel hotelu Radovan Sochor.

Design dotváří dřevěné podlahy, stylový nábytek, hovězí kůže a kravské hlavy. Dřevo dominuje i pivním lázním, kde se návštěvníci mohou ponořit do koupelí obohacených o kvasnice, chmel a pivo. A chmelové aroma ozvláštňuje i atrakce místního wellness, jako je parní či finská sauna.

Hotel se nachází v bývalé sladovně historické budovy pivovaru, který fungoval v letech 1870 až 1932. Sochorova rodina tady v roce 2018 tradici vaření piva obnovila. „Stejně jako na naší farmě i v pivovaru děláme řemeslné produkty inspirované přírodou. Jsme zastánci tradiční české výroby piva z lokálních surovin, ale zároveň rádi experimentujeme,“ říká podnikatel.

Pod taktovkou sládkové Žanety Petružálkové tady vzniká řada speciálů z řad svrchně i spodně kvašených piv. Patří mezi ně třeba čtrnáctka choco cow. Černý stout pak Petružalková obohacuje o slupky z čokoládových bobů, které vznikají jako odpadní produkt při výrobě kakaa a čokolády.

Související vydání

APA Yellow cow zase obsahuje sušené mléko a čerstvé citrony. A zajímavá je i bariková šestnáctistupňová IPA stout, která zraje v dubových sudech po červeném víně asi půl roku. V její chuti se zračí dřevitost a lehká kyselost.

Farmářské názvosloví se odráží i v dalších jménech piv jako Tractor IPA, Farm APA, desítka polotučná nebo dvanáctka plnotučná. „Jedno z piv jsme pojmenovali Jiskra na počest původního majitele pivovaru Františka Ferdinanda Jiskry, jehož syn ve svých 84 letech dohlížel na první uvařenou várku Zlaté krávy,“ popisuje Sochor.

Současný pivovar působí na trhu pouhé dva roky, ale i za tak krátkou dobu stačil posbírat řadu ocenění. Patří mezi ně cena pro nejlepší pivovary České a moravské pivní koruny 2019 a 2020 a také tituly mezinárodní soutěže Golden Bohemia 2019.

Pivovarnictví je přitom jen malou částí rodinného byznysu Sochorových, kteří od roku 1995 působí v gastronomii. Vybudovali frenšízový řetězec Švejk restaurant, který měl v době své největší slávy 52 provozoven a i dnes má přes 30 poboček.

Vedle toho Sochorovi provozují také cateringovou firmu. A asi 12 kilometrů od Nepomuku mají již zmíněnou farmu, kde chovají na dvě stovky kusů skotu plemene Aberdeen Angus.

„Můžeme tak naše restaurace zásobovat vlastním masem i pivem. A mlátem z pivovaru zase krmíme dobytek. Myšlenka je vybudovat koloběh založený na soběstačnosti. Dřív to tak běžně fungovalo a my bychom se k tomu rádi vrátili,“ přibližuje podnikatel.

Dodává však, že letošní pandemie rodinný byznys tvrdě zasáhla na všech frontách. „Roční obrat máme kolem 70 milionů korun. A meziročně se nám letos snížil zhruba o 60 procent. Je to velká rána, ale bojujeme,“ říká Sochor.

Zároveň přiznává, že teď není zrovna nejlepší doba pro rozjezd nového hotelu. I proto jeho otevření odložil z jara na podzim. A rezervace přijímá až na únor příštího roku. Zároveň ale věří, že kvůli omezením budou Češi preferovat tuzemskou turistiku. A že unikátní projekt může podnikající rodině pomoci rychleji se postavit zpátky na nohy.

The post Výčep hned u postele. V Česku otvírá teprve druhý pivní hotel na světě appeared first on Forbes.

Každý den jedna rada. „Investujte do čistého svědomí a pořádné postele,“říká Martin Vohánka

$
0
0

Už tři čtvrtě roku čelíme nepříjemné situaci, kterou nezažene ani čokoláda. Co tak letos místo po cukrovinkách sáhnout po adventním kalendáři plném dobrých podnikatelských rad a optimismu?
Tady je 24 tipů od úspěšných lidí českého byznysu, jak tohle období co nejsnáze a hlavně ve zdraví přečkat. Jedna rada na každý prosincový den, než nastane ten Štědrý.

Jako další se o svou radu podělil Martin Vohánka.

Ten letos nepočítá s tak úspěšným rokem, jaký měl loni, kdy jeho technologická firma Eurowag vydělala miliardu korun a dosáhla obratu 2,1 miliardy. Pandemie totiž zbrzdila i kamionovou dopravu, které 31. nejbohatší Čech podle aktuálního žebříčku Forbesu nabízí palivové karty a zprostředkovává platby za mýto.

Navzdory této skutečnosti ale jeden z největších tuzemských filantropistů, který ročně přispívá desítkami milionů korun, nepřestává pomáhat. Nově se zaměřuje například na oblast exekucí.

A teď už jeho slíbená rada:

Nejlepší investice je do čistého svědomí, druhá v pořadí do vlastní postele.

Zítra, tedy 9. prosince, bude radit Danuše Hradilová, spolumajitelka HP Tronic.

The post Každý den jedna rada. „Investujte do čistého svědomí a pořádné postele,“ říká Martin Vohánka appeared first on Forbes.

Brněnská Winning Group se propojuje s EP Industries a kupují německé kovárny Sona

$
0
0

EP Industries se propojila ve společném joint venture s brněnskou firmou Winning Group, která koupila německou SONA BLW Germany – předního dodavatele kovaných součástek v oblasti automobilového průmyslu.

V nově vzniklé Winning Automotive se třemi závody v Německu, ročním obratem 200 milionů eur a tisícovkou zaměstnanců, pod kterou SONA spadá, drží obě společnosti 50 procent hlasovacích práv. Transakci financovala J&T Finance Group a J&T Mezzanine.

EPI řídí Jiří Nováček a je vyčleněná ze skupiny EPH českého miliardáře Daniela Křetínského. Ačkoliv je v ní třetí nejbohatší Čech nemalým investorem, nemá manažerskou kontrolu. 

Daniel Křetínský

  • Majetek v hodnotě 78,0 mld. Kč
  • 3. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Brněnskou průmyslovou investiční skupinu Winning Group založil v roce 2016 Sebastian P. Wagner, který je jejím jediným akcionářem. Zaměřuje se na oblast stavebnictví, strojírenství, developmentu a průmyslově-automobilový sektor.

Stojí třeba za Winning Steel, která má přes padesátku zaměstnanců a zabývá se projektováním statiky velkých staveb na německém trhu. Wagner také provozuje nedávno otevřené restaurace Pavillon Steak House a Vittorio v centru Brna.

„Partnerství s EPI je pro Winning Group a jeho další růst v automobilovém sektoru významný krok vpřed, vidíme také významný potenciál pro další rozvoj prostřednictvím akvizicí. Dohoda se silným partnerem tak pro nás byla logickým krokem a velmi mne její uzavření těší,“ říká Wagner pro Forbes s ambicí stát se společně v následujících letech lídrem na evropském trhu.

Jiří Nováček z EPI, který vlastní aktiva v hodnotě 870 milionů eur a zaměstnává více než 7300 lidí, toto nové propojení potvrzuje slovy: „Jsme potěšeni navázáním partnerství s Winning Group a věříme, že díky této příležitosti dosáhneme vstupu do nového odvětví a na nová území. Společně s partnery z Winning group se zaměříme na zlepšení využití potenciálu Winning Automotive a jejích dceřiných společností.“

Všechno o počeštěném Němci Sebastianu Wagnerovi, jeho Winning Group a obchodu s EPI se dočtete v únorovém Forbesu.

The post Brněnská Winning Group se propojuje s EP Industries a kupují německé kovárny Sona appeared first on Forbes.

Policisty v USA chrání výrobky rodinné firmy z Přelouče. Během pandemie vyrostla o 150 procent

$
0
0

Co nastane, máte-li podnik specializující se na výrobu ochranných prostředků a do toho přijde koronavir? Avec Chem, česká rodinná firma z Přelouče na Pardubicku, dosáhla loni obratu 65 milionů korun, letos ovšem očekává až stopadesátiprocentní nárůst – respektive tržby kolem 160 milionů.

