– Ne, nemluvíme o alternativní kreacionistické koncepci pro fandy krypta, nýbrž o investici, která v roce 2016 pomohla nastartovat rostoucí technologickou společnost BigHub.
Základní kapitál celkem za dva miliony korun totiž pochází právě z obchodu s nejhodnotnější kryptoměnou světa. Peníze do tehdy začínajícího projektu nalil v roce 2016 Josef Stejskal, který je také jedním ze spoluzakladatelů mladé firmy. Bývalý právník chtěl investicí podpořit plány svých kamarádů Karla Šimánka a Tomáše Hubínka na vlastní byznys.
A zdá se, že se to vyplatilo. Tým, který se z podstatné části skládá z absolventů jaderky na ČVUT, totiž během pěti let dokázal z BigHubu udělat fungující firmu, jejíž obrat v posledních třech letech stabilně rostl o více než třetinu. Už v půlce druhého kvartálu navíc atakuje 44 milionů korun, což byl finální výsledek za celý rok 2020.
„Pohybujeme se sice zatím v rovině spekulací, ale když to takhle půjde dál, trhneme letos dvojnásobek toho, co loni,“ odhaduje Karel Šimánek, jeden ze spoluzakladatelů firmy, která se už nyní může pyšnit řadou zajímavých klientů, pro něž s pomocí cloudových platforem navrhuje sofistikovaná AI řešení.

Unikátní je však především její zaměření na energetiku, kde aplikuje své technologie, jež hlídají hladký provoz elektráren. Touto investicí to ale tak skončilo. Další zkrátka nebyly potřeba. Produktem, který BigHub nabízí, totiž není fyzický výrobek, nýbrž know-how, a tak hned první velký klient znamenal pro tehdy začínající firmu skok do černých čísel.
The post Neuronová síť české firmy BigHub napomáhá hladkému chodu jaderné elektrárny Temelín appeared first on Forbes.