Ženská fotbalová liga vstoupí o víkendu do nové sezony poprvé s generálním partnerem, kterým se stala sázková společnost Fortuna. Její název soutěž ponese. Fotbalová asociace ČR to uvedla na svém webu bez finančních náležitostí smlouvy. Fortuna byla uplynulých šest sezon titulárním partnerem první a druhé ligy mužů, než ji od aktuálního ročníku vystřídala konkurenční Chance.
„Ženský fotbal je jednou z priorit FAČR. S Fortunou dlouhodobě spolupracujeme i v dalších oblastech a jsem přesvědčený, že pro ženský fotbal jde o významný milník,“ řekl předseda asociace Petr Fousek. „Možnost získat titulární partnerství ženské ligy umožňovala Fortuně za jasně daných podmínek dosavadní smlouva s FAČR, tudíž nebylo možné vypsat tendr,“ uvedl.
Fortuna je také partnerem ženské fotbalové reprezentace. „Ženský fotbal je globálně vnímaný jako komerčně nejrychleji rostoucí sportovní odvětví. Jsem přesvědčená, že to společně s Fortunou potvrdíme i v českém prostředí,“ řekla vedoucí úseku ženského fotbalu FAČR Miroslava Fousková.
Ženskou ligu vyhrála letos potřetí za sebou pražská Slavie. V sobotu zahájí nový ročník zápasem proti Plzni.
Společnosti České Radiokomunikace ve finančním roce 2023/2024 vzrostly meziročně tržby i provozní zisk EBITDA zhruba o deset procent. Tržby dosáhly 2,5 miliardy korun. Vůbec poprvé utržily České Radiokomunikace více z jiných služeb než z tradičního vysílání. EBITDA činila 1,2 miliardy korun. Firma o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.
„Významně posilujeme naši pozici, a to nejen na poli vysílacích služeb, kde se nám daří nabízet nové televizní kanály, stavíme celoplošnou DAB síť a upevňujeme pozici ve službách OTT (distribuce mediálního obsahu přes internet), ale také v oblasti služeb ostatních, například cloudech, datových centrech, kde dynamicky rosteme, a dokážeme podporovat celkový výsledek Českých Radiokomunikací z více stran,“ uvedl generální ředitel společnosti Miloš Mastník.
Loni v prosinci České Radiokomunikace koupily od skupiny Aricoma za více než jednu miliardu korun společnost Cloud4Com a za dalších 130 milionů datové centrum Lužice. Staly se tak největším poskytovatelem cloudových služeb v Česku. Následovala koupě společnosti Prague Digital TV, která televizním signálem DVB-T2 pokrývá celou Prahu a dvě pětiny Středočeského kraje. Po akvizici České Radiokomunikace zdvojnásobily vysílací kapacitu v hlavním městě a středních Čechách.
Firma ve čtvrtek upozornila, že se jí podařilo vyjednat rozsáhlé refinancování stávajícího úvěru a současně navýšit celkový limit, což umožní získat peníze pro plánovanou výstavbu nového datového centra. Bude stát v Praze na Zbraslavi a s kapacitou 2080 serverových míst má být největší v Česku. Stavba za dvě miliardy korun by měla začít po dlouhém procesu získání stavebních povolení na začátku příštího roku.
České Radiokomunikace provozují největší tuzemskou síť televizních a rozhlasových vysílačů, vlastní optickou datovou síť a datová centra. Firmu v roce 2021 koupily od fondů Macquarie Asset Management fondy Cordiant Digital Infrastructure, obchodované na hlavním trhu londýnské burzy.
Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS v loňském roce zaznamenal čistý zisk 3,95 miliardy korun. Dostal se tak z předloňské ztráty téměř 3,2 miliardy korun. Meziročně zhruba o čtvrtinu vzrostly také celkové výnosy, a to na více než 32,16 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy ČEPS. Zatím jde o nekonsolidované výsledky hospodaření, nezahrnují tak například společnosti Net4Gas a Gas Storage CZ, které ČEPS loni koupil.
„Rok 2023 lze bez nadsázky nazvat rokem energetiky. Představuje přelomové období, ve kterém se odehrály důležité změny, jež ovlivnily podobu energetického sektoru v celé Evropské unii,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.
V této souvislosti připomněl akvizici společností Net4Gas a Gas Storage CZ, od kterých si stát slibuje posílení tuzemské energetické bezpečnosti. Provozovatele tuzemských plynovodů Net4Gas koupil ČEPS v závěru loňského roku, za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
V létě 2023 pak ČEPS koupil také provozovatele šesti tuzemských zásobníků plynu Gas Storage CZ za 360 milionů eur, tedy přes devět miliard korun. Zatímco Gas Storage CZ loni více než ztrojnásobil provozní zisk na téměř 1,4 miliardy korun, Net4Gas se loni propadl do ztráty 1,7 miliardy korun.
ČEPS loni navýšil také investice do přenosové soustavy na 6,2 miliardy korun, což je podle Ekonomického deníku dosud nejvyšší investovaná částka. Mezi nejvýznamnější projekty loňského roku podle společnosti patřilo dokončení modernizace transformovny Kočín, jedné z největších staveb přenosové soustavy České republiky. Modernizace trvala šest let a stála téměř čtyři miliardy korun.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení o celkové délce přes 5700 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.
Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors loni víc než zdvojnásobil ztrátu. V roce 2022 hospodařil po zdanění se ztrátou 103 milionů korun, za rok 2023 ztrátu prohloubil na 272 milionů. Tržby společnosti loni klesly o třicet procent na 1,63 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve sbírce listin.
Letos v květnu firma oznámila, že propustí 160 lidí, tedy přes polovinu zaměstnanců. V červenci uvedla, že celkem do konce letošního září propustí dvě stě lidí. Loni podle výroční zprávy pracovalo ve firmě 317 lidí.
Vedení Zetoru už dříve informovalo, že v Brně skončí s výrobou vlastních motorů a převodovek, bude je nakupovat z Itálie a Německa. V Brně bude dál sídlit oddělení marketingu, vývoje, obchodní oddělení a v továrně se budou sestavovat traktory pro Evropu a USA.