Přesto se její jednatel Michal Filipi ošívá, když má Avec Chem označit za jednoho z vítězů krize. „Tak bych to neformuloval, dobře jsme fungovali i před pandemií. V ní jsme ale byli ihned schopni pomoci lidem v první linii a je fakt, že koronavir nám pomohl získat další zahraniční partnery, takže globálně jsme se ještě víc rozšířili.“

Avec je dlouhodobě proexportně orientovaná firma, výrobky dodává do více než šedesáti zemí světa. „Vyvážíme zhruba 90 procent produkce, tuzemský trh by nás neuživil. Je malý a navíc je zde ve srovnání s cizinou podstatně menší zájem o ochranu zdraví zaměstnanců,“ vysvětluje Michal Filipi.

Růst východočeské společnosti byl během pandemie podpořen protičásticovým filtrem na ochranu dýchacích cest. Logicky o něj byl mohutný zájem, takže se stal svým způsobem klíčem ke dveřím nových klientů.

Avec podle svého jednatele prohloubil trh mimo jiné v Rakousku, Německu, Belgii, Nizozemsku, ale také za mořem: v Jižní Americe a pochopitelně ve Spojených státech, tradičně jednom z nejvýznamnějších odbytišť. Pro tamní trh má firma určenu i speciální značku a letos například některým tamním policejním oddělením dodala okolo čtvrt milionu ochranných prostředků.

Michal a Blahoslav Filipi

V jarní koronavirové krizi nebyl o zmiňovaný filtr zdaleka zájem jen v cizině, naopak: Avec byl ministerstvem vnitra vybrán mezi šest strategických firem, které vyráběly ochranné prostředky přednostně pro stát.

„Vývozy jsme na nějaký čas zastavili a zahraničním obchodním partnerům vysvětlili, že se musíme soustředit na naši zemi. Navýšili jsme postupně výrobu a díky tomu vše zvládli,“ vzpomíná Michal Filipi.

Jeho otec Blahoslav, který Avec Chem v roce 1997 založil a na řízení firmy stále dohlíží, doplňuje, že se jejich filtr stal výměnou součástí celoobličejové masky Covmask vzniklé v rámci projektu Covid19CZ. „Přesně to naplnilo naši filozofii spolupracovat na výzkumu, vývoji a poté uplatnit efektivní výrobu, aby se odpovídající ochranné prostředky dostaly včas k těm, kdo je potřebují.“

Úplně jednoduché to ale v tomto směru nebylo. Avec neměl při nárazu první pandemické vlny dosud plně zprovozněnou automatickou linku, proto byl nutný značný podíl ruční práce.

Firma najela na třísměnný provoz a složitě sháněla zaměstnance. Nenahrávala jí nízká nezaměstnanost – tím spíš, že prostředky k ochraně života musí vyrábět kvalifikovaná síla, aby se vyloučila jakákoliv chyba.

„Problémy jsme ale nakonec zdárně vyřešili a zejména ze zpětné vazby od zdravotníků víme, jak to uvítali,“ říká starší z mužů v čele firmy, která po původním sídle ve Starém Mateřově otevřela předloni nový výrobní závod v Přelouči. Dnes tak Avec Chem dává práci pětačtyřiceti zaměstnancům včetně výzkumníků a vývojářů v oblastech chemickotechnologického průmyslu či 3D designu.

The post Policisty v USA chrání výrobky rodinné firmy z Přelouče. Během pandemie vyrostla o 150 procent appeared first on Forbes.

Úspěch končí ve chvíli, kdy vám jde jen o peníze, říká o prvním milionu Michal Menšík

$
0
0

Zakladatel a šéf fondu V-Sharp Ventures Michal Menšík se už pár let rozhodně nenudí, a letos to platí dvojnásob. Radost mu dělá zejména kurýrní služba Dodo, která v pandemickém roce očekává růst obratu nad půl miliardy korun. Firma se letos dle žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE stala nejrychleji rostoucí technologickou firmou v Česku a druhou ve střední Evropě. Do portfolia Michala Menšíka ale patří i firma Inveo nebo online tržiště Atoto.

Co Michala, který v polovině prosince oslaví své 36. narozeniny, přivedlo k podnikání a jakými zásadami se dostal k prvnímu milionu?

***

Jak to bývá, moje cesta k prvnímu milionu nejspíš začala již v dětství, a když se ohlédnu, inspirací do začátku mi byl především otec, který podnikal v USA, kde jsem tedy i já vyrůstal. Tátova podnikavost mě fascinovala a svou roli jistě sehrálo i dětství v tak konkurenčním prostředí, jakým je Amerika.

Pokud ale mám být úplně upřímný, každá cesta k úspěchu vede především skrze nekonečnou řadu chyb a slepých uliček. Klíčem je se poučit a při každém další projektu dělat věci zase o fous lépe. Pokud bych měl ze své cesty vyvodit několik stručných pouček, byly by následující.

Předvídejte

Mé podnikatelské začátky sahají k malému byznysu s domácími pekárnami, jejichž boom v zahraničí jsme vypozorovali s kamarádem a během studia jsme je začali prodávat i v Česku. Ačkoli jsme zkoušeli štěstí i s fyzickým stánkem, postupně jsem se silně utvrdil v tom, že budoucnost patří jednoznačně onlinu. A v online byznysu a e-commerce jsem již také zůstal. 

Nejdříve jsem vstoupil do začínajícího portálu Slevín a následně založil komplexní e-commerce akcelerátor Inveo, v rámci nějž se s kolegy dodnes věnujeme zvyšování efektivity e-commerce a vývoji nástrojů pro pomoc e-shopům. Inveo umí e-shopy stavět, má vlastní analytické nástroje, platformu pro e-mailingové rozesílky, instrumenty pro optimalizaci skladového hospodářství a podobně. 

V Inveu i mnohokrát potom jsem si ověřil především jedno. Na věci je potřeba se vždy dívat nejen optikou přítomnosti, ale hlavně s ohledem na budoucnost – sledovat a předvídat trendy, analyzovat vývoj v zahraničí a vnímat trh takový, jaký teprve bude.

Poznejte včas slepou uličku 

Každé podnikání s sebou nese chyby a nenaplněné ambice, ale důležité je včas rozpoznat slepou uličku a neupínat se na již prohranou bitvu. Svět je plný příležitostí a věnujete-li se jedné, uniká vám druhá. Pro mě bylo bolestivým, ale velmi důležitým rozhodnutím třeba zastavení vývoje nástroje Mailytics pro analýzu marketingových mailů.  

Foto Inveo

Dostali jsme se s ním do situace, kdy jsme sice náš nástroj byli schopni prodávat, ale cítili jsme, že trh nijak neobohacuje. „Zaříznutí“ projektu sice znamenalo, že jsme z okna vyhodili tisíce člověkohodin práce, ale díky tomuto nelehkému rozhodnutí jsme se mohli vrhnout na věci, které mají skutečnou přidanou hodnotu a mění svět e-commerce k lepšímu. 

Pokud znáte a řešíte potřeby trhu, žádný cíl není příliš velký

Jak a kdy přesně jsem vydělal první milion, si už asi úplně přesně nevybavuji, ale bylo to v době mých prvních e-shopů v čele právě s pekárnami. V kariéře nicméně nepovažuji za nejdůležitější ani nejzajímavější to, jak jsem vydělal první „svůj“ milion, ale jaký příběh se nám daří psát s DoDo.

Primárním cílem nesmí být onen pověstný vydělaný milion.

Když jsem DoDo koncem roku 2016 kupoval od KKCG Karla Komárka, byla to malinká firma se dvěma auty a deseti kurýry, kteří „běhali“ po městě převážně pěšky a s pomocí MHD. Nyní má DoDo 600 aut, více než dvojnásobek kurýrů a vozíme pro nejzásadnější e-commerce hráče na trhu. 

První milion s DoDo přišel poměrně brzy, a to proto, že se nám rychle podařilo identifikovat potřebu trhu a potenciál v B2B logistice poslední míle. Ač jsme kupovali firmičku, která se věnovala službě osobního asistenta, z naší každodenní praxe v e-commerce jsme věděli, že logistika je Achillovou patou e-commerce. Firmy zkrátka potřebovaly partnera, který by jim dokázal pomoci po městě efektivně převážet zásilky ke koncovému zákazníkovi. 

Raketový růst DoDo ale neodstartoval jen jeden klíčový moment nebo jedna velká zakázka. Šlo o dlouhodobý proces, ve kterém hrálo velkou roli to, že jsme od počátku především tým nadšenců, kteří chtějí posouvat hranice daného oboru a pro které není žádný cíl příliš velký. Třeba představa, že bude malý český startup kompletně zajišťovat rozvoz potravin pro tak velký řetězec, jako je Tesco, se mohla zdát šílená. Ale stalo se. Věděli jsme, co trh potřebuje, a dokázali jsme mu tuto potřebu vyřešit.

