Projekt, který spojuje nejen veřejný a soukromý sektor, ale také jedny největších rodinných firem u nás. Podnikatelé Strnad s Materou podpořili vznik nového Muzea nákladních automobilů Tatra svou unikátní sbírkou v hodnotě stovek milionů korun. A do parády si vzali také legendární Slovenskou strelu.

Pokud existuje pomyslný průsečík mezi našimi dvěma největšími rodinnými firmami z oblasti strojírenství, jeho zeměpisné souřadnice nemohou být jiné než 49°35‘55.6“N, 18°8‘57.7“E – v samém srdci podbeskydské Kopřivnice.
Místo to sice není úplně malebné, avšak nesmazatelnou stopou zapsané do historie automobilové dopravy. Pod značkou Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft zde byl totiž roku 1897 vyroben jeden z prvních automobilů se spalovacím motorem na světě.
V první polovině dvacátého století, pod taktovkou konstruktéra Hanse Ledwinky, automobilka, dnes známá jako Tatra, doslova určovala trendy v tehdy rozvíjejícím se odvětví. Stojí za prvními aerodynamickými vozy, kterými se při tvorbě svého „Brouka“ inspiroval i Ferdinand Porsche.

Jistým milníkem si však společnost Tatra Trucks prošla i poměrně nedávno Po krizi, kterou automobilka zažívala v roce 2013, ji totiž ovládly hned dva významné rodinné holdingy. Majoritní podíl 65 procent si tak ve společnost dodnes drží Czechoslovak Group z rodinné stáje Strnadů.

Právě kopřivnická Tatra přitom v rámci CSG platí za největší dceru, jejíž tržby pravidelně přesahují pět miliard korun. Nejinak je tomu v případě Promet Group průmyslníka Reného Matery, která vlastní zbylých 35 procent akcií.
Časy, kdy výrobní agenda zasahovala mezi osobáky a taky železniční vozy, jsou dnes dávno ty tam a současný byznys automobilky stojí výhradně na nákladních automobilech a unikátních podvozcích. Ty budou také nosný motivem nově vznikajícího muze v domovské Kopřivnici.
The post Strnad a Matera spojili síly s krajem a městem. Tatra muzeum ukáže jejich unikátní sbírku appeared first on Forbes.