„V roce 2023 se společnost Zetor Tractors setkala s výzvami, které ovlivnily její výkonnost a finanční stabilitu. Navzdory prvotnímu nárůstu prodejů traktorů začátkem roku 2023 se prodeje během roku výrazně propadly. Bylo to z důvodu dovozu levnějších komodit z Ukrajiny, který způsobil pokles výkupních cen komodit v Evropské unii, pokles trhů ovlivnily také vysoké úrokové sazby financování a inflace. Zemědělci tak nebyli schopni pokrývat veškeré náklady na produkci a začali omezovat výdaje,“ uvedlo vedení společnosti ve výroční zprávě.
Doplnilo, že jeden z nejvýraznějších poklesů trhů zaznamenala firma v Polsku, které pro ni bylo jedním z nejvýznamnějších trhů. Propad poptávky byl podle vedení Zetoru patrný napříč Evropskou unií a zvýšil počet skladových traktorů. Firma se rovněž setkala s tlakem ze strany dodavatelů, kteří vzhledem k rostoucí inflaci zvýšili ceny surovin a služeb.
V roce 2023 výrobce traktorů představil prototyp nové modelové řady, jež v jeho portfoliu nahradí současné řady Forterra a Crystal. Zetor plánuje i další modelové řady.
Brněnský výrobce v roce 2023 vyrobil 1044 traktorů, o rok dříve to bylo 1749 traktorů. Podobně se snížily prodeje, ze 1734 traktorů v roce 2022 na 1026 v loňském roce.
Značka Zetor vznikla původně jako oddělení brněnské Zbrojovky, první tři traktory dostali zákazníci v březnu 1946, od stejného roku je také registrována ochranná známka, která spojuje někdejší označení Zbrojovky „Zet“ s koncovkou slova traktor. Na místo svého současného areálu se firma přestěhovala v polovině padesátých let. Po pádu komunistického režimu a rozpadu tradičních trhů se podnik pohyboval na hraně existence, z potíží se dostal po roce 2002, kdy ji odkoupil současný majitel, bratislavská firma HTC Investments.
Pražský městský soud bude muset znovu rozhodovat o tom, zda uzná švýcarský verdikt, který v kauze Mostecké uhelné společnosti uložil miliardáři Jiřímu Divišovi propadnutí části majetku ve prospěch Švýcarska. Rozhodl o tom ve čtvrtek odvolací soud, který vyhověl mužovu odvolání. Diviš by měl přijít zhruba o 915 milionů korun. Miliardář dostal ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz dvacetiměsíční podmíněný trest.
Divišovi by na českém území měla propadnout nemovitost na Chebsku a v centru Prahy, akcie a také peníze z bankovního účtu. Podle soudu na něm dříve bylo 1,6 miliardy korun, loni na podzim to bylo 933 tisíc korun. Po švýcarském verdiktu zastavil pražský městský soud počátkem loňského roku Divišovo stíhání v české větvi kauzy Mostecké uhelné společnosti.
„Soud bude muset zvážit zejména dvě okolnosti – návrh na obnovu řízení ve Švýcarsku a záměnu zajištěné věci,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Vladimír Král. Švýcarský soud se podle něj totiž bude zabývat návrhem na obnovu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti. Diviš zároveň požádal, aby mohl nemovitosti, které mu zajistil stát, nahradit odpovídající finanční částkou. Podle Krále to umožňuje novela, jež ale platí až od července a městský soud ji nemohl při původním rozhodování vzít v úvahu.
Divišova advokátka Agáta Jansová je spokojená s tím, že se případ vrací. „Vnímáme to pozitivně, ale na naše námitky nebylo reagováno,“ uvedla po skončení jednání právnička. U prvoinstančního i odvolacího soudu namítala zejména to, že Švýcarsko porušilo mužovo právo na spravedlivý proces – konkrétně právo na účinnou obhajobu, na bezplatnou pomoc tlumočníka a na účinný opravný prostředek.
Poukázala mimo jiné na to, že švýcarský soud při vyhlášení rozsudku nesdělil podstatné části odůvodnění rozhodnutí, takže obžalovaní se s ním mohli seznámit až mnohem později z překladu doručené písemné podoby rozsudku. Žádala o doplnění dokazování zvukovými záznamy ze švýcarského procesu.
Uznaný švýcarský rozsudek se týkal kromě Diviše také miliardáře Marka Čmejly, jemuž má propadnout zhruba 5,2 miliardy korun. Švýcarský soud ho potrestal i dvouletou podmínkou. Oba muži vinu ohledně Mostecké uhelné společnosti vždy odmítali. Proti uznání rozsudku pražským městským soudem se odvolali.
Šestapadesátiletý Čmejla, vystudovaný kybernetik a někdejší baskytarista skupiny Tichá dohoda, žije v Monaku. Kde se nyní nachází sedmašedesátiletý Diviš, soudci nevědí – jeho trvalý pobyt označili za neznámý a písemnosti mu doručovali prostřednictvím advokátů. Někdejší basketbalista dříve působil ve Švýcarsku, kde vystudoval práva.
V české větvi kauzy Mostecké uhelné společnosti uložil loni soud nepravomocně bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele společnosti Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem.
Manažeři včetně Čmejly podle tohoto rozsudku v roce 1998 skrytě ovládli Mosteckou uhelnou společnost, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od českého státu odkoupili jeho podíl za pomoci Diviše přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Škodu způsobenou Česku vyčíslil soud na 2,37 miliardy korun. Prodej státního podílu schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Technologický index Nasdaq a širší index Standard & Poor’s 500 dorovnaly ztráty z nedávného prudkého propadu. Podpořila je mimo jiné zpráva o maloobchodních tržbách, která zmírnila obavy z recese. Na devizovém trhu posiloval dolar.
Index Dow Jones dnes stoupl o 1,39 procenta na 40 563,06 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 1,61 procenta na 5 543,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq přidal 2,34 procenta na 17 594,50 bodu.
Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v červenci po červnovém poklesu o dvě desetiny procenta zvýšily o procento. Zmírnily tak obavy z prudkého zpomalení ekonomiky, které minulý týden vyvolal skokový nárůst míry nezaměstnanosti. Další statistika pak ukázala, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden nečekaně klesl.
Akcie maloobchodního řetězce Walmart dnes vzrostly o 6,6 procenta poté, co firma podruhé v tomto roce zvýšila odhad ročního zisku. Konkurenti Target a Costco také posílili.
Dnes zveřejněné statistiky pomohly také dolaru. Americká centrální banka by díky nim totiž v září nemusela snížit svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu, jak se někteří analytici domnívají. Pevnější americká měna oslabila euro, které sestoupilo ze sedmiměsíčního maxima.
Kolem 22:00 SELČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,45 procenta na 103,03 bodu. Euro na dolar ztrácelo čtyři desetiny procenta na 1,0972 dolarů. K japonskému jenu měl dolar k dobru 1,2 procenta, stál 149,13 JPY.
Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air přicházejí s možností předplatit si na rok neomezené létání. Účtují si za ně 499 eur (12 600 korun) a mají ještě další podmínky. Koncept „all you can fly“ je poměrně nový, i když podobný systém mají i společnosti Frontier Airlines ze Spojených států a malajsijská AirAsia.
Zvýhodněná cena roční permanentky bude k dispozici do 16. srpna, poté se zvýší na 599 eur, stojí na webu letecké společnosti.
Od září budou mít předplatitelé možnost cestovat do destinací v Evropě, severní Africe, na Blízkém východě a v Asii, pokud si rezervují volný let nejpozději tři dny před odletem a zaplatí paušál 9,99 eura.
Wizz Air uvedla, že prodává deset tisíc těchto předplatných, která jsou rozdělena po jednotlivých letištích, z nichž létá. Už nyní je však několik destinací vyprodaných. Maďarský úřad pro hospodářskou soutěž firmě tento měsíc vyměřil pokutu 770 tisíc eur (19,4 milionu korun) za klamavou komunikaci. Podle úředníků Wizz Air nabádala zákazníky k nákupu dražších cestovních balíčků.
Společnosti Wizz Air klesl v prvním fiskálním čtvrtletí provozní zisk o čtyřiačtyřicet procenta na 44,6 milionu eur. Příčinou byly náklady související s problémy s motory letadel Airbus.
Energetici Jaderné elektrárny Temelín v pátek ráno ve 3:00 připojili druhý blok k přenosové síti a začal vyrábět elektřinu. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ještě v pátek, aktuálně je na pětasedmdesáti procentech. Blok nevyráběl elektřinu necelé tři dny. Odstavila jej v úterý automatická záblesková ochrana v jedné z rozvoden, které přenáší elektřinu pro zařízení bloku.
„Kontroly potvrdily, že záblesková ochrana zapůsobila v souladu s projektem a nedošlo k poškození vnitřní elektrické sítě a připojených zařízení. V dotčené rozvodně technici vyměnili přípojnicový systém. Reaktor provozní personál nastartoval včera (ve čtvrtek) večer a generátor k přenosové soustavě připojil v pátek ve 3:00. Aktuálně je výkon pětasedmdesát procent, plného výkonu by blok měl dosáhnout ještě během dnešního dne,“ řekl Sviták.
Během léta je to třetí neplánované odpojení temelínského bloku od přenosové sítě. Dne 17. července energetici odpojili první blok kvůli kontrole a opravě klapky vody, která cirkuluje mezi kondenzátory a chladicími věžemi v nejaderné části elektrárny.
Na plný výkon blok naběhl druhý den. Druhý blok neplánovaně odpojil 30. července kvůli chvění turbíny, kterou pak v další plánované odstávce 2. srpna technici stabilizovali. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 9,4 terawatthodin elektřiny.
Slovenský podnikatel a spoluzakladatel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč v pátek končí na pozici předsedy představenstva J&T Banky a plně se ujímá funkce předsedy představenstva bankovního holdingu J&T Finance Group. Ten jako zastřešující organizace vlastní a řídí banky a finanční instituce celé skupiny.
Pozici předsedy představenstva J&T Banky bude nově vykonávat její dlouholetý generální ředitel a dosavadní člen představenstva Štěpán Ašer.
Patrik Tkáč se pohybuje zejména ve strukturách kolem investiční skupiny. Tu spoluzakládal a v ní se mimo jiné poznal se svým dlouholetým společníkem a druhým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským. Mimoto byl v roce 2022 zařazen v našem žebříčku mezi Mediální magnáty.
Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d. d. v Chorvatsku, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).
Začátkem tohoto roku se Kofola stala spoluvlastníkem 230 hektarů kávové plantáže v Kolumbii, koupila šedesátihektarový sad na Šumpersku pro své ovoce a bylinky a v Rajecké dolině pak na čtyřech hektarech pěstuje mateřídoušku, heřmánek či šalvěj. Česká nápojářská firma se tak čím dál více zaměřuje na oblast zemědělství. A její spoluzakladatel Tomáš Jendřejek vysvětluje, proč to všechno dává smysl.
Nazelenalým kopcem se vine polní cesta, kterou po obou stranách cestu lemují řady jabloní. Okolo se rozprostírá šedesát hektarů stromů, které v pravidelných řadách obsazují horizont.
„Sadaři v Česku nemají snadnou situaci. My se rozhodli s nimi úzce spolupracovat a díky tomu o trochu lépe porozumět další surovině, kterou potřebujeme pro naše nápoje,“ komentoval na přelomu roku jeden ze zakladatelů Kofoly Tomáš Jendřejek koupi Pragerových sadů v Libině.
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zrychlily meziroční růst, v zemědělství ceny zpomalily pokles. V průmyslu se zvýšily počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. V zemědělství klesají už patnáct měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o tři a půl procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 1,8 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Ve srovnání s červnem ceny v průmyslu vzrostly o šest desetin procenta, ceny zemědělských výrobců se nezměnily. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 1,3 procenta, stavební práce byly podle odhadů dražší o desetinu procenta.
Ceny průmyslových výrobců v červenci zrychlily meziroční růst z červnového jednoho procenta. Zvýšily se v koksárenství a rafinérském průmyslu, ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů stouply o 5,1 procenta.