Důvěra je nejcennější komodita

K milionu, a následně mnoha dalším, jsme se dostali díky nadšení, tvrdé práci a především nepřetržitému budování důvěry. Pokud totiž dokážete o tom, že za něco stojíte, přesvědčit jednoho zákazníka, a dáte si zatracený pozor na to, abyste ho nezklamali, brzy přijdou další. Naší současné velikosti jsme dosáhli jednoduše tím, že jsme dokázali dlouhodobě plnit, co jsme slíbili, a dosahovat jasně podložených výsledků. 

Díky nabyté důvěře si nás naši partneři postupně berou na další a další pobočky, ale i další evropské trhy. Silná důvěra zákazníků, ať už je to Tesco či třeba AmRest, nám přinesla nejen možnost růst a měnit svět logistiky, ale také zodpovědně expandovat. Díky silným vztahům na domácím trhu totiž do zahraničí nevstupujeme naslepo, ale již s konkrétní zakázkou a nepálíme tedy miliony na „studený“ rozjezd daného trhu.

Úspěch končí ve chvíli, kdy vám jde jen o peníze

Dnes již můžu bezpečně říci, že měníme tvář logistiky nejen doma, ale postupně i v dalších zemích regionu. A čím je to dané?

Držíme si svůj směr a máme jasnou vizi, kterou je pokrok a efektivita založená na práci s tvrdými daty. S kolegy se této myšlenky držíme již od prvních dnů Invea a stejný cíl má i DoDo.

Aktuální vydání magazínu

Ač provozujeme logistickou službu, tělem i duší jsme technologický startup s vlastní logistickou platformou, která analyzuje neskutečné množství datových vstupů a díky tomu umožňuje dosahovat potřebné optimalizace. Každá neefektivita je totiž problém, který stojí za to řešit. 

Důležitým poselstvím na závěr tedy je, že primárním cílem nesmí být onen pověstný vydělaný milion. Nám dělá mnohem větší radost pocit, že se díky nám může celý obor posouvat kupředu a že právě naše inovace přinášejí nová a udržitelnější logistická řešení, díky nimž jsou města průjezdnější, čistší a zákazníci spokojenější.

The post Úspěch končí ve chvíli, kdy vám jde jen o peníze, říká o prvním milionu Michal Menšík appeared first on Forbes.


Uhlí může skončit dřív než do dvaceti let, odhaduje miliardář Paukner

$
0
0

Více než dvě století po průmyslové revoluci se jejímu palivu chýlí čas. Podle rozhodnutí Uhelné komise by se v Česku mělo uhlí přestat využívat pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Z devatenácti členů komise hlasovalo pro rozhodnutí patnáct, proti byli zástupci ekologů, kteří jako nejzazší termín navrhovali rok 2030. Konečné slovo bude mít vláda.

Co o stopce pro uhlí soudí majitel společnosti Carbounion Bohemia a 59. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu? V polovině září odhadoval, že by mohla těžba a využívání uhlí skončit ještě dřív, okolo zmíněného roku 2030. Sám s uhlím obchoduje a na jeho konec se připravuje od roku 2015.

Petr Paukner

  • Majetek v hodnotě 4,0 mld. Kč
  • 59. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Verdikt komise považuje spíš za politickou deklaraci a udání trendu než pevně daný termín. „Vůbec bych rozhodnutí nekritizoval, zvolili střed,“ říká Paukner. Termíny byly tři – roky 2033, 2038 a 2043 – a komise se, podobně jako Německo, rozhodla pro prostřední.

„Z mého pohledu nikdo neví, jestli to bude opravdu až v roce 2038, nebo dřív,“ míní Paukner a zmiňuje tři rozhodující body: dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, legislativu pro fotovoltaické elektrárny a emisní povolenky.

Miliardář připomíná, že Dukovany by sice měly být do kýženého roku dostavěny, jenže žádná jaderná elektrárna v Evropě nebyla spuštěna včas podle původního plánu. Stran fotovoltaiky pak chybí dostatečná legislativa.

„Nemyslím tím solární panely, co jsou na střechách rodinných domů, ty nás nezachrání. Důležité je, zda se sluneční elektrárny budou moci stavět třeba na výsypkách. Brownfieldů pro jejich výstavbu je tu málo a na zemědělské půdě je to nesmysl,“ upozorňuje Paukner.

U nás prostě nefouká.

Bránit výstavbě na výsypkách, tedy rekultivovaných plochách po těžbě, je podle něj špatně. „Myslet si, že zvládneme vyrábět podstatnou část energie větrníky, je nesmysl. U nás prostě nefouká.“

Aby firmy investovaly do výstavby elektráren založených na obnovitelných zdrojích, musí mít jasně dané podmínky. V současné době tomu tak podle Pauknera není, proto jsou opatrné. Zároveň chybí kvalitní analýzy, kterých by se mohly držet.

Hlasy, které jsou pro rychlejší konec těžby, argumentují i tím, že je možné elektřinu přestat vyvážet – v současnosti jí ostatně více vyvezeme, než dovezeme. To je ale podle miliardáře krátkozraké.

„Můžete to dělat rok, dva, pak rezerva dojde,“ konstatuje a dodává, že rozhodně není zastáncem názoru konkurence z Mostecké uhelné, aby se stavěly nové uhelné zdroje. Budoucnost vidí v obnovitelných zdrojích a kombinaci všech dostupných možností.

„Podívejte, kam se posunula fotovoltaika od doby, kdy jsem tu v roce 2006 jako druhý po Křetínském stavěl tento typ elektrárny. Jiný výkon, jiné technologie,“ říká Paukner, podle nějž může být další možností také vodík nebo štěpka.

„Ovšem tu nepovažuji za klasický obnovitelný zdroj, ale přechodné palivo. Bude se spalovat, dokud tu bude, odhaduju to na pět až sedm let. Nelze si vymýtit lesy. Je to jen jedna z dalších možností pro nejbližší roky.“

The post Uhlí může skončit dřív než do dvaceti let, odhaduje miliardář Paukner appeared first on Forbes.

Firmy si kvůli pandemii předcházejí zákazníky. Tady je 10 značek, které to dělají nejlépe

$
0
0

České firmy vedou letos bitvy na všech frontách. Kromě boje o přežití svádějí boj i o zákazníky. Lidé v krizi méně utrácejí, je těžší přesvědčit je k nákupu a obchodníci na to reagují vylepšováním svých služeb. Dokládá to i každoroční studie poradenské společnosti KPMG, podle které mají letos dvě třetiny značek kladnější hodnocení než loni.

Nejspokojenější jsou Češi se službami Air Bank. Druhé místo v žebříčku obsadila logistická společnost Zásilkovna a třetí příčku síť čerpacích stanic Tank Ono. Za nimi následuje výrobce kosmetiky Yves Rocher a Equa Bank. V první desítce je také hudební aplikace Spotify, síť drogerií dm, kávový řetězec Tchibo a sportovní firmy adidas a Decathlon.

„Obecně se značky snažily být vstřícnější. Celkově se zákaznická zkušenost v Česku zlepšuje už třetím rokem. Letos se zvýšilo i skóre zvané NPS, tedy indikátor toho, zda by značku její klienti doporučili ostatním,“ popisuje Tomáš Potměšil, který v KPMG Česká republika vede tým Customer and Strategy.

Zákazníci nejvíc oceňovali odvětví, která v době krize zajišťovala základní potřeby, jako supermarkety, přepravní společnosti nebo lékárny. Skóre rostlo i restauracím a rychlým občerstvením a dobré hodnocení měly také telekomunikace. Naopak nejhorších výsledků dosahovaly segmenty, které jsou u klientů obecně hůře vnímané, jako energetika a telekomunikace.

16 % procent malých a středních firem za krize investuje do zákaznické spokojenosti

Špatnou zpětnou vazbu od zákazníků si vysloužily také odvětví těžce zasažená krizí, především hotely a firmy působící v oblasti cestování. U nich se výsledná zkušenost klientů odvíjela hlavně od flexibility a ochoty, s jakou dokázaly vyřizovat storna, měnit termíny a vycházet lidem vstříc.