Opravy, údržba a instalace strojů a zařízení zdražily proti loňsku o 4,8 procenta, za elektřinu, plyn, páru a klimatizovaný vzduch podniky platily o čtyři procenta víc. Klesly ceny dřeva, papíru, základních kovů a ropy. Ceny potravinářských výrobků byly meziročně nižší o 2,9 procenta, zejména za oleje a tuky a také mlýnské a škrobárenské výrobky.
V zemědělství ceny na červencových 3,7 procenta zpomalily meziroční pokles z červnových sedmi a půl procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 procenta, v živočišné byly vyšší o sedm desetin procenta. Nižší než před rokem byly ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce se zvýšily o 43,4 procenta a olejnin o 5,9 procenta. Vzrostly ceny skotu a mléka, zlevnila vejce, drůbež a prasata.
Červencový odhadovaný meziroční růst cen stavebních prací o 1,8 procenta následoval po zvýšení o 1,9 procenta v červnu. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v červenci meziročně nižší o desetinu procenta.
Tržní služby pro podniky zdražily v červenci meziročně o 3,5 procenta stejně jako o měsíc dřív. O desetinu vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, o zhruba devět procent za služby týkající se zaměstnání a o 7,8 procenta stouply za služby kolem nemovitostí.
Červencové ceny v průmyslu sice překvapily směrem nahoru, důvod k panice to ovšem není, řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Jednorázové výkyvy oběma směry jsou v tomto oboru standardem. V aktuálních datech nenachází žádné rizikové signály pro vývoj spotřebitelské inflace, která tak podle něj i v blízké budoucnosti zůstane pod kontrolou.
Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik, a budou tak podporovat dosavadní rétoriku už pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrt procentních bodech, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Finanční trhy včetně kurzu koruny na data o cenách výrobců podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče nijak zvlášť viditelně nereagovaly.
Podílové fondy v červenci zvýšily své letošní zisky. Akciové fondy od začátku roku do konce měsíce vynesly 12,6 procenta, dluhopisové fondy tři procenta a smíšené fondy 6,7 procenta. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.
Partners index akciových fondů rostl během července o jedno a půl procenta. Dařilo se také dluhopisovým fondům, jejich Partners index se zvýšil o jedno a půl procenta. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 1,4 procenta.
„V průběhu července započal výběr zisků u největších technologických společností a investoři se přesouvali do levnějších firem na akciovém trhu. Dařilo se dluhopisům, které nyní příznivě oceňují dosavadní přísnou měnovou politiku České národní banky,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Ceny akcií podle něj dosáhly vrcholu během července a od té doby postupně korigují svoji hodnotu. Podstatná část poklesu připadla na technologické akcie. Další velkou ránu akciím dal až přelom července a srpna, kdy špatná čísla z trhu práce doslova vystrašila trhy a spustila masivní výprodeje a úprk investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy.
Ukončení růstového trendu na akciových trzích a pokles inflace k cílům centrálních bank byly během července doprovázeny poklesem dlouhodobých výnosů, protože část investorů při hledání útočiště pro své peníze kupovala bezrizikové státní dluhopisy. Tento trend posunul ceny dluhopisů výše, a tím i konzervativní fondy složené z kvalitních dluhopisů vcelku výrazně zhodnotily majetek klientů, upozornil analytik.
„Na kapitálových trzích panuje od počátku roku extrémně pozitivní nálada při očekávání snižování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed, čemuž odpovídají i výkony fondů,“ řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Extrémně pozitivní čísla doručuje podle něj akciový trh jako celek díky technologickým akciím vázaným na umělou inteligenci. A to i přesto, že světová či americká ekonomika není v ideální kondici, podotkl.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci letošního prvního čtvrtletí poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun.
Olympijské hry přinášejí omamnou smršť pozitivních emocí, extrémní pozornost diváků spojenou s největší sportovní akcí planety, ale i prokazatelně vysokou ochotu fanoušků přijímat komerční sdělení. Dost důvodů k tomu, aby tahouni byznysového světa spojili své síly se špičkovými sportovci. Jak takové spolupráce fungují? A jaký vliv na ně má olympijský cyklus?
Aby sportovec vystoupal na olympijský stupeň vítězů, musí se protnout celý vesmír okolností. A prim hrají, ano, peníze. Profesionální sportovci se kromě příspěvků od sportovních klubů, kam proudí finance ze státního rozpočtu, pochopitelně opírají o sponzorské dary od soukromých firem.
„Pro sponzory a partnery může být spolupráce se sportovcem či sportovní organizací o úspěchu, image, pomoci, zdraví i rozvoji. A jestli u toho mají logo na dresu, nebo kolem této spolupráce postaví nějaký aktivační projekt v masmédiích či sociálních sítích, to už je na jejich uvážení,“ říká Petr Hercík, matador sportovního marketingu a výkonný ředitel agentury The Playbook House.
Ta byla do letošního jara známá jako Sport Invest Marketing a zastupuje třeba rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, sportovního lezce Adama Ondru nebo čerstvého olympijského vítěze kanoistu Martina Fuksu.
Spojit své jméno s daným sportovcem může být pro firmu atraktivní z řady důvodů. „Sport je největší jasně strukturovaná volnočasová aktivita na světě, ať už ji lidé sledují, nebo provozují. Sport je nabitý emocemi, zejména pozitivními, umí být společenský, ale i individuální. Sledující sportovního obsahu jsou prokazatelně více přístupní přijímat komerční sdělení. To vše dělá sport specifickým,“ vysvětluje Hercík.
Olympiáda samotná je v Česku podle něj mimořádně atraktivní, což pochopitelně vnímají i sponzoři. Nic ovšem není samonosné. „Ne každý ze stovky sportovců ve výpravě, dokonce ani ne všichni z jednotek medailistů, mají garantované sponzorské spolupráce,“ upozorňuje manažer na to, že zájmu sponzorů musejí jít sportovci naproti vlastní komunikací, medializací, dobrou pověstí a referencemi.
„Zároveň jsou typy sportovců, kteří osobností a výkony dokážou vyvážit chybějící medaili,“ připomíná Hercík třeba právě lezce Adama Ondru, ale i beachvolejbalistku Markétu Nausch Slukovou, silničního cyklistu Zdeňka Štybara nebo biatlonistku Markétu Davidovou.
„Patřili k absolutní špičce ve svém oboru, ale medaile z olympiády jim chybí. „Přesto byli výrazní a aktivní i směrem k partnerstvím s komerčními subjekty,“ říká Hercík.
Sponzorské smlouvy sportovci z jeho stáje podepisují obvykle na jeden až pět roků, čtyřletý olympijský cyklus na to u nich příliš vliv nemá. „Za třináct let praxe jsem zažil pouze jednu smlouvu, která byla vázána na olympijské období,“ říká Herčík. Nejdelší partnerství z jeho sportovců má Martina Sáblíková, s NN pojišťovnou spolupracuje už od her ve Vancouveru v roce 2010.
K disciplínám, kde olympiáda z pohledu sponzorů nehraje téměř žádnou roli, patří třeba cyklistika. Potvrzuje to František Raboň, agent jezdce Ondřeje Cinka, olympionika z Londýna, Ria a Tokia, a zároveň marketingový ředitel výrobce cyklistického oblečení Kalas Sportwear.
„Profesionální cyklistické týmy v podstatě olympiáda nezajímá. V této oblasti obvykle 95 procent příjmu závodníka tvoří profesionální smlouva. Sportovec si nemůže úplně vyjednávat své vlastní sponzory, protože reklamní plochy na dresech týmu jsou už obsazené hlavními partnery, kteří mu platí výplatu,“ říká Raboň.
V případě cyklistiky je tak jediným logem, které se na dresu závodníka může objevit, značka výrobce oblečení, v českém případě právě Kalas.
Velkým tahákem ale zůstává samotné závodní kolo. „Výrobci kol Specialized, Mondraker nebo Trek olympionikům připravují speciální edice kol, na kterých jedou na olympiádě, a fotky samozřejmě obletí celý svět. Případná medaile, hlavně ta zlatá, by zvedla cenu závodníka pro možné vyjednávání s týmem, ale upřímně o nic více, než kdyby se stal mistrem světa nebo Evropy,“ vysvětluje Raboň.
Opačnou zkušenost má zástupce zlatého kajakáře z Paříže Josefa Dostála, který uzavírá většinu partnerství právě na čtyři roky. „Má několik silných dlouhodobých partnerů a společně úspěšně absolvovali už druhý olympijský cyklus. Zároveň bývá běžné, že s blížící se olympiádou se ozývají značky, které chtějí zvýšenou pozornost využít,“ říká Jan Koukal, šéf sportovní agentury Sportegy.
Kromě kajakáře Dostála se z jeho stáje na pařížskou olympiádu kvalifikovalo dvanáct závodníků, mezi nimi plavkyně Barbora Seemanová, šermíř Alex Choupenitsch, atletka Kristiina Sasínek Mäki nebo freestyle jezdkyně Iveta Miculyčová.
Zatímco některé firmy preferují ke spolupráci rovnou už úspěšné sportovce, právě třeba olympioniky, jiné sázejí na mladé naděje, které mají své triumfy ještě před sebou. A mohou tak společně růst.
„V případě úspěchu jsou pak už sponzoři nedílnou součástí příběhu a partnerství se postupně rozvíjí společně s kariérou sportovce. Je to naší strategií, partneři oceňují nejen sportovní výkon, ale také příběh a hodnoty, které s nimi souzní a jež mohou využít ve své vlastní komunikaci. Taková partnerství bývají často dlouhodobá,“ popisuje Jan Koukal ze Sportegy.
Na co má olympijská medaile naopak výrazný vliv, je zvýšený zájem o samotný sport. Díky dvěma individuálním medailím z Paříže předpovídá Jan Koukal popularitu právě rychlostní kanoistice.
Foto Profimedia
Kajakář Josef Dostál | Foto Profimedia
„V následujících čtyřech letech z tohoto úspěchu bude obrovsky těžit a medailisté budou favority ve všech anketách. Velkou roli v tom hrají i partneři, jejichž aktivace mají obrovské dosahy a také pomáhají posunout viditelnost nejen sportovců, ale právě i jejich sportu,“ popisuje Koukal.
Podle Petra Hercíka je olympijský úspěch klíčový hlavně pro menší sportovní disciplíny. Ale i to může být dvousečné.
„Bohužel se pak o ně svazy až moc opírají a vědomě či nevědomě nezlepšují své vlastní akce jako mistrovství světa, mistrovství Evropy či světové poháry. Ty poté pouze existují a sport čeká, až se za čtyři roky opět budou lidé dívat na olympiádu a budou z nich na čtrnáct dní fanoušci curlingu, šermu nebo lukostřelby,“ zamýšlí se Hercík.
A připomíná i faktory, které mohou zájem sponzorů o olympiádu ochladit. „Firmy negativně vnímají reklamní omezení, megalomanství akce, svou roli může hrát i geopolitická situace nebo nálada ve společnosti,“ dodává Hercík. Jak u sportovců, tak u partnerů jde zkrátka vždy o individuální nastavení smlouvy. „Neexistuje jedno pravidlo a jeden názor.“
Britský finanční regulátor FCA v pátek udělil poradenské a auditorské firmě PwC pokutu patnáct milionů liber (444 milionů korun). Společnost podle FCA úřad neupozornila, že se její klient London Capital & Finance (LCF) mohl zapojit do podvodné činnosti nedlouho před svým krachem, který daňové poplatníky vyšel na 120 milionů liber (3,55 miliardy korun) na kompenzacích držitelů neregulovaných „minidluhopisů“.
PwC v roce 2016 narazila na „významné problémy“ při auditu investiční firmy LCF, která se následně v roce 2019 zhroutila, uvedl FCA.
Jeden z vedoucích pracovníků LCF podle regulátora „jednal agresivně vůči auditorům“ z PwC a investiční firma při auditu poskytla „nepřesné a zavádějící informace“.