„Jako příležitost posílit vztah se zákazníkem využila krizi řada malých a středních firem. Podle našeho červnového průzkumu zareagovalo 16 procent těchto podniků investicemi do oblasti zákaznické zkušenosti. Pro některé to byla otázka přežití a vytvoření nových distribučních kanálů, pro jiné příležitost udržet nově objevený zájem klientů, případně způsob, jak obsadit místo na trhu opuštěné konkurencí,“ říká Potměšil.

Hodnocení firem v letošním žebříčku ovlivnilo mimo jiné to, jak zvládly za ztížených bezpečnostních podmínek provoz v kamenných obchodech i to, jak rychle se dokázaly přesunout do online světa. „Krize podpořila i experimentálnější formáty, například virtuální prohlídky. Lidé také objevili nové služby a značky. A výrazně posílila i společenská odpovědnost firem,“ popisuje Potměšil.

Očekává, že trend rostoucí péče o zákazníka přetrvá i po konci koronakrize. I proto, že Češi jsou v tomto ohledu stále náročnější. „Věřím, že nepříjemné dopady krize odezní s opětovným nastartováním ekonomiky a nové pozitivní návyky firmám zůstanou,“ říká Potměšil.

Do studie s názvem „V nouzi poznáš: 100 nejlepších zákaznických zkušeností v Česku“ se zapojilo přes pět tisíc respondentů. Podmínkou pro účast byl kontakt se značkou alespoň po dobu posledních šesti měsíců. Hodnotili celkem 189 firem působících v devíti odvětvích

TOP značky v ČR podle spokojenosti zákazníků:

1. Air Bank – finanční služby

2. Zásilkovna – logistika

3. Tank Ono – retail

4. Yves Rocher – retail

5. Equa Bank – finanční služby

6. Spotify – zábava a volný čas

7. dm – retail

8. adidas – retail

9. Tchibo – retail

10. Decathlon – retail

The post Firmy si kvůli pandemii předcházejí zákazníky. Tady je 10 značek, které to dělají nejlépe appeared first on Forbes.

Česká vláda zvyšuje nejistotu, která může za polovinu ztrát, tvrdí čerstvě oceněný ekonom Matějka

$
0
0

Načasování nemohlo být lepší. K přednímu českému ekonomovi Filipu Matějkovi dolétlo právě dnes prestižní ocenění udělované Evropskou unií a rovněž dnes dostávají předplatitelé nové číslo magazínu Forbes, kde je s Matějkou obsáhlý rozhovor.

Velmi aktuální je navíc i téma, kolem kterého se prakticky celý točí: nejistoty plynoucí z protipandemických vládních opatření. Ty podle Matějky poškozují byznys v podstatě stejně jako samotný vir.

Čtyřicetiletého Matějku vybrala Unie jako jednoho z držitelů takzvaného ERC grantu, díky němuž může pro další vědecký výzkum čerpat částku přesahující milion eur. Grant Evropské výzkumné rady je určen coby finanční podpora „špičkovému bádání směřující za hranice poznání v daném oboru“ a Matějka ho obdržel už podruhé – zopakoval úspěch z roku 2015.

„Beru to jako velké ocenění a radost z něj mám i ve smyslu jakéhosi potvrzení, že v Česku jsou na vzestupu společenské vědy. Těm se v minulosti moc nedařilo granty ERC získávat, na rozdíl od výjimečných vědců v chemii a biologii,“ vyjádřil se oceněný.

Vědec z institutu CERGE-EI byl během první koronavirové vlny členem ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu vlády. Ten byl v létě rozpuštěn jako zbytečný, což Matějka diplomaticky komentuje jako „nemoudré rozhodnutí“. Navzdory tomu se však boji proti dopadům krize nadále intenzivně věnuje.

V tomto směru si vláda podle něj v současnosti vůbec nepočíná dobře a místo žádoucího snižování nejistoty dělá pravý opak a nejistotu ještě zvyšuje. Interview pro prosincový Forbes vznikalo logicky před nynějšími „šachy“ s otevřením restaurací, změnou zavíracích dob a hrozbou opětovného uzavření, ale přesně tento chaos ukázkově vystihuje, co ekonomovi vadí.

Omluvu, že je to naprosto nová situace, dnes nelze v žádném případě aplikovat.

„Při jarní vlně pandemie jsme víceméně všichni chápali, že je naprosto nová situace, a tudíž je pro vládu nesmírně těžké stanovit jakákoliv opatření. Stejnou omluvu ovšem nelze v žádném případě aplikovat dnes, kdy jde vývoj díky poměrně přesným datům velmi slušně předvídat,“ říká Matějka.

Důsledek nepředvídatelného chování vlády je podle něj drtivý. Ekonom odhaduje, že zhruba za polovinu ekonomických ztrát mohou samotná protipandemická omezení, avšak za druhou polovinu právě nejistota plynoucí z chaosu a zmatečných rozhodnutí. „A polovina je docela dost, ne?“ nadhodí otázku, na niž je zbytečné odpovídat.

Vláda se podle Matějky zcela absurdně rozptyluje řešením dalších věcí, místo aby se plně soustředila na krizi.

„Jestliže se bude kromě koronaviru řešit ještě dostavba jaderné elektrárny, daň z nabytí nemovitosti, změny zaměstnaneckých daní, ale i detailní finanční pomoci různým byznysovým sektorům, je to kontraproduktivní a místo snižování nejistoty ji to enormně zvyšuje. Potřebujeme, aby stát věci neměnil, aby je necucal zčistajasna z prstu.“

Výše uvedenou výtku shrnuli Matějka a jeho kolegové v doporučení, které vládě adresovali – a na které vláda nehleděla. A může být ještě hůř: kroky politiků budou ovlivněny mimo jiné i touhou uspět v parlamentních volbách, které v příštím roce přerozdají mocenské karty. Lze si tak snadno představit billboardy typu „dali jsme vám víc peněz“, ačkoliv veřejné rozpočty mohou být daňovými změnami fatálně poškozeny.

„Peníze jsou v současnosti cennější než před pandemií, přesto jsou ze státní kasičky sypány ven. A souhlasím, že politické hry jsou pro toto počínání jednou z motivací,“ říká Filip Matějka a připomíná, že je důležité na to upozorňovat a pokusit se politiky brzdit.

Alespoň v těch krocích, které dosud nestihli…

The post Česká vláda zvyšuje nejistotu, která může za polovinu ztrát, tvrdí čerstvě oceněný ekonom Matějka appeared first on Forbes.

Nenápadný exit z Brna. Startup Webnode kupují za jednotky miliard korun Belgičané

$
0
0

Česká internetová scéna si na sklonku roku připisuje významný obchod. Brněnský nástroj Webnode, umožňující snadné vytváření webových stránek, kupuje belgický webhostingový velikán team.blue.

Detaily transakce strany nezveřejnily, ale podle informací Forbesu jde o obchod v řádech jednotek miliard korun. Dosavadním majoritním vlastníkem byl zakladatel firmy Vít Vrba, deset procent držel Reflex Capital miliardáře Ondřeje Fryce.

Ondřej Fryc

  • Majetek v hodnotě 2,5 mld. Kč
  • 90. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

„Jsem opravdu hrdý na to, že se Webnode připojuje k jedné z největších hostingových skupin v Evropě, a může tak těžit z napojení na jejich silnou síť,“ říká k obchodu Vít Vrba, který skrze svůj devět let starý švýcarský vehikl Novira Investment vlastní podíly v rozjetých startupech Reservio, Survio nebo Smartlook.

„Zároveň je pro mě velmi důležité, že team.blue řídí nekorporátní lidé, kteří podporují i nadále startupového ducha Webnode a firemní kulturu orientovanou primárně na lidi,“ dodává Vrba.

Webnode byl od svého začátku v roce 2008 soustavně v černých číslech. „Poslední dobou mi přijde, že startup musí být synonymem pro bezednou díru na finance, že kdo nepálí peníze, jako by nebyl. Webnode je však krásným příkladem toho, že to jde i jinak,“ komentuje úspěšný počin Ondřej Fryc.

Webnode má nejvíce uživatelů v Česku, Brazílii, Španělsku, Portugalsku a Itálii

Služeb brněnské firmy, kterou z role CEO vede Josef Hos a která má lehce přes sto zaměstnanců, využívá více než 40 milionů uživatelů po celém světě. Podle výroční zprávy na Webnode běží primárně osobní weby a blogy. Část však tvoří i neziskové organizace, školy, úřady či menší podnikatelé.