Pokuta podle Reuters ukazuje, že auditoři mohou nést odpovědnost za upozornění úřadů na potenciální podvody v účetnictví prověřovaných firem.
PwC, která sídlí v Londýně, patří spolu s Deloitte, KPMG a EY do takzvané velké čtyřky globálních firem zaměřených na auditorské služby a finanční poradenství.
Cena zlata je na rekordu, dostala se mírně nad 2486 dolarů (přes 57 tisíc korun) za troyskou unci (to je 31,1 gramu). Na trhu sílí očekávání, že americká centrální banka začne v září snižovat základní úrokovou sazbu.
Žlutý kov, jak se zlatu přezdívá, má za celý týden k dobru více než jedno procento. Krátce před 15:30 SELČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo kolem 2486,50 dolarů za troyskou unci, a proti předchozímu obchodnímu dni tak vykazovalo nárůst o 1,2 procenta. Naopak stříbro mírně oslabovalo.
Výraznějšímu růstu ceny zlata brání dohady, že by Americká centrální banka v září mohl snížit sazby méně než o půl procentního bodu, jak očekávali někteří analytici.
„Obchodníci se zlatem postupují tento týden opatrně, protože údaje ze Spojených států výrazně snížily pravděpodobnost zářijového snížení úrokových sazeb o padesát bazických bodů,“ uvedl analytik Zain Vawda ze společnosti OANDA.
To podle něj naznačuje, že zlato bude možná potřebovat další katalyzátory, aby překonalo hranici 2500 USD. Žlutý kov by na tuto hranici sice mohl nakonec dosáhnout, v nejbližší době to ale není pravděpodobné. Očekává se, že zlato zůstane v rozmezí 2360 až 2480 dolarů za unci, uvedl analytik.
Zlato svým držitelům neposkytuje žádný výnos, a proto mu svědčí prostředí nízkých úrokových sazeb. Ty snižují atraktivitu finančních produktů typu spořicích účtů nebo termínovaných vkladů.
Stříbro ve stejnou dobu ztrácelo tři desetiny procenta a platina dvě desetiny procenta. Všechny drahé kovy ale byly na cestě vykázat za celý týden zisky.
Malé fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon nepřesahuje deset kilowatt, loni v Česku navýšily výrobu meziročně o 172 procent na 0,72 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Většina z této produkce byla přitom spotřebována v místě výroby, typicky tedy například v domácnostech.
Celkově se v minulém roce vyrobilo v Česku 76,9 TWh elektřiny, meziročně o 9,2 procenta méně. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.
„Působivý je ale meziroční nárůst jejich instalované kapacity i produkce. Mezi lety 2022 a 2023 se zvýšila instalovaná kapacita tohoto typu zdrojů o 158 procent a elektřiny vyrobily dokonce o 172 procent více. Čísla jasně dokládají boom, který v posledních dvou letech zažívají instalace střešních solárních elektráren,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Z roční produkce 0,72 TWh elektřiny dodaly malé fotovoltaiky do sítě 0,3 TWh. Více než osmapadesát procent z celkové produkce malých fotovoltaik tak bylo spotřebováno přímo v místě výroby, zejména v domácnostech a nebo v provozech podnikatelů, kteří si solární elektrárny nainstalovali.
Data ERÚ zároveň ukazují, že u výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj výrazně pomalejší. „Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren přesahujících výkonem jeden megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ podotkl Trávníček
Celkově ovšem produkce elektřiny loni v Česku klesla, a to meziročně o 9,2 procenta na 76,9 TWh elektřiny. Propad byl patrný zejména u výroby z uhlí a zemního plynu. Obnovitelné zdroje naopak navýšily celkovou výrobu o pět procent. Největší podíl na výrobě elektřiny má stále jaderná energie, z nich pocházelo čtyřicet procent vyprodukované elektřiny.
V Česku bylo loni zprovozněno rekordních 82 799 nových solárních zdrojů, což je oproti roku 2022 o 49 039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů (MW), vzrostl také instalovaný výkon. Letos však už rozvoj solární energetiky zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno čtyřiadvacet tisíc nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21 200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o půl procenta na 484 megawattů (MW). Postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren.
Fintechová společnost Revolut se dohodla na odprodeji části akcií investorským skupinám Coatue, D1 Capital Partners a Tiger Global. Sekundární prodej akcií umožňuje současným zaměstnancům zhodnotit svůj podíl ve firmě. Dohoda firmu oceňuje na pětačtyřicet miliard dolarů (1,03 bilionu korun), což ji podle agentury Reuters řadí mezi největší evropské banky podle tržní kapitalizace.
Firma teprve na konci července získala bankovní licenci v Británii, kde sídlí. Pro srovnání – tržní kapitalizace francouzské Société Générale, která vlastní českou Komerční banku, podle dat LSEG činí devatenáct miliard dolarů. Britská Barclays má aktuálně tržní hodnotu třiačtyřicet miliard dolarů.
„Toto ohodnocení odráží dobré finanční výsledky, které společnost zaznamenala v posledních čtvrtletích, a pokrok dosažený při plnění strategických cílů,“ uvedl Revolut.
Podnik loni zvýšil tržby meziročně o pětadevadesát procent na 2,2 miliardy dolarů (50,5 miliardy korun). Provozní zisk pak zvýšil na rekordních 545 milionů dolarů (12,5 miliardy korun).
Revolut už dříve uvedl, že se „zavázal umožnit svým zaměstnancům podílet se na úspěchu společnosti tím, že se stanou jejími akcionáři, a zároveň jim poskytnout pravidelnou příležitost k odprodeji akcií“.
Společnost Revolut, kterou založil britský podnikatel ruského původu Nikolaj Storonskij s britsko-ukrajinským kolegou Vladyslavem Jacenkem, nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s řadou finančních nástrojů prostřednictvím jediné aplikace.
Jejích služeb využívají i zákazníci v Česku. Do konce letošního roku chce Revolut globálně překonat hranici padesát milionů klientů.