Belgická firma team.blue vznikla teprve loni, a to spojením velkých webhostingových hráčů Combell Group, TransIP Group a Register Group. Letos míří na 300 milionů eur v tržbách.

„Poskytovat snadné, ale funkční produkty více než dvěma milionům zákazníků po celé Evropě je základem naší DNA, s Webnode na palubě jsme tak zase o krok blíž k naplnění naší vize,“ komentuje nákup CEO team.blue Jonas Dhaenens.

The post Nenápadný exit z Brna. Startup Webnode kupují za jednotky miliard korun Belgičané appeared first on Forbes.

Online prodejům krize prospívá. Bibloo a UrbanStore zvýšily tržby na 1,4 miliardy korun

$
0
0

Český módní portál Bibloo, který se před rokem majetkově spojil se značkou UrbanStore zvýšil letos tržby o 32 procent na 1,4 miliardy korun. Firma, která provozuje internetové obchody v deseti zemích, letos zvýšila on-line prodej o 42 procent. Uvedla to v tiskové zprávě.

Listopad byl pro Bibloo i UrbanStore tradičně jedním z nejsilnějších měsíců v roce, a to díky už i v Česku etablované výprodejové akci Black Friday. Během Black Friday firma dosáhla meziročního růstu o 330 procent.

Do vedení skupiny letos přišla Martina Kudláčková ze Sportisima, kde byla z pozice ředitelky nákupu zodpovědná za produktovou strategii. „Martina nastoupila na pozici výkonného ředitele a ve vedení ji doplnil David Štěpánek na pozici provozního ředitele. Hlavními cíli nového vedení je kontinuální rozšiřování produktové nabídky v segmentech módního a sportovního oblečení,“ uvedl spolumajitel Bibloo Petr Liesner.

Podle Kudláčkové se firmě daří zvyšovat poměr tržeb ze zahraničních mutací a posilovat přítomnost na těchto trzích. „Naopak pomyslnou černou kaňkou v našich jinak úspěšných aktivitách představuje nepříznivá situace u našich maloobchodních jednotek, které pochopitelně trpí tvrdými vládními opatřeními a s nimi spojeným odlivem zákazníků, což můžeme jen těžko ovlivnit,“ podotkla.

Bibloo vlastní podnikatel, který působí v realitním byznysu, Václav Skala, a zakladatel Petr Liesner. UrbanStore loni koupili od mediální skupiny Media Bohemia (60 procentní podíl) a podnikatele se sportovní módou Miroslava Koláře (40procentní podíl). Bibloo a Urban Store plánuje v nadcházejícím období řadu aktivit spojených s dalším rozvojem a expanzí. Jednou z hlavních bude spuštění nové podoby e-shopu a na něj navázané mobilní aplikace.

The post Online prodejům krize prospívá. Bibloo a UrbanStore zvýšily tržby na 1,4 miliardy korun appeared first on Forbes.

Každý den jedna rada. „Nacházejte životní radost i v drobnostech,“říká Danuše Hradilová

$
0
0

Už třičtvrtě roku čelíme nepříjemné situaci, kterou nezažene ani čokoláda. Co tak letos místo po cukroví sáhnout po adventním kalendáři plném dobrých podnikatelských rad a optimismu?

Tady je 24 tipů od úspěšných lidí českého byznysu, jak tohle období co nejsnáze a hlavně ve zdraví přečkat. Jedna rada na každý prosincový den, než nastane ten Štědrý.

Jako další se o svou radu podělil Danuše Hradilová.

Spolumajitelka firmy HP Tronic, jednoho z největšího tuzemských prodejců domácích elektrospotřebičů a elektroniky, letos čítá ztráty v řádech desítek milionů korun.

Společnost, pod níž spadají značky jako ETA nebo Datart, musela totiž kvůli vládním opatřením na několik týdnů uzavřít své obchody. Likvidační pokles tržeb nicméně neočekává. Oproti předchozím letům vzrostl nákup produktů prostřednictvím internetu.

A teď už její slíbená rada:

Užívejte si každé ráno, kdy se probouzíte zdraví, a i když prší nebo je mlhavo, nacházejte životní radost i v drobnostech. Optimismus ovlivňuje naše zdraví snad nejvíce.

Zítra, tedy 10. prosince, bude radit Evžen Korec, zakladatel Ekospolu.

The post Každý den jedna rada. „Nacházejte životní radost i v drobnostech,“ říká Danuše Hradilová appeared first on Forbes.

Mladým lidem není příroda lhostejná, říká majitel společnosti Probio, jejíž prodej stoupl o 300 procent

$
0
0

Před sedmi lety začala prvního výrobce biopotravin v České republice, firmu Probio, trápit konkurence. Malí garážoví importéři, kteří se chytili vlny zájmu o zdravou stravu, sebrali Martinu Hutařovi a jeho společníkovi Karlu Matějovi část trhu. 

Podle Hutaře i díky tomu, že využívali  neznalosti zákazníků, co přesně se skrývá pod označením, jako je farmářský, přírodní nebo natural. Po mnoha letech, kdy firma budovala hlavně povědomí o ekologickém hospodaření, a vlastní značku trochu zanedbávala, přišla nová situace, na kterou museli zareagovat.  

„Pětadvacet let jsme nepropagovali sebe, nýbrž šetrný způsob hospodaření. A to bylo nutné vzhledem k narůstající konkurenci změnit,“ říká Martin Hutař. Před pěti lety proto začali budovat vlastní značku, a ta jim pomohla vrátit se zpátky. Vsadili na to, co je pro jejich výrobky přirozené, na přírodu, respekt k ní, solidnost a udržitelnost.

Když tehdy začal klesat obrat, začali dělat majitelé spoustu opatření, nejdřív vymýšleli různé nové výrobky, inovace, ale na tržby to mělo velmi malý dopad, spíš o peníze vinou zvýšených nákladů spojených s novými produkty přicházeli.

Začali přemýšlet, čím to bude, a zkusili jinou variantu – zlepšili produktivitu práce, očesali sortiment, vymysleli nové obaly a svůj marketing postavili na zdravé přírodě. 

„Bylo mi trochu nepříjemné mluvit o samozřejmých věcech, jako je šetrné zacházení s přírodou – že ji nedevastujeme, nepřidáváme do ní další pesticidy nebo potravinářské chemikálie. Připadalo mi, že se chlubíme tím, co je přece jasné a co je v našich základech od začátku,“ konstatuje Hutař.

„Nemám rád, když se někdo falešně ohání přírodou. A ukázalo se, že to naši zákazníci kupující biopotraviny vnímají úplně stejně. Naše nové obaly přijali velmi pozitivně,“ dodává. 

Dnes firma, která nejen vyrábí bio výrobky, ale produkuje i ekologické osivo a zpracovává vlastní i od ekologických zemědělců koupené plodiny, dosahuje obratu okolo 300 milionů korun ročně s více než stovkou zaměstnanců.

Dvanácti procenty se na obratu podílí výroba ekologických osiv, zbytek připadá na hotové potraviny a suroviny pro další zpracovatele. Deset až dvanáct procent plodin si pěstují sami, zbytek nakupují zhruba od stovky ekologických zemědělců.

Mají vlastní mlýny i balírnu, zhruba pětina zboží končí v zahraničí, zejména na Slovensku, v Polsku nebo Rakousku. Společnost má vlastní e-shop, ale Hutař přiznává, že je to spíš jejich výkladní skříň, větší objem zboží prodávají partneři v kamenných prodejných, supermarketech a svých e-shopech. Své zboží nabízejí například i prostřednictvím Rohlík.cz. 

To, že využívají několik kanálů a jejich výrobní porfolio je rozložené, jim pomohlo v době první vlny pandemie. Bylo například obtížné dostat zboží přes hranice, ale příjmy z této části byznysu vyrovnávala zvýšená poptávka po potravinách v kamených i elektronických obchodech. 

Jak říká Hutař, první vlna byla pro všechny hektická. „Měsíční obrat stoupl za březen a část dubna od 80 procent, v e-shopu dokonce o 300 procent. Nebyli jsme na to, jako spousta dalších, připraveni. Zboží bylo, ale nebyli lidé, nemohli jsme využívat brigádníky, lidé onemocněli,“ vypráví Hutař.

Ze dne na den bylo nutné vyprodukovat dvakrát až třikrát více mouky, krup a dalšího, a to bylo nemožné. „Byl to tak trochu měsíc a půl improvizace a hektického úsilí všech kolegů z výroby i administrativy, kteří chodili vypomáhat, kde bylo třeba,“ konstatuje.  