Dobré ráno. Je víkend, takže pro vás máme kombinaci zpráv a tipů, které vás udělají o něco moudřejší, stylovější a spokojenější. A to je přesně ta odpověď na otázku, proč začít den naším Espressem.
Máte 1 minutu?
Jaké sankce? Celkem čtrnáct balíků sankcí EU plus řadu dalších z USA a jiných zemí Rusko nepochybně cítí a komplikují mu existenci. Jenže sankce nemají téměř žádný vliv na schopnost Ruska vést válku. Navíc různé zboží k Rusům proudí ve velkém dál, i kvůli Česku.
Rychle a stylově. Ferrari zažívá svůj velký triumf. Poptávka po jeho autech je obrovská, ale proč nevydělávat ještě jinde? Aneb jak módní značka Ferrari, kterou má pod taktovkou někdejší návrhář pro Dolce & Gabbana, Giorgio Armani a Pal Zileri, dobývá srdce mladé generace.
Máte 5 minut?
Olympijský Snoop Dogg. „Stal jsem se lepším obchodníkem a obklopil se lidmi, kteří jsou chytřejší než já,“ vysvětluje svůj letošní úspěch z olympijské Paříže slavný americký raper, který za svou účast podle nejmenovaných zdrojů inkasoval půl milionu dolarů denně. Čím to, že si ho návštěvníci her, diváci i uživatelé sociálních sítí tak moc oblíbili?
Olympiáda a money podruhé. Aby sportovec vystoupal na olympijský stupeň vítězů, musí se protnout celý vesmír okolností. A prim hrají, ano, peníze.
Tip Forbes Espressa: Když Charles Lindbergh v roce 1927 letěl z New Yorku do Paříže, neměl vysílačku, hodinky ani padák. Vše kvůli tomu, aby snížil váhu. Přistál, přežil, uspěl. A svoje zkušenosti s orientací se pak pokusil zhmotnit v modelu hodinek, které změnily letectví. Tady je jejich příběh propojující dokonalost s výjimečností.
Máte 10 minut?
Nejdřív Petřín, teď Ještěd. „Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné a velká výzva. Ještě před pár lety by mě vůbec nenapadlo, že něco takového budu dělat,“ říká Forbesu designérka Anna Marešovou na zprávu, že se stane autorkou nové lanovky na Ještěd. Jakým vizuálním směrem se její návrh hodlá vydat?
Na brunch! Ty nejzajímavější gurmánské zážitky vás mohou potkat v podnicích, kde byste to na první dobrou nečekali. Například v galerii, baru, asijské restauraci či v hotelových řetězcích. Při jejich objevování se budete cítit jako turista ve vlastním městě. Tady je sedm tipů na místa v Praze, kde spojit snídani s obědem. A zdravíme také do Brna.
A pak do kina! Máme tu pro vás tip na film, který potřebujete vidět, když toužíte po znamení, že na naší planetě ještě není všechno ztraceno. Že nejméně uvěřitelné příběhy píše život sám, se přesvědčíte, když do kina vyrazíte na rodinný film Můj kamarád tučňák. Tučňák v něm oslňuje stejně jako Jean Reno v hlavní roli.
V bouřce se neschovávejte pod vysoký strom! Ondřej, Forbes
Netflix v Česku výrazně navyšuje ceny předplatného. Všechny tři tarify zdraží v průměru o pětinu, přičemž nejdražší tarif se již blíží hranici 400 korun. Jde o první zvýšení cen od doby, kdy Netflix vstoupil na český trh.
Základní tarif zdraží o čtyřicet korun, a místo 199 korun měsíčně tak uživatelé zaplatí 239 korun. Střední tarif se zvedl o padesát korun, činí tak místo dosavadních 259 korun 309 korun za měsíc.
Cena za tarif Premium šla nahoru nejvíce, a to o šedesát korun. Nová cena tarifu Premium tak bude činit 379 korun měsíčně (dříve 319 korun).
Netflix zveřejnil nové ceny na svých oficiálních stránkách, avšak zdražení nekomentoval ani nevydal žádné veřejné prohlášení. Ceny zatím platí pro nové předplatitele a není zřejmé, kdy se dotknou i stávajících předplatitelů.
Netflix učinil tento krok poté, co mu loni globálně přibylo přibližně třicet milionů nových uživatelů.
V Česku počet uživatelů všech streamovacích služeb podle průzkumu Atmedia překročil tři miliony, přičemž Netflix jasně dominuje. S podílem dvou třetin všech uživatelů streamovacích platforem má před konkurencí výrazný náskok.
Se svou profesí začínala v době, kdy v Česku působili pouze tři advokáti vietnamského původu. Nejen proto to jihočeská rodačka Diệu Huyền Tranová neměla před více než dekádou vůbec jednoduché. Dnes je však nejvyhledávanější vietnamskou právničkou, jejíž rady poptávají lidé z celé republiky. A své klienty si pečlivě vybírá.
Se sedmatřicetiletou podnikatelkou, která si nechává říkat Hanka, se setkáváme v útulné kanceláři schované v úzké uličce mezi běžnými prodejnami spotřebního zboží a skladovými prostory v pražské Sapě.
Dlouhá léta sbírala Diệu Huyền praxi v SANGU, integračním centru pro Vietnamce, a v česko-vietnamské advokátní kanceláři AK Nguyen, než si před čtyřmi lety otevřela vlastní. Hlavním motorem pro ni byla možnost moct se svobodně rozhodovat.
Vchod do advokátní kanceláře Diệu Huyền Tranové v pražské tržnici Sapa
Na práva, jejichž studia si vysnila už v mládí, se přitom nejdřív vůbec nedostala. Místo toho ji přijali na pedagogickou fakultu na Jihočeské univerzitě a už to vypadalo, že vykročí úplně jiným směrem.
„Tehdy jsem rodičům řekla, že ze mě bude učitelka. Na tátovi bylo vidět, že byl zklamaný, ale snažil se to nedat najevo,“ vzpomíná Diệu Huyền, jejíž rodiče po příjezdu do Česka pracovali v továrně a s příchodem devadesátých let začali podnikat. A Diệu Huyền jim odmalička ve stánku pomáhala. Doteď její rodiče v Českých Budějovicích provozují kamenný obchod.
Těsně po zápisu na pedagogickou fakultu jí nicméně přišel dopis ze Západočeské univerzity v Plzni a na práva nakonec byla po odvolání přijata.
Po vysoké škole se rozhodla čtyři roky věnovat trestnímu právu, kde viděla největší uplatnění. Paradoxně ale v místech, kde se měla hledat spravedlnost, v počátcích své kariéry narazila na silné předsudky.
„Pamatuji si, když jsem byla poprvé nahlížet do spisů kvůli trestní kauze. Přišla jsem na policii ofotit si spisy a listiny. Přišel tam druhý policista a ptá se toho, co seděl se mnou: „Hele, oni si už vypěstovali i vlastní advokáty?“
Vietnamec rovná se drogový pašerák. Věčná a neférová nálepka. Na drogové kriminalitě se přitom vietnamská menšina podílí mezi cizinci v Česku zhruba devíti procenty.
„Je to podobné tomu, když se říká, že Skotové jsou držgrešle nebo že Američané mají rádi fastfoody. Jde o stereotypy – házejí nás všechny do jednoho pytle. Rozhodně si nemyslím, že obecná náplň práce advokátů, kteří dělají s Vietnamci, by byla jenom o trestním řízení nebo omamných a psychotropních látkách. Vnímám to vůči vietnamské komunitě jako křivdu.“
Nabízí ale recept, jak s tím bojovat. „Je pak na nás, abychom tuhle nálepku vyvrátili – pílí a prací, jak jinak. Celý život žijeme ve stínu toho, že jsme migranti, a musíme ostatním neustále dokazovat, že takoví nejsme,“ popisuje.
Když černovlasá žena s brýlemi vešla poprvé do soudní síně, byla pro změnu přehlížena. Zvykla si, že si své místo u stolu musí vybojovat.
Když byla u soudu, z jednací síně vykoukla soudkyně, rozhlédla se, viděla jen Vietnamce a řekla: „Tak počkáme na obhájce.“ Spletla si ji s překladatelkou.
Obtížné to měla ale i ve vietnamské komunitě. Na začátku kariéry ji totiž starší vietnamští klienti jakožto mladou právničku zpochybňovali. „Teď se blížím ke čtyřicítce a je to rozhodně lepší, i díky tomu, že mám spoustu skvělých doporučení. Ale určitě si myslím, že bych to měla jednodušší, kdybych byla chlap,“ dodává a poukazuje tak na to, že má vietnamská kultura hluboko zakořeněné tradiční hodnoty a normy, které ovlivňují postavení žen ve společnosti.
Dnes je nicméně v pozici, kdy ji vietnamská komunita respektuje a své klienty si může pečlivě vybírat. Sama přiznává, že je pro ni vzájemná sympatie klíčová: „Člověk musí mít radar na lidi, kteří mu nepřijdou v pořádku. Některým lidem můžu přijít já mimo, což naprosto chápu. Stejné síto mám ale vůči klientům i já. Spousta lidí se urazí, když je odmítnu.“
Měsíčně bere desítky případů, v posledních letech se zaměřuje hlavně na obchodní a nemovitostní právo. Hodina právního zastoupení u Diệu Huyền vyjde na 2500 korun. Cena za její služby se ale může s ohledem na obtížnost a časovou náročnost případů vyšplhat i na desítky tisíc korun.
Díky nasbíraným zkušenostem dokáže poradit svým klientům téměř s čímkoli. Své služby se přitom snaží udržet co nejdostupnější pro všechny – v rámci toho vede každou sobotu bezplatné poradenství či poskytuje první konzultaci zdarma.
Když jste cizinec, který v Česku nevyrůstal, může podle Diệu Huyền jazyková bariéra dělat problémy prakticky u všeho. To je prý znát třeba u starší generace Vietnamců, které lidé vídají ve večerkách nebo prodejnách s oblečením.
Porozumění úřednímu dopisu, novelám zákona nebo i něco úplně běžného může být pro mnohé z nich nezdolatelným úkolem. A vyžadují pomoc od druhých. „Dříve lidé platili za malichernosti obrovské peníze, dělali větší boty, zbytečné chyby,“ zamýšlí se Diệu Huyền.
Součástí práce nejvyhlášenější vietnamské právničky tedy není jen řešení právních případů – práce s komunitou vyžaduje mnohem víc. „Nevědomost je zneužitelná,“ vysvětluje Diệu Huyền a proti nevědomosti se snaží bojovat také na sociálních sítích.
Na veřejném facebookovém profilu, který sleduje téměř devět tisíc lidí, rozebírá základní právní otázky, informuje o aktualitách a odbourává časté mýty. Snaží se tak pomáhat vietnamským podnikatelům a rodinám lépe porozumět českému právnímu systému.
Ve volném čase se věnuje vzdělávacímu projektu, kterým se snaží změnit smýšlení vietnamské komunity a její pohled na úspěch. Mladé lidi chce inspirovat k tomu, aby se odvážili vykročit po vlastní cestě.
„Ne každý půjde na vysokou školu. Někdo skončí na učebním oboru, někdo na základní škole. Můžeš být dobrý v čemkoli, na co se zaměříš, ale musíš to dotáhnout do konce,“ říká přesvědčivě.
Nedávno tak skrze organizaci Nviec uspořádala festival pracovních příležitostí, kde měli mladí lidé možnost promluvit s představiteli z různých oborů a probrat s nimi své obavy. Mezi speakery se objevili třeba úspěšný kavárník a člen výběru Forbes 30 pod 30 Jackie Tran nebo herečka Ha Thanh Špetlíková.
Festival pracovních příležitostí OPTIONS 2023 pořádaný vietnamskou organizací NVIEC
„Rodiče by si neměli brát jako svoji osobní porážku, když se jejich dítě nevydá směrem, kterým by si přáli. Pokud se člověk uživí, má nějaký úspěch, který on sám považuje za úspěch, to úplně stačí. Protože jediné, co rodič chce vidět, je, aby jeho dítě bylo šťastné,“ uzavírá právnička a matka čtyřletého syna.