Pak se obrat dostal k normálu a přišly tradičně slabší prázdninové měsíce. Jenže zatímco v běžných letech se poptávka začíná zvyšovat už koncem srpna, letos to se hubené období protáhlo přes celé září. „Léto bývá slabší, prodáváme zhruba o 30 až 40 procent méně mouky i dalších výrobků, lidé jsou na dovolené a míň nakupují. Jenže letos to trvalo déle a začali jsme z toho být trochu nesví,“ uvádí Hutař.

Dovolené se protáhly a zákazníci se k nakupování vrátili až na konci září. Martin Hutař očekává, že tržby za rok 2020 narostou asi o deset procent, tedy o něco více než za poslední roky. „Druhá vlna pandemie nás již nezaskočila. Byli jsme, stejně jako ostatní obchodníci, předzásobení a lidé už nepanikařili. Poptávka je o něco vyšší než v jiných letech, ale nic extrémního,“ konstatuje Hutař.

Původně firma takhle široký záběr činnosti mít nechtěla. „Jenže bio osivo nikdo dělat nechtěl, pro osivářské firmy byly objemy nezajímavé. Tak jsme si ho začali vyrábět sami. Velkoobchod jsme taky nechtěli mít. Jenže velkoobchodníci od nás koupili vyloupanou pohanku, ale nechtěli koupit mouku. Zůstávala na skladě, a tak jsme založili vlastní velkoobchod,“ vypráví, muž, jehož firma je dnes vyhlášeným dodavatelem špaldy a pohanky a výrobků z nich.

Obě komodity mají dnes velkou hodnotu. Pohanka se v celé Evropě neurodila a po špaldě je obrovská poptávka, což vyšroubovalo cenu hodně vysoko. Dokonce v některých případech tak, že už je nechtěla firma Martina Hutaře od dodavatelů kupovat, protože by to neúměrně zdražovalo potraviny. „Bohužel musíme kvůli tomu navyšovat ceny. Mrzí nás to,“ říká majitel firmy.

Svých zákazníků si váží a konstatuje, že ti, co napují zdravé potraviny, patří k těm věrným, co nehledí jen na akce a slevy. Jsou zvyklí chodit do stejných prodejen zdravé výživy a podrželi je i během pandemie. Prodeje v kamenných obchodech nepoklesly, k tomu výborně fungovaly e-shopy. Zákazníci bio potraviny kupují i přesto, že jejich cena bývá o 30 až 80 procent vyšší v porovnání s běžnými potravinami.

Příčinou jsou mimo jiné logistické náklady – je rozdíl, kdy zbožím naplníte celý kamion, nebo jen půl – větší výdaje jsou spojené i s uskladněním. Roli hraje i to, že výrobci bývají hlavně menší zemědělci, u kterých je ekonomika provozu jiná než u velkých společností.

„Průmyslovou a manufakturní výrobu nelze srovnávat. To je jako když si koupíte chleba z obří pekárny a od malého soukromníka. Ten druhý může být i jednou tak drahý,“ říká Martin Hutař.

Jeho firma se chystá v příštích letech investovat hlavně do skladových prostor, které se ukázaly během covidu jako nedostatečné. 

Trochu ho mrzí, že se o ekologických zemědělcích vyprávějí ty samé vtipy jako před 25 lety: „Jaký je rozdíl mezi normálním a bio zemědělcem? Žádný, jenom ten druhý stříká v noci.“ Tehdy se tomu smáli, dnes už ne.

Kontrola ekologického zemědělství je velmi přísná. Zemědělec i výrobce musejí prokazovat, že nemůžou prodat víc než nakoupili. Každý podvod je trestný čin.

Aktuální vydání magazínu

„Ze zahraničí znám případy, kdy se za podvod dostalo do vězení několik obchodníků. Navíc v případě pochybností, že nedodržujete zásady ekologického zemědělství, jsou pozastaveny dotace,“ upozorňuje Hutař. Přijít o ně by přitom byla pro zemědělce téměř likvidační ztráta. 

Povědomí o ekologickém hospodaření je pořád ještě hlavně mezi starší generací zkreslené. Vidí ale zlepšení mezi mladými lidmi, kterým není jedno, v jakém stavu příroda je.

Podle Hutaře teď nastává doba zásadní změny a i proto je rád, že Česko náleží k Evropské unii. „Jsou v ní vizionáři, kteří drží náš stát trochu na uzdě a zelená politika je pro ně přirozená,“ míní.

Příroda pro něj hodně znamená – podniká ve Starém Městě pod Kralickým Sněžníkem, kde je dle jeho slov radost vyjít ven a vidět tu krásu kolem.

The post Mladým lidem není příroda lhostejná, říká majitel společnosti Probio, jejíž prodej stoupl o 300 procent appeared first on Forbes.


Kofola slaví skvělá čísla vlastní kávou. Samarasův kolos rozšiřuje portfolio, i v těžkém roce mu roste zisk

$
0
0

Kafe od Kofoly? Vedení nápojářské skupiny si myslí, že přesně na tohle trh čeká, a tak společnost Kofola ČeskoSlovensko po akvizici zavedené rodinné firmy Espresso rozšiřuje portfolio a představuje novou značku kávy Trepallini. Distribuovat ji chce jak podnikům v gastrobyznysu, tak k vám domů přes e-shop.

„S kávou jsme začali teprve loni, ale v kategorii se nám zalíbilo natolik, že jsme se rozhodli k naší prémiové kávě Reserva vyvinout vlastní značku Trepallini,“ říká Karel Hrbek, marketingový ředitel firmy Leros, kterou Kofola vlastní. Novou značku kávy společnost vyvíjela v Itálii – a tu taky silnou nahořklou chutí připomíná.

Kofola do akvizic a růstu portfolia šlape naplno i v pandemickém roce, který je pro společnosti závislé na podnicích v gastronomii dost složitý. Na jaře skupina dokončila akvizici Karlovarské Korunní a Ondrášovky, a do portfolia zařadila minerálku Šaratica, kterou si otevřela cestu k distribuční síti lékáren.

Už zkraje roku navíc společnost koupila českého výrobce ciderů a řemeslných limonád F. H. Prager a posílené Kofole se zatím podle výsledků z burzy daří letos skvěle.

Navzdory výpadkům byznysu způsobeným jarním lockdownem a uzavřením hotelů, restaurací i zrušením velkých akcí, se Kofole podařilo meziročně výrazně růst ve všech důležitých číslech. Výnosy za třetí čtvrtletí letošního roku dosáhly 2,081 miliardy korun, zatímco loni za 3Q „jen“ 1,861 miliardy.

Letní tržby byly jedny z nejlepších vůbec.

“Byli jsme větší pesimisti, než jak to nakonec dopadlo,” říkal Forbesu na sklonku září k vývoji letošního roku Jannis Samaras, který se svou rodinou vlastní přes polovinu nápojového impéria. Právě léto Kofole pomůže k pěknému zisku EBITDA pandemii navzdory – letní tržby byly podle Samarase jedny z nejlepších vůbec.

Zisk EBITDA se Kofole za letošní třetí čtvrtletí podařilo vyšponovat dokonce o 28 procent na 557 milionů korun, zatímco zisk na akcii vzrostl o 40 procent. Kofola přitom svými letními výsledky překonala očekávání alalytiků i tržní odhady, které byly už tak postavené poměrně vysoko.

Skvělými čísly za 3Q tak Kofola potvrdila výhled na miliardovou hranici, kterou by EBITDA za letošek mohla překonat. Otázkou nicméně zůstává, co s tržbami Kofoly a jejím ziskem udělá podzimní lockdown, který se plně projeví až do výsledků za čtvrté čtvrtletí.

Výhled společnosti posazený na spodní hranu rozpětí totiž naznačuje EBITDA pro 4Q v rozmezí pohých 50–60 milionů. Třeba ale Kofola najde pod stromečkem zlaté prasátko a znovu překvapí.

The post Kofola slaví skvělá čísla vlastní kávou. Samarasův kolos rozšiřuje portfolio, i v těžkém roce mu roste zisk appeared first on Forbes.

Každý den jedna rada. „Nepodnikejte jen pro peníze, najděte smysl svého života,“říká Evžen Korec

$
0
0

Už třičtvrtě roku čelíme nepříjemné situaci, kterou nezažene ani čokoláda. Co tak letos místo po cukrovinkách sáhnout po adventním kalendáři plném dobrých podnikatelských rad a optimismu?

Tady je 24 tipů od úspěšných lidí českého byznysu, jak tohle období co nejsnáze a hlavně ve zdraví přečkat. Jedna rada na každý prosincový den, než nastane ten Štědrý.

Jako další se o svou radu podělil Evžen Korec.

Byty se navzdory koronavirové krizi stále prodávají. Zakladateli Ekospolu proto vrásky na čele letos přidělávala zejména několik týdnů uzavřená táborská zoo. Podle Forbesu 66. nejbohatší Čech a velký milovník zvířat ji koupil v roce 2015 za 16 milionů korun, čímž ji zachránil před úpadkem. Kromě ní provozuje ještě úspěšnou chovatelskou stanici psů plemene cane corso a jezdecký klub s farmou u Olbramovic. 

A teď už jeho slíbená rada:

Významného úspěchu většinou dosáhnou lidé, kteří chtějí podnikáním změnit svět. Důležité proto je, aby vaše práce byla smyslem vašeho života. Budete-li podnikat pouze s cílem vydělat co nejvíce peněz, ničeho velkého nedosáhnete.

Zítra, tedy 11. prosince, bude radit Václav Staněk, zakladatel Vasek.

The post Každý den jedna rada. „Nepodnikejte jen pro peníze, najděte smysl svého života,“ říká Evžen Korec appeared first on Forbes.

Kufřík, který vás přenese tisíce kilometrů, už je realitou. Konkrétně tou virtuální

$
0
0

Stojím v autosalonu Škody a před sebou vidím nový Enyaq. Zbrusu nové, plně elektrické SUV se přede mnou blýská v celé kráse. „Dojděte k němu,“ našeptává mi hlas po boku. Udělám osm, deset kroků, vyhnu se několika dalším vozům a stojím u něj.

„Podívejte se dovnitř,“ radí hlas. Vezmu za kliku, ale dveře se neotevřou. „Ne, dovnitř se podívejte.“ Teprve v tu chvíli pochopím. Vnořím obličej do skla dveří a prolnu se dovnitř vozu. Je dokonalý. Infotainmentový systém v palubní desce šlape na plné obrátky. Přiblížím se k dokonalé textuře povrchu volantu. „Zvětšíme?“ ptá se hlas.

Zvětšíme.

Elektrická škodovka se kolem mě nafoukne. Volant už je velký jako lodní kormidlo. A roste dál. Růst se zastaví až v momentu, kdy přede mnou trčí plynový pedál jako surfařské prkno.

Zmenšíme. Za pár vteřin je Enyaq velký jako angličák. Instinktivně ho překročím. 

Jako bych nevěděl, že jsem i s celým autosalonem ve virtuální realitě. Konkrétně v operačním systému Virtuplex OS, který v Horních Počernicích provozuje firma Virtuplex. Celý autosalon se rozprostírá na ploše téměř jednoho tisíce metrů čtverečních – je stejně velký jako prázdný sklad, v němž se celé kouzlo odehrává.

Já mám na sobě brýle na virtuální realitu a batůžek s počítačem, díky němuž můžu chodit po prázdném skladu zcela volně a současně se tak pohybovat i ve virtuálním prostoru. Jsou identické. Když tady bude ve virtuální realitě dům s dvacet metrů dlouhou stěnou, tak ho prostě fyzicky obejdu. Když tu bude kancelářský komplex, prochodím si ho v reálné velikosti.

Martin Petrovický a Pavel Novák založili Virtuplex před dvěma lety. Od té doby se jejich tým rozrostl na sedmnáct lidí a jejich první uzavřený rok skončil na 10,5 milionu korun obratu. Druhý končí za tři měsíce a podle zakladatelů zase o něco vyrostou. Ne na trojciferná čísla, ale vyrostou.

Aktuální vydání magazínu

Mezi jejich zákazníky patří jak Škodovka, tak Česká spořitelna a mnoho dalších klientů, mezi nimiž nyní hrají prim developeři a jejich architektonická studia. Autosalon Škody, jímž jsem ve virtuální realitě procházel, tak zdaleka není jediné prostředí, v němž se klienti Virtuplexu ocitají.

Developeři a architekti tu procházejí skrze modely svých kancelářských či nádražních budov, stejně jako koncepty hyperluxusních vil. „Jsou tu i lidi, co čtou Forbes a staví si domy, které si tu před realizací projdou ve virtuální realitě,“ říká Novák. „Není to už jen pro obří firmy a jejich velké projekty, ale i pro soukromé, byť ne úplně běžné stavby,“ doplňuje jej Petrovický.

Celou tuhle říši za zrcadlem, respektive za čočkami virtuálního headsetu, už Forbes popsal. Koronavirová krize ale mezitím misi Virtuplexu využívat virtuální realitu v B2B segmentu v ledasčem zkomplikovala.

„Předsevzali jsme si seznámit trh s možnostmi, které tato technologie má,“ říká Petrovický. „Covid nás však trochu zbrzdil, protože dávat si headset těsně nad dýchací cesty v době běsnící pandemie může být pro někoho nepříjemné,“ dodává.

Proto firma začala hledat jiné cesty. A nezůstala jen u toho, že když si teď nandavám headset na hlavu, chrání mě speciální maska, a veškeří avataři ve virtuální realitě mají pro klid duše na ústech roušky. Petrovický s Novákem šli dál – a ve světle koronavirové krize akcelerovali svou vznikající myšlenku vzdáleného připojení.

A tak vznikl jejich nejnovější vynález. Kufr. 

Leží před námi na stole a vypadá jako přesně to, čím je – jako cestovní kufr s kolečky. Důležitý je ale jeho obsah. Uvnitř se totiž nachází superpokročilý notebook specifikace VR Ready s grafickou kartou RTX 2080 a prvotřídní headset od Hewlett Packart.

Plus dva ovladače, jimiž může ve virtuální realitě architekt při konzultaci s developerem kupříkladu v návrhu domu posouvat vybavení místnosti. A když si designér automobilů vzpomene, že by chtěl přímo ovládat třeba infotainmentový systém, přibude v kufru ještě zařízení na snímání rukou.

Vzhledem k omezením cestování a sociálnímu distancování umožňuje tenhle „kufr“ pracovat klientům na dálku tak, aby se ve virtuální realitě setkali stejně, jako by spolu vedli poradu v jednací místnosti své firmy.

„Na jednom konci bude třeba tady u nás developer, na druhém konci jeho architekt, kterému pošleme kufr, a oba se okamžitě potkají ve VR bez nutnosti znát jakoukoliv technikálii, která se virtuální reality a Virtuplexu týká,“ dodává Novák. Přitom tohle všechno, co se v kufru nachází, bez problému rozjedete i přes 4G hotspot na smartphonu.

„Jediná překážka v tom, aby už dnes měli kufr všichni naši klienti, vězí v nedostatku komponentů,“ říká Petrovický. Koronavirová krize zvýšila po hardwaru poptávku zcela bezprecedentně. Několik „kufrů“ už je však v oběhu, dodává Novák.

„Testuje ho Škoda Auto a probíhá komunikace mezi architekty a developerskými headquarters,“ říká o firmách, které nemůže jmenovat. „Hlavní využití vidíme v následujících měsících u bankovního sektoru a návrhů jejich poboček, u developerů, architektů a v neposlední řadě retailu.“

Už nyní je systém plně funkční. Když si virtuální headset nasadím zpátky na hlavu, procházím se chvíli novou pobočkou Vodafonu a v dalším okamžiku jsem v kancelářích nadnárodní společnosti. Tu proskočím oknem do nejmenovaného fastfoodu a támhle se rozvalím na gauči supermoderního miliardářského sídla v Alpách, který stojí víc než celá tahle budova se vším vybavením dohromady.

Nejsem tam ale sám. Zatímco Pavel Novák chodí i ve skutečném světě vedle mě a ukazuje mi, jak může architekt přesouvat a upravovat jednotlivé komponenty svého návrhu, Martin Petrovický sedí v kanceláři několik metrů od nás. Stejně tak by se přitom mohl připojit třeba z Abú Dhabí, ale ve virtuálním prostoru se pohybuje s námi. 

„Na dálku můžete konzultovat se šéfem, který sedí někde v headquarters, a kolem sebe můžete mít v jediném virtuálním prostoru celý svůj tým,“ říká Petrovický a dodává: „Řekněme, že navrhujete novou pobočku mobilního operátora. Když máte hotové schůzky s projektanty, můžete pobočkou prohnat třeba padesát lidí a sehnat relevantní data o tom, co v ní funguje pro zákazníky a co ne.“

„Výhodou je, že se můžete výrazně víc odvázat. Když navrhujete prodejnu, tak si ji tady jednoduše postavíte v deseti verzích a projdete si je. Kdybyste je měl postavit fyzicky, tak už to taková legrace nebude,“ dodává Petrovický.

Jde to ale dál. Ve virtuálním prostoru se dají testovat i takové věci, jako je umístění zboží s nejvyšší marží tak, aby ho člověk viděl, když čeká, až přijde na řadu. A stejné je to třeba s pořadníkovým systémem.

„Lze zkalkulovat, o kolik vyšší tržby přinese nový design.“ Když je kupříkladu vyvolávací systém navržený špatně, vezme si člověk pořadové číslo a jde čekat před prodejnu. A to samozřejmě nikdo nechce. Kýžené je, aby si klient vzal pořadové číslo a šel si prohlížet produkty v prodejně. A přesně takové věci se nasimulují přímo tady.

Ve zdejší simulované realitě se také dají dělat zátěžové testy pracovníků, kteří jsou najímáni na rizikové práce. Virtuplex už ostatně využívají třeba společnosti, které se zabývají výškovými pracemi. Tady mají možnost si pracovníka proklepnout předtím, než by ho poslali na vysílač a pak pro něj museli posílat vrtulník.

Tohle všechno a ještě víc ve Virtuplexu pokračuje, pandemie nepandemie. Co k tomu všemu ale přibylo, je kufřík. Kufřík, který je jednou z mála věcí, se kterou v této podobě autoři Virtuplexu Petrovický a Novák na samém počátku nepočítali.

Kufřík, se kterým se ve virtuální realitě Virtuplexu pokračuje v krasojízdě – i když jsou zúčastnění desítky, stovky či tisíce kilometrů daleko od fyzické haly v Horních Počernicích.

The post Kufřík, který vás přenese tisíce kilometrů, už je realitou. Konkrétně tou virtuální appeared first on Forbes.

Seznam není první ani poslední. Co (a kdo) všechno se žene na Google

$
0
0

Česká média zaplavily zprávy o předžalobní výzvě Seznamu doručené Googlu. Česká firma po svém zaoceánském konkurentovi požaduje zaplacení částky převyšující devět miliard korun. Důvod? Google údajně zneužívá svého dominantního postavení při podpoře aplikací mobilních telefonů.

Český vyhledávač se odvolává na již vydané rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, podle kterého je Google opravdu vinen.

„Na základě rozhodnutí o porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvětluje situaci šéf Seznamu Pavel Zima.

Pokud Google náhradu škody nezaplatí do 30 dnů, Seznam podá žalobu k soudu. „Bude to náročné, ale jinou cestu nevidím,“ doplnil Zima na Twitteru.

Tuzemský vyhledávač ale není zdaleka jediný, komu se praktiky technologického giganta nezamlouvají.

Evropská komise vyšetřuje Google už od roku 2010, a to nejen kvůli nespravedlivému zvýhodňování vlastního softwaru Android, ale i jiným monopolním prohřeškům nebo nesrovnalostem v ochranných známkách.

V návaznosti na oznámení Googlu, že plánuje koupit výrobce fitness hodinek Fitbit, se o něj začala Komise zajímat také v oblasti využívání osobních dat. Precedentem pro tažení proti Googlu byl pro Evropskou komisi úspěšný boj s praktikami Microsoftu.

Bouří se i Amerika

Jen letos v říjnu podalo americké ministerstvo spravedlnosti proti Googlu dosud největší antimonopolní žalobu v tamní historii. Podání vyplynulo z mnohaměsíčního vyšetřování soutěžními orgány včetně antimonopolního podvýboru Kongresu.

Celá čtveřice technologických obrů tehdy čelila nejrůznějším obviněním, upřednostňování produktů, které sami provozují, bylo jedním z nich. Žaloba ministerstva je však jen prvním krokem v bitvě, která bude pravděpodobně trvat roky.

Část zisku pro Křetínského

Trnem v oku je Google i Křetínskému, který se loni začal angažovat v úspěšném mediálním byznysu. Google totiž, podobně jako Facebook, vydělává na práci internetových médií, když na svých platformách agreguje jejich články. Z toho plyne velikánům obrovský zisk, o který se nemají ani nejmenší chuť podělit se samotnými médii.

Daniel Křetínský

  • Majetek v hodnotě 78,0 mld. Kč
  • 3. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Další otázkou, na kterou se Googlu příliš nechce odpovědět, je digitální daň. Firmy totiž většinou platí primárně daně v zemi, ve které mají sídlo. Digitální společnosti operující v kyberprostoru však sídlo v každé zemi, ve které reálně působí, mít nemusí.

Ve srovnání s tradičními byznysy tak Google přispívá do státních kas evropských zemí o polovinu méně.

The post Seznam není první ani poslední. Co (a kdo) všechno se žene na Google appeared first on Forbes.

Přední české designové značky spojily síly. V rámci unikátního projektu spolupracuje Lasvit, Brokis, Bomma i Preciosa

$
0
0

Jestli Češi můžou být na něco hrdí, je to silná průmyslová tradice, která přesahuje hranice republiky. Zvlášť, když se spojí s designem. Aby však byla ještě silnější, podali si zástupci českých firem své zlaté ručičky a založili po vzoru dalších evropských zemí asociaci, která si klade za cíl právě jeho podporu a propagaci.

Zajímavý je především fakt, že se zde na jednom místě setkává několik předních zástupců sklářského průmyslu – konkrétně Lasvit, Brokis, Bomma a Preciosa. A co víc, projekt láká další. Zájem tak projevil už i proslulý Moser, který se v dohledné době stane dvacátým členem spolku.

Jedním z iniciátorů vzniku Asociace českého průmyslového designu, kteří s myšlenkou přišli už během jarního lockdownu, byla i ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

„Tehdy jsme si uvědomili, že je nutné, aby náš obor, tedy design, měl pro stát a instituce reprezentativního zástupce, který bude pro obor pracovat. Oslovili jsme zakládající členy a začali pracovat, přibližuje Zielinski.

Asociace chce dlouhodobě upevňovat pozici České republiky mezi evropskými průmyslovými výrobci a společně s orgány státní správy zlepšovat podmínky podnikatelům a podporovat oblast průmyslového designu jako jedné ze silných oblastí českého exportu.

„Chceme dát jasně najevo, že český průmyslový design, společně s technologickými inovacemi, bude posouvat naši ekonomiku k vyspělému světu,“ vysvětluje Martin Wichterle, majitel sklářských podniků Bomma a Rückl.

„Právě vysoká kreativita, výzkum a inovace budou definovat konkurenceschopnost naší země a stírat hranici mezi vyspělým a rozvojovým světem.“

Asociace si navíc klade za cíl rozvoj spolupráce se školami, státními institucemi a samozřejmě s co nejširším spektrem průmyslu. Průmyslový design vnímá jako součást inovace a nástroj konkurenceschopnosti, který je postavený na produktech s vysokou přidanou hodnotou.

„Chceme český průmyslový design rozvíjet, těžit z historie, a přitom se dívat dopředu,“ dodává Wichterle.

S veřejnou prezentací projektu uskupení začalo už v průběhu letošního ročníku Designbloku, kde ho zástupci Asociace představili ministru průmyslu a obchodu Havlíčkovi.

Mezi první kroky pak dále patřilo i její zařazení do Národní inovační platformy v Kulturním a kreativním odvětví, jež byla ustavena ministerstvem průmyslu a obchodu.

V současnosti tvoří Asociaci významné firmy zastupující široké spektrum českého průmyslu, tedy nejen ten sklářský.

Konkrétně se jedná o následující firmy: ANV Knives, Bohematic, Bomma, Brokis, Egoé, Festka, G.Benedikt, Jánošík okna-dveře, Kovap, Lasvit, mmcité, M&T, Polstrin, Preciosa, Profil Media, Ravak, Rudolf Kampf, TON a USSPA.

The post Přední české designové značky spojily síly. V rámci unikátního projektu spolupracuje Lasvit, Brokis, Bomma i Preciosa appeared first on Forbes.

Viewing all 6856 articles
Browse latest